Protokół nr 57/24 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 27 lutego 2024 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Pan Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
- Pani Katarzyna Trybuła - Kierownik Wydziału Rozwoju, Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Jolanta Wieczorek – Sekretarz Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:
- Informacja nt. źródeł ciepła w obiektach stanowiących własność powiatu.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 2
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1048C Osie-Warlubie na odcinku od km 0+000 do km 0+270 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Świeckiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyznania dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach otrzymanego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, edycja druga (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19.02.2024 r.).
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2023, w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22.01.2024 r.).
Pan Franciszek Koszowski zauważył, że sytuacja związana z dużą ilością nadgodzin może zmienić się od września jak nie będzie podwójnych roczników.
Pani Bożena Gaca-Zielińska dodała, że obecnie nauczyciele mają więcej niż 1,5 etatu, natomiast od września nadgodziny zostaną, ale już nie w takiej wysokości. W zawiązku z tym nauczyciele będą związani bardziej z daną jednostką, ponieważ nie będzie już potrzeby zatrudniania nauczyciela z zewnątrz na kilka godzin celem realizacji podstawy programowej.
Pan Franciszek Koszowski zapytał czy jest zagrożenie zwolnieniami nauczycieli w związku z mniejszym naborem.
Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że nie ma takiej wiedzy, ponieważ arkusze organizacyjne szkół będą dopiero przygotowywane. Wyjaśniła, że dyrektorom szkół zostanie zaproponowane utworzenie mniejszej ilość oddziałów właśnie ze względu na mniejszą ilość absolwentów szkół podstawowych. Dodała, że jeśli będzie większy nabór do danej szkoły, to zawsze można utworzyć kolejny oddział i przydzielić godziny nauczycielom, natomiast problem pojawiłby się w sytuacji gdyby zaplanowano większą ilość klas a nie byłoby chętnych uczniów.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał jaka jest skala zatrudnienia nauczycieli początkujących.
Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że stanowią około 20%. Następnie przedstawiła ogólnie strukturę zatrudnienia nauczycieli w szkołach i jej wpływ na wysokość otrzymywanej subwencji oświatowej.
Do pkt. 1
Pan Józef Gawrych przedstawił „Informację nt. źródeł ciepła w obiektach stanowiących własność powiatu” (materiał stanowi załącznik do protokołu). Powiedział także o zmianach dot. rodzajów wykorzystywanych źródeł ciepła, wynikających z dyrektyw i przepisów unii europejskiej.
Pan Józef Belt zapytał czy będą kary za nie dostosowanie się do wymagań, zauważył także, że nie każdego będzie stać na taką inwestycję.
Pan Józef Gawrych powiedział, że być może pod naciskiem społecznym zostaną złagodzone wymogi bądź obowiązek ich wprowadzenia zostanie przesunięty w czasie.
Pan Franciszek Koszowski w odniesieniu do źródła ciepła jakim są panele fotowoltaiczne powiedział, że mówiąc o efektywności należy porównywać ilość zużytej energii a nie koszt, ponieważ cena energii elektrycznej rośnie.
Pan Józef Gawrych powiedział o planach rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w DPS Gołuszyce.
Następnie dyskutowano o instalacji fotowoltaicznej, jej korzyściach ale także ograniczeniach. Kolejno rozmawiano na temat rodzajów spalanych substancji oraz ich skutków dla środowiska. Podkreślono również jak istotne jest dostosowanie do zmieniających się przepisów prawnych oraz konieczność adaptacji funkcjonujących w obiektach powiatu źródeł ciepła w obliczu wyzwań związanych z ochroną środowiska.
Do pkt. 3
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Joanna Ekert
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
(Grzegorz Tomaszewski)