Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr 59/24 posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 26 stycznia 2024 r.

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1.Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

2.Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej  Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2024 rok.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  3. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

 

Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie, 5 głosami za podjęła Uchwałę nr 20/24 w sprawie przyjęcia planu pracy Komisji na 2024 rok w brzmieniu stanowiącym załącznik do protokołu.

 

 

Do pkt. 2

 

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności w mieszkaniach treningowych (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 15.01.2024 r.). Wyjaśniła, że jest to kwestia nazewnictwa- poprzednio obowiązywała nazwa „mieszkania chronione” podkreślając, że zasady ponoszenia opłat nie zmieniły się.

Do przedstawionego projektu uchwały żadnych merytorycznych pytań czy uwag nie zgłoszono. 

 

Pan Zbigniew Semrau omówił Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Świeckiego za rok 2023.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do organizacji obozowisk dla dzieci i młodzieży zapytała, czy są to obozy, które odbywają się na terenie Powiatu.

 

Pan Zbigniew Semrau potwierdził.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dopytała, czy informacje o ich organizacji pobierane są ze strony kuratorium. 

 

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że organizacja obozu zgłaszana jest bezpośrednio do Komendanta Straży Pożarnej, który kieruje odpowiednie służby.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uzupełniła, iż organizator, aby zgłosić obóz musi posiadać od Straży Pożarnej postanowienie, że teren na którym obóz ma zostać zorganizowany jest bezpieczny oraz zgodę od Sanepidu. Odpowiednie dokumenty należy załączyć na stronie kuratoryjnej, gdzie zgłaszane są wszystkie obozy. Doprecyzowała, że chodziło jej o role, jaka pełni w tym zakresie Powiat.

 

Pan Zbigniew Semrau powiedział, że o bezpieczeństwo na terenie Powiatu dba Starosta. Co do obozów odparł, iż Komisja współpracując z odpowiednimi służbami zapewnia bezpieczeństwo jego uczestników. Wskazał, że istotny jest przepływ informacji między Komendantem Powiatowym a Starostą, która ma w tym momencie wiedzę, że obowiązek sprawdzenia czy łączności jest zachowany i nie ma sytuacji, w której zostanie zorganizowany obóz bez wcześniejszego jego zgłoszenia.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, że są organizowane obozy bez ich zgłoszenia.

 

Pan Zbigniew Semrau dodał, że fakt nie zgłoszenia obozu zwalnia Starostę i Komendanta z odpowiedzialności.

 

Pan Grzegorz Goral powiedział, że jest członkiem Komisji Bezpieczeństwa i kilkukrotnie zgłaszał konieczność montażu wysepki lub ograniczenia prędkości przy Klasztorku w Świeciu z uwagi na niebezpieczeństwo dla pieszych. Zwrócił uwagę, że dochodziło tam do wypadków, także śmiertelnych, a miasto zamontowało tam tylko lustra drogowe dla poprawy widoczności. Zaznaczył, że nic nie jest robione w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Kolejną sprawą na którą zwraca uwagę jest przejście dla pieszych, znajdujące się w pobliżu szpitala i sklepu Rolnik, które nie jest odpowiednio oświetlone. Podkreślił, że nie są to aluzje do Pana Kierownika, ale należałoby coś zrobić w tych sprawach.  

 

Pani Iwona Manys wspomniała, że radna Pani Angelika Macura także interweniowała w sprawie przejścia dla pieszych, skradając interpelację.

 

Pan Zbigniew Semrau zapytał, jaka to jest kategoria drogi.

 

Pan Grzegorz Goral odparł, że w przypadku przejścia dla pieszych obok szpitala jest to droga powiatowa.

 

Pan Zbigniew Semrau objaśnił zatem, że kompetentny w tej sprawie jest Zarząd Dróg Wojewódzkich i w sprawie organizacji ruchu czy ograniczenia prędkości wypowiedzieć się powinien Dyrektor.

 

Pan Grzegorz Goral dopowiedział, że droga koło Klasztorku to zapewne droga należąca do miasta.

 

Pan Zbigniew Semrau poinformował o komisji, w skład której wchodzi Kierownik Wydziału Komunikacji i Dróg, przedstawiciel Policji oraz przedstawiciel Zarządu Dróg z sekcji organizacji ruchu. Zapewnił, że porozmawia na temat ograniczenia prędkości w pobliżu Klasztorku w Świeciu i zwiększenia widoczności na przejściu dla pieszych w pobliżu szpitala.

 

Pani Iwona Manys poprosiła, żeby odpowiedź w tej sprawie otrzymali wszyscy członkowie Komisji.

 

Pan Zbigniew Semrau uważa, że być może wynika to z geometrii dróg jeżeli chodzi o drogi podlegające pod miasto. W kwestii oświetlenia odparł, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie oświetlenia, co wiążę się z koniecznością zaplanowania środków i wykonania tego zadania, ale powinien wypowiedzieć się w tej sprawie Dyrektor Zarządu Dróg. 

 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2023 roku (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 22.01.2024 r.). Powiedział, że 2023 rok jest pierwszym rokiem, w którym realizacja przewozów przebiegła bez zakłóceń i obostrzeń. Jest to okres bazowy w którym widzimy, jak wyglądał transport na terenie powiatu. Dodał, że w kolejnych latach będziemy odnosić się do niego pod względem statystyk, dzięki czemu będzie można zauważyć zmiany zachodzące w natężeniu korzystania z przewozów. 

 

Pani Iwona Manys odnosząc się do materiału powiedziała, że mamy prawie 377 000 złotych środków własnych, a więc jest to kwota porównywalna do środków, jakie wpłynęły od gmin z terenu Powiatu Świeckiego. Zapytała, czy Pan Kierownik posiada statystyki, jak kształtował się udział własny Powiatu w ostatnich 5 latach.

 

Pan Zbigniew Semrau odparł, że na pewno jest to kwota wzrostowa. Zwrócił uwagę, że do 2022 roku rozwijała się sieć komunikacyjna, wskazując na konkretne dane. Dopowiedział, że w zależności od tego, ile było linii były inne dopłaty z udziału własnego.

 

Pani Iwona Manys nadmieniła, że jeżeli nie dochodziłoby do wydłużania odcinków, można byłoby porównać dane.

 

Pan Grzegorz Goral poinformował, że był 2 razy świadkiem sytuacji, kiedy to po przyjeździe pociągu autobus, który stał na przystanku w Laskowicach zabrał tylko kilka osób i odjechał, a reszta pasażerów niestety nie zdążyła. Podobna sytuacja zdarzyła się w Terespolu, gdzie autobus nie czekał na pasażerów wysiadających z pociągu. 

 

Pani Iwona Manys zwróciła uwagę, że autobusy powinny czekać.

 

Pan Zbigniew Semrau wskazał, że jest pewna trudność jeżeli chodzi o dopasowanie autobusów i pociągów. Autobus jeździ zgodnie z rozkładem jazdy a zdarzają się sytuacje, gdy musi nadgonić trasę lub poczekać na przystanku, na którym znalazł się za wcześnie. Jeżeli mielibyśmy uwzględniać czekanie na pociąg to w tym momencie sprawność kursowania pociągów wpływałaby na rozkład, a tym samym na sprawność naszych przewozów.  

 

Pan Grzegorz Goral rozumie sytuację, ponadto rozmawiał na ten temat z Panem Dariuszem Woźniakiem, ale chodzi tu o tylko o kilka minut. 

 

Pan Zbigniew Semrau powiedział, że będzie rozmawiał w tej sprawie.

 

Pan Grzegorz Goral zauważył, że w ten sposób tracimy pasażerów.

 

Pan Marek Mazurek odparł, że Sprawozdanie zostało bardzo dobrze przygotowane. Odnosząc się do wypowiedzi Pana Grzegorza Gorala powiedział, że skoro jest to początkowa stacja to kierowca mógłby poczekać kilka minut. Sądzi jednak, że należałoby zwrócić uwagę na ten problem u operatora.

 

Pan Zbigniew Semrau podkreślił, że takie zmiany należy uwzględniać w rozkładzie, ponieważ wiąże nas umowa. Musielibyśmy np. przyjąć, że autobus przyjeżdżający na przystanek Laskowice Dworzec kolejowy przez 5 lub 10 minut będzie stał na miejscu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła opinię, że wynika to także ze względów ludzkich. Wskazując na braki kierowców powiedziała, że czasami operatorzy, którzy mają pracowników lekceważących obowiązki przymykają oko na tego typu zachowania. Dodała, że podobna sytuacja miała miejsce w Nowem.

 

Pan Marek Mazurek odparł, że nie możemy poddawać się widzimisię kierowców, ponieważ ma to wpływ na wizerunek przewoźnika.

 

Pani Iwona Manys zgodziła się z Panem Zbigniewem Semrau, że dopóki nie jest to umocowane w rozkładzie jazdy wszystko wykonywane jest zgodnie z prawem.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska co do rozkładu jazdy powiedziała, że zdarzają się osoby, które bardzo kontrolują punktualność przyjazdu i odjazdu autobusów. Zauważyła, że nie zawsze autobus może poczekać, ponieważ po nim przyjeżdża kolejny i musi on zwolnić miejsce. Dodała, że za niestosowanie się do rozkładu jazdy przewidziane są kary. Zapytała również, czy cena biletów miesięcznych uzależniona jest od kilometrów czy trasy.

 

Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że przede wszystkim od kilometrów.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyjaśniła, że jej pytanie wynika z tego, iż w Gminie Nowe w ostatnim czasie znacząco wzrosły ceny biletów.

 

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy autobusy wynajmowane są od PKS.

 

Pan Zbigniew Semrau odpowiedział, że przewoźnikiem i operatorem jest PKS Bydgoszcz.

 

Pan Grzegorz Goral negatywnie ocenił firmę podając nieprzyjemną sytuację, z jaką się spotkał.

 

 

Do pkt. 3

 

Pan Grzegorz Goral powracając do sprawy SOR-u w Nowym Szpitalu w Świeciu uważa, że sytuacja tam staje się coraz gorsza. Przede wszystkim chodzi o niewłaściwe traktowanie pacjentów przez lekarzy oraz znieczulicę.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że doświadczenie Pana Radnego z SOR-em szpitala jest zupełnie inne z tym, z czym sama się spotkała. Pozytywnie oceniła szybkość podejmowania decyzji. Jedyną uwagę jest brak informacji o konieczności pobrania biletów z systemu triage przez pacjentów, co powinno zostać ulepszone.

 

Pan Grzegorz Goral zgadza się ale zwrócił uwagę na osoby tam pracujące.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że wszystko zależy od pracowników, ale zapewne wizerunek szpitala traci na tym, że niektórzy są opryskliwi czy aroganccy.

 

Pan Grzegorz Goral wyjaśnił, że po interwencji Pana Prezesa został przyjęty w bardzo uprzejmy sposób, ale przez takie sytuacje pojawiają się negatywne opinie o osobach, które dobrze wykonują swoją pracę. Dodał, że niestety są pracownicy, którzy nie mają empatii do pacjentów.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej

i Polityki Prorodzinnej

 (Iwona Manys)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego