Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 września 2023 r.
Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Magdalena Studzińska- Inspektor w Wydziale Współpracy i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, do którego nie zgłoszono żadnych uwag:
- Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach dla których Powiat jest organem prowadzącym.
- Informacja o realizacji umów dofinansowania wypoczynku letniego i imprez sportowo-kulturalnych.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 1
Pani Bożena Gaca-Zielińska omówiła „Sprawozdanie z wyników egzaminów maturalnych, zawodowych w szkołach dla których Powiat jest organem prowadzącym” (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziwia szkoły techniczne, które oprócz wykonania całej dokumentacji związanej z przeprowadzeniem egzaminów, zajmują się kwalifikacjami zawodowymi i przygotowywaniem uczniów przez cały ten okres.
Pani Bożena Gaca-Zielińska zaznaczyła, że uczniowie technikum, w porównaniu do uczniów liceów którzy generalnie przygotowują się do matury mają ciężej ze względu na kwalifikacje. Dodała, że jest ona ważna, co potwierdza coraz częstsze rezygnowanie z matury, ale nie zdobycia kwalifikacji, która daje tytuł zawodowy.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że wielu uczniów nie przystępuje do matury i nie kontynuuje nauki na studiach argumentując, że chcą iść do pracy, woląc rozwijać się w zawodzie i uczestnicząc w kursach czy szkoleniach. Kiedyś ambicją było pójście na studia, co dzisiaj się zmieniło.
Pani Bożena Gaca-Zielińska wskazała, że inaczej ma się sprawa w przypadku liceum.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podkreśliła, iż dodatkowym problemem jest to, że kiedyś szkolnictwo licealne było dość mocno rozbudowane. Było bardzo dużo szkół przygotowujących do zawodów analitycznych, technicznych czy ekonomicznych, a dzisiaj zostało ono właściwie zlikwidowane. Uważa, że uczniowie którzy skończyli liceum, nie zdając matury nie mają ani przygotowania zawodowego ani zawodu.
Pan Waldemar Fura jako przykład wskazał na Politechnikę Gdańską i kierunek Informatyki, gdzie już na poziomie inżynierskim pojawią się propozycje pracy dla absolwentów, czego uczniowie technikum po takim samym kierunku na pewno nie mają zagwarantowane. Jego zdaniem najlepsi szybko się odnajdują, a pozostali muszą przejść drogę edukacyjną żeby osiągnąć taki poziom lub ukierunkować się w przedsiębiorstwie, w którym się zatrudnił.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska sądzi, iż wynika to z obaw młodzieży, że sobie nie poradzi i nie utrzyma się na danej uczelni. Należy zatem tłumaczyć, aby kontynuowali dalszą naukę.
Pan Waldemar Fura dodał, że trzeba zwracać uwagę na różnice- jeżeli zależy im na szerszych perspektywach i łatwości w zmianie firmy, to studia są potrzebne.
Pan Tadeusz Fiedurek wyraził zdanie, że tendencja związana ze wzrostem zainteresowania technikum wśród młodzieży i chęcią podjęcia pracy wynika ze zmian, jakie zaszły na rynku pracy. W mniemaniu młodzieży, która chce pójść do pracy wykształcenie, jakie zdobyli w technikum wystarcza. Zwrócił uwagę, iż perspektywy się zmieniają w czasie trwania życia i nabierania doświadczenia. Kiedyś wiele osób szło na studia, ale dzisiaj jest nieco inaczej. Podsumował, że mieć dobry zawód nawet po technikum i pewne zatrudnienie jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż wybranie się na studia a potem poszukiwanie pracy. Ta zmiana ma plusy i minusy ale uważa, że ma więcej pozytywnych.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska żałuje, że zniszczyliśmy szkolnictwo zawodowe, którego jest zwolennikiem. Zwróciła uwagę, że do liceum wybierają się osoby, które chcą studiować, zaś pozostali powinni uczyć się zawodu.
Pani Bożena Gaca-Zielińska odnosząc się do dobrych wyników egzaminów maturalnych powiedziała, że bardziej spodziewałaby się ich po liceum niż technikum, gdzie dodatkowo uczniowie zdają kwalifikacje.
Pani Lucyna Kuźniacka zapytała, z czego wynika brak danych dot. egzaminów zawodowych w ZS w Nowem w części pisemnej do kwalifikacji: „Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych”.
Pani Bożena Gaca-Zielińska odparła, że będzie tu prawdopodobnie poprawka, wyjaśniając zasady przystępowania do egzaminów poprawkowych.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podała przykład osoby, która zdała egzamin praktyczny, ale nie zdała egzaminu w części teoretycznej.
Pani Stanisława Kuffel obserwuje wzrost zainteresowania szkołami zawodowymi, zarówno wśród uczniów szkół podstawowych jak i ich rodziców.
Pan Waldemar Fura przypomniał okres, kiedy to część zdolnych uczniów wybierało licea, a część technika, które miały pewien poziom.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podsumowała, że rolą nauczycieli i rodziców jest propagowanie szkolnictwa technicznego i zachęcanie uczniów do wybierania tego typu szkół. Następnie, wobec braku dalszych uwag do materiału podziękowała za szczegółowo przygotowany sprawozdanie.
Do pkt. 2
Pani Magdalena Studzińska przedstawiła „Informację o realizacji umów dofinansowania wypoczynku letniego i imprez sportowo-kulturalnych”, stanowiący załącznik do protokołu.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że są to organizacje działające na terenie Powiatu, które mają swoje określone zadania, a dofinansowania, jakie otrzymują stanowią wsparcie w realizacji ich celów statutowych. Następnie zadała pytanie, czy przy składaniu wniosków organizacje podają całkowity koszt imprezy.
Pani Magdalena Studzińska wyjaśniła, że są to zadania realizowane przez konkursy ofert. W przypadku wypoczynku letniego został określony wymóg co najmniej 10% wkładu własnego ale zaznaczyła, że wszelkie szczegóły są rozpisane w ofertach.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że zadała to pytanie ponieważ sama jest organizatorem wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z gminy Nowe, a dofinansowanie 13- dniowego pobytu nad Bałtykiem dla 15 osobowej grupy było niewielkie.
Pani Magdalena Studzińska przyznała rację. Jeśli chodzi o wkład własny organizacji on również był niewielki i wyniósł tylko 1100 złotych. Zaznaczyła jednak, że wszystko zależy od tego, czy jest to wsparcie czy powierzenie.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zapytała, czy w przypadku dofinasowania Organizacji Turystycznej z siedzibą w Swarożynie są już gotowe materiały promocyjne.
Pani Magdalena Studzińska odpowiedziała, że część otrzymaliśmy i były one promowane podczas 25-lecia Powiatu Świeckiego. Dodała, że był pozytywny ich odbiór.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że ukazanie atrakcji turystycznych Powiatu jako szaty graficznej na grach jest ciekawym rozwiązaniem, a dzięki temu można poznać miejsca regionu, które warto odwiedzić.
Pani Lucyna Kuźniacka w oparciu o omawiany materiał zapytała, czy były organizacje, które zgłaszały projekty ale nie dostały dofinansowania.
Pani Magdalena Studzińska wyjaśniła, że była bodajże 1 organizacja, która nie spełniła wymogów konkursu i źle przesłała dokumenty.
Pan Waldemar Fura dopowiedział, że wnioski są wg wzoru z rozporządzenia.
Pani Magdalena Studzińska potwierdziła i dodała, że czasami zdarza się dofinansowanie w trybie „małego grantu”.
Pani Stanisława Kuffel zauważyła, że w tym roku ze względu na oszczędności nie były dofinansowywane działania szkół. Zwróciła uwagę, aby w przyszłości o nich pamiętać, ponieważ wszelkie dobro związane z kulturą, ze zdrowiem czy z turystyką płynie właśnie ze szkół. Zdaje sobie sprawę, że nie było wystarczających środków, ale należałoby wnioskować do Rady Powiatu o wspomaganie szkół promujących turystykę, sport i zdrowie, które nie zawsze mają na tyle pieniędzy w swoim budżecie.
Pani Magdalena Studzińska podkreśliła, że jest to realizowanie Program współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że przyznanie dofinasowania nie może być tylko dla jednej szkoły, ale ma mieć charakter międzygminny. Dodał, że Powiat nie może finansować zadań stricte gminnych na terenie danej gminy. Mimo częstej krytyki promocji naszego Powiatu, często dokładane są skromne środki do czyiś imprez organizowanych na naszym terenie. Odparł, że w dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu zatwierdzał środki na 2024 rok, w których znalazło się 240 000 złotych. Zanim konkretne zadania zostaną umieszczone w budżecie i będą ogłaszane konkursy, organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje propozycje bądź uwagi. Zaznaczył, iż wszystko robione jest jawnie, dlatego niekoniecznie dofinansowania muszą otrzymywać te same organizacje, a warunkiem jest złożenie wniosku.
Pan Waldemar Fura podkreślił, że konkursy są dla organizacji spełniających kryteria ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, a szkoła jako instytucja nie jest taką organizacją. W związku z tym musiałaby ona powołać stowarzyszenie, np. klub sportowy.
Pani Magdalena Studzińska zgodziła się z przedmówcą.
Pani Stanisława Kuffel rozumie, ale uważa że w takim razie powstałoby dużo organizacji w jednym środowisku.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że innym rozwiązaniem jest impreza, która swoim zasięgiem obejmie określony obszar.
Pani Magdalena Studzińska podała przykład organizacji, która spoza terenu powiatu organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska powołując się na szkoły, które od lat organizują konkursy ekologicznie podkreśliła, że ważną rolę odgrywają liderzy i pasjonaci.
Pan Franciszek Koszowski dopowiedział, że trudno zmusić organizacje do zgłaszania wniosków
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uznała, że wynika to m.in. z braku odpowiednich osób do przygotowania wniosków czy rozliczenia pozyskanych środków. Na zakończenie tej części posiedzenia poleciła odnotowanie w protokole wniosku radnej Stanisławy Kuffel dot. zwiększenia w budżecie na 2024 rok środków dla szkół na realizację zadań na promocję, propagowanie sportu i kultury.
Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Oświaty Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Karolina Gapska-Kostrzewa-Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
- Pan Józef Gawrych- Kierownik Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Karolina Kasica- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu,
- Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pan Przemysław Leśniewski- Prezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu,
- Pani Adrianna Nowicka- Członek Zarządu Nowego Szpitala w Świeciu,
- Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad:
- Informacja o funkcjonowaniu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu za rok 2022 i I półrocze 2023 r.
- Informacja o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego.
- Podsumowanie działań związanych ze zwalczaniem wirusa SARS-COV-2 na terenie Powiatu Świeckiego.
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Do pkt. 4
Pani Karolina Gapska-Kostrzewa oraz Pani Karolina Kasica omówiły projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Uchwały nr LI/319/23 z dnia 29 marca 2023 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.09.2023 r.).
Do materiału żadnych merytorycznych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 3
Pan Zbigniew Semrau przedstawił „Podsumowanie działań związanych ze zwalczaniem wirusa SARS-COV-2 na terenie Powiatu Świeckiego”, które stanowi załącznik do protokołu. Reasumując powiedział, że w 1 fazie pandemii było nieco chaosu, a indywidulane środki osobiste były bardzo drogim i trudnym do otrzymania produktem. Po początkowych trudnościach nastąpiła stabilizacja, a powiat oraz jego jednostki organizacyjne i gminy zostały wsparte przez Wojewodę dużą ilością środków wymagających zwalczanie koronawirusa.
Pani Iwona Manys dodała, że informacje dot. pandemii były na bieżąco przekazywane radnym, a działania przedstawione przez Pana Kierownika tyczą się całego okresu pandemii.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że na początku nie byliśmy przygotowani na tą pandemię, a wszelkie środki ochrony osobistej były wypożyczane od firm, ale nie spełniały one określonych wymogów. Później natomiast było już łatwiej, organizowane były punkty wymazowe, następnie w momencie wybuchu wojny na Ukrainie tworzono zbiórki dla Ukraińców co pokazuje, że na takich sytuacjach uczymy się wszyscy. Podsumowując wskazał na dobrą współpracę takich służb jak Sanepid, Policja, Straż Pożarna czy Wojska Obrony Terytorialnej.
Do pkt. 1 i 2
Pan Przemysław Leśniewski przedstawił zagadnienie: Informacja o funkcjonowaniu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu za rok 2022 i I półrocze 2023 r. Informacja oraz o funkcjonowaniu państwowego ratownictwa medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego. Opracowanie: „Nowy Szpital sp. z o.o. w Świeciu. Informacja o aktualnej sytuacji finansowej Nowego Szpitala sp. z o.o. w Świeciu”, stanowi załącznik do protokołu. W trakcie wystąpienia omówił dane dot. poszczególnych rodzajów usług medycznych świadczonych przez Nowy Szpitali, zatrudnionej kadry czy działań, jakie były realizowane w związku z COVID-19 oraz zrealizowanych inwestycjach. Przekazał także informację o otrzymaniu przez Nowy Szpital w Świeciu dotacji z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy, w wysokości 12 143 000 złotych, co jest najwyższą dotacją w województwie kujawsko-pomorskim oraz dotacji z Urzędu Marszałkowskiego na doposażenie różnych oddziałów szpitalnych w sprzęt medyczny w kwocie 1 700 000 złotych. Podsumowując swoje wystąpienie ocenił, że sytuacja związana z kadrą jest stabilna, a młode osoby, szczególnie pielęgniarki i ratownicy medyczni zgłaszają się do pracy.
Pani Adrianna Nowicka dodała, że zostało podpisane porozumienie z Politechniką Bydgoską w sprawie współudziału w kształceniu studentów. Obecnie w szpitalu jest coraz więcej lekarzy stażystów w zakresie stażu podyplomowego po skończeniu wydziału lekarskiego. Wyraziła tym samym nadzieję, że pozostaną oni w szpitalu w Świeciu w celu zrobienia rezydentury.
Pani Iwona Manys wyraziła opinię, iż znacznie poprawiły się warunki finansowe, szczególnie w kontekście zarobków. Osobiście zna osoby, które zdecydowały się przenieść do pracy w szpitalu w Świeciu.
Pan Marek Mazurek zauważył, iż rozwiązała to ustawa o wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych.
Pan Przemysław Leśniewski podkreśla, że ta ustawa ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że w przypadku pielęgniarek, które kiedyś wyjeżdżały z naszego powiatu w celu podjęcia pracy w Bydgoszczy obecnie wolą pracować u nas.
Pani Adrianna Nowicka dopowiedziała, że jest to spowodowane nie tylko tym, że zarobki się wyrównały, ale tym, że zarobki są u nas lepsze. Honorowane są kwalifikacje nie wymagane, a kwalifikacje posiadane, stąd np. szpital uznaje magistra ze specjalizacją nawet, jeżeli ta specjalizacja nie jest adekwatna do odcinka, na którym ta pielęgniarka pracuje. Natomiast szpitale bydgoskie nie są tak bardzo pro pracownicze jak szpital w Świeciu i uznają specjalizacje kierunkowe. Co do ustawy, o której wspomniał Radny Marek Mazurek zauważyła, że nie są to jedyne korzyści. Mimo wskazania minimalnego wynagrodzenie nie uwzględniono tam wszystkich dodatków, które pielęgniarki otrzymują, jak np. 20% wysługi czy dodatki za nocki i święta.
Pan Przemysław Leśniewski dodał, iż ta ustawa uregulowała również sytuację opiekunek medycznych. Życzy zatem, aby wynagrodzenia pracowników Starostwa czy pracowników oświatowych wzrosły podobnie jak w służbie zdrowia.
Pani Adriann Nowicka zwróciła uwagę, iż należy wypracować środki na zarobki, co narzuca ustawa.
Pan Marek Mazurek opierając się na przygotowanym Sprawozdaniu zadał pytanie, na jaki okres zawierane są umowy zlecenia i z czego wynika ich znaczna ilość.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że zazwyczaj umowy zlecenia zawierane są na okres 1 roku kalendarzowego i są automatycznie przedłużane na kolejny rok.
Pani Adrianna Nowicka dopowiedziała, że w sferze ochrony zdrowia umowa zlecenia jest wyborem pracownika, a nie pracodawcy.
Pan Przemysław Leśniewski zaznaczył, iż standardem są roczne umowy zlecenia.
Pan Grzegorz Goral odparł, że cieszą go pozyskane przez Nowy Szpital w Świeciu dotacje na poszczególne inwestycje, z których będą mogli korzystać pacjenci. Dodał, że jest to sprzeczne z tym, co można usłyszeć, a mianowicie że do samorządów nie wpływają środki. Następnie zapytał, czy prawdą jest, że opiekunowie medyczni też są przyjmowani na umowę zlecenie i czy jest to wymóg.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że są różne formy zatrudnienia. Opiekunowie medyczni pracują zarówno na umowę o pracę jak i na umowę zlecenie, co jest indywidualnym wyborem pracownika. Czasami jednak zdarza się, iż zatrudniana jest osoba, która jest w danym okresie potrzebna, uzupełniając zatrudnienie umową zlecenie. Natomiast co do zasady to pracownik decyduje, jaką chce umowę i rzeczywiście wśród opiekunów medycznych większość stanowią umowy o pracę.
Pan Marek Mazurek powiedział, że z wypowiedzi Pani Prezes wynika, że jeśli ktoś chce przekształcić umowę zlecenie na umowę o pracę to nie ma z tym żadnych problemów.
Pani Adrianna Nowicka zaprzeczyła, ponieważ mogą pojawić się problemy, ale szpital jest otwarty na różne rozwiązania.
Pan Przemysław Leśniewski podkreślił, że jest to wybór pracownika, choć w niektórych przypadkach musi to pozostać w gestii pracodawcy, który nie jest przekonany co do danej osoby.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zauważyła, że lekarze wybierają jednak kontrakty, chociaż nie zawsze są one korzystne.
Pani Adrianna Nowicka uważa, iż są korzystne dla lekarzy chociażby ze względu na podatek.
Pan Przemysław Leśniewski dodał, że chodzi też o czas pracy.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała na rosnącą tendencję wyboru kontraktu jako formy zatrudnienia lekarzy.
Pani Adrianna Nowicka powiedziała, iż są lekarze zatrudnieni na umowę o pracę.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zadała pytanie, czy taka grupa rezydentów, jaka została wskazana w materiale zależy od ich woli czy jest to określone przez przepisy.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że ilość rezydentów wynika z tego, jaką liczbę miejsc akredytacyjnych otrzyma szpital na danym oddziale. Zwrócił uwagę, iż nie każdy oddział ma miejsca specjalizacyjne, wyjaśniając jednocześnie procedurę ich przydzielania.
Pani Adrianna Nowicka dodała, iż liczba miejsc akredytacyjnych wynika z ogólnopolskich potrzeb.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska poruszyła temat związany z planami rozbudowy szpitala.
Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że na działce przy rondzie niedaleko komendy PSP, która jest w posiadaniu Nowego Szpitala planowane jest utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Ma nadzieję, iż niedługo będzie możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, ale na razie wstrzymane są środki z KPO, w których znajdą się fundusze na ZOL-e.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że ZOL jest bardzo potrzebny.
Pan Roman Witt odnosząc się do kwestii kontraktów lekarzy zapytał, czy żadne przepisy nie regulują ich godzin pracy, argumentując swoje pytanie sytuacją, gdzie lekarz spóźniając się do przychodni zasłaniał się zmęczeniem.
Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że na kontrakcie nie obowiązuje Kodeks Pracy.
Pani Adrianna Nowicka wskazała, iż nie można kontrolować czasu prywatnego lekarzy. Nieco inaczej ma się sprawa w ratownictwie medycznym, gdzie system zlicza godziny ratowników, ale u lekarzy takiej możliwości nie ma.
Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wyraziła zdanie, że w przygotowanym materiale zabrakło informacji dot. czasu oczekiwania pacjentów na przyjęcie do szpitala, np. na zabieg wymiany stawu biodrowego/kolanowego. Poruszyła ten temat, ponieważ mieszkańcy powiatu świeckiego bardzo często korzystają ze szpitala w Kwidzynie i mówią, że czas oczekiwania na zabiegi/operację jest tam krótszy niż szpitalu w Świeciu.
Pan Przemysław Leśniewski odparł, że takie dane są publikowane na stronach NFZ, gdzie możemy zobaczyć kolejki oczekiwania. Natomiast są one bardzo ruchome, zmieniają się niemal codziennie ze względu na raportowanie stanu miejsc oczekujących. Bardzo ważne zaś jest to, skąd przyjeżdżają pacjenci. Jeśli chodzi o oddział ortopedii w Świeciu jest bardzo duża ilość pacjentów nie tylko z naszego regionu czy województwa kujawsko-pomorskiego. Dodał, że szpital, który nie cieszy się popularnością ma tą kolejkę krótszą.
Pani Adrianna Nowicka wskazała, że duże kolejki nie są nieróbstwem, tylko wynikają np. z większej ilości sal operacyjnych, lekarzy czy samych ośrodków, gdzie można przeprowadzić zabiegi.
Pan Przemysław Leśniewski podsumował, że czasami jest także kwestia popularności danego lekarza/ miejsca.
Do pkt. 5
Pani Iwona Manys zaproponowała, aby kolejne posiedzenie Komisji Zdrowia odbyło się 23.10.2023 r. o godz. 13:30, co wynika z prośby radnego Marka Mazurka.
Pan Grzegorz Goral wyraził opinię, aby organizować jednego dnia dwie komisje.
Pan Roman Witt zwrócił uwagę, że trzeba brać pod uwagę czas trwania komisji. Trudno przewidzieć, ile będzie trwało dane posiedzenie.
Pan Grzegorz Goral odnosząc się do obchodów 25-lecia samorządu powiatowego powiedział, że nie podobało mu się połączenie tej imprezy ze Świętem Bałabuna. Uważa, że powinno zostać to zorganizowane w inny sposób i chciałby, aby w przyszłości o tym pamiętać.
Na tym posiedzenie zakończono
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro rady
Przewodnicząca Komisji
Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
(Urszula Kempińska-Czerwińska)
Przewodnicząca Komisji
Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej
(Iwona Manys)