Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr 60/24 posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 stycznia 2024 r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Anna Fenske- Kierownik Działu Pomocy Społecznej, Pieczy Zastępczej i Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  2. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  3. Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  4. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Spotu i Turystyki, Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła uzupełniony porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie:  

  1. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2024 rok.
  2. Dyskusja dot. przedstawicieli Rady Powiatu w komisjach konkursowych.
  3. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  4. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała, że do przesłanego planu pracy członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag, natomiast radny Pan Roman Witt zaproponował, aby na posiedzenie zaprosić prezesów klubów sportowych działających na terenie Powiatu, w celu przedyskutowania wraz z Dyrektorami szkół ewentualnej współpracy. Jako dobry uznała taki pomysł, stąd został on ujęty w projekcie planu pracy na 2024 rok, z czym pozostali członkowie się zgodzili.

 

Następnie Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie, 4 głosami za podjęła Uchwałę nr 20/24 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2024 rok w brzmieniu stanowiącym załącznik do protokołu.

 

 

Do pkt. 2

 

Urszula Kempińska-Czerwińska zaproponowała przedyskutowanie kwestii przedstawicielstwa w komisjach konkursowych wyłaniających Dyrektorów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świecki. Wyraziła zdanie, iż w składach takich komisji powinni znaleźć się przedstawiciele organu stanowiącego, a większość członków Komisji Oświaty to nauczyciele, którzy mają wiedzę dot. finansowania placówek. Wystąpiła zatem z propozycją, aby uczestniczyli oni w pracach komisji, chyba że ktoś z radnych będzie chętny do członkostwa.

 

 

Do pkt. 3

 

Pani Anna Fenske przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności w mieszkaniach treningowych (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.01.2024 r.). Wyjaśniła, że jest to kwestia nazewnictwa- poprzednio obowiązywała nazwa „mieszkania chronione”, ale zasady ponoszenia opłat nie zmieniły się.

Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych pytań czy uwag nie zgłoszono. 

 

Pan Zbigniew Semrau omówił Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2023. Następnie, wobec braku pytań do poprzedniego materiału przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2023 roku (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22.01.2024 r.). Wskazał, że rok 2023 będzie rokiem bazowym, który przebiegał bez zakłóceń czy obostrzeń, stąd będziemy mogli odnosić się do niego w kolejnych sprawozdaniach i podejmować konkretne już działania. W kwestii finansowania przewozów odparł, iż został ustalony z wójtami/burmistrzami gmin sposób ponoszenia opłat- połowę kosztów ponosi Powiat, a drugą połowę gminy. Nadmienił, że w 2023 roku udział poszczególnych gmin wyniósł niespełna 35 000  złotych, co nie jest wysoką kwotą.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przygotowanie materiału.

 

Pan Waldemar Fura zapytał, czy umowa zawarta z PKS była roczna.

 

Pan Zbigniew Semrau potwierdził i zaznaczył, że na ten rok też jest jeszcze umowa roczna. Zwrócił uwagę na zmianę, jaka pojawiła się w ustawie o funduszach rozwoju przewozów autobusowych, która zakłada możliwość zawierania wieloletnich umów. Podkreślił, że dotychczas mogliśmy zawierać tego typu umowy, ale bez gwarancji dofinansowania z budżetu państwa.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że organizacja przewozów była naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie patrząc na zapotrzebowanie. Ułatwiają one uczniom dojazd do szkół, czy pracownikom do pracy, ponadto mając na uwadze ochronę środowiska powinniśmy ograniczać transport samochodowy, wybierając komunikację publiczną.  

 

Pan Zbigniew Semrau odnosząc się do kwestii środowiska powiedział, że w kontekście wymagań dot. emisji spalin pojazdów mamy autobusy z normą Euro5. Podkreślił, iż przy zamówieniach PKS jest jedynym podmiotem, który spełnia te wymogi, ponadto jest 7 pojazdów z normą Euro 6.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, że w dużych miastach preferowane są autobusy elektryczne.

 

Pani Barbara Studzińska odparła, że są specjalne programy, które dofinansowują zakup samochodów elektrycznych. Co do rocznych umów powiedziała, że nasz operator nie zdecyduje się na zakup takiego pojazdu dodając, iż część samorządów powierza, na podstawie umowy zakupione samochody.

 

Pan Zbigniew Semrau nadmienił, że należy uwzględnić długość linii, a część tego typu pojazdów w okresie zimowym ma problem z obsługą pętli, stąd kwestia ta jest do dopracowania.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że każdemu z nas zależy na ochronie środowiska, ale nikt nie zastanawia się nad efektami niektórych działań. Jako przykład podała problem z utylizacją baterii z samochodów elektrycznych czy odpadów z oczyszczalnik ścieków.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że podobnie ma się sprawa z wyselekcjonowanymi odpadami z wysypisk. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zgadzając się z powyższą wypowiedzią dodała, że co prawda funkcjonuje recykling, ale jest bardzo duża ilość wytwarzanych odpadów. Dlatego zastanawia się, czy rozwiązaniem nie będą spalarnie śmieci, choć jest to temat kontrowersyjny dla mieszkańców, budzący ogólny opór. 

 

 

Do pkt. 4

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poinformowała Panią Starostę oraz Pana Wicestarostę, że Komisja Oświaty dyskutowała na temat uczestnictwa w komisjach konkursowych. Wypracowano stanowisko, iż powinni się w nich znaleźć przedstawiciele Rady Powiatu. Wspomniała również, iż przed zmianą przepisów w komisjach nie mogli zasiadać radni.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, iż będą organizowane 3 konkursy na stanowisko Dyrektora, tj. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu, w Zespole Szkół w Nowem oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska nadmieniła, że z uwagi na fakt, że członkami Komisji Oświaty są nauczyciele, posiadają odpowiednią wiedzę na temat oświaty.

 

Pani Barbara Studzińska zgodziła się z przedmówczynią dodając, iż w tym celu musi zostać podjęta uchwała Rady Powiatu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że może pojawić się kandydatura spoza Komisji Oświaty, do czego radni mają prawo. Wspomniała, że w planie pracy znalazł się punkt dot. spotkania z Dyrektorami szkół i Prezesami stowarzyszeń sportowych w celu omówienia współpracy.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

 (Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego