Uchwała Rady Nr X/72/25 w sprawie rozpatrzenia skargi na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
Uchwała Nr X/72/25
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 29 stycznia 2025 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu
Na podstawie art. 227, 228, 229 pkt 4, art. 237 § 3, art. 238 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572) uchwala się, co następuje:
§ 1. Postanawia się uznać skargę z dnia 18 listopada 2024 r., na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu za niezasadną.
§ 2. Przyjmuje się treść zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi w brzmieniu określonym w załączniku do uchwały.
§ 3. Upoważnia się Przewodniczącą Rady Powiatu Świeckiego do przesłania skarżącej zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego
Urszula Kempińska-Czerwińska
Uzasadnienie
Do Rady Powiatu Świeckiego wpłynęła skarga z 18 listopada 2024 r. na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. Skarga została przekazana według właściwości przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Badanie zasadności skargi przeprowadziła Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego.
Rozpatrywanie skarg regulują przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) nazywanego dalej kpa, rozdziału 1 – Postanowienia ogólne i rozdziału 2 – Skargi.
Przedmiot rozpatrywanych skarg określa art. 227 kpa. Z brzmienia przytoczonego przepisu wynika, że organ rozpatrujący skargę powinien analizować ją pod kątem poszukiwania zaniedbań, nienależytego wykonywania zadań, naruszenia praworządności lub interesów skarżących oraz przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że organ rozpatrujący skargę nie jest organem odwoławczym i nie jest uprawniony do weryfikacji decyzji podjętej przez organ którego skarga dotyczy.
Przedmiotem skargi z 18 listopada 2024 r. jest sposób rozpatrzenia wniosku złożonego przez Skarżącą do Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu w sprawie przyznania jednorazowych środków na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Skarżąca zarzuca nieadekwatność kompetencji członka komisji rozpatrującej wniosek oraz niesprawiedliwą, niezgodną z doświadczeniem życiowym ocenę tego wniosku. W szczególności chodzi o ocenę kwalifikacji do prowadzenia konkretnego rodzaju działalności gospodarczej, ocenę spodziewanych przychodów z tej działalności oraz ocenę szans trwałego prowadzenia działalności gospodarczej.
Do zarzutów skargi ustosunkowała się Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. W odpowiedzi przedstawiła przepisy prawa regulujące sprawę przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Są to: ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 475 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 243 z późn. zm.). W Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu obowiązuje też Regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej wprowadzony zrządzeniem Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu Nr 18/2024 z dnia 11 września 2024r., opisujący procedurę przyznawania jednorazowo środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej od momentu złożenia wniosku do zawarcia i realizacji umowy.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu wyjaśniła także, że dofinansowania mogą zostać przyznane tylko w granicach posiadanych środków finansowych. Te środki pozwalały na przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla 18 ubiegających się osób. W trakcie naboru wpłynęły 34 wnioski. Wnioski zostały ocenione przez Komisję oceny wniosków. Środki jednorazowe zostały przyznane osobom, które uzyskały od 78 do 49 punktów. Wniosek Skarżącej otrzymał 44 punkty. Trzy osobowa komisja przyznała razem 44 punkty, dwóch członków komisji po 15 punktów i jeden członek komisji 14 punków.
Badająca skargę Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego uznała, że zostały zachowane procedury oceny wniosku. Nie stwierdzono naruszenia prawa lub wewnętrznych regulacji Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu dotyczących przyznawania jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak wskazano na początku uzasadnienia Rada Powiatu Świeckiego nie jest organem odwoławczym i wobec tego nie jest władna do ingerowania w ocenę dokonaną przez Komisję oceny wniosków działającą w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świeciu ani w decyzję samej Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. To, na co zwróciła uwagę Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego jest kwestia właściwego uzasadnienia i przekazania wnioskodawcy uzasadnienia podjętej decyzji. Z treści skargi wynika, że brak dofinansowania został uzasadniony zakwestionowaniem kompetencji do prowadzenia określonego rodzaju działalności, jej dochodowości i przewidywanego powodzenia tej działalności. Tymczasem z odpowiedzi Pani Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu można wnioskować, że przyczyną nie uzyskania dofinansowania było porównanie liczby punktów uzyskanych z oceny wniosku w porównaniu z oceną innych wniosków osób ubiegających się o dofinansowanie, których wnioski uzyskały wyższą liczbę punktów. Dlatego wskazuje się na potrzebę bardziej adekwatnego uzasadnienia rozstrzygnięć podejmowanych przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, które będą przekonujące dla wnioskodawców.
Rada Powiatu Świeckiego podziela wniosek Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego odnośnie braku zaniedbań, nienależytego wykonywania zadań, naruszenia praworządności lub interesów skarżących oraz przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw. Wobec tego postanowiono uznać skargę za niezasadną.
Przewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego
Urszula Kempińska-Czerwińska