Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej, Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 sierpnia 2023 r.

 

Dot. posiedzenia Komisji Polityki Finansowej

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pan Tomasz Michalak- Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Polityki Finansowej Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:

  1. Sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych na funkcjonowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu za rok 2022 oraz I półrocze 2023 roku.
  2. Informacja o działalności Komisji za I półrocze 2023 r.

 

 

Do pkt. 1

 

Pan Tomasz Michalak przedstawił Sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych na funkcjonowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu za rok 2022 oraz I półrocze 2023 roku, które stanowi załącznik do protokołu. Podsumował, iż rok 2022 pomimo, że był trudnym okresem można uznać za czas dobrego i pokornego wydawania środków finansowych.

 

Pan Andrzej Kowalski zadał pytanie odnośnie systemu ogrzewania, stosowanego w SOSW w Warlubiu.

 

Pan Tomasz Michalak wyjaśnił, że placówka w 2012 roku została włączona do programu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i zaopatrzono ją w gruntowe pompy ciepła. Aby mogły one pracować, muszą być uruchomione dwie sprężarki dużych gabarytów. W momencie modernizacji założono, że będą one działać w temperaturze -15 stopni Celsjusza, bez większej ingerencji w wewnętrzne źródło. Dodał, że zamontowano system awaryjny w razie zbyt niskiej temperatury powietrza w postaci pieca.   Następnie wyjaśnił funkcjonowanie sytemu ogrzewania stosowanego w placówce.

 

Pan Andrzej Kowalski dopytał, czy pompy ciepła dają radę i ogrzewają bez wspomagania.

 

Pan Tomasz Michalak odpowiedział, iż od 2012 roku w ośrodku nie mieli jeszcze nigdy połączenia awaryjnego jeśli chodzi o dodatkowe wspomaganie.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwróciła uwagę na błąd pisarski w sprawozdaniu, polegający na podaniu nieprawidłowego roku szkolnego.

 

Pan Tomasz Michalak przyznał rację przedmówczyni.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zauważyła bardzo dużą różnicę w wynagrodzeniach pracowników, tj. w przedszkolu  roczny koszt utrzymania jednego pracownika wynosi ok. 75 000 złotych, natomiast w placówkach specjalnych jest to kwota 214 000 złotych.

 

Pan Tomasz Michalak zapewnił, że dane te są prawidłowe i wyjaśnił, że związane jest to z umowami o pracę.

 

Pan Andrzej Kowalski przypomniał, że były już takie problemy. Następnie zapytał o zarobki nauczycieli będących przed emeryturą.

 

Pan Tomasz Michalak odparł, że zarobki nauczyciela dyplomowanego są w granicach 115-130 000 złotych brutto rocznie.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska uznała to za dużą dysproporcję, a każdy z tych nauczycieli ma godzinowe wynagrodzenie.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska zwróciła uwagę, iż jest to kwestia ilości godzin, nadgodzin i doraźnych zastępstw.

 

Pan Andrzej Kowalski dodał, że w przedszkolach jest inny stopień wykształcenia, który jest inaczej wynagradzany.

 

Pan Tomasz Michalak nadmienił, iż w przedszkolu pracują przede wszystkim osoby młode, które są na początku ścieżki zawodowej, stąd mają stosunkowo niewielki staż pracy. Obecnie są tam 2 oddziały, a wszyscy uczniowie mają spektrum autyzmu. Zgodnie z ramowym planem nauczania liczba wychowanków w takim przypadku nie może przekraczać 4. Zapewnił, że nauczyciele mają proporcjonalną liczbę godzin, niezależnie od tego, ile lat pracują w podobnym przedziale. Zwrócił ponadto uwagę, że te dysproporcje wynikają również z dodatków do pensji, związanych z wyposażeniem zasadniczym czy wysługą lat. 

 

Pan Andrzej Kowalski zapytał, jak od września wygląda kadra pod względem zatrudnienia i czy są problemy z pozyskaniem nauczycieli. 

 

Pan Tomasz Michalak odparł, że oprócz wakatu na stanowisko nauczyciela języka angielskiego nie mają większych problemów z kadrą.

 

 

Do pkt. 2

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska w kwestii sprawozdania z działalności Komisji Polityki Finansowej za I półrocze 2023 roku poinformowała, że poza drobnymi przesunięciami wszystkie punkty zostały na bieżąco realizowane.

 

 

Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Polityki Finansowej, Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
  3. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Dot. pkt.Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego”

 

Pan Dariusz Woźniak  przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na 2023 rok (stanowiący załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21.08.2023 r.).

 

Pan Adam Knapik zapytał o szacowany ubytek z udziałów PIT i CIT w tym roku z naszego powiatu.

 

Pan Dariusz Woźniak odparł, że wg różnych analiz jest to 14-15 mln złotych.

 

Pan Adam Knapik dopytał, czy jest to optymistyczna wiadomość.

 

Pan Dariusz Woźniak uważa, że tak, ponieważ po pierwsze zabezpiecza to potrzeby wydatkowe, a po drugie mamy relatywnie najwięcej środków w województwie.

 

Pan Andrzej Kowalski zapytał o drogę rowerową w gminie Bukowiec.

 

Pan Dariusz Woźniak objaśnił, iż zgodnie z nowym programem drogowym część ścieżek rowerowych miały robić gminy, co też się zadziało w Świekatowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Bukowcu, gdzie gmina otrzymała w zarządzanie drogę i wykonała dokumentację na dwa odcinki, na co udało pozyskać się środki. Teraz ogłoszono przetarg na dłuższą ścieżkę z Bukowca i Przysierska. Wskazał, że w ramach mniejszego odcinka pojawiła się możliwość składania wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ale niestety były inne zasady jak w Programie Inwestycji Strategicznych, stąd wniosek mógł składać tylko właściciel drogi. Dlatego też gmina przekazała dokumentację powiatowi, który pozyskał dotację i ten odcinek będzie wykonany jako drugie zadanie z nowego programu drogowego.

Następnie w kwestii Informacji z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2023 r. poinformował, iż ze względu na zmianę przepisów nie ma obowiązku opracowywania takiego materiału. Z uwagi jednak na fakt, że punkt ten został zawarty w planie pracy Rady, przygotował i przedstawił skrócone sprawozdanie, które stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21.08.2023 r.

 

Pan Adam Knapik zauważył, że w tym roku nie ma praktycznie inwestycji.

 

Pan Dariusz Woźniak odparł, że są inwestycje na kwotę 22 milionów złotych, więc nie można mówić, że ich nie ma. Powracając do zmian budżetu poinformował, że na ostatni etap przebudowy drogi Osie-Warlubie uzyskano oficjalnie dotację z Funduszu Leśnego. Dodał, że został ogłoszony przetarg, wpłynęły oferty ale brakuje środków, dlatego w zmianach proponuje się dorzucić ok. 70 000 złotych. Dzięki temu Dyrektor PZD będzie mógł podpisać umowę i rozpocząć roboty.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

  1. ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz publicznych szkół specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu świeckiego (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 31.07.2023 r.),
  2. zmiany uchwały w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia oraz szczegółowe warunki obliczania i wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.08.2023 r.).

 

Pan Adam Knapik zapytał, czy ten dodatek będzie w formie skompresowanej subwencji oświatowej czy jest to ze środków Powiatu. Następnie zawnioskował, aby w najbliższej sesji Rady Powiatu udział wzięła Pani Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, ponieważ nie widzi uzasadnienia zwiększenia tego dodatku. Zwrócił uwagę na dogodne warunki pracy pracowników Poradni i niewielką liczbę wydawanych opinii dziennie, stąd wg niego nie są to szkodliwe warunki. Uznał, że jeżeli pracownicy są wypaleni zawodowo, to czas poszukać innej pracy, a chętnych do podjęcia pracy w Poradni jest bardzo dużo, przede wszystkim młodych psychologów. Nadmienił, że mówienie, iż nie ma tam kadry nie jest prawdą.

 

Pani Barbara Studzińska powiedziała, że nie zgadza się ze zdaniem Pana Adama Knapika na ten temat. Uznała, że taka ocena jest bardzo niesprawiedliwa, wręcz krzywdząca, ale ma prawo tak uważać. Wyjaśniła, że Pani Dyrektor Poradni zwróciła się do Zarządu Powiatu i przedstawiła argumenty za zwiększeniem dodatku i uznano, że wniosek ten jest uzasadniony. Również związki zawodowe określiły, że jest to właściwe podejście do tej sprawy. Nie wyobraża sobie analizować, czy ktoś ma własny gabinet czy nie. W kontekście wynagrodzeń wskazała dodatkowo, że pracownicy Poradni mają jedno z niższych wynagrodzeń jeśli chodzi o jednostki organizacyjne Powiatu. Dochodzi do tego kwestia rotacji pracowników, którzy poszukują lepiej płatnej pracy, dlatego nie można pozwolić na ciągłe zmiany w zatrudnieniu.

 

Pani Urszula Kempińska- Czerwińska uznała, że Pan Adam Knapik nie zna pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jej miernikiem nie jest dane orzeczenie, opinia czy decyzja, a praca, którą wykonują pracownicy i specjaliści placówki. Pani Dyrektor uargumentowała, że po pandemii obserwujemy w szkole bardzo dużo zaburzeń, które są specyficzne i bardzo trudne, a zajęcia z dziećmi z zaburzeniami są wymagające. Co do samych psychologów powiedziała, że w jej gminie nie mogą spełnić wymogów ustawowych zatrudnienia specjalistów, w szczególności jeśli chodzi o psychologów i pedagogów specjalnych ze względu na ich brak. Uznała zatem, że wniosek Pani Dyrektor jest jak najbardziej zasadny. Specjaliści odchodzą ze szkół i poradni ze względu na wynagrodzenie, a Powiat musi realizować zadania, które na nim ciążą, dlatego też w pełni popiera wniosek o zwiększenie dodatku.

 

Pan Adam Knapik zapytał, jaka jest rotacja pracowników Poradni.

 

Pani Barbara Studzińska zaproponowała, że przygotuje dane i przekaże je radnemu.

 

Pan Adam Knapik powiedział, aby podać je w tej chwili, skoro Pani Starosta powołuje się na konkretne dane.

 

Pani Barbara Studzińska wyjaśniła, że Pani Dyrektor przekazywała informacje o odejściach pracowników.

 

Pan Adam Knapik zapytał, czy było to weryfikowane. Nadmienił, że jest szereg innych narzędzi, jak np. wprowadzenie dodatku motywacyjnego, a nie wpisywanie, że pracownicy poradni mają trudne warunki pracy. Jest to niesprawiedliwe w stosunku do ludzi, którzy faktycznie pracują w takich warunkach.

 

Pani Barbara Studzińska wniosła o zakończenie dyskusji, a swoje zdanie Pan Radny będzie miał okazję wygłosić na sesji.

 

Pan Adam Knapik uważa, że Poradnia nie jest miejscem pracy, gdzie panują szkodliwe warunki.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zgodziła się z wnioskiem Pana Adama Knapika o poproszenie na sesje Panią Dyrektor Poradni, która ma pełne dane i wiedzę w tym zakresie. 

 

Pan Grzegorz Goral odparł, że zdaje sobie sprawę na czym polega praca Poradni i jakie dzieci przychodzą na terapię do psychologów. Dzieci z zaburzeniami wymagają dużo pracy, zważywszy dodatkowo na okres pandemii, który wpłynął na ich zachowania. Ważne jest, aby dzieci otrzymały w Poradni pomoc, a nie to, ile jest wydawanych opinii w poradni. Nie powinniśmy się zatem skupiać na tym, że specjaliści mają tam prywatne gabinety, co też jest ważne podczas indywidualnych spotkań.

 

Pan Marek Mazurek zwrócił uwagę, że konsultowanie decyzji należy nie do organizacji zrzeszających członków, tylko do organizacji reprezentatywnych w rozumieniu przepisów prawa pracy. Poza tym jest zadowolony, że pracownicy mogą dostać więcej.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do toczącej się dyskusji powiedział, że powinniśmy się cieszyć, że psychologowie pracują w Poradni w dobrych warunkach. Wskazał, że na rynku pracy brakuje specjalistów, stąd kuratoria dopuszczają do pracy w szkołach studentów 3 roku psychologii. Wolą oni otwierać prywatne gabinety ze względu na wyższe zarobki. Co do pracy w szczególnych warunkach podkreślił, że jest to wszystko zdefiniowane i nie musi to w cale oznaczać tylko pracy fizycznej, jako przykład podając zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego.

 

 

Do pkt. Sprawy bieżące  

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zapowiedziała, że kolejna część posiedzenia odbędzie się w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach.

 

Pani Iwona Manys poprosiła o przekazanie, ilu radnych będzie brało udział w posiedzeniu w Gołuszycach. Następnie poinformowała, że Sprawozdanie z działalności Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej za I półrocze 2023 roku członkowie otrzymali na swoje skrzynki mailowe.

 

 

Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Polityki Finansowej, Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, odbytej w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach

 

Dot. punktów:

  1. Informacja nt. działalności Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach.
  2. Sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych na funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach za rok 2022 oraz I półrocze 2023 roku

 

Pan Piotr Radecki przedstawił informacje z zakresu funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach, a szczegółowe sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.   

 

Pani Wiesława Łosińska omówiła zakres działalności Działu Usług Wspomagających i terapii zajęciowej oraz aktywizacji prowadzonej z mieszkańcami DPS. Następnie zaprosiła wszystkich radnych na wydarzenie „Noc spadających gwiazd”, organizowane przez stowarzyszenie w ramach projektu Działaj Lokalnie i poinformowała o nadchodzących planach. Na koniec zachęciła do obejrzenia kronik prowadzonych w DPS Gołuszyce.

 

Pan Piotr Radecki wskazał, że przykładem współpracy stowarzyszenia i DPS jest stworzenie chociażby miejsca, w którym aktualnie są, tj. zakup 2 stołów czy krzeseł, dzięki czemu powstała plenerowa pracownia terapeutyczna, gdzie odbywają się zajęcia dla mieszkańców, a także siłownia plenerowa.

 

Pani Joanna Pokrzywińska omówiła działalność DPS z zakresu usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych.

 

Pan Piotr Radecki dopowiedział, że praca tego działu jest mniej medialna. Dział ten wykonuje z mieszkańcami pracę od podstaw, codziennie od rana do wieczora. Nadmienił, że prawie każdego dnia są wyjazdy z podopiecznymi do lekarzy, a okres Covid miał wpływ na zwiększoną falę zachorowań. 

 

Pani Joanna Pokrzywińska dodała, że bardzo dużo osób skorzysta z zabiegów rehabilitacyjnych, w szczególności osoby mniej sprawne, leżące. Wskazała, że są posiadają bardzo dobrą bazę sprzętu rehabilitacyjnego, w którą mieszkańcy są zaopatrywani wg indywidualnych potrzeb.

 

Pani Iwona Manys zapytała, ilu jest mieszkańców leżących.

 

Pani Joanna Pokrzywińska odpowiedziała, że osób stale leżących nie jest bardzo dużo, ok. 5, ale są również osoby wymagające profilaktyki przeciw-odleżynowej.

 

Pan Piotr Radecki nadmienił, że w przypadku takich mieszkańców pracownicy muszą włożyć więcej zaangażowania.

 

Pani Joanna Pokrzywińska poinformowała, że duży nacisk kładziony jest na profilaktykę, m.in. coroczne szczepienie na grypę. Wskazała, że prowadzone są szczegółowe dokumentacje dot. mieszkańców oraz raporty pielęgniarskie, stanowiące najważniejsze informacje o stanie zdrowia mieszkańców.

 

Pani Iwona Manys odniosła się do problemu związanego z zatrudnieniem pielęgniarek i zapytała, czy w DPS w Gołuszycach jest obecna w nocy pielęgniarka.

 

Pan Piotr Radecki odparł, że nie zawsze.

 

Pani Joanna Pokrzywińska dopowiedziała, że nie było możliwości kadrowych, stąd należałoby wprowadzić zmiany.  

 

Pani Iwona Manys doprecyzowała, że chodzi o kwestię związaną z podawaniem leków. Problem ten dotyczy całej Polski, a nie każdy pracownik bądź ratownik medyczny uprawniony jest do podania leków mieszkańcom tak, aby zachować ciągłość. Zwróciła się zatem do Pani Starosty, aby podjąć ten temat np. na Konwencie Powiatów.

 

Pan Piotr Radecki wyjaśnił, że obecnie w DPS zatrudnione są 4 pielęgniarki, co jest wystarczające. Przy systemie 12 godzinnym, nawet jeżeli w nocy nie ma pielęgniarki to ta, która sprawuje dyżur dzienny wydaje leki. Dodał, że na dzień dzisiejszy rzeczywiście trwają rozmowy na różnych gremiach, m.in. na poziomie Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej, którego jest członkiem. Dodał, że prawdopodobnie opiekunowie medyczni będą mieli rozszerzone uprawnienia w kierunku podawania leków i iniekcji, ale nie rozwiązuje to systemowo problemu, stąd poprosił o wsparcie.

 

Pani Barbara Studzińska jeśli chodzi o pielęgniarki i opiekunów medycznych w domach pomocy społecznej powiedziała, że problem dotyczy wynagrodzeń. Ich pensje reguluje ustawa o pracownikach samorządowych, dlatego ich wynagrodzenia znacznie się różnią od tych, które otrzymują pracownicy szpitali czy placówek medycznych. Nadmieniła, że Związek Powiatów Polskich  wielokrotnie występował do Ministerstwa o zrównanie wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej z tymi, które pracują w szpitalach czy przychodniach, ale nie przyniosło to na razie rezultatów.

 

Pan Piotr Radecki uważa, że w powiecie jesteśmy w stanie nadążyć za tymi wynagrodzeniami tak, by pielęgniarki czy opiekunowie medyczni nie odchodzili z pracy.

 

Pan Marek Mazurek odnosząc się do problemu, o którym wspomniała Pani Iwona Manys i Pani Starosta wskazał, że Związek Zawodowy NZZ Solidarność od dłuższego czasu prowadzi rozmowy na szczeblu krajowym o stworzeniu dla domów pomocy społecznej ustawy na wzór ustawy o zawodach medycznych, która w dużym stopniu rozwiązałaby problemy płacowe. Wracając do przedstawionego sprawozdania powiedział, że w DPS Gołuszyce bardzo prężnie działa związek zawodowy „Solidarność” na rzecz i dla dobra pracowników. Przypomniał, że dzięki związkom zawodowym działającym w domach pomocy społecznej porozumienie Solidarność – Rząd, zawarte w czerwcu zawierało punkt dot. dodatku w wysokości 600 złotych do miesiąca na wynagrodzenia, a wniosek został złożony przez Wojewodę. Pozytywnie ocenił działalność związku zawodowego, funkcjonującego w DPS Gołuszyce podkreślając, że są prowadzone konsultacje w zakresie ustawy o wynagrodzeniach w DPS-ach. Dzięki dobrej współpracy z Zarządu Powiatu i Rady Powiatu Dom Pomocy Społecznej w Gołuszycach wyróżnia się na szczeblu krajowym spośród innych tego typu placówek w zakresie organizacyjnym i płacowym.

 

Pan Piotr Radecki podziękował za współpracę i zrozumienie, odnosząc się jednocześnie do sytuacji innych tego typu placówek. Podkreślił, że dzięki racjonalnemu działaniu i oszczędzaniu, które stosują od wielu lat udaje się zmniejszyć koszty bieżące, co przekłada się na wzrost wynagrodzeń pracowników.

 

Pani Wiesława Łosińska zwróciła uwagę, że tegoroczny budżet DPS-u wynosi ponad 10 000 000 złotych, z czego aż 75% stanowią wynagrodzenia wraz z pochodnymi.

 

Pan Piotr Radecki odnosząc się do wskaźnika zatrudnienia wskazał, że obecnie w placówce jest 85 etatów oraz 4 częściowe. Wyjaśnił, że zobligowani są do posiadania wskaźnika zatrudnienia na poziomie 0,5 co oznacza, że pół pracownika zespołu opiekuńczo-terapeutycznego przypada na jednego mieszkańca. Zgodnie z tym mając 140 mieszkańców potrzebnych jest 70 etatów. Nieco inaczej liczony jest wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek, opiekunów, i instruktorów terapii zajęciowej- jako 1 w przypadku pełnego wymiaru czasu pracy. W przypadku księgowej zajmującej się wyłącznie sprawami finansowymi mieszkańców wskaźnik ten liczony jest jako 0,25. Nadmienił, że dzięki temu, iż Rada Powiatu pochyliła się w tegorocznym budżecie nad tym aspektem, udało się przyjąć 4 dodatkowe osoby, zwiększając tym samym zatrudnienie placówki. Przyznał, że musieli posiłkować się wolontariatem, aby osiągnąć określony wskaźnik.

 

Pani Barbara Studzińska dopytała, ile brakowałoby etatów, gdyby nie wolontariat.

 

Pan Piotr Radecki wyjaśnił, że brakowało jednego etatu pracownika technicznego. Dopowiedział, że panie pokojowe liczone są do zespołu opiekuńczo-terapeutycznego jako jeden etat, choć niektóre wojewódzkie domy pomocy społecznej liczą jak innych pracowników obsługi, jako 0,25 etatu. Wskazał, że w przypadku zmiany w DPS Gołuszyce brakowałoby aż 3 etatów. 

 

Pan Grzegorz Goral zapytał o kapliczkę znajdującą się na terenie DPS-u.

 

Pan Piotr Radecki wyjaśnił, że jest to część zespołu dworsko-parkowego wpisana do rejestru zabytków. Swego czasu pełniła ona funkcję kostnicy, natomiast w okresie trwania pandemii była magazynem do przechowywania środków ochrony osobistej.

 

Pan Grzegorz Goral dopytał, czy w DPS jest kaplica i czy do placówki przyjeżdża ksiądz.

 

Pan Piotr Radecki odparł, że jest kaplica, a mieszkańców odwiedza ksiądz z parafii Pruszcz. Następnie na prośbę Pana Brunona Hana wyjaśnił, że ze względu na zmiany, jakie zaszły w parafii zmieniono formę współpracy z księdzem i podpisano umowę cywilno-prawną za obopólną zgodą. Nadal jednak odprawia on mszę i inne uroczystości w placówce.

 

Pani Iwona Manys zastanawia się, czy był to dobry ruch, ponieważ ksiądz może być liczony do wskaźnika zatrudnienia np. razy 5.

 

Pan Piotr Radecki powiedział, że próbował zachęcić innych księży do współpracy z DPS-em, ale nikt się nie zdecydował.

 

Pan Józef Belt zapytał o potrzeby inwestycyjne i budowlane placówki.

 

Pan Piotr Radecki odparł, że bardziej nastwieni są na ograniczenie kosztów.

 

Pan Andrzej Kowalski zadał pytanie o parametry pompy ciepła.

 

Pan Piotr Radecki wyjaśnił, że zgodnie z przepisami wymagany jest parametr wodny 55 stopni tak, aby zapobiegać legionelli. Nadmienił, że przeprowadzane są badania próbek wody, a dodatkowo na dachu budynku znajdują się panele solarne, które wstępnie podgrzewają wodę. Obawia się jednak o wydajność pompy przy niskiej temperaturze powietrza stąd zastanawia się nad ew. dodatkowym źródłem podgrzewania, tzw. awaryjnym, ale wiąże się to z kolei z nowymi kosztami. 

 

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że jakiekolwiek nowe rozwiązania muszą zostać poprzedzone konkretnym audytem czy opracowaniem. 

 

Pan Andrzej Kowalski odparł, że posiada pompę i nie generuje ona hałasu.

 

Pan Piotr Radecki wtrącił, iż są uregulowania dot. dopuszczalnego poziomu decybeli.

 

Pan Andrzej Kowalski zadał pytanie, czy mieszkańcy angażują się w prace porządkowe na terenie domu.

 

Pan Piotr Radecki wyjaśnił, że w ramach hortiterapii prowadzone są zajęcia, w których uczestniczą mieszkańcy dodając, że trwają one zazwyczaj do 2 godzin dziennie. Najczęściej są to prace w ogrodzie, typu podlewanie roślin czy grabienie liści, a także pomoc w stołówce przy roznoszeniu posiłków.

 

Pani Barbara Studzińska chciałaby, aby zwrócono uwagę na to, co zostało podczas tej kadencji zrobione dla Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach. Przede wszystkim jest to zatrudnienie nowych pracowników, zgodnie z przepisami prawa, zachowując odpowiednie standardy i poziom opieki.

 

Pan Józef Gawrych podkreślił, aby pracy Powiatu nie oceniać tylko pod względem kilometrów wyremontowanych dróg.

 

Pan Piotr Radecki odnosząc się do wypowiedzi poprzednika powiedział, że nie wszystkie działy DPS-u są medialne i można je pokazać w intrenecie, a związane są one z ciężką pracą wykonywaną na rzecz mieszkańców. Wskazał, że są jedynym powiatowym Domem Pomocy Społecznej, w przeciwieństwie do innych powiatów. 

 

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, iż cały czas jest to atrakcyjny cenowo DPS.

 

Pan Piotr Radecki zgodził się z tą opinią pomimo, że podniesiono koszty utrzymania. Uważa, że powinniśmy mieć możliwość kreowania tych kosztów i konstruowania planu finansowego na konkretny rok, dzięki czemu można byłoby przewidzieć m.in. podwyżki.

 

Pan Andrzej Kowalski zapytał, na jakich zasadach zostają zakwalifikowani mieszkańcy do DPS-u.

 

Pan Piotr Radecki objaśnił, iż jest to placówka o profilu dla osób przewlekle psychicznie chorych, więc jest to podstawowy warunek, jaki musi zostać spełniony. Następnie dla takich osób poszukiwane są placówki, a zasadą jest umieszczenie ich w DPS położnym najbliżej ich miejsca zamieszkania.

 

Pan Andrzej Kowalski zapytał, co w przypadku, gdy taka osoba ma dochody własne.

 

Pan Piotr Radecki odparł, że 70% stanowi odpłatność ze swoich dochodów.

 

Pan Andrzej Kowalski dopytał, czy resztę kosztów uzupełnia gmina.

 

Pan Piotr Radecki wyjaśnił, że pozostałą część pokrywa rodzina, jeżeli spełnia kryterium dochodowe. W przeciwnym razie koszty ponosi gmina, która skierowała danego mieszkańca. 

 

Pan Zbigniew Kapusta daje sobie sprawę z bardzo wysokich kosztów utrzymania mieszkańców w DPS.

 

Pan Piotr Radecki powiedział, że początkowo po zmianie zasad, kiedy to gminy zostały obciążone odpłatnością starano się nie umieszczać osób w domach pomocy społecznej, co okazało się ostatecznie niemożliwe. Odparł, że coraz częściej usłyszeć można o deinstytucjonalizacji co oznacza, że ma być mniej domów pomocy społecznej w środowisku tego mieszkańca. Nieco inaczej ma się sprawa z osobami leżącymi z powodu choroby somatycznej, do których przychodzi pielęgniarka udzielająca tzw. pomocy wytchnieniowej.

 

Pani Iwona Manys zaproponowała, aby Pan Dyrektor oprowadził radnych po terenie Domu Pomocy Społecznej, tak, aby nie zakłócać spokoju mieszkańców. Dopowiedziała, iż w ostatnim tygodniu brała udział w wydarzeniu „Kino letnie”, na które został przygotowany stelaż na ekran, który nie był zbyt stabilny. Teraz okazało się, iż pracownicy wzięli pod uwagę propozycję i usprawnili konstrukcję co pokazuje, jak dobra jest organizacja i zaangażowanie w tej placówce.

 

Pan Brunon Han poprosił, aby radni mogli zobaczyć windę.

 

Pan Piotr Radecki zgodził się dopowiadając, że nastąpi jej wymiana.

 

Pani Barbara Studzińska w imieniu obecnych podziękowała zarówno Panu Dyrektorowi jak i pracownikom za zaangażowanie w pracę na rzecz osób ciężko chorych oraz za tak miłe ugoszczenie w  dzisiejszym dniu.

 

Pan Piotr Radecki dodał, że jako radny zdaje sobie sprawę, że niektóre rzeczy trzeba zobaczyć na własne oczy.

 

Pan Zbigniew Kapusta dopowiedział, iż z Komisją poprzedniej kadencji również uczestniczył w posiedzeniu zorganizowanym na terenie DPS Gołuszyce, ale wtedy całe otoczenie wyglądało zupełnie inaczej. To pokazuje, jak na lepsze zmienia się ta placówka.

 

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, iż przez takie działanie możemy być inspiracją dla innych. Wspomniała, że podczas trwania pandemii na organizowanych telekonferencjach DPS w Gołuszycach był bardzo wysoko w rankingach spośród innych tego typu placówek, z czego była bardzo dumna. 

 

Pan Piotr Radecki podziękował za takie słowa.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że Dom Pomocy Społecznej w Gołuszycach stanął w tamtym czasie na wysokości zadania.

 

Pan Piotr Radecki wspomniał o okresie pandemii, kiedy to zostali „zamknięci” na kilkanaście dni ze względu na zachorowania.

 

Następnie członkowie Komisji wraz z pracownikami DPS-u dokonali przeglądu infrastruktury położonej na terenie Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach. Zapoznali się z planowanymi zadaniami remontowymi oraz inwestycjami, a także dowiedzieli się o bieżących problemach w funkcjonowaniu placówki.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

 

Przewodnicząca

Komisji Polityki Finansowej

(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)

 

 

Przewodniczący

Komisji Infrastruktury i Gospodarki

(Brunon Han)

 

 

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego