Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 17 listopada 2023 r.
Porządek posiedzenia:
Część I (Komisja Rewizyjna):
- Przygotowanie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2024 rok.
- Sprawy bieżące.
Część II (Komisja Polityki Finansowej wspólnie z Komisją Rewizyjną):
- Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
Część III (Komisja Polityki Finansowej):
- Koszty obsługi prawnej za drugie półrocze 2022 roku oraz za 2023 rok.
- Sprawy bieżące.
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Pani Anna Fenske- Kierownik Działu Pieczy Zastępczej, Pomocy Społecznej i Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Katarzyna Pilińska- Kierownik Działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Katarzyna Trybuła- Kierownik Wydziału Współpracy, Rozwoju i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pan Piotr Walczak- Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Świeciu,
- Pani Jolanta Wieczorek- Sekretarz Powiatu Świeckiego,
- Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała obecnych radnych i przybyłych gości.
Do pkt. 3 cz. II
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska przypomniała, że projekt budżetu Powiatu Świeckiego na 2024 rok został szczegółowo omówiony podczas wspólnego posiedzenia wszystkich Komisji w dniu 10 listopada 2023 r. W związku z tym zapytała, czy członkowie Komisji Polityki Finansowej mają w tej kwestii pytania. Wobec braku uwag obie Komisje rozpoczęły opiniowanie budżetu na 2024 rok.
Komisja Polityki Finansowej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024 przy 3 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 19/23 przedstawiona przez Przewodniczącą Komisji –w załączeniu do protokołu).
Komisja Rewizyjna jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024 przy 5 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 41/23 przedstawiona przez Przewodniczącego Komisji – w załączeniu do protokołu).
Do pkt. 4 cz. II
Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2024 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.).
Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2024 rok (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).
Do przedstawionego materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2024 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).
Pan Adam Knapik odnosząc się do poprzedniego posiedzenia Komisji, na którym ten temat był omawiany powiedział, że przedsiębiorca prowadzący usługi holowania i parking twierdzi, iż ta stawka jest bardzo dobrze ustalona, ale rocznie jest zbyt mało aut ciężarowych do holowania, co jest nieopłacalne.
Pan Zbigniew Semrau uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby np. podzielenie województwa na części i wtedy takie zamówienie być może złoży Inspekcja Transportu Drogowego.
Pan Adam Knapik zauważył, że takim samochodem nie można nic innego robić jak tylko holować zestawy ciężarowe, z czym Pan Zbigniew Semrau się zgodził.
Pan Grzegorz Tomaszewski przypomniał, że na poprzedniej Komisji poruszono temat dot. Straży Pożarnej i odholowywania przez nich samochodów. Zapytał, czy jest możliwość, aby odprowadzali oni zestawy na parking, biorąc pod uwagę posiadanie przez nich sprzętu.
Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że Straż Pożarna nie ma takiej możliwości. Ich zadaniem jest usunięcie pojazdu z drogi tak, aby nie stwarzał on zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu, co najczęściej wiąże się z przestawieniem go w inne miejsce, wobec czego ustaje potrzeba wzywania holownika. Podkreślił ponadto, że Straż Pożarna jest obarczona innymi wymogami i w takich sytuacjach trzeba działać natychmiastowo.
Pan Józef Gawrych dopowiedział, że Państwowa Straż Pożarna ma odgórny zakaz wykonywania tego typu usług. Ich działanie sprowadza się tylko do usunięcia samochodu z drogi w taki sposób, aby nie stwarzał on niebezpieczeństwa. Podkreślił, aby nie próbować wymuszać na PSP innych zachowań, bo jest to niemożliwe.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że samochody ciężarowe są teraz często nowe i bardzo drogie, dlatego zastanawia się nad kwestią gwarancji.
Pan Józef Gawrych odparł, że chodzi tylko o fakt, iż Straż Pożarna nie może stanowić konkurencji dla firm, które wykonują tego typu usługi. Wykonują oni tylko to, co do nich należy, ponadto trzeba wziąć pod uwagę ich ograniczenia budżetowe.
Pani Katarzyna Pilińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Uchwały nr LI/319/23 z dnia 29 marca 2023 roku zmienionej Uchwałą nr LVI/341/23 z dnia 27 września 2023 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).
Do materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Pan Dariusz Woźniak poinformował, że Zarząd Powiatu na posiedzeniu, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek będzie rozpatrywał projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:
- przyjęcia projektu uchwały dotyczącej określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej,
- przyjęcia projektu uchwały dotyczącej określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
- zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023, oraz
- ustalenia wykazu wydatków nie wygasających w roku 2023.
Zapewnił, że po zatwierdzeniu Radni otrzymają materiały na swoje skrzynki pocztowe i pokrótce omówił każdą uchwałę.
Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła kolejno:
- Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023,
- Informację o rekrutacji na rok szkolny 2023/2024,
- Informację o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2023.
Powyższe materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.
Pan Adam Knapik podczas omawiania Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023 zwrócił uwagę, że tegorocznej matury nie można porównywać do lat poprzednich, ponieważ wymogi były znacznie obniżone.
Pan Józef Gwrych zaznaczył, że były wtedy trudne warunki nauczania ze względu na panującą pandemię i nauczanie zdalne.
Pan Adam Knapik po omówieniu całego bloku dot. zagadnień oświatowych i nawiązując do dyskusji toczącej się na ostatniej Komisji zapytał o konieczność pilnego dotrudnienia pedagogów i psychologów specjalnych w szkołach.
Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że generalnie specjaliści są zatrudnieni, a jedyny problem jest obecnie z zatrudnieniem psychologa w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu. Zwróciła uwagę, iż w przyszłym roku nastąpi zwiększenie standardów, w związku z tym muszą być wyższe wartości etatów. Jako przykład podając ZSP w Świeciu, gdzie na dzień dzisiejszy uczy się ponad 1300 uczniów powiedziała, że musi być tam 3,9 etatów specjalistów, z czego 25% musi stanowić etat psychologa i 25% tego wymiaru musi stanowić etat pedagoga specjalnego, natomiast w przyszłym roku dla tej samej liczby uczniów musi być już 4,4 etatu.
Pan Adam Knapik zadał pytanie, co w przypadku, jeżeli w szkole nie ma żadnego dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Pani Bożena Gaca-Zielińska objaśniła, że nie jest to istotne, ponieważ orzeczenie nie ma wpływu na te standardy zatrudnienia. Jest to uzależnione jedynie od liczby uczniów.
Do pkt. 5 cz. III
Pan Piotr Walczak przedstawił „Informację o kosztach obsługi prawnej za drugie półrocze 2022 roku oraz za 2023 rok”, która stanowi załącznik do protokołu.
Pan Adam Knapik wspomniał, że w okresie w którym pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu został wezwany w charakterze świadka do sprawy karnej, która toczyła się między Skarżącymi a byłą już Dyrektor I LO w Świeciu, co miało związek ze skargą, którą Rada Powiatu procedowała. Zastanowiła go jednak kwestia, że Pani Dyrektor w swojej sprawie reprezentowana jest przed radcę prawnego, który zajmuje się obsługą prawną PZEA i szkół. Wyraził opinię, że takie postępowanie jest niewłaściwe, zważywszy na ew. sytuację, w której toczyłaby się sprawa z udziałem Powiatu i Pani Dyrektor. Przypuszcza, że od strony formalnej wszystko jest w porządku, ale pojawia się aspekt etyczny. Stąd należałoby się nad tą kwestią zastanowić i zaprzestać takim praktykom, jeżeli są one powszechne. Wspomniał, że w czasie kiedy Starostą był Pan Franciszek Koszowski wydano decyzję, zgodnie z którą geodeci zatrudnieni w Starostwie Powiatowym w Świeciu nie mogli wykonywać robót na terenie Powiatu, co ocenił pozytywnie.
Pan Piotr Walczak powiedział, że słusznie zauważono, że jest to kwestia kodeksu etyki zawodowej i tzw. konfliktu interesów. Wyjaśnił, że konflikt interesów jest generalnie oceniany w danej sprawie i jako przykład wskazał na podobną sytuację, w której był uczestnikiem.
Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska potwierdziła, że jest to sprawa związana z kodeksem etyki zawodowej. Zasugerowała, że można złożyć zapytanie, czy w tym przypadku nie zaszły przesłanki do tego, że kodeks ten został naruszony przez radcę prawnego i Okręgowa Izba Radców Prawnych rozpatrzy tą kwestię. Dodała, że każdy z mecenasów/radców prawnych/adwokatów składa ślubowanie i z tego tytułu są rozliczani, zatem aspekt ten jest do przemyślenia. Podsumowała, że nie powinno być takich sytuacji, bo jest to konflikt interesów i taki radca prawny ma inną wiedzę niż jakikolwiek podmiot zewnętrzny, który świadczyłby tego typu usługi.
Do pkt. 1 cz. I
Pan Marek Mazurek w kwestii przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2024 rok powiedział, że będzie to specyficzny rok ze względu na zmianę składu Rady Powiatu. Poinformował, że plan pracy zostanie przygotowany na cały rok i to od nowej Rady będzie zależało, czy zostaną wprowadzane zmiany. Podkreślił, iż założenia przyjęte na początku kadencji zostały praktycznie wykonane, a wszystkie jednostki organizacyjne (oprócz DPD Gołuszyce) zostały skontrolowane z różnymi wynikami. Uważa, że cel i zadania, jakie Komisja sobie postawiła zostały spełnione. Zwrócił jednak uwagę, że Komisja nie była rewizorem i NIK-iem w czasie kontroli, a tymi, którzy stwierdzają błędy i chcą pomóc je wyeliminować, co pozytywnie wpłynęło na działalność niektórych jednostek.
Następnie dyskutowano o szczegółach planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2024 rok, podczas której członkowie przedstawiali swoje sugestie i propozycje co do tematów, jakie powinny być w nim zawarte.
Po dyskusji Komisja Rewizyjna przyjęła plan pracy Komisji na 2024 rok, przy 5 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących, w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszego protokołu (Uchwała Nr 62/23).
W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.
Na tym posiedzenie zakończono
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro rady
Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej
(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
(Marek Mazurek)