Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 23 października 2023 r.

 

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pani Alina Kot-Czerwińska- Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu,
  3. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  4. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad wyjaśniając, że z uwagi na posiadanie przez Panią Dyrektor PZEA kompleksowej informacji nt. wniosków Dyrektorów szkół do projektu budżetu nie było konieczności ich zapraszania.

Przyjęty porządek obrad:

  1. Informacja o stanie realizacji zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej.
  2. Informacja dot. wniosków Dyrektorów szkół do budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024.
  3. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 2

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska omówiła wnioski, jakie Dyrektorzy szkół złożyli w związku z projektem budżetu Powiatu Świeckiego na 2024 rok, wskazując  na najważniejsze potrzeby poszczególnych placówek. Podkreśliła, że nie wszystkie inwestycje udało się ująć w budżecie, mimo tego będzie to pracowity rok pod względem przeprowadzenia wszystkich postępowań.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że priorytetem będzie budowa internatu w Warlubiu, dzięki czemu poprawią się warunki nauczania i funkcjonowania szkoły.

 

Pan Waldemar Fura podsumował, że są to bardzo dobre inwestycje.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska życzyła sprawnej realizacji planowanych projektów.

 

 

Do pkt. 1

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zaproponowała, aby przed kolejnym posiedzeniem członkowie Komisji udali się z wizytą do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w celu zapoznania się z warunkami lokalowymi i funkcjonowaniem biblioteki, na co radni wyrazili zgodę.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska przedstawiła Informację o stanie realizacji zadań Powiatowej Biblioteki Publicznej, stanowiącą załącznik do protokołu.

 

Pani Stanisława Kuffel powiedziała, że jesteśmy w czasach, kiedy większość ludzi korzysta z internetu. W związku z tym zapytała, czy wzrasta liczba czytelników i wypożyczeń w porównaniu do lat ubiegłych. 

 

Pani Alina Kot-Czerwińska odparła, że jest podobnie. Jeśli chodzi o ilość czytelników jest ona w tej chwili nieznacznie mniejsza, natomiast liczba wypożyczeń zwiększyła się. Uważa, że wynika to z ilości czasu, jaki czytelnicy przebywają w bibliotece. Dużo osób zabiera pozycje ze sobą do domu i oddają je w późniejszym terminie.  

 

Pani Stanisława Kuffel zapytała, ile komputerów znajduje się w bibliotece.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska powiedziała, że dostępne są 4 stanowiska mobilne dla czytelników.

 

Pani Barbara Studzińska zadała pytanie o różnice między czytelnikiem, a wypożyczeniem.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska wyjaśniła, że czytelnikiem jest osoba, która jest zarejestrowana i przyjdzie do biblioteki.

 

Pani Stanisława Kuffel odnosząc się do planowanego wydarzenia jakim jest konferencja dla bibliotekarzy z powiatu zapytała, czy będzie informacja odnośnie terminu takiego spotkania.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska odparła, że zostanie ona ogłoszona. W tym roku będzie miała ona charakter szkoleniowy, a odbywać się będzie w siedzibie PBP w Świeciu. Informacja zostanie wysłana mailowo, również wzmianka pojawi się na stronie internetowej biblioteki wraz z formularzami zgłoszeniowymi. Dopowiedziała, że poprzednie konferencje, które organizowane były jeszcze przed pandemią odbywały się w dużych salach konferencyjnych.

 

Pani Barbara Studzińska zaproponowała, aby powrócić do takiej formuły konferencji i wykorzystać potencjał, który mamy.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska nadmieniła, że ta konferencja będzie miała formułę warsztatową, dlatego przewidziana jest na mniejszą liczbę osób.

 

Pani Lucyna Kuźniacka zapytała, na jakich zasadach biblioteki pozyskują e-booki.  

 

Pani Alina Kot-Czerwińska jako przykład podała zbiór e-booków IBUK Libra, który w swoich pozycjach ma fachowe książki. Co do kosztów powiedziała, że z uwagi na fakt, że Biblioteka jest w konsorcjum płaci nieco ponad 1800 złotych tak, aby mieć dostęp do ponad 6000 pozycji. Nadmieniła, że są również inne zbiory, typowo beletrystyczne.

 

Pani Barbara Studzińska uważa, że z racji tego, iż Powiatowa Biblioteka Publiczna jest byłą biblioteką pedagogiczną powinno to być głównym jej profilem. Skoro w przyszłości ma powstać nowa siedziba biblioteki, Pani Dyrektor powinna myśleć w kategoriach rozwoju. Obecne działania są wystarczające pod względem powierzchni, jaką dysponuje placówka, ale należałoby ukierunkować się na szersze działania, typu konferencje, przyjmując tym samym pozycje lidera dla innych bibliotek.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska odpowiedziała, że chciałaby, aby te możliwości były większe, podkreślając, że składa wnioski o środki zewnętrzne z różnym skutkiem. Zwróciła uwagę, że dopiero od 7 lat są instytucją publiczną, co wymagało zapoznania się ze specyfiką działalności innych bibliotek.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odnosząc się do wcześniejszej pedagogicznej roli biblioteki powiedziała, że należałoby utrzymać taki kierunek ze względu na to, iż obecnie pozycje książkowe są bardzo drogie. Dlatego zauważyć można powrót studentów czy uczniów do bibliotek, a pozycje naukowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Wyraziła opinię, że nowa siedziba zmieni charakter biblioteki, jednocześnie będąc uznania ilością wypożyczeń i osób korzystających z placówki. Powracając do przedstawionego przez Panią Dyrektor materiału stwierdziła, że lekcje biblioteczne dla szkół są również bardzo ważne, ponieważ dzięki nim młodzież uczy się wyszukiwania czy zamawiania książek.

 

Pani Barbara Studzińska zapytała, czy pracownicy biblioteki posiadają kompetencje do nauczania uczniów szkół średnich korzystania z biblioteki uniwersyteckiej.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska wyjaśniła, że pracują na takim samym programie co okoliczne biblioteki, także uniwersyteckie i jest to podstawowa umiejętność pracowników. Na lekcjach bibliotecznych przekazują uczniom taką wiedzę, pokazując im szerokie możliwości programu. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dopowiedziała, że uczniowie powinni posiadać takie umiejętności, przyswajane na lekcjach bibliotecznych.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska wskazała, że prowadzą służbę informacyjną względem mieszkańców w różnym wieku. Zauważyć można jednak brak umiejętności obsługi i korzystania z biblioteki przez studentów czy uczniów.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odpowiedziała, że czasami nie widać wykonywanej pracy, jak np. indywidualna praca z czytelnikiem czy lekcje biblioteczne.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska wytłumaczyła ideę lekcji bibliotecznych organizowanych dla uczniów szkół średnich.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła zdanie, iż szkoły powinny prowadzić projekty dot. nauczania uczniów korzystania z bibliotek czy przygotowania bibliografii. Nadmieniła, że nowa siedziba i nowe warunki wymuszą zmiany i praktykę działania, choć pierwotnym profilem biblioteki jest profil pedagogiczny/naukowy. Na koniec swojej wypowiedzi odniosła się do współpracy PBP z innymi bibliotekami, którą ocenia za bardzo dobrą.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska chciałaby, aby działo się jeszcze więcej, ale poniekąd wytłumaczeniem są warunki lokalowe, a nowa siedziba biblioteki będzie szansą na jej rozwój. Dodała, że po pandemiczny okres nie sprzyjał rozwojowi czytelnictwa.

 

Pani Barbara Studzińska zapytała, jaka jest korelacja między biblioteką powiatową, a bibliotekami gminnymi.

 

Pani Alina Kot-Czerwińska wyjaśniła, że jest to przede wszystkim nadzór merytoryczny, jak również są w stałym kontakcie i zapewniają im szkolenia. Zwróciła uwagę, że biblioteka wojewódzka także ma skromne zaplecze organizacyjne. Jeśli chodzi o nadzór dodała, że może to odbywać się poprzez pracowników i ekspertów zewnętrznych.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska porównując ubiegły rok z obecnym powiedziała, że było organizowanych bardzo dużo działań związanych z promocją książki dla różnej przestrzeni wiekowej i grup zawodowych, co zasługuje na pochwałę. Podsumowała, że współpraca Powiatowej Biblioteki Publicznej z innymi podmiotami, takimi jak szkoły czy przedszkola jest widoczna.

 

 

Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Oświaty Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Violetta Antkowska- Dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie,
  2. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  3. Pan Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,
  4. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
  5. Pani Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  6. Pan Piotr Walczak- Radca Prawny w Starostwie Powiatowym w Świeciu,  
  7. Pani Jolanta Wieczorek- Kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  8. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:

  1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.

 

Pani Violetta Antkowska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego:

  1. zmieniający uchwałę w sprawie utworzenia Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 2 w Bąkowie oraz zmiany nazwy i nadania statutu Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 1 „Dom Dziecka w Bąkowie”,
  2. zmieniający uchwałę w sprawie nadania Statutu Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 3 w Bąkowie.

(przedstawione materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 06.10.2023 r.).

Do materiałów żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pani Magdalena Studzińska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.10.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Goral zapytał, na czym polega punkt związany z ekologią i ochroną zwierząt.

 

Pani Magdalena Studzińska wyjaśniła, że jest to związane realizacją programów rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży, w szczególności z zakresu nauk przyrodniczych, organizacja zadań o tematyce ekologicznej czy organizowanie akcji promujących ochronę środowiska, w tym konkursów, wystaw, happeningów. Wskazała, że można wziąć udział w konkursie ofert, jaki zostanie ogłoszony.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że można tym samym wskazać pomysł, który będzie mieścił się w tym zakresie. Nadmieniła, że nie jest przesądzony konkretny projekt, a po ogłoszeniu konkursu organizacje pozarządowe zgłaszają swoje propozycje, które następnie są wybierane.

 

Pan Grzegorz Goral dopytał, czy dotyczy to naszych szkół.

 

Pani Barbara Studzińska podkreśliła, że nie, ponieważ program skierowany jest do organizacji pozarządowych czy stowarzyszeń. 

 

Pani Magdalena Studzińska dodała, że jest to zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

Pani Barbara Studzińska dopowiedziała, że ogłaszane konkursy kierowane są do tzw. NGS-ów, czyli organizacji pozarządowych, a wybierane są te zadania, które mieszczą się w kompetencjach Powiatu. Program współpracy przekazywany jest do konsultacji i uwzględnia obszary i zadania, które będą realizowane na terenie naszego powiatu. Podsumowała, iż organizacje zgłaszają swoje propozycje, które następnie są oceniane.

 

Pani Magdalena Studzińska poinformowała, ze w ubiegłym roku z zakresu ochrony środowiska realizowane były zadania z dziedziny Związku Wędkarskiego, a dokładnie ochrona wód i przeciwdziałanie kłusownictwu wodnego.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że decydenci programu brali udział w jego konsultacjach, wnosząc swoje uwagi.

 

Pan Piotr Walczak omówił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie diet przysługującym radnym Powiatu Świeckiego. Odnosząc się do poprzedniego posiedzenia Komisji wyjaśnił kwestię związaną ze zwolnieniami lekarskimi. Podkreślił, że Przewodniczący Rady jest jedynie adresatem informacji od radnych i nie ma obowiązku sprawdzania, co radny robił w danym miesiącu. Jeżeli radny nie będzie wykonywał swoich obowiązków, sam zgłosi to do Przewodniczącego. Jako przykład wskazał na uchwałę Rady Miejskiej w Świeciu oraz wyrok NSA z dnia 11 lipca 2023 roku (sygn. III.OSK.2602/21) dot. diet radnych. Wytłumaczył, na czym polega dieta ryczałtowa dodając, że większość jednostek samorządu terytorialnego decyduje się na to rozwiązanie.

 

Pani Barbara Studzińska zapytała, czy paragraf 8 projektu uchwały, dot. czasowego niewykonywania obowiązków przez radnego daje mu możliwość subiektywnej oceny jego aktywności i czy nie ma żadnego innego sposobu kontroli lub oceny.

 

Pan Piotr Walczak odparł, że inny sposób zmuszałby do szczegółowego składania sprawozdań z aktywności radnego. Dodał, że każdy radny musi ocenić, czy wykonywał w danym miesiącu obowiązki, które na nim spoczywały. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, gdy osoba przez dłuższy czas nie będzie aktywna, np. ze względu na chorobę, ale środowisko wyborców będzie tego świadome. Bywa również i tak, że niektórzy poinformują o działaniu radnego wbrew zaleceniom wynikającym z uchwały.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do wypowiedzi Pani Starosty odparł, iż będzie to subiektywna ocena pracy radnego. Jeżeli ktoś długotrwale nie mógł uczestniczyć w sesjach, komisjach czy spotkaniach, ale miał kontakt ze swoimi wyborcami rozmawiając przez telefon czy pisząc maile, to jego zdaniem wykonywał obowiązki i potrącenie diety powinno nastąpić tylko za nieobecność na posiedzeniach.

 

Pan Piotr Walczak wyjaśnił, że taki zapis w projekcie uchwały poniekąd odwołuje się do sumienia i uczciwości radnego, aby sam ocenił swoją aktywność. Wskazał, że w przypadku gdyby ktoś donosił na radnego, zostanie on poproszony o wyjaśnienia takiej sytuacji i jeżeli będzie w stanie wytłumaczyć lub wskazać swoją aktywność w środowisku swoich wyborców, będzie miał potrąconą dietę za nieobecność na sesji i posiedzeniach komisji. Natomiast ta część diety, która przysługuje mu za kontakt z wyborcami i udział w posiedzeniach i zgromadzeniach instytucji, do których został delegowany, zostanie mu wypłacona.

 

Pan Grzegorz Goral zgodził się z przedmówcą, iż radni w różny sposób wykonują swój mandat. Jest jednak przeciwny 10% potrącania za nieobecność na posiedzeniach komisji, ponieważ może pojawić się problem z uzyskaniem kworum. Stąd jego zdaniem nadal powinno obowiązywać 20% potrąceń diety za każdą nieobecność. Niejasne jest dla niego również wykonywanie zadań zleconych przez Przewodniczącego Rady Powiatu, Przewodniczącego Komisji czy Przewodniczącego Zarządu Powiatu. Zwrócił uwagę, że np. Komisja Rewizyjna spotyka się nieraz nawet 4 razy w miesiącu, co też jest pracą na rzecz Powiatu. Uważa, że problemem był tylko miesiąc lipiec, w którym nie było sesji Rady ani posiedzeń Komisji, a zgodnie z przedstawioną propozycją radni wykonują w tym czasie prace, choć nie w całości.  

 

Pan Piotr Walczak uważa, że to o czym mówi Pan Radny jest spełnione w tym projekcie uchwały- w miesiącu, w którym nie ma posiedzenia żadnej komisji ani sesji, radnemu przysługuje 50% diety i jest to rekompensata za pracę z wyborcami lub udział w spotkaniach innych instytucji, do których radny został delegowany. Jeżeli chodzi o zmniejszenie potrąceń w stosunku do pierwotnego projektu uchwały wyjaśnił, że po spotkaniu Pana Przewodniczącego z Przewodniczącymi klubów pojawiła się koncepcja przepisu, który mówiłby, iż dieta radnego nie może być mniejsza niż 50% i jest to wprost pojęcie tzw. diety minimalnej, która w wyroku NSA z dnia 11 lipca 2023 roku została zakwestionowana. Zaproponowano wobec tego zmniejszenie poziomu potrąceń na posiedzeniach komisji z uwagi, że radny uczestniczy w sesji Rady i przynajmniej w dwóch komisjach. Poprosił, aby zgłaszać ew. propozycje zmian do projektu uchwały.

 

Pan Grzegorz Goral odnosząc się do kwestii zwolnień chorobowych uważa, że nie powinniśmy podejmować tego. Zaznaczył, że mimo, iż radnego nie ma na posiedzeniach komisji czy sesji, wykonuje on swoją pracę mailowo lub telefonicznie. 

 

Pan Piotr Walczak zgodził się z przedmówcą ale podkreślił, że uchwała musi obejmować wszystkie przypadki.

 

Pani Barbara Studzińska wyraziła opinię, iż jeśli jest radną będącą do dyspozycji wyborców i jest gotowa świadczyć im pomoc, nie musi organizować spotkań z wyborcami.

 

Pan Piotr Walczak nie zgodził się z Panią Starostą w tej kwestii. Wyjaśnił, że mówimy o konkretnym przypadku a nie abstrakcyjnym, które w uchwale również należy objąć.

 

Pani Barbara Studzińska dodała, że nikt nie ocenzuruje sumienia radnych.

 

Pan Roman Witt sądzi, że w przypadku potrąceń jest to dobrze uregulowane, ponieważ są radni, którzy uczestniczą w 3 komisjach. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podsumowując dyskusję uważa, że przedstawiony projekt uchwały jest dobry i Wojewoda co do jego uchwalenia nie będzie miał zastrzeżeń.

 

Pan Adam Meller przedstawił kolejno „Sprawozdanie z remontów i inwestycji drogowych w 2023 roku” oraz „Kompleksową informację o stanie dróg w powiecie świeckim” (omówione materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.10.2023 r.).

 

Pan Roman Witt zapytał, czy jesteśmy w stanie ograniczyć ruch na naszych drogach szczegółowym oznakowaniem, jeżeli chodzi o szerokość jezdni.

 

Pan Adam Meller bazując na pojęciu skrajnia pozioma wyjaśnił, że jest to szerokość jezdni plus pół metra od jej krawędzi. Jeżeli ta przestrzeń jest wolna np. od drzew czy elementów stałych, to nie mamy prawa ograniczać skrajni. Są jednak takie przypadki, gdzie przejazdy specjalne są wykonywane za pomocą przejazdów ponad normatywnych. Objaśnił, że jeżeli jedzie jeden pojazd, który mieści się w obszarze, to nie ogranicza on w żadnym stopniu skrajni. Należy pamiętać, że ograniczając tonaż dla określonego gabarytu pojazdu ograniczamy go raczej dla wszystkich. Zaznaczył, że na tablicach pojawiają się wyłączenia, ale jeśli jest ich dużo, to traci to sens.

 

Pan Grzegorz Goral poruszył temat drzew wychodzących na ulice, o które niegdyś zapytał go radny miejski. Następnie zadał pytanie, czy jako Powiat mamy wpływ na to, aby wymusić na firmach wykonujących remont drogi w Głogówku oznakowanie. Podziękował również za szybką interwencję w przypadku drogi w Płochocinie.

 

Pan Adam Meller co do pierwszego pytania Pana Radnego odparł, że wiosną intensywność przyrostu drzew jest bardzo duża i mając 600 km dróg nie sposób wszystkiego uwzględnić w danej chwili. Przypomina, iż bardzo często posiłkują się wiedzą od mieszkańców, a przycinki skrajni czy skrzyżowania wykonywane są na bieżąco. Co do remontu drogi w Głogówku wyjaśnił, że pokrywają się tam dwie inwestycje- powiatowa oraz GDDKiA. Zwrócił uwagę, iż zamknięcie drogi czy wprowadzenie jednokierunkowego ruchu powoduje bardzo często duże zamieszanie, ponieważ kierowcy jeżdżą zazwyczaj na pamięć, nie zwracając uwagi na znaki. Przyznał, że wprowadzona organizacja ruchu przez GDDKiA była niepełna, przez co niektórzy kierowcy faktycznie mogli wjeżdżać pod zakaz wjazdu. Niezwłocznie po jej wprowadzeniu wystosowano pismo od Starosty jako od organu zarządzającego ruchem, wzywającym firmę Kobylarnia, będącą głównym wykonawcą do uzupełnienia oznakowania. Dodał, że otrzymał pismo w którym poinformowano o uzupełniniu usterek w oznakowaniu. Zalecił zatem ostrożność ze strony kierowców. Następnie podziękował w imieniu całego Powiatowego Zarządu Dróg podkreślając, że starają się reagować na wszystkie sygnały od mieszkańców.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do oznakowania zgodził się, że jeździmy na pamięć, ale faktycznie kierowcy mają zastrzeżenia do sposobu, w jaki firma Kobylarnia oznakowuje drogi i poprosił, aby zwracać uwagę na tą kwestię. Następnie podziękował Powiatowemu Zarządowi Dróg za bardzo dobrą współpracę zwracając uwagę, iż nieraz mieszkańcy oczekują rzeczy, których nie da się zrealizować.

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 – autopoprawka (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 23.10.2023 r.).

Do przedstawionego materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

 

Dot. posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego

 

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  2. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
  3. Pani Emilia Ziółek- Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowem,
  4. Przedstawiciel WTZ w Świeciu.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała obecnych gości. Następnie poprosiła o omówienie przygotowanych materiałów dot. funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu i Nowem.

 

Pani Emilia Ziółek przedstawiła informację dot. działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowem.

 

Przedstawiciel WTZ Świecie przedstawił informację dot. działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świeciu.

 

Pani Iwona Manys zapytała, w jakich godzinach są otwarte Warsztaty i jakie są rodzaje niepełnosprawności.

 

Przedstawiciel WTZ Świecie wyjaśnił, iż placówka otwarta jest w godzinach od 7 do 15. Co do niepełnoprawności są to umiarkowane i znaczne, najczęściej związane z upośledzeniem umysłowym.  

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska pozytywnie oceniła działalność WTZ w Nowem, który bardzo aktywnie uczestniczy w życiu miasta i okolic. Dodała, że Warsztaty Terapii Zajęciowej spełniają swoją rolę, angażując się w integrację społeczeństwa i różnego rodzaju podmiotów, takich jak szkoły czy przedsiębiorstwa.

 

Przedstawiciel WTZ Świecie dodał, że prowadzą również swoją działalność na Facebooku, pokazując wydarzenie w jakich biorą udział.

 

Pani Stanisława Kuffel zapytała, jakie są problemy czy potrzeby w placówkach.

 

Pani Emilia Ziółek odparła, że są to przede wszystkim środki finansowe. Zwróciła uwagę na brak rozgraniczenia w przepisach kwestii aktywności zawodowej osób niepełnoprawnych. Obecnie zauważyć można, że do Warsztatów przyjmowane są osoby w wieku 60-70 lat, gdzie powinny przychodzić osoby młode w celu ich aktywizacji do podjęcia zawodu.

 

Przedstawiciel WTZ Świecie powiedział, że w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Świeciu jest podobnie, zwracając jednocześnie uwagę na brak zakładów pracy chronionej. Jest to zatem duży problem, ponieważ w przypadku podjęcia pracy przez osobę niepełnosprawną musi działać przy niej trener osobisty.

 

Pani Stanisława Kuffel zapytała o kadrę pracowników w Warsztatach Terapii Zajęciowej. 

 

Przedstawiciel WTZ Świecie wyjaśnił, iż obecnie jest pełna obsada.

 

Pani Stanisława Kuffel uważa, że należałoby zastanowić się nad zwiększeniem wynagrodzeń dla pracowników WTZ-ów za ich ciężką pracę.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska objaśniła, że w przypadku Warsztatów Terapii Zajęciowej jest inna forma finansowania, wobec czego Starostwo nie ma na to wielkiego wpływu. Warsztaty finansowane są z PFRON, a Powiat dokłada 10%, stąd są pewne ograniczenia jeżeli chodzi o dofinansowanie WTZ-ów. Negatywnie oceniła zbyt małe środki przeznaczane na te instytucje, zwracając uwagę na niskie wynagrodzenia pracowników. Uważa, że stosunek wynagrodzenia do zaangażowania i pracy, jaka jest wykonywana w Warsztatach jest nieporównywalny. Wyraziła nadzieję, że władze inaczej spojrzą na problemy społeczne.

 

Przedstawiciel WTZ Świecie dodał, że finansowanie terapii jest źle rozwiązane, dlatego należy odpowiednio zaplanować budżet, aby wystarczyło na działalność placówki.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że perspektywą dla osób niepełnosprawnych miał być zakład aktywizacji zawodowej, ale trzeba mieć na ten cel własne środki, aby odpowiednio dostosować obiekt.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska jest zdania, że nasze państwo nie ma perspektyw co do osób niepełnosprawnych i ich aktywizacji zawodowej, podkreślając rolę jaką pełnią Warsztaty. Wspomniała również o likwidacji zakładów pracy chronionej.

 

Pan Marek Mazurek odnosząc się do zakładów pracy chronionej, które funkcjonowały w Polsce wskazał na zmiany, jakie zachodziły w tej kwestii i które miały wpływ na ich działalność.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że powinniśmy brać przykład z tych państw, które poradziły sobie z aktywizacją osób niepełnosprawnych.

 

Przedstawiciel WTZ Świecie podsumował, aby nasze społeczeństwo było bardziej zaangażowane w pomoc takim osobom.

 

 

Dot. pkt. „Sprawy bieżące”

 

Pan Roman Witt poruszył temat dróg technologicznych, które powstały wzdłuż trasy S5 zwracając uwagę na brak wiat autobusowych. Tymi drogami jeżdżą autobusy, które zabierają uczniów i podczas deszczów czy mrozów nie mają oni gdzie się schronić. Zdaje sobie sprawę, że budowa wiat to sprawa gmin, ale drogi te nie zostały jeszcze gminom przekazane i nie jest wiadome, kiedy to nastąpi. Poprosił zatem o zwrócenie uwagi na tą kwestię.

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro rady

 

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

 

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego