- Menu podmiotowe
- Rada Powiatu
- Protokoły z posiedzeń komisji Rady Powiatu
- VI kadencja Komisji Rady Powiatu (2018-2023)
Protokół nr 55/24 posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 30 stycznia 2024 r.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:
- Przyjęcie planu pracy Komisji na 2024 rok.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 2
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności w mieszkaniach treningowych (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.01.2024 r.).
Pan Franciszek Koszowski dopowiedział, że chodzi głównie o zmianę nazwy z mieszkań chronionych na mieszkania treningowe.
Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych pytań czy uwag nie zgłoszono.
Pan Zbigniew Semrau omówił Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2023. Następnie, wobec braku pytań do poprzedniego materiału przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2023 roku (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22.01.2024 r.). Wskazał, że rok 2023 jest pierwszym rokiem, który przebiegł bez obostrzeń czy ograniczeń w transporcie, nie odbywała się także nauka czy praca zdalna, stąd będzie można odnosić się do niego w kolejnych latach. W kwestii finansów uważa, iż nasz wkład jako jednostek samorządu jest niewielki. Jeżeli chodzi o dotacje, które przekazały gminy z terenu Powiatu jest to 55 000 złotych, a zwrócone zostało każdej z nich po 20 700 złotych. Wynika z tego, że poszczególną gminę kosztowało to niespełna 35 000 złotych przez cały rok, a zauważyć trzeba, że korzystanie z przewozów autobusowych jest dość spore.
Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, ile wynosiło dofinansowanie do przewozów od Wojewody.
Pan Zbigniew Semrau odparł, że wynosiło ono 2 464 000 złotych.
Pan Franciszek Koszowski zauważył, że jest także zwrot za bilety od Marszałka Województwa.
Pan Zbigniew Semrau potwierdził.
Pan Zbigniew Kapusta powiedział, że koszty, jakie za przewozy ponoszą samorządy łącznie ze Starostwem są znikome, z czym zgodził się Pan Zbigniew Semrau.
Pan Franciszek Koszowski odparł, że linie autobusowe utrzymywane są rok w rok, dlatego jest coraz więcej biletów miesięcznych. Obecnie są dochodowe 3 linie i działają one na rzecz mieszkańców. Zwrócił uwagę na coraz mniejszą liczbę skarg dotyczących przewozów oraz poinformował o monitoringu w autobusach, którego celem ma być możliwość sprawdzenia, gdzie aktualnie znajduje się autobus i o której godzinie przyjedzie.
Pan Zbigniew Semrau podkreślił, że na chwilę obecną nie jest jeszcze udostępniony panel pasażerski, z uwagi na wprowadzanie poprawek przez PKS.
Pan Grzegorz Tomaszewski dopytał, czy działa to na zasadzie połączenia autobusu z GPS.
Pan Zbigniew Semrau potwierdził i dodał, że ma wgląd w te autobusy, które już jeżdżą. Wskazał jednak, że nie ma jeszcze dopracowanych wszystkich szczegółów, dlatego też zostanie to udostępnione pasażerom po ostatecznych poprawkach i podkreślił, że będzie oficjalna informacja o takim systemie. Zwrócił uwagę, iż podana będzie godzina przyjazdu i odjazdu autobusu, co będzie bardzo zobowiązujące.
Pan Grzegorz Tomaszewski dopytał, czy jest to program, który Powiat zakupił.
Pan Zbigniew Semrau objaśnił, że Powiat poniósł koszt w wysokości 1230 złotych, resztę opłacił PKS, który ma zawartą umowę z firmą wykonującą ten system. Powiedział, że miesięczny koszt obsługi tego programu wynosi 1 grosz do wozokilometra, więc kwota ta jest naprawdę znikoma. Podsumował, że jest to kwestia wyposażenia autobusy w nadajniki GPS.
Pan Zbigniew Kapusta zapytał, czy Pan Zbigniew Semrau rozpoczął przygotowywanie analizy sprzedaży biletów, o którą wnioskował na poprzednim posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki radny Pan Adam Knapik.
Pan Zbigniew Semrau powiedział, że jeszcze nie, ale rzeczywiście należałoby to przeanalizować. Z własnego doświadczenia wie, że na trasie Pruszcz-Serock jeździ zarówno autobus powiatowy, jak i gminny, a różnica w ich odjazdach wynosi zaledwie kilka minut. Zaznaczył, że jako pierwszy jeździł tam autobus powiatowy, bo już od 2019 roku i dodał, że być może należałoby zastanowić się nad funkcjonowaniem tego kursu.
Pan Franciszek Koszowski zauważył, że problem może pojawić się w Drzycimiu z przesiadką pasażerów. Wskazał, że rozkład jazdy jest przekazywany gminom po to, aby ustalając swój plan przewozów uwzględniły inne kursy. Za absurd uznał sytuacje, kiedy to autobusy jeżdżą jeden po drugim uważając, że od Serocka powinien jechać autobus powiatowy, zabierając po drodze pasażerów z Pruszcza aż do Świecia.
Pan Zbigniew Semrau dodał, że patrząc obiektywnie to każdy z nas chce się dostać do danego punktu bez przesiadki.
Pan Franciszek Koszowski ocenił, że jest to sprawa gminy, dlaczego ustaliła w taki sposób rozkład jazdy.
Pan Zbigniew Kapusta zauważył, że autobusy gminne zabierają nam część pasażerów.
Pan Grzegorz Tomaszewski zasugerował, aby te kursy rozłożyć na różne godziny.
Pan Zbigniew Semrau odparł, że można przeanalizować tą kwestię z burmistrzem. Następnie powiedział, że jak istotny jest bezpośredni dojazd może świadczyć fakt, iż mieszkańcy Dragacza i miejscowości znajdujących się wzdłuż wału chcieli mieć bezpośrednie połączenie do Grudziądza. W tej chwili funkcjonuje nasz autobus na powiatowych przewozach, po czym przekłada on tablice i jedzie komercyjnie do Grudziądza i z powrotem. Dzięki temu pasażerowie nie muszą przesiadać się do innego autobusu, tylko kupują komercyjny bilet.
Pan Zbigniew Kapusta przyznał, że było to źle skomunikowane.
Pan Grzegorz Tomaszewski dopytał, czy sprzedaż biletów spowodowała, że gminy otrzymały zwrot.
Pan Zbigniew Semrau potwierdził dodając, że głównie dzięki 3 liniom.
Do pkt. 1
Pan Grzegorz Tomaszewski przypomniał, że wstępne propozycje do planu pracy omawiane były na grudniowym posiedzeniu Komisji. Uwzględniając uwagi i sugestie członków Komisji, omówił przygotowany plan pracy na 2024 rok.
Następnie Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa jednogłośnie, 4 głosami za podjęła Uchwałę nr 19/24 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2024 rok w wersji stanowiącej załącznik do protokołu.
Do pkt. 3
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro Rady
Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska,
Rolnictwa i Leśnictwa
(Grzegorz Tomaszewski)