Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr 61/24 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 lutego 2024 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Małgorzata Błaszkiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 1 w Świeciu,
  2. Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu,
  3. Pani Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  4. Pan Piotr Kamiński – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu,
  5. Pan Adam Kufel – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,
  6. Pani Eleonora Lewandowska Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,
  7. Pan Adam Meller – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  8. Pani Barbara Studzińska – Starosta Powiatu Świeckiego,
  9. Pani Magdalena Studzińska – Inspektor w Wydziale Współpracy, Rozwoju i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  10. Pan Patryk Tomaszewski - Prezes MLKS WISŁA-NOWE,
  11. Pani Katarzyna Trybuła - Kierownik Wydziału Współpracy, Rozwoju i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  12. Pani Jolanta Wieczorek – Starosta Powiatu Świeckiego,
  13. Pan Roman Witt – członek Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz przedstawiciel MUKS Joker Świecie,
  14. Pan Michał Żurowski - Dyrektor Sportowy K.S. Wda Świecie.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Spotu i Turystyki, Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie: 

 

Część I

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego, w tym Informacja o średnich wynagrodzeniach nauczycieli za rok 2023.
  2. Założenia „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku”.
  3. Sprawy bieżące.

 

Część II

  1. Spotkanie z dyrektorami szkół w związku z rekrutacją na rok szkolny 2024/2025. Oferta oświatowa szkół prowadzonych przez Powiat Świecki.
  2. Spotkanie przedstawicieli klubów i stowarzyszeń sportowych z dyrektorami szkół w celu podjęcia szerszej współpracy.

 

 

Do pkt. 2 części I

 

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła założenia „Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku” (materiał stanowi załącznik do protokołu).

 

Do przedstawionego materiału  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Do pkt. 1 części I

 

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyznania dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach otrzymanego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, edycja druga (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 19.02.2024 r.).

 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Jolanta Wieczorek przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Świeckiego do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gminy Powiatu Świeckiego” (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).

 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).

 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pan Adam Meller przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1048C Osie-Warlubie na odcinku od km 0+000 do km 0+270 (projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.02.2024 r.).

 

Do przedstawionego projektu uchwały  żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała, że na najbliższej sesji nastąpi wybór członków komisji konkursowych do wyłonienia dyrektorów dla 2 szkół oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W zawiązku z tym zaproponowała, aby wyznaczyć przedstawicieli spośród Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Przypomniała, że swoją osobę wskazała jako przedstawiciela do komisji konkursowej na Dyrektora ZS w Nowem. Następnie wybrano Pana Waldemara Furę do komisji konkursowej na dyrektora PPP w Świeciu, a Panią Lucynę Kuźniacką do komisji konkursowej na dyrektora ZSP w Świeciu. Wobec braku sprzeciwu pozostałych członków Komisji Oświaty powiedziała, że na najbliższej sesji przekaże powyższe kandydatury Przewodniczącemu RP.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w roku 2023, w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22.01.2024 r.).

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podsumowała, że pozytywnym aspektem jest fakt, że nie ma konieczności wypłacania dodatków wyrównawczych na żadnym stopniu awansu zawodowego. Dodała, że jest to zasługa dyrektorów szkół, którzy umiejętnie sporządzają organizację pracy nauczycieli.

 

 

Do pkt. 4, 5 części II

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poprosiła radnych oraz gości o przedstawienie się. Następnie wyjaśniła ideę dzisiejszego spotkania z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami klubów sportowych, którego inicjatorem jest Pan Roman Witt.

 

Pan Roman Witt rozpoczął od tego, że już od dawna zależało mu na nawiązaniu współpracy klubów sportowych ze szkołami, jednak podwójne roczniki, które w ostatnich latach były przyjmowane spowodowały, że szkoły były mocno przepełnione, co odsuwało ten temat na później. Dodał, że obecnie te roczniki opuszczają już szkoły i tak jak rozmawiał z Panią Bożeną Gaca-Zielińską nabory będą już mniejsze. Podkreślił, że na jednym z posiedzeń Komisji zainteresowało go kto korzysta z internatu przy ZSP w Świeciu, dowiedział się, że są to właśnie sportowcy. Następnie mając na uwadze fakt, iż w kolejnych latach ze względu na niż demograficzny, trzeba będzie starać się zachęcać uczniów, aby wybrali szkoły z terenu powiatu, poinformował o propozycji stworzenia klas premium, klas sportowych. Powiedział, że ma świadomość czasu jaki jest potrzebny na działania zmierzające do powstania takich klas, ale chciałby aby udało się to zrealizować do września. Podkreślił, że chciałby aby była to klasa ministerialna, dzięki czemu szkoły otrzymają wyższą subwencję za takiego ucznia. Dodał, że z jednej strony pozwoli to skłonić uczniów z terenu naszego powiatu do wyboru danej szkoły, że nie będą szukali dalej, ale także z drugiej strony spowoduje, że będą przychodzili do nas uczniowie z poza powiatu. Zauważył, że warto słuchać młodzieży, dlatego kolejnym pomysłem do przeanalizowania jest klasa blogerska. Podkreślił, że w temacie tworzenia klas sportowych działał już wcześniej, a było to możliwe dzięki przychylności Dyrektora ZSOiP w Świeciu Pana Adama Kufla. Podziękował mu za współpracę przy stworzeniu w II LO klasy sportowej dla rocznika 2004, której 15 uczennic będących zawodniczkami klubu Joker miało plan lekcji dostosowany do ich potrzeb (uwzględniając godziny lekcji wychowania fizycznego oraz „luźniejsze” poniedziałki i piątki ze względu na wyjazdy na zwody). Podkreślił, że kilkoro z nich było z poza powiatu, co pokazuje że takie działania przyciągają uczniów. Dodał, że chciałby wrócić do takiej współpracy oraz zachęcić inne szkoły żeby w taki sposób pomagały klubom, związkom sportowym. Zaproponował, aby o wymogach funkcjonowania w szkole klasy sportowej ministerialnej głos zabrali Dyrektor Sportowy K.S. Wda Świecie ora Dyrektor PZEA w Świeciu ze względu na większą wiedzę w tym zakresie. Podsumował, że warto jest spróbować stworzyć takie klasy, aby podwyższyć atrakcyjność szkół z terenu powiatu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaproponowała, aby w pierwszej kolejności dyrektorzy szkół przedstawili dane w kwestii naboru na rok szkolny 2024/2025. A następnie poprosiła, aby goście z klubów sportowych przekazali jak widzą współpracę z dyrektorami szkół przy tworzeniu klas sportowych. Zgodziła się z przedmówcą, że współdziałanie szkół z klubami sportowymi powinno iść właśnie w tę stronę. Dodała, że wiadomym jest, iż kluby sportowe borykają się z brakiem środków, a dzięki powstaniu klas sportowych szkoły przejmą pewne zadania. Zwróciła uwagę na lepsze finansowanie klas sportowych spełniających wymogi ministerstwa edukacji w stosunku do klas ogólnych, oraz na możliwość wykorzystania środków z różnych źródeł. Zauważyła, tak jak mówił Pan Roman Witt, że nadchodzą lata, gdzie trzeba będzie zdobywać, zachęcać uczniów, dlatego oferta szkoły jest bardzo ważna.

 

Pan Adam Kufel na wstępie powiedział w jaki sposób można wspierać klub sportowy poprzez współpracę ze szkołą. Jako przykład podał, że w sytuacji, o której mówił Pan Roman Witt, zatrudnił kolejnych 2 trenerów do nauki wychowania fizycznego dla grupy zawodniczek, dzięki czemu lekcje wychowania fizycznego były zsynchronizowane z treningami co zapewnia ergonomikę czasu pracy. Wracając do tematu specyfiki ZSOiP w Świeciu i oferty, powiedział, że obecnie liczy ona 470 uczniów, 11 oddziałów LO, 5 oddziałów technikum oraz 2 oddziały szkoły policealnej o kierunku opiekun medyczny. Dodał, że w technikum są realizowane dwa zawody technik papiernictwa i technik elektryk oraz aktualnie jest 110 uczniów. Podkreślił, że wszystkie 3 zawody, w których szkoła kształci są w wykazie zawodów porządanych ministra edukacji, co w systemie dofinansowania daje najwyższą wagę w przeliczeniu na jednego ucznia. Oprócz tego szkoła policealna może kształcić w różnych zawodach o kierunkach społecznych, które znajdują się w pierwszej grupie zawodów, albo w drugiej w kolejności, gdzie jest umiarkowane zapotrzebowanie. Następnie powiedział, że szkolnictwo policealne ze względu na dwa czynniki, tj. nieuczciwą konkurencję szkół niepublicznych oraz rozwój prywatnego szkolnictwa wyższego, „umiera śmiercią naturalną”. Poinformował, że rozpoczął procedurę likwidacji szkoły policealnej medyczno-społecznej, która była utworzona, żeby kształcić młodzież w systemie dziennym, ponieważ od 5 lat nie było chętnych słuchaczy. Jeżeli chodzi o rekrutację do liceum i technikum, powiedział, że należy zdać sobie sprawę, że obecny rocznik klas 8 szkoły podstawowej stanowi połowę rocznika, a w zeszłym roku do klas pierwszych trafiło 1,5 rocznika, tj. w klasie technikum 32 osoby, a w liceum po 36 osób. Dodał, że na pewno nie będzie naboru do 4 oddziałów. Powiedział, że planuje utworzyć 2 oddziały ogólniaka albo 1 oddział ogólniaka i 1 technikum w zależności od tego jak ułożą się podania. A przygotowywana oferta jest taka sama jak w zeszłym roku. Ponadto rozważa czy nie podzielić obecnych klas pierwszych, tzn. czy z 3 nie zrobić 4 klas.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czy w organizacji planowany jest taki sam stan jak w tym roku czy mniejszy.

 

Pan Adam Kufel odpowiedział, że o jeden oddział mniej.

 

Pan Roman Witt w odniesieniu do tego co powiedział Pan Adam Kufel, że w szkołach niepublicznych niektóre sprawy są prostsze, stwierdził, że być może i tak, ale poziom nauczania nie jest zadowalający. Opowiedział, że gdy klub Joker szukał szkoły, która stworzy klasę dla 15 zawodniczek, jedna ze szkół niepublicznych była zainteresowana, jednak rodzice się nie zgodzili, ponieważ oprócz rozwoju kariery sportowej zależało im, aby córki skończyły dobrą szkołę, dlatego szukano szkoły publicznej.

 

Pani Małgorzata Błaszkiewicz podała ogólną liczbę uczniów w ZSS Nr 1 w Świeciu, tj. 187 oraz oddziałów - 27. Następnie powiedziała, że jeżeli chodzi o przyszły rok to prawdopodobnie 1 oddział w szkole podstawowej będzie dołożony, natomiast do przedszkola już wpłynęło bardzo dużo podań wystarczających nawet na 1 oddział dla dzieci autystycznych, a zwolnią się tylko 4 miejsca.  Poinformowała o problemie dot. braku miejsca w szkole, ponieważ wszystkie możliwe pomieszczenia są zaadoptowane na sale lekcyjne.

 

Pani Eleonora Lewandowska powiedziała, że w chwili obecnej w ZS w Nowem uczy się 370 uczniów w 3 typach szkół: liceum, technikum w 2 zawodach logistyk i informatyk oraz branżowej szkole wielozawodowej, łącznie 15 oddziałów. Jeżeli chodzi o nabór wyjaśniła, że dwa lata temu absolwentów szkół podstawowych z terenu gminy Nowe było 328, w minionym roku 342, a w tym roku absolwentów będzie 85, a więc niespełna ¼. Biorąc te dane pod uwagę, oraz dobrą komunikację Nowego z Grudziądzem, Kwidzynem, Gniewem poinformowała, że najlepszym wariantem będzie utworzenie tylko 1 klasy wielozawodowej szkoły branżowej.

 

Pan Piotr Kamiński poinformował, że w ZSP w Świeciu uczy się obecnie 1364 uczniów, w 49 klasach w 3 typach szkół. Dodał, że wg projektu arkusza teoretycznie powinno zostać przyjętych 5 klas, ale zostanie przyjętych 6. Wyjaśnił, że doświadczenia związane z różnego rodzaju reformami podstawy programowej, likwidacją gimnazjów, powstaniem szkół podstawowych, reformą zmiany podstawy programowej kształcenia w zawodach pokazują, że jeśli zbyt dużo zawodów nie zostanie zrekrutowanych w technikum w tym słabym roczniku, to będzie problem aby te zawody odtworzyć w przyszłości. Dodał, że obecnie szkoła kształci w 10 zawodach, a dla 2 zawodów rekrutacji nie będzie, ponieważ z powodu wypadku losowego i  braku nauczyciela nie jest w stanie kształcić w zawodzie programisty oraz będzie rezygnacja z któregoś z kierunków technikum o charakterze bardziej żeńskim, czyli technikum żywienia, technikum hotelarstwa, reklamy bądź ekonomik. Ale podkreślił, że to rynek zdecyduje, czyli podania uczniów, który zawód będzie musiał być chwilowo wygaszony. Oznajmił, że tegoroczny słaby nabór dla ZSP w Świeciu jest szczęściem, bo przy obecnych 49 klasach, planowane 43 lub 44 klasy i tak nie rozwiązują problemów szkoły. Dodał, że lokalowo, kadrowo, sprzętowo wydolność wynosi maksymalnie 40 oddziałów klasowych, a dopiero za 3 lata szkoła wróci do podobnych stanów naboru jak miało to miejsce przed dwoma podwójnymi rocznikami. Podkreślił, że niektóre zawody wygasną, a rozpoczęcie kształcenia w nowych zawodach nie jest łatwe, zważywszy, że nie można nauczycieli swobodnie wysyłać na studia podyplomowe, bo muszą być one związane z głównym kierunkiem wykształcenia jaki posiadają. Sprecyzował, że w naborze zaplanowane będą 3 klasy technikum i 3 klasy branżowe. Ponadto nie będzie rekrutacji w zawodach tapicer, przetwórca mięsa oraz drukarz offsetowy ze względu na brak możliwości zrealizowania kursów dokształcania zawodowego oraz nie będzie rekrutacji do liceum a jedynie do klasy technik logistyk lub wymiennie do oddziału przygotowania wojskowego. Odnosząc się do wypowiedzi Pana Romana Witta, powiedział, że przez 2 lata funkcjonowała w ZSP klasa sportowa i w tym czasie dwukrotnie realizowany był program naprawczy.

 

Pan Adam Kufel uzupełnił, że aktualnie jego szkoła jest wypełniona do granic możliwości, ponieważ tylu było chętnych, dlatego 4 sale lekcyjne znajdują się w podziemiu oraz 2 magazynki są wykorzystywane jako sale lekcyjne a także doraźnie wynajmowana jest sala konferencyjna na hali widowiskowo-sportowej. Powiedział o tym w kontekście ewentualnej rozbudowy szkoły. Podkreślił, że przyszły rok będzie „powiewem świeżego powietrza”. Przypomniał, że poprzednio przeprowadzona rozbudowa szkoły zaplanowana była przed reformą oświaty, tj. dla 3 letniego liceum i 4 letniego technikum, stąd niewystraczająca ilość sal dla obecnej liczby oddziałów.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska stwierdziła, że nie wiadomo też jaka będzie podstawa programowa i jak będzie wyglądała siatka godzinowa w nadchodzącym roku szkolnym.

 

Pan Roman Witt odpowiadając Panu Piotrowi Kamińskiemu powiedział, że kwestia dotycząca współpracy z klubami musi być obustronna, tzn. zawodniczka, która nie będzie przykładać się do nauki, straci wsparcie klubu sportowego.

 

Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska poinformowała, że w I LO w Świeciu jest obecnie 18 oddziałów, gdzie uczy się 458 uczniów w klasach z kierunkowymi przedmiotami takimi jak matematyka, biologia, język polski i język obcy czyli są to klasy o tzw. profilu politechnicznym, biomedycznym, nauk społecznych i profilu językowym. Dodała, że w kwietniu odejdzie 5 klas maturalnych, czyli zostanie 13 oddziałów. Biorąc pod uwagę ilość absolwentów planowane jest utworzenie 1 klasy z przedmiotem kierunkowym matematyka, co wynika z największego zainteresowania tym profilem. Dodała, że zależy jej na utrzymaniu dotychczasowych bardzo dobrych wyników uczniów. Podkreśliła, że szkoła znalazła się w rankingu Perspektyw uzyskując brązową tarczę oraz że uczniowie biorą udział w wielu olimpiadach.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przekazane przez dyrektorów szkół informacje nt. aktualnej sytuacji w szkołach oraz planowanego naboru na przyszły rok szkolny,  następnie oddając głos przedstawicielom klubów sportowych poprosiła, aby przedstawili jakie są oczekiwania klubów wobec placówek oświatowych kształcących uczniów oraz jakie są ewentualne problemy, które w ramach nawiązania współpracy udałoby się rozwiązać.

 

Pan Michał Żurowski powiedział, że odniesie się także do niektórych wątków poruszonych wcześniej przez dyrektorów szkół i radnego. Na wstępie poinformował, że WDA Świecie jest klubem wielosekcyjnym, ale jako dyrektor odpowiada głównie za sekcję piłki nożnej, która jest  zdecydowanie największa, bo liczy 270 zawodników. Dodał, że jest związany z klubem od 2 lat, a ma wiedzę, że wcześniej funkcjonowały klasy sportowe, które były zrzeszone na terenie miasta. Podkreślił, że znając realia miasta Świecie oraz wachlarz edukacyjny jakim dysponuje a także to, że posiada internat uważa, że Świecie ma kapitalne możliwości do tego, aby wykorzystać swój potencjał. Zwrócił uwagę, że w internacie jest bardzo dużo pustych miejsc, gdzie dla porównania w Bydgoszczy brakuje miejsc, co jest przeszkodą przy pozyskiwaniu zawodników z terenu kraju czy województwa. Z kolei sytuacja ta daje szanse sportowe do pozyskania wybitnych sportowców do drużyn młodzieżowych m.in. dla Świecia. Kontynuował, że wymaga to oczywiście koordynacji pracy wielu osób i podmiotów przede wszystkim edukacyjnych, internatu oraz klubowych. Problemem jego zdaniem jest utworzenie w szkołach średnich oddziału, który zrzeszałby np. tylko siatkarzy czy piłkarzy. Zauważył, że jeszcze dekadę temu  nie było z tym problemu, a wręcz trzeba było odmawiać sportowcom. Nie mniej dostrzega możliwe rozwiązanie przy współpracy klubów działających na terenie miasta i powiatu i utworzenie oddziału, który zrzeszałby 15 siatkarek a klub sportowy WDA Świecie miałby możliwość  pozyskania wybitnego zawodnika z klubu sportowego z Chełmna czy innych miejscowości, które są dość blisko. Biorąc pod uwagę fakt, że jednostki treningowe odbywają się w godzinach popołudniowych, co daje możliwość, że od rana zawodnicy mogliby się normalnie edukować, czyli mogliby realizować normalny tok edukacji, popołudniami mogliby realizować swoje jednostki treningowe czy to siatkarskie czy każdej innej dyscypliny i mogliby korzystać z internatu, który jest w bliskim otoczeniu trzech obiektów sportowych. Podsumował, że to jest jedna z propozycji. Powiedział, że dostrzega, że zarówno rodzic jak i sama zawodniczka czy zawodnik zwracają uwagę na edukację. Podkreślił, że piłkarze WDY to sportowcy, którzy zdobywają dobre wyniki w nauce. Nie jest już tak jak było kiedyś, że jeśli ktoś nie chciał się uczyć, to mówiono żeby grał w piłkę, znacznie się to zmieniło. Dlatego stąd może być problem z organizacją klasy typowo piłkarskiej zrzeszającej około 20-24 piłkarzy. Powiedział, że klub Olimpia Grudziądz stworzyła Szkołę Mistrzostwa Sportowego, która otrzymuje zdecydowanie większe wsparcie finansowe, a w ubiegłym roku wszyscy piłkarze kończący tą szkołę, zdali maturę, co pokazuje, że możliwe jest połącznie sportu z nauką. Zauważył, że tak jak dyrektorzy mówili, problemem może być infrastruktura, ale widzi rozwiązanie w postaci wykorzystania przestrzeni obiektów sportowych, która mogłaby być bezpośrednio dedykowana do realizacji celów edukacyjnych.  Kolejnym aspektem jest potencjał sportowy, jako przykład podając choćby zawodniczki klubu Joker Świecie, które liczą się pod względem młodzieżowym w kraju. Natomiast jeśli chodzi o klub sportowy WDA Świecie, to powiedział, że liczy się na pewno w stawce wojewódzkiej, bo ma 4 zespoły, które rywalizują na poziomie I ligi wojewódzkiej, tak jak miasta dużo większe Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie zdolnych zawodników nie tylko z terenu powiatu, ale i województwa. Podkreślił, że ważne jest zapewnienie tym sportowcom wsparcia edukacyjnego.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgodziła się z przedmówcą, że fakt jestem, iż posiadanie internatu przez Świecie jest dużym plusem.

 

Pan Roman Witt w nawiązaniu do swojej wypowiedzi uzupełnił, że współpraca działa dwukierunkowo. Powiedział, że kluby sportowe mają ustalone określone godziny korzystania z sali gimnastycznej, więc jeśli można by było połączyć zajęcia wychowania fizycznego odbywające się w szkołach z treningami, to zmniejszyłoby się obłożenie sal gimnastycznych w szkołach. Stwierdził, że zajęcia wychowania fizycznego, np. siatkarek mogą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 8 bądź w Hali Widowiskowo-Sportowej w połączeniu z jednostkami treningowymi przy jednoczesnym zapewnieniu zrealizowania innych ćwiczeń wymaganych przez program edukacyjny. Natomiast pozostałe zajęcia przedmiotowe mogłyby się odbywać w klasie łączonej siatkarsko-piłkarskiej.

 

Pan Patryk Tomaszewski powiedział, że klub MLKS Wisła Nowe nie ma doświadczenia w tworzeniu klas sportowych i we współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi. Dodał, że obecnie prowadzą akademię sportową we współpracy ze szkołami podstawowymi i stąd pozyskują zawodników. Dlatego uczestnicząc w dzisiejszym spotkaniu chciałby się czegoś nauczyć, dowiedzieć w tym temacie.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała czego by klub sportowy oczekiwał od placówek oświatowych. Zauważyła, że jest to pierwsze spotkanie mające na celu poznanie się, nawiązanie współpracy. Dodała, że ma świadomość, że funkcjonowanie klas sportowych niesie ze sobą pewne problemy, chociażby utrzymanie stanu liczbowego klasy.

 

Pan Patryk Tomaszewski powiedział, że klub ma środki, ale zawsze jest chęć współpracy, rozszerzenia oferty. Oczekiwałby bliższych konsultacji z dyrektorami szkół, jakie można podjąć działania. Zauważył, że Pani Eleonora Lewandowska podała mało optymistyczne dane.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że obecna sytuacja w edukacji spowodowana przez demografię skłania do szukania nowych rozwiązań, aby rozszerzyć ofertę skierowaną do uczniów, a propozycja powstania klas sportowych jest jednym z pomysłów.

 

Pan Roman Witt skierował pytanie do Pana Patryka Tomaszewskiego ilu zawodników klubu Wisła Nowe będzie kończyło teraz 8 klasę szkoły podstawowej. Podkreślił, że dla tych uczniów argumentem przemawiającym za tym, żeby kontynuować naukę w szkole średniej w ZS w Nowem może być fakt, że chodziliby do klasy sportowej właśnie. Być może dzięki temu zostaną zamiast wybrać szkołę w Grudziądzu czy Kwidzynie. Stwierdził, że na pewno łatwiej byłoby taką klasę stworzyć w liceum, gdzie zawodnicy poza możliwością rozwoju kariery sportowej otrzymaliby także dobre wykształcenie.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że jej zdaniem wychowanie sportowe nie może obejmować tylko liceum, a powinno rozpocząć się wcześniej, tak aby już dzieci 6-7 letnie złapały bakcyla sportu, i wtedy może się to przełożyć na późniejsze sukcesy.

 

Pan Adam Kufel wypowiedział się odnośnie współpracy pomiędzy klubami a szkołą w zakresie tworzenia klas sportowych. Podkreślił, że w ZSOiP w Świeciu udała się taka współpraca przy stworzeniu klasy siatkarek, m.in. dlatego, że dziewczyny mają większe predyspozycje i umiejętność samodzielnego planowania własnej pracy. Dodał, że ma doświadczenie jak sytuacja wygląda z chłopakami, którzy trenowali piłkę a uczyli się w ZSOiP, powiedział, że niestety mieli oni problem z podołaniem obowiązkom szkolnym. Stąd zwrócił uwagę, że istotnym jest aby uczniowie będący zawodnikami klubów sportowych byli wdrażani do tego, aby samodzielnie pracować i umieć pogodzić trenowanie z nauką.

 

Pan Piotr Kamiński zabrał głos w kontekście zawodników piłki nożnej oraz internatu. Powiedział, że przede wszystkim bardzo istotna jest współpraca z rodzicami, ponieważ o ile w przypadku wspomnianej klasy siatkarek w dużej mierze były to dziewczyny miejscowe, to jeśli chodzi o chłopaków  trzeba ich bardziej dopilnować. Dodał, że problem jaki może się pojawić przy współpracy bardziej sformalizowanej, to godziny pracy internatu, obecnie działa on od niedzieli godz. 17:00 do piątku godziny 15:00, stąd jako placówka nie jesteśmy w stanie zapewnić funkcjonowania internatu 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Natomiast z klubem sportowym Wda Świecie jest wypracowana pewna metoda współpracy.

 

Pan Michał Żurowski dodał, że w ubiegłym roku powiat przekazał 16 tys. zł na dofinansowanie zakwaterowania i wyżywienie zawodników, o czym wspominał Pan Piotr Kamiński. Jest to duża pomoc, ponieważ w sytuacji gdy mecz odbywa się w sobotę, koszt zakwaterowania ponosi właśnie klub sportowy, a jeszcze większe koszty są w trakcie ferii zimowych, kiedy treningi są realizowane nieprzerwanie mimo braku zajęć lekcyjnych. Podsumował, że ważna jest koordynacja działań zapewniających bezpieczeństwo zawodników będących małoletnimi. Następnie powiedział jak wiele jest możliwości działania w zakresie propagowania sportu w szkołach podstawowych, bo ważne jest co powiedziała Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, aby jak najmłodsze dzieci zarazić sportem, aktywnością fizyczną, co jest w naszym kraju zaniedbane. Dodał, że Polska jest jednym z najszybciej tyjących krajów w UE, co w konsekwencji przekłada się na nieudolność funduszu zdrowia. Stąd jeśli powiat ma możliwości finansowe warto pokazywać, zachęcać dzieci i młodzież na terenie każdego miasta czy gminy, następnie wymienił sporty jakie można uprawiać na ternie Świecia, Nowego. Podkreślił, że do tego wymagana jest równoczesna koordynacja wielu podmiotów, ale przy odpowiedniej motywacji jest to możliwe do zrobienia.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że już od etapu przedszkola rodzice nie zachęcają do aktywności, a czasami nawet blokują pewne działania nauczycieli, bo twierdzą, że dzieci nie mogą wyjść na dwór bo jest zimno na zewnątrz i się przeziębią, a najlepiej niech w ogóle nie wychodzą, niech spędzają 8 godzin w budynku. Dlatego trzeba edukować w tym zakresie i dzieci i społeczeństwo, a efekty będą dalekosiężne, bo mniej pieniędzy wydamy na służbę zdrowia. Dodała, że dyrektorzy szkół na pewno się z nią zgodzą, że jest coraz większy odsetek dzieci z wadami kręgosłupa, wadami postawy. Zaznaczyła, że są to małe dzieci a już mają stwierdzone dysfunkcje, dlatego aby temu zapobiegać tak ważny jest temat wychowania w duchu zdrowia, w duchu uprawiania sportu.

 

Pani Barbara Studzińska podsumowała, że powiat świecki dał najlepszy przykład otwartości na różnego rodzaju propozycje, tworząc oddział przygotowania wojskowego. Dodała, że do organizacji takiej klasy potrzebny był konkretny plan, który został przedstawiony przez dyrektorów ZSP w Świeciu Pana Piotra Kamińskiego oraz Pana Artura Kurzynę, osoby z pasją. Dlatego stwierdziła, że możliwe jest zorganizowanie klasy sportowej, jeśli przedstawiony zostanie pomysł na jej stworzenie i sposób funkcjonowania. Ponadto dodała, że nie widzi przeszkód aby zapewnić działanie internatu przy ZSP w Świeciu w wymiarze 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Zauważyła, że na terenie powiatu funkcjonuje jeszcze drugi internat w Nowem, który do tej pory pełni inną funkcję, ale jeśli będzie taka potrzeba jego pierwotny cel zostanie przywrócony. Podkreśliła, że jest otwarta na wszelkie propozycje tworzenia atrakcyjnych, potrzebnych przedsięwzięć oświatowych, takich jak wspomniany oddział przygotowania wojskowego, po którego ukończeniu młodzież nabywa umiejętności niezbędne do realizacji przyszłej ścieżki zawodowej. Następnie w odniesieniu do bazy lokalowej szkół, o której mówił Pan Adam Kufel oraz Pani Małgorzata Błaszkiewicz powiedziała, że projekt sali przy ZSOiP w Świeciu jest tak pomyślany, aby wyrównać potrzeby szkoły, ponieważ poza salą gimnastyczną zostały w nim ujęte także pomieszczenia z przeznaczeniem do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Zgodziła się z tym, że lekcje nie powinny odbywać się w piwnicy, jednak koniecznym jest znalezienie źródeł sfinansowania planowanej inwestycji, do której dokumentacja jest już przygotowana. Ponadto dodała, że w celu poprawy warunków lokalowych wybudowany zostanie internat przy SOSW w Warlubiu, tak aby polepszyć warunki nauczania w tej szkole. Zapewniła, że potrzeby szkół są znane i analizowane, ale należy pamiętać o uwarunkowaniach finansowych powiatu. Zwróciła także uwagę na czynnik demograficzny istotny przy rozbudowywaniu szkół. Następnie podziękowała za zaangażowanie w identyfikację problemów zarówno takich jak baza lokalowa ale także tych wyższego rzędu takich jak zdrowie dzieci i młodzieży, walka z otyłością czy innymi dysfunkcjami.

 

Pan Roman Witt także wyraził zadowolenie z istnienia klasy mundurowej dofinansowywanej przez MON oraz podkreślił jak ważne jest tworzenie klas premium przyciągających uczniów do szkół z terenu powiatu. Dodała, że początkowo zanim ona powstała, to w ZSP w Świeciu i w jednej ze szkół niepublicznych była podobnego rodzaju klasa nazywana klasą mundurową, która nie była jeszcze klasą ministerialną. Dlatego zaproponował, aby tworzenie klasy sportowej w formie klasy wspieranej przez MEN, rozpocząć małymi krokami od stworzenia planu zajęć, zrozumienia potrzeb sportowców i nawiązaniu współpracy klubów ze szkołami na tych wszystkich płaszczyznach. Zadeklarował, że kluby sportowe Joker jak i Wda Świecie będą kładły nacisk zarówno na osiąganie celów sportowych jak i edukacyjnych. Dodał, że dopiero później po latach, być może uda się sformalizować funkcjonowanie klasy sportowej tak, jak udało się to Panu Piotrowi Kamińskiemu przy utworzeniu klasy mundurowej, czego mu pogratulował.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do wypowiedzi Starosty powiedziała, że dla owocnej współpracy bardzo ważne są 3 czynniki, takie jak pomysł, koncepcja i ludzie. Dodała, że jej zdaniem jest zapotrzebowanie na klasy sportowe, ponieważ młodzież garnie się do sportu. Zauważyła, że w małych środowiskach jak w Nowym jest to utrudnione, za przykład podała ucznia z tej miejscowości, który przeniósł się do liceum w Świeciu i trenując w klubie sportowym osiąga wysokie wyniki, właśnie dzięki temu że stworzono mu taką możliwość. Stąd podkreśliła, że należy zapewnić odpowiednie warunki, m.in. dostosować plan lekcji do udziału w treningach, zawodach. Następnie powiedziała, że powinno się położyć nacisk na rozbudzenie ducha sportu od najmłodszych lat. Podkreśliła, że zależy jej na kontynuacji rozpoczętego dziś tematu.

 

Pan Waldemar Fura powiedział, że w opracowanej Strategii Rozwoju Sportu w Gminie Świcie zawarta jest informacja o rozpoczynaniu kształcenia możliwości sportowych już od uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej. Dodał, że kluby sportowe także adresują swoją działalność już do dzieci w wieku 6-7 lat. Wracając do tematu dzisiejszego spotkania i nawiązania współpracy szkół ponadpodstawowych z klubami sportowymi, powiedział że powinno się zacząć od utworzenia klas parasportowych, czyli takich jeszcze nie ministerialnych ze wszystkimi wymogami, a zapewniających elastyczny plan zajęć oraz wykorzystać możliwość pozyskania uczniów z poza Świecia, czy nawet z poza powiatu dzięki posiadanemu internatowi. Dodał, że nowe sposoby na przyciągnięcie uczniów są ważne dla dyrektorów szkół z uwagi na duże tąpnięcie w ilości absolwentów szkół podstawowych, jakie ma miejsce w tym roku, podkreślił, że prawie 4-krotnie zmniejszyła się liczba kandydatów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Zwrócił się do dyrektorów szkół z pytaniem czy zrobili analizę jak będzie się zmieniała liczba uczniów w perspektywie 5-6 lat, ponieważ dyrektorzy szkół podstawowych mają takie informacje, dzięki czemu mogliby zobaczyć to w szerszym kontekście, co może ułatwić planowanie. Ponadto dodał, że tworzenie klas sportowych w obecnej sytuacji daje szansę na dodatkowy oddział dla szkoły.

 

Pan Roman Witt wracając do dobrej współpracy z Panem Adamem Kufel oraz wiedzy o projektowanej hali sportowej przy ZSOiP w Świeciu powiedział, że być może stworzenie klasy sportowej właśnie w tej szkole pomogłoby pozyskać dofinansowanie na zrealizowanie tego projektu, zapewniłoby reklamę. Zauważył, że należałoby zasięgnąć informacji u Pani Poseł Iwony Karolewskiej, o to skąd pozyskać wsparcie przy tym działaniu. Kolejno mówiąc o zmianie specyfiki działania klubów sportowych podkreślił, że kluby posiadają regulaminy, których postanowienia są egzekwowane. Dodał w kontekście klubu Joker, że zawodniczki reprezentują klub zawsze, dlatego ma znaczenie ich zachowanie w sytuacjach poza klubem i treningami.

 

Pan Adam Kufel w odniesieniu do wypowiedzi Pana Waldemara Fury o diagnozie następnych pokoleń powiedział, że do jego szkoły uczęszczają głównie osoby z terenu gminy Świecie, gdzie żadnego tąpnięcia demograficznego w szkołach nie ma. Dodał, że rocznik, który jest w tej chwili w klasach ósmych szkoły podstawowej jest uboższy, np. w SP nr 8 Świeciu zawsze były 4 klasy ósme, w zeszłym roku było 6, teraz są dwie, ale później następuje stabilizacja, jeśli chodzi o całą gminę Świecie i także powiat. Powiedział, że jeśli nawet nie utworzyłby w tym roku żadnej klasy pierwszej ani w liceum ani w technikum to i tak nie będzie musiał redukować zatrudnienia. Zauważył, że szkoła jest przepełniona, więc podejmuje działania związane z naborem w kontekście stabilizacji i zapewnienia ciągłości zawodów. Ponadto dodał, że na spotkaniu z dyrektorami szkół podstawowych z terenu gminy dowiedział się, że możliwości intelektualne obecnych uczniów klas 8 są mniejsze, ponieważ lepsi uczniowie poszli rok szybciej do szkoły, czego należy mieć świadomość.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że nie byłaby tak optymistyczna, ponieważ demografia ostatnich lat jest bardzo niepokojąca, urodzeń jest dużo mniej niż było, co widać bardzo wyraźnie w ilości mieszkańców gmin i powiatu.  Ponadto są gminy, np. gmina Nowe, które bardzo mocno się wyludniają. Dlatego jej zdaniem należy przewidzieć sytuację i wyjść wcześniej z koncepcjami i pomysłami, aby odczuć mniejsze skutki. Podkreśliła, że powinno się planować działania w dłuższej perspektywie ze względu na to, że nie można zrezygnować z pewnych zawodów, tylko dlatego, że dziś nie ma egzaminatora, bądź nie ma możliwości odbycia kursu. Podsumowując powiedziała, że trzeba robić wszystko, aby oferta oświatowa była satysfakcjonująca dla rodziców i uczniów. Następnie podziękowała gościom za przybycie, szczególnie przedstawicielom klubów sportowych i wyraziła nadzieję, że odbędzie się kolejne spotkanie w takim gronie.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Joanna Ekert

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

 (Urszula Kempińska-Czerwińska)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego