Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 20 grudnia 2023 r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  2. Pani Danuta Trajder- Główna Księgowa w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
  3. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:

  1. Plan pracy Komisji na 2024 rok.
  2. Sprawozdanie roczne z działalności Komisji.
  3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  4. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 3

 

Pani Danuta Trajder przedstawiła kolejno projekty uchwał rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

  1. określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej,
  2. określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Omówione projekty uchwał stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.

 

Pan Brunon Han zapytał, czy Powiat jest pośrednikiem pomiędzy podmiotem, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który udziela kredytu.

 

Pani Danuta Trajder potwierdziła.

 

Pan Brunon Han zadał pytanie, czy może zdarzyć się sytuacja, kiedy to Bank udzieli kredytu, ale Powiat nie wyrazi zgody.

 

Pani Danuta Trajder odparła, że raczej nie, ponieważ 2% wysokości dotacji udzielonych z budżetu Powiatu może pochodzić np. ze źródeł zewnętrznych, które powiat otrzyma, wyjaśniając tym samym konstruowanie struktury dotacji.

 

Pan Brunon Han dopytał, czy każdorazowa dotacja musi być przyjęta w formie uchwały Rady Powiatu.

 

Pani Danuta Trajder powiedziała, że tak.

 

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa omówiła kolejno:

  1. Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Świeckim na lata 2024-2026,
  2. Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024 - 2030,
  3. Powiatowy Program Oddziaływań Korekcyjno – Edukacyjnych dla Osób Stosujących Przemoc Domową na lata 2024 - 2030,

stanowiące załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.

 

Pan Brunon Han zadał pytanie, czy przyjęcie tych Programów wymuszone jest poprzez zmianę przepisów.

 

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa wyjaśniła, że poprzednie programy obowiązują do końca roku, ale w przypadku uzyskania dotacji muszą być uchwalone nowe programy.

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.12.2023 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

 

Do pkt. 2

 

Pan Grzegorz Tomaszewski w kwestii Sprawozdania z działalności Komisji za 2023 rok poinformował, że Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa zrealizowała wszystkie tematy, jakie były ujęte w planie pracy na 2023 rok (materiał stanowi załącznik do protokołu).

 

Pan Brunon Han powiedział, że Sprawozdanie z działalności Komisji Infrastruktury i Gospodarki za I półrocze 2023 roku było omawiane na posiedzeniu komisji w sierpniu podkreślając, że zrealizowano wszystkie tematy objęte planem pracy na 2023 rok. Dodał, że sprawozdania wszystkich komisji zostaną przedstawione na najbliższej Sesji Rady Powiatu (Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu).

 

 

Do pkt. 1

 

Pan Brunon Han wskazał, że komisja przyjmie plan pracy na cały rok, ale to nowa Rada zadecyduje, czy będzie bazować na tym, co zostało już przygotowane. Dodał, że w dniu dzisiejszym komisje omówią wstępne propozycje i uwagi, natomiast na następnym posiedzeniu, które odbędzie się w styczniu zostanie przyjęty plan pracy na 2024 rok.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski przedstawił propozycje planu pracy Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa na 2024 rok, co do którego pozostali członkowie zgłaszali swoje sugestie.

 

Pan Roman Witt w kontekście ochrony środowiska powiedział o programie Województwa Kujawsko-Pomorskiego dot. niskiej emisji i nowych standardów kotłów, które mogą funkcjonować. Uważa, że warto byłoby przyjrzeć się, czy jednostki Powiatu spełniają warunki i przestrzegają określonych przepisów.

 

Pan Adam Knapik odparł, że jest to ciekawy temat i nadmienił o zakazie palenia w domowych kominkach.

 

Pan Andrzej Kowalski odparł, że terminy wprowadzenia tych uregulowań były znane od wielu lat, stąd ludzie byli tego świadomi. W kwestii kominków powiedział, że drewno, które ma poniżej 15% wilgotności może być używane.

 

Pan Roman Witt wyjaśnił, że chodzi o klasę kotła.

 

Pan Andrzej Kowalski odrzekł, iż w naszym powiecie ogrzewanie kominkowe jest bardzo rzadkie ale jeśli chodzi o kotły to zgodził się, że muszą one być dostosowane do klasy 3.

 

Pan Roman Witt powiedział, że kominki czy ogrzewania stosowane w ogródkach działkowych nie spełniają wymogów kotłów klasy 3.

 

Następnie Pan Brunon Han przedstawił projekt planu pracy Komisji Infrastruktury i Gospodarki na 2024 rok, a jej członkowie zgłaszali swoje propozycje i uwagi do poszczególnych tematów.

 

Pan Roman Witt odparł, że wspólnie z Komisją Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki powinniśmy zacząć myśleć o szkolnictwie i przygotowaniach szkół pod kątem klas specjalistycznych. Warto zatem przeprowadzić przegląd infrastruktury, by stworzyć klasy o wysokim standardzie wyspecjalizowania, które zachęcą młodzież do podjęcia nauki w szkołach na terenie powiatu. Odparł, że zaproponował Przewodniczącej Komisji Oświaty, aby na posiedzenie zaprosić prezesów klubów sportowych w celu przedyskutowania tego tematu. Nadmienił, że istnieje możliwość otrzymania dofinasowania na takie działanie, a należy wziąć to pod uwagę, by uniknąć restrukturyzacji zatrudnienia w szkolnictwie ze względu na pustoszenie szkół.

 

 

Do pkt. 4

 

Pan Brunon Han powiedział, że do radnych została przesłana uchwała Rady Gminy w Toszku z prośbą o podjęcie tożsamej uchwały. Wyjaśnił, iż pokrótce omówi uchwałę tak, by członkowie poszczególnych komisji zdecydowali, czy zajmować się ponownie tą sprawą na sesji. Następnie wytłumaczył, że w uchwale tej chodzi o brak możliwości egzekucji sądowej i administracyjnej od osób, które posiadają minimalne wynagrodzenie. Zaznaczył, że minimalne wynagrodzenie było niegdyś o wiele niższe niż teraz, ale egzekucji nadal się do niego nie stosuje. Zwrócił jednocześnie uwagę, iż jest to problem głównie gmin, gdzie ludzie nie dokonują opłat i nie ma możliwości egzekucji, wobec czego takie osoby są bezkarne. Zauważył, że w przypadku emerytur ta „ochrona” jest o wiele niższa, a wszystko co jest powyżej najniższej emerytury (która obecnie wynosi ok. 1200 złotych) już takiej egzekucji podlega.

 

Pan Józef Belt odparł, że jeżeli nie dotyczy to Powiatu jest przeciwny zajmowania się taką uchwałą.

 

Pan Adam Knapik wskazał, że Powiat miałby udział w tej sprawie w momencie, gdyby przypadków egzekucji sądowej było więcej. Tak naprawdę są 2 takie sytuacje: kiedy ktoś porzuci pojazd i nie odbierze go, a także w przypadku, gdy ktoś najmuje mienie ruchome bądź nieruchome od Powiatu i nie wywiązuje się z płacenia czynszu czy opłat za dzierżawę. Zwrócił uwagę, że gminy i tak są uprzywilejowane, jeżeli chodzi o egzekucję sądową. Uważa ponadto, że ustawodawca czymś się kierował, ustalając, że do minimalnego wynagrodzenia nie prowadzi się egzekucji. Poinformował, że przeanalizował sytuację gminy, która zwróciła się w tej sprawie i sądzi, że jest to biedna i źle zarządzana gmina, a jej władze chciałaby rozwiązać problemy złego gospodarowania mieniem, angażując w to inne samorządy.

 

Pan Brunon Han odparł, że uchwała Rady Powiatu może być jedynie głosem wsparcia dla gmin, które potrzebują takiej zmiany. Następnie poinformował, że wpłynęła kolejna tego typu uchwała, tym razem od innej gminy.

 

Pan Roman Witt jako przykład wskazał na osoby, które pobierają wysokie zasiłki i pomoc socjalną, a mimo to zalegają z opłatami. 

 

Pan Adam Knapik zastanawia się, czy środki z opieki społecznej, podobnie jak dopłatami rolnymi nie są przedmiotowo wyłączone z egzekucji. Podkreślił również, że gminy mają różnego rodzaju stowarzyszenia, na rzecz których płacą składki i uczestniczą w spotkaniach, więc mogą tam poruszać takie problemy.

 

Po zapoznaniu się z tematem obie Komisje uznały, aby nie zajmować się tą sprawą i nie podejmować tego typu uchwały.

 

Pan Brunon Han uważa, że Powiat niekoniecznie jest odpowiednim adresatem w tej sprawie, a jest wiele podmiotów, gdzie można sygnalizować te kwestie.

 

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że nie jest zwolennikiem podejmowania tego typu uchwał. Są ku temu odpowiednie korporacje, które mogą lobbować na rzecz samorządów i nie jest to zadanie dla Powiatu.

 

Pan Adam Knapik odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi Pana Romana Witta dot. utworzenia klas sportowych powiedział, że jest to bardzo dobry pomysł z tym, że Rada kiedyś już go rozważała. Odparł, że nie jest to takie proste, a zasady określone są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji. Dodał, że utworzenie oddziału sportowego skutkuje zwiększoną subwencją, ale należy spełnić odpowiednie wymagania, dot. m.in. posiadania sali gimnastycznej czy kadry posiadającej w danej dyscyplinie uprawienia. Podsumował, że tak naprawdę w Świeciu są warunki, aby trenować piłkę nożną lub siatkową.

 

Pan Roman Witt nie zgodził się mówiąc, że są sporty walki, lekkoatletyka czy inne dyscypliny, ale należałoby zrobić w tym temacie rozeznanie. Zwrócił uwagę, że po analizie okazało się, że uczniowie docierający do naszych szkół z innych powiatów to sportowcy. W kwestii przystosowania szkół pod względem infrastruktury odparł, iż być może jest to impuls, że zaczniemy działać.

 

Pan Andrzej Kowalski powiedział, że potrzeb jest bardzo dużo, a szkoły są niedofinansowane. Zaznaczył, że jest tego świadomość, ale brakuje środków. 

 

Pan Roman Witt odparł, że mówiąc o budżecie zrównoważonym warto wziąć pod uwagę inne kwestie niż tylko drogi. Nasze szkoły przestają być atrakcyjne dla kandydatów i może być problem z brakiem chętnych osób na podjęcie nauki w placówkach Powiatu.

 

Pan Andrzej Kowalski uznał, że porównywanie dróg nie jest najlepszym przykładem, ponieważ do infrastruktury drogowej otrzymujemy bardzo duże dofinansowanie, o wiele większe niż do sali gimnastycznej.

 

Pan Zbigniew Kapusta przyznał radnemu Witt rację, iż należałoby przyjrzeć się tej kwestii. Jako przykład wskazał na szkołę podstawową w Trylu, do której uczęszcza ok. 60 dzieci, a część z nich dojeżdża do Grudziądza do klasy sportowej. Zaznaczył też, że drogi wykonywane są z tego względu, że otrzymujemy na nie wysokie dofinansowania, a nie dlatego że nie jest robione nic dla szkół. 

 

Pan Adam Knapik przypomniał, jak kilka lat temu powołany został zespół do opracowania Strategii Oświatowej Powiatu Świeckiego, w którym brał udział. Zaproponował wtedy, aby przeprowadzić badania, jakie kryteria są brane pod uwagę, zarówno przez uczniów jak i rodziców przy wyborze szkół. Okazało się, iż zaplecze sportowe i sale gimnastyczne nie są aspektami, którymi kierują się kandydaci, ale nie twierdzi, że jest to zły pomysł.

 

Pan Roman Witt powiedział, że osoby, które napływają na teren naszego powiatu to uczniowie, którzy chcą być w klasach sportowych. Odparł, iż za 3 lata będziemy być może mieć puste szkoły ze względu na brak uczniów, dlatego warto coś robić w tym kierunku. Co do zajęć z wychowania fizycznego odparł, że uczestniczył w zebraniu rodziców, na którym zetknął się z opinią, aby uczeń otrzymywał 5 tylko za to, że przyniósł strój. Nie możemy dopuszczać do takich sytuacji, ponieważ zdrowie fizyczne jest ważnym elementem życia społecznego i ma duży związek ze zdrowiem psychicznym.

 

Pan Adam Knapik podkreślił, że nikt nie neguje tego, że jest to ważny obszar życia społecznego czy edukacyjnego, ale proponując otwarcie klasy sportowej należy wziąć pod uwagę warunki, jakie mamy. Otwarcie 3 klas sportowych oznacza, że sala gimnastyczna, która obsługuje jedna szkołę jest na 30 godzin tygodniowo wyłączona dla innych klas, a nie mamy szans na wybudowanie następnej. Zgodził się z tym, że jest to ważne, ale dzieci które przychodzą z zewnątrz do naszych szkół to osoby, które są w klubach i to kluby ściągnęły ich do nas, a chodzą do szkół bo taki jest ich obowiązek.

 

Pan Roman Witt powiedział, że jeśli chodzi o infrastrukturę to jest ona całkiem dobra na terenie gminy Świecie, stąd warto porozmawiać z Prezesami klubów o możliwości wykorzystania hali sportowej czy stadionu.

 

Pan Brunon Han zgodził się z przedmówcą i odparł, że zdaje sobie sprawę z tego, ile wuefiści muszą włożyć trudu, aby uczniowie cokolwiek zrobili na zajęciach, co wynika z ich niechęci i odwracania się od zajęć z wychowania fizycznego.

 

Pan Roman Witt odparł, że dyskusja skupiła się na sporcie, a chodziło o utworzenie klas stricte specjalistycznych na wzór klasy mundurowej, które zachęcą do wyboru szkół w Powiecie Świeckim. Wyjaśnił, że wspomniał o klasach sportowych dlatego, że po analizie to ten aspekt przyciąga najwięcej osób do naszego powiatu. 

 

Pan Józef Gawrych powiedział, żeby od razu przygotować ofertę edukacyjną.

 

Pan Adam Knapik wyraził opinię, że aby te wszystkie działania, które decydenci podejmują przyniosły efekt i były pozytywne, przy podejmowaniu decyzji należy kierować się przekonaniem, do czego służy tak naprawdę szkoła. Szkoła jest potrzebna dzieciom, a problem jaki jego zdaniem jest, z pewnością w gminie Świecie i gminie Nowe jest taki, że patrzymy na szkołę jako podmiot który jest i który ma dawać pracę. Uznał, że być może będzie należało przeprowadzić redukcję zatrudnienia.

 

Pan Józef Gawrych odparł, że podobnie jak Urząd Pracy, który szkoli pod kątem aktualnej sytuacji na rynku, tak samo szkoły uczą w konkretnym zawodzie, jako przykład wskazując na technikum papiernicze.

 

Pan Adam Knapik zaznaczył, że nie neguje opinii Pana Romana Witta.

 

Pan Brunon Han złożył życzenia z okazji nadchodzących Świat Bożego Narodzenia oraz zaprosił do udziału w najbliższej sesji Rady Powiatu.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono

 

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Leśnictwa

(Grzegorz Tomaszewski)

 

Przewodniczący Komisji

Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego