Uchwała Rady Nr V/43/24 w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Radami Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji
Uchwała Nr V/43/24
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 25 września 2024 r.
w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Radami Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji
Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r., poz. 571 z późn. zm.1)), uchwala się, co następuje:
Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
§ 1. Uchwała określa szczegółowy sposób konsultowania z Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023r., poz. 571 z późn. zm.);
2) Radzie Działalności Pożytku Publicznego – należy przez to rozumieć Radę Działalności Pożytku Publicznego, utworzoną na podstawie art. 41e i art. 41f ustawy;
3) wydziale merytorycznym Starostwa Powiatowego w Świeciu – należy przez to rozumieć wydział Starostwa Powiatowego w Świeciu, a także równorzędny wydział o innej nazwie, który ogłasza i przeprowadza konsultacje społeczne;
4) organizacji pozarządowej – należy przez to rozumieć organizację w rozumieniu art. 3 ust. 2 i 3 ustawy;
5) konsultacjach społecznych – należy przez to rozumieć konsultacje społeczne z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy oraz ich przedstawicielami projektów aktów prawa miejscowego oraz projektów innych aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
6) opinii – należy przez to rozumieć wszelkie opinie, wnioski i uwagi składane w wyznaczonym terminie w odpowiedzi na ogłoszone konsultacje;
7) stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Świeciu – należy przez to rozumieć adres strony internetowej urzędu.
Rozdział 2.
Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi
§ 3. 1. Ustala się zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi projektów aktów prawa miejscowego oraz projektów innych aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
2. Konsultacje społeczne przeprowadzane są w celu poznania opinii podmiotów wskazanych w ust. 1 w odniesieniu do projektów aktów będących przedmiotem konsultacji.
3. Uchwała nie narusza prawa do konsultacji społecznych wynikających z odrębnych przepisów prawa.
4. Konsultacje społeczne mogą polegać w szczególności na zasięgnięciu opinii:
1) Rady Działalności Pożytku Publicznego;
2) organizacji pozarządowych.
§ 4. 1. Konsultacje społeczne w sprawach wskazanych w § 3 ust. 1 ogłasza Starosta Świecki a przeprowadza wydział merytoryczny Starostwa Powiatowego w Świeciu.
2. Konsultacje społeczne, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą być prowadzone w różnych formach komunikacji, w tym za pomocą strony internetowej Powiatu Świeckiego, strony Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Świeciu, tablicy ogłoszeń znajdującej się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świeciu.
3. Wraz z ogłoszeniem dotyczącym konsultacji przedstawia się właściwy projekt będący przedmiotem konsultacji społecznych.
4. Nieprzedstawienie uwag i propozycji w terminie określonym w ogłoszeniu oznacza rezygnację z prawa do jej wyrażenia.
5. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę otrzymanych uwag i propozycji do projektów będących przedmiotem konsultacji społecznych.
§ 5. Ogłoszenie, o którym mowa w § 4, powinno zawierać w szczególności określenie:
1) przedmiotu i terminu konsultacji;
2) uprawnionych do udziału w konsultacjach;
3) sposobu wzięcia udziału w konsultacjach;
4) wydziału merytorycznego Starostwa Powiatowego w Świeciu wyznaczonego do udzielania wyjaśnień i przyjmowania opinii.
§ 6. Każdy z podmiotów, o których mowa w § 1, ma prawo wyrażenia opinii na zasadach określonych w uchwale oraz przesłania jej na wskazany w ogłoszeniu adres i we wskazanej formie.
§ 7. Termin wyrażenia opinii na temat projektów podlegających konsultacjom społecznym przez Radę Pożytku lub organizacje pozarządowe wynosi od 7 do 21 dni od daty zamieszczenia ogłoszenia, o którym mowa w § 5 na stronie internetowej urzędu.
§ 8. 1. Z przeprowadzonych konsultacji wydział merytoryczny Starostwa Powiatowego w Świeciu sporządza protokół zawierający:
1) określenie przedmiotu konsultacji;
2) datę rozpoczęcia i zakończenia konsultacji;
3) liczbę i treść otrzymanych uwag i propozycji do projektów będących przedmiotem konsultacji społecznych;
4) nazwy organizacji pozarządowych uczestniczących w konsultacjach.
2. Do protokołu dołącza się przekazane przez organizacje pozarządowe opinie i uwagi.
3. Wydział merytoryczny Starostwa Powiatowego w Świeciu zajmuje stanowisko w sprawie opinii i uwag, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia sporządzenia protokołu i ogłasza wyniki konsultacji społecznych na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Rozdział 3.
Postanowienia końcowe
§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Świeckiego.
§ 10. Traci moc Uchwała Nr XXVIII/186/13 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami projektów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko - Pomorskiego .
Przewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego
Urszula Kempińska - Czerwińska
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego zobowiązany jest do określenia w drodze uchwały szczegółowego sposobu konsultowania z Radami Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Konsultowanie z organizacjami pozarządowymi projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących ich działalności stanowi jedną z form współpracy organów samorządowych z organizacjami pozarządowymi.
Z uwagi na nieatualne zapisy w uchwale Nr XXVIII/186/13 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami projektów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji koniecznym jest podjęcie przez Radę Powiatu uchwały, która określi sposób prowadzenia konsultacji aktów prawnych dotyczących statutowej działalnośi organizacji pozarządowych, które umożliwią mieszkańcom wpływ na kształtowanie aktów prawa miejscowego.
Przewodnicząca Rady Powiatu Świeckiego
Urszula Kempińska - Czerwińska
1) Zmiany do wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz.U. z 2024 r., poz. 834.