Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół II Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 30 listopada 2018

Protokół nr II/18

II Sesja w dniu 30 listopada 2018

 

Obrady rozpoczęto 30 listopada 2018 o godz. 14:00, a zakończono o godz. 15:15 tego samego dnia.

W posiedzeniu wzięło udział 20 radnych.

Obecni:

1. Wiesław Bagniewski
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys
15. Marek Mazurek
16. Szczepan Nowakowski
17. Ryszard Pacek
18. Marcin Podgórski
19. Barbara Studzińska
20. Grzegorz Tomaszewski
21. Roman Witt

Lista obecności – w załączeniu.

Po punkcie 5 obrady opuścił radny Marcin Podgórski.

Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.

  1. Otwarcie II sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia II sesji dokonał Pan Adam Knapik, prosząc radnych o potwierdzenie obecności za pomocą urządzeń do głosowania, poprzez przyciśnięcie przycisku „kworum”. Na podstawie informacji z systemu do głosowania oraz listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 20 radnych, co stanowi kworum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący poinformował, że dzisiejsza sesja zwołana jest w oparciu o art.15 pkt 7 ustawy o samorządzie powiatowym na wniosek Zarządu Powiatu (Uchwała Nr 1/1/18 w załączeniu). Ponieważ przed rozpoczęciem sesji do Biura Rady wpłynęły uwagi, że nie jest dotrzymany termin określony w § 23 ust. 4 Statutu Powiatu stanowiący, że „O terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad sesyjnych powiadamia się radnych najpóźniej na 6 dni przed terminem obrad” postawił pytanie, czy w związku z tym któryś z radnych chce skorzystać z zapisu § 23 ust. 6 i postawić wniosek o odroczenie sesji. Dodał, miał w tej kwestii wątpliwość i żeby dotrzymać terminu sesja musiałaby się odbyć w niedzielę, aby „Oświata” miała wypłacone wynagrodzenia. Dodał, że jeśli ktoś z radnych chce wnieść protest w związku z niedotrzymaniem statutowego terminu, to należy go złożyć przed przyjęciem porządku obrad.

Ponieważ nikt z radnych nie zgłosił wniosku o odroczenie sesji, przystąpiono do przyjęcia porządku obrad.

Głosowano w sprawie:
Przyjęcie porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Brunon Han
Przewodniczący poinformował, że porządek obrad został przyjęty.

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Adam Knapik powiedział, że protokół został zamieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Poinformował, że przed rozpoczęciem sesji wpłynął wniosek o:

  • doprecyzowanie w punkcie opisującym kandydatury na Starostę i Wicestarostę dokładnie tego, co usłyszała Rada,
  • usunięcie wpisów dotyczących Pana Pogody, gdyż jest to informacja prywatna komu gratulował i czego,
  • zmianę zapisu o tym, iż radni gratulowali wszystkim Członkom Zarządu.

Stwierdził, że po zapoznaniu się z zapisem sesji i rozmowie z protokolantem podjął następującą decyzję:

  1. Proponuje, aby Rada przyjęła w protokole stenopis wypowiedzi Pana Starosty, który prezentował kandydaturę Pani Studzińskiej i Pani Studzińskiej, która gdy została Starostą prezentowała kandydatury na Wicestarostę i Członków Zarządu; wyraził opinię, iż zamieszczenie dokładnej wypowiedzi rozwiewa jakiekolwiek wątpliwości.
  2. Uznał, że w momencie odbycia I sesji Rady Powiatu Świeckiego Pan Tadeusz Pogoda był już zaprzysiężony na radnego wojewódzkiego, w związku z powyższym nie był tu jako osoba prywatna (mimo, że faktycznie nie był zaproszony przez Komisarza). Wyraził opinię, że jest to ważne wydarzenie i zadeklarował, że jeśli ktokolwiek z posłów, senatorów, radnych wojewódzkich pojawi się na sesji, zawsze będzie mógł liczyć, że udzieli mu głosu i jeżeli będzie składał jakiekolwiek gratulacje, prezenty itd. zostanie to odnotowane w protokole, gdyż uważa, że jest to istotna i ważna informacja.
  3. Przychylając się do trzeciego wniosku, zapis w protokole zostanie doprecyzowany w ten sposób, iż sformułowanie, że gratulacje nowo wybranym członkom Zarządu złożył „radni” zastąpione zostanie określeniem „część radnych”.

Po przedstawieniu powyższych propozycji zapytał, czy wnioskodawca chce skorzystać z przysługującego mu prawa zgłoszenia sprzeciwu, a następnie poddał pod głosowanie protokół z poprzedniej sesji, z uwagami i rozstrzygnięciami, o których mówił.

Głosowano w sprawie:
Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Brunon Han

Przewodniczący stwierdził, że protokół poprzedniej sesji został przyjęty.

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym. Kończąc zwróciła uwagę, iż na 1 stronie opracowania mylnie podano, iż posiedzenie Zarządu Powiatu Świeckiego odbyło się 26 listopada 2016 r., a powinno być 2018 r. i przeprosiła radnych za zaistniały błąd.

  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.

Pan Adam Knapik prezentując „Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym” poinformował, że w okresie sprawozdawczym:

  • 11.2018 (po I sesji) spotkał się z przedstawicielami wszystkich ugrupowań politycznych, które wprowadziły radnych w skład Rady Powiatu,
  • 11.2018 wziął udział w posiedzeniu Zarządu Powiatu Świeckiego.
  • Poprosił, aby kluby / ugrupowania zastanowiły się i doszły do porozumienia, jak chcą docelowo siedzieć na tej sali wyjaśniając, że ma to związek z koniecznością zaprogramowania kamer. Zajmowane przez radnych miejsca muszą być stałe dlatego, że po udzieleniu głosu system od razu będzie kierował kamerę na daną osobę.
  • Poinformował, że ustalił z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego, że szkolenie dla radnych z zakresu prawidłowości wypełniania oświadczeń majątkowych odbędzie się godzinę przed sesją, na której będzie prezentowany projekt budżetu, tj. 12 grudnia o godz. 13:00. Szkolenie przeprowadzi pracownik, który z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego zajmuje się kontrolą i przedstawi wytyczne, jakimi organa skarbowe kierują się przy analizie oświadczeń majątkowych. Zachęcając do udziału w szkoleniu zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie ilość wychwytywanych błędów i uwag zgłaszanych przez Urząd Skarbowy jest bardzo duża. Dodał, że podpisał już zawiadomienia o sesji, na której będzie prezentowany budżet i powoływane komisje – odbędzie się ona 12.12.2018 r. o godz. 14:00.
  • Poinformował radnych o możliwości skorzystania z organizowanego przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego bezpłatnego szkolenia „Warsztat pracy radnego – podstawy prawne i praktyka funkcjonowania organów uchwałodawczych”, które odbędzie się 8 grudnia br. w godz. 9:00 – 15:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Dodał, że każda osoba, która wyrazi wolę uczestniczenia będzie miała pokryte koszty dojazdu w ramach delegacji. Zasygnalizował również możliwość zabezpieczenia przez Powiat środka transportu, w zależności od liczby zainteresowanych. Na uwagę Pani Sekretarz co do ograniczonego czasu przyjmowania zgłoszeń zapowiedział, iż oferta szkolenia zostanie radnym przesłana pocztą elektroniczną i poprosił osoby zainteresowane o szybką informację zwrotną.
  • Odczytał gratulacje dla nowo wybranych radnych oraz Przewodniczącego Rady, jakie wpłynęły na jego ręce z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie z Tczewa, której członkiem zwyczajnym jest Powiat Świecki.
  1. Podjęcie uchwał w sprawie:
    a) udzielania bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w stosunku do nieruchomości będących uprzednio własnością Powiatu Świeckiego,

Pan Zbigniew Kiełpiński – Zastępca Geodety Powiatowego przedstawił projekt uchwały w sprawie udzielania bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w stosunku do nieruchomości będących uprzednio własnością Powiatu Świeckiego. Na wstępie zwrócił uwagę, iż w tytule uchwały wystąpił błąd pisarski (zamiast „przekształcenie” powinno być „przekształcenia”), prosząc o naniesienie korekty.

Wobec braku pytań do przedstawionego zagadnienia Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania, które poprzedziło sprawdzenie kworum.

Głosowano w sprawie:
udzielania bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w stosunku do nieruchomości będących uprzednio własnością Powiatu Świeckiego

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Brunon Han, Marcin Podgórski
Pan Adam Knapik poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła uchwałę jednogłośnie, przy 19 głosach „za” (Uchwała nr II/15/18 w załączeniu).

b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018,

Pan Adam Knapik prosząc Główną Księgową Starostwa Powiatowego o przedstawienie zagadnienia zaznaczył, aby w szczególności wyjaśnić radnym, jak to jest z płaceniem pracownikom „Oświaty” i dlaczego konieczne było zwołanie sesji.

Pani Danuta Trajder przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018. Odnosząc się do pytania Przewodniczącego wyjaśniła, że wynagrodzenia dla nauczycieli wypłacane są z góry – wypłata następuje z dniem 1 miesiąca (w tym przypadku 1 grudnia) i gdyby zmiany były podjęte w późniejszym terminie, nie można by tego dokonać.

Pan Adam Knapik dodał, że stanowiłoby to naruszenie obowiązujących przepisów.

W dyskusji wzięli udział:
– Marek Mazurek

– Katarzyna Kaczmarek-Sławińska

wyjaśnień udzielały: Barbara Studzińska i Danuta Trajder

Pan Marek Mazurek zapytał, z czego wynika, że w zaplanowanym na ten rok budżecie już 1 grudnia brakuje pieniędzy na „Oświatę” i co by było, gdybyśmy nie otrzymali wpływu z tytułu odszkodowania (skąd wówczas wzięlibyśmy środki na sfinansowanie tego zadania).

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że już od pewnego czasu wiedzieliśmy, że mamy za mały budżet na płace w „Oświacie”. Dyrektor PZEA złożyła stosowny wniosek do Zarządu Powiatu już na początku października, natomiast w związku z nieobecnością Skarbnika wniosek ten czekał na załatwienie. Dlatego Zarząd zawnioskował do Przewodniczącego o zwołanie sesji w trybie art. 15 ust. 7. Jeśli chodzi o źródła sfinansowania, to oczywiście mieliśmy świadomość, że będziemy mieli takie środki, bo potencjalne wpływy są analizowane. Jako przykład podała otrzymaną dziś decyzję Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, który zwiększa wpływy do budżetu powiatu o przeszło 800 tys. zł dodając, iż zostanie to wprowadzone do budżetu Powiatu Świeckiego na kolejnej sesji, o której mówił Pan Przewodniczący. Reasumując stwierdziła, że jest to kwestia bieżącego monitorowania zarówno dochodów, jak i wydatków, a omawiana sytuacja miała miejsce z uwagi na nieobecność Skarbnika, która spowodowała, że pewne rzeczy nie zostały przekazane i trzeba było zadziałać awaryjnie.

Pani Danuta Trajder zaznaczyła, że zwiększenie po stronie dochodowej w Rozdziale 70005 z tytułu odszkodowań nastąpiło na podstawie faktycznych wpływów. Dodała, że moglibyśmy wprowadzić to wcześniej, na podstawie decyzji, ale obecnie jest bezpieczeństwo, że nie są to dochody tylko planowane, ale również faktycznie otrzymane. Mamy te pieniądze na rachunku bankowym i można nimi pokryć wydatki związane z wypłatą wynagrodzeń.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska nawiązując do wyjaśnień Starosty postawiła pytanie, kto pełnił nadzór nad pracą Skarbnika i czy w czasie nieobecności nikt go nie zastępuje.

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że do końca ubiegłej kadencji nadzór sprawował Starosta i w tej kadencji też nadzór sprawuje Starosta. Wyraziła opinię, że zareagowała w odpowiednim momencie, zawnioskowała do Przewodniczącego o zwołanie sesji i dziś Rada nad tym tematem debatuje.

Wobec braku dalszych pytań do przedstawionego zagadnienia Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2018.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Brunon Han, Marcin Podgórski
Pan Adam Knapik poinformował, że uchwała została podjęta 19 głosami „za”, przy 19 radnych biorących udział w głosowaniu (Uchwała nr II/16/18 w załączeniu).

c) przekazania zarządzania drogami powiatowymi nr 1286C Morsk – Świecie – Dworzysko na odcinku od km 0+320 do km 0+470 oraz drogą nr 1252C Jeżewo – Świecie od km 12+420 do km 12+509.

Pan Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu przedstawił projekt uchwały w sprawie przekazania zarządzania drogami powiatowymi nr 1286C Morsk – Świecie – Dworzysko na odcinku od km 0+320 do km 0+470 oraz drogą nr 1252C Jeżewo – Świecie od km 12+420 do km 12+509.

Wobec braku pytań do przedstawionego zagadnienia Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:
przekazania zarządzania drogami powiatowymi nr 1286C Morsk – Świecie – Dworzysko na odcinku od km 0+320 do km 0+470 oraz drogą nr 1252C Jeżewo – Świecie od km 12+420 do km 12+509..

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Brunon Han, Marcin Podgórski
Pan Adam Knapik poinformował, że uchwała została podjęta 19 głosami „za”, przy 19 radnych biorących udział w głosowaniu (Uchwała nr II/17/18 w załączeniu).

  1. Sprawy różne. 

W dyskusji wzięli udział:
– Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
– Adam Knapik
– Stanisława Kuffel
– Barbara Studzińska
– Roman Witt
Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska

  1. Odnośnie punktu „Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji” zawnioskowała, żeby ten dokument był udostępniany radnym na tabletach, bądź za pośrednictwem e-mail i żeby nie był publikowany na stronie BIP jako projekt, tylko jako właściwy protokół.
  2. Nawiązując do przedstawionego przez Starostę „Sprawozdania o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym” stwierdziła, że chciałaby zadać pytanie odnośnie podpisania 2 umów i zwróciła uwagę, że w ramach tego punktu nie była przewidziana taka możliwość. Stwierdziła, że nie wie, jaka formuła była wcześniej praktykowana, czy radni dyskutowali na te tematy, czy kończyło się tylko przedstawieniem informacji przez Starostę.

Pan Adam Knapik po upewnieniu się odnośnie intencji pierwszego z wniosków stwierdził, że z praktyki wie, iż jeśli sesja trwa 5 – 6 godzin, to nie zawsze projekt protokołu jest ukończony w momencie zwoływania kolejnej sesji. Ocenił, że co do zasady wniosek jest słuszny zwłaszcza w kontekście przyjęcia za podstawowy sposobu komunikacji poprzez system eSesja. Była taka praktyka, że protokoły zawsze zamieszczano jako projekty na stronie BIP po to, żeby radni mogli je przeczytać i ewentualnie zgłosić do Przewodniczącego swoje uwagi. Słuszny jest wniosek, by radni dostawali protokół 1-2 dni przed jego przyjęciem po to, żeby mogli wcześniej się z nim zapoznać i zgłosić ewentualne poprawki, natomiast przemyśli kwestię jego zamieszczania na stronie BIP. Następnie zapytał, czy radna wnioskuje, żeby sprawozdanie za okres międzysesyjny, które przedstawia Zarząd było też wcześniej radnym przesyłane.

Pani Katarzyna Kaczmarek – Sławińska zaprzeczyła wyjaśniając, że chodzi o możliwość dyskusji, zadawania pytań i dowiedzenia się bliższych szczegółów o sprawach, jakie zostały przedstawione w sprawozdaniu, jak np. zawarte umowy na mobilne punkty pomocy prawnej.

Pan Adam Knapik zasygnalizował, że w poprzedniej kadencji, na sesjach zwoływanych w zwykłym trybie w porządku obrad był zawsze przewidziany punkt „Zapytania i interpelacje radnych”, w ramach którego radni mogli zadawać pytania. Następnie udzielił głosu Staroście, żeby wyjaśniła kwestę mobilnych punktów pomocy prawnej.

Pani Barbara Studzińska zapowiedziała, że kiedy będzie przedstawiać sprawozdania z prac między sesjami, jak najbardziej będzie można dyskutować na wybrane przez radnych tematy. Dodała, że w poprzednich kadencjach również tak było – jeśli ktoś miał pytanie do sprawozdanych punktów, to na bieżąco udzielano wyjaśnień. Następnie przedstawiła informacje na temat funkcjonowania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Stwierdziła, że na terenie powiatu funkcjonują cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, bo jeden punkt przysługuje na 25 tysięcy mieszkańców. Dwa punkty są obsługiwane przez radców prawnych bądź adwokatów, wyznaczonych przez Prezesa Okręgowej Izby Adwokackiej, a dwa przez wybieraną w konkursie organizację pozarządową – w naszym przypadku jest to Zaborskie Towarzystwo Naukowe w Brusach (taki podział to wymóg prawny określony w ustawie). W Powiecie Świeckim zadanie jest zorganizowane w ten sposób, że istnieją tzw. mobilne punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie wszystkich gmin. Rozwiązaniem najczęściej stosowanym jest, że te punkty znajdują się wyłącznie miejscowości stanowiącej siedzibę Powiatu, natomiast u nas od samego początku, tj. jeszcze w poprzedniej kadencji, kiedy Starostą był Pan Franciszek Koszowski zdecydowaliśmy, że punkty będą we wszystkich gminach, a tym samym ta pomoc prawna staje się bardziej mobilna i dostępna dla mieszkańców powiatu. Następnie stwierdziła, że punkty znajdują się w siedzibach urzędów gmin (punktu nr 1 obejmuje gminy Jeżewo, Lniano, Osie i Drzycim, a punkt nr 2 Świekatowo, Pruszcz oraz Bukowiec) i poinformowała, w jakie dni i w jakich godzinach odbywa się tam obsługa. Poinformowała również, jakiego rodzaju pomoc prawna jest świadczona w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej zaznaczając, że ten zakres wynika z ustawy. Zasygnalizowała, że od nowego roku będzie ona rozszerzona o świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i zacytowała, co ta forma obejmuje. Poinformowała, że finansowanie tych zadań następuje z budżetu Państwa: decyzją Wojewody otrzymujemy pieniądze i przekazujemy je organizacjom pozarządowym, które zostały wybrane w postępowaniu konkursowym. Powiedziała także o wymaganych kwalifikacjach osób, które mogą takiej pomocy prawnej udzielać oraz ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych. Dodała, że nieodpłatne poradnictwo prawne lub obywatelskie przysługuje osobie, która złoży oświadczenie zgodnie ze wzorem, że nie jest w stanie ponieść kosztów płatnej porady.

Na zakończenie stwierdziła, że od nowego roku zmieni się też zakres szczegółowości administracyjnej związanej z poradnictwem, ale będzie się to odbywać w programach komputerowych, które już mamy, więc sądzi, iż w tym zakresie poradzimy sobie z tym tematem sprawnie.

Pan Adam Knapik zapytał, czy odpowiedź jest satysfakcjonująca, na co uzyskał potwierdzenie. Zadeklarował wprowadzenie zasady, że po przedstawieniu sprawozdania Zarządu z działalności w okresie międzysesyjnym będzie pytał, czy są do niego pytania; sprawozdanie, o ile jest to możliwe, radni otrzymają 1 – 2 dni przed sesją, więc jeśli po jego przeczytaniu nasuną się pytania, można to będzie doprecyzować.

  1. Nawiązując do wcześniejszej prośby o wybranie stałych miejsc, które radni będą zajmować poprosił, aby pamiętać również o tym, by zgłaszając się do dyskusji wciskać na tablecie przycisk „dyskusja” i wyjaśnił, że chodzi o to, żeby kamera automatycznie mogła się odpowiednio ustawić.
  2. Stwierdził, że jeśli kluby radnych zamierzają odbyć spotkanie przed sesją (albo w innym terminie) i chcą, żeby Biuro Rady zabezpieczyło w tym celu pomieszczenie, to należy taki fakt wcześniej do pracowników Biura Rady zgłaszać, żeby bezpośrednio przed posiedzeniem uniknąć zamieszania związanego z szukaniem wolnej sali, kluczy itp. Poprosił także, aby kluby OPS i PSL (kiedy już będzie zawiązany) nie odbywały posiedzeń w gabinetach Starosty i Wicestarosty, żeby wszyscy funkcjonowali na równorzędnych warunkach.

Pani Stanisława Kuffel stwierdziła, że VI kadencja Rady Powiatu Świeckiego przypada w szczególnym okresie, jakim jest 100 rocznica Niepodległej. Dodała, iż dla naszego powiatu ten okres obchodów setnej rocznicy jest wydłużony, bo historycznie patrząc wyzwolenie Ziemi Kociewskiej nastąpiło później. Zaproponowała, żeby w tym czasie, czyli w okresie tego roku i 4 miesięcy nasza Rada ufundowała sobie sztandar. Mówiąc o różnego rodzaju uroczystościach, w jakich uczestniczono reprezentując Kociewie zwróciła uwagę na brak sztandaru i poinformowała, że za 2 lata na naszym terenie będą organizowane Plachandry Kociewskie. Stwierdziła, że honorem byłoby przygotowanie się też szczególnie od strony patriotyczno-lokalnej i dlatego wnosi do radnych prośbę, żeby podjąć taką uchwałę. Zastrzegła, że oczywiście nie nastąpi to w tym budżecie, bo takie zadanie nie było przewidziane, aczkolwiek sztandar nie jest też szczególnie kosztowny, a pozostanie jako pamiątka po tych czasach.

Pan Adam Knapik stwierdził, że nie jest to wniosek formalny, tylko propozycja, nad którą trzeba się zastanowić. Poprosił, aby Zarząd rozeznał kwestię kosztów oraz obowiązującej procedury związanej z ustanowieniem sztandaru i przedstawił stosowną informację na jednej z kolejnych sesji.

Pani Barbara Studzińska zapewniła, że zostanie dokładnie rozeznane, jaka jest procedura ustanowienia sztandaru i na kolejnej sesji taka informacja będzie radnej udzielona. Do sprawdzenia wszelkich procedur związanych z ewentualnym sztandarem wyznaczyła Sekretarza Powiatu, Panią Iwonę Karolewską.

Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że są 2 sprawozdania: Zarządu oraz Przewodniczącego Rady. Zasugerował, że aby kolejny raz nie wracać do tego tematu dobrze byłoby przyjąć, że po sprawozdaniu Pana Przewodniczącego również zostanie stworzona możliwość dyskusji i zadawania pytań.

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady II sesji Rady Powiatu Świeckiego przypominając, iż kolejna sesja odbędzie się 12 grudnia o godz.14:00, a godzinę przed sesją przeprowadzone zostanie szkolenie dla radnych przez pracowników Urzędu Skarbowego.

 

Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

Przygotował(a): Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego