Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 16 listopada 2023 r.

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji- według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pani Anna Fenske- Kierownik Działu Pieczy Zastępczej, Pomocy Społecznej i Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  3. Pani Joanna Kowalska- Inspektor Działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych i pozyskiwania środków z funduszy krajowych i unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,
  4. Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  5. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,
  6. Pani Katarzyna Trybuła- Kierownik Wydziału Współpracy, Rozwoju i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Świeciu,
  7. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:

  1. Analiza i zaopiniowanie projektu budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
  3. Sprawy bieżące.

 

Do pkt. 2

 

Pani Katarzyna Trybuła przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2024 rok (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Tomaszewski powiedział, że były przeprowadzane kontrole przestrzegania przez apteki ustalonych dyżurów.

 

Pani Katarzyna Trybuła podkreśliła, że Powiat nie ma narzędzi do egzekwowania tego. Informowano Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny o niepełnieniu przez niektóre apteki dyżurów, ale kończyło się tylko na upomnieniach.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski nadmienił, że ta uchwała gwarantuje terminy otwarcia aptek w każdy weekend.

 

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy z operatorem na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego o charakterze użyteczności publicznej na 2024 rok (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy w środkach przeznaczonych na świadczenie tego typu usług znajdują się środki od Wojewody z Funduszu Rozwoju Dróg i jaki jest to ewentualnie udział w całej kwocie.

 

Pan Zbigniew Semrau objaśnił, że 3 600 000 złotych są to środki zaplanowane z budżetu państwa na to zadanie. Zaznaczył jednak, iż przy składaniu wniosku o dofinansowanie przyjmowana jest maksymalna dopłata, tj. 3 zł do wozokilometra. W praktyce jednak niektóre linie autobusowe ze względu na obłożenie osiągają taki przychód, że udział budżetu państwa się zmniejsza, stąd uzależnione jest to od ilości pasażerów. Dodał, że Zarząd Powiatu złożył wniosek i oczekujemy na jego rozstrzygnięcie.

Następnie przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2024 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Tomaszewski zadał pytanie, czy jest dużo przypadków holowania w ciągu roku.

 

Pan Zbigniew Semrau wskazał, że takich przypadków jest kilka w miesiącu. Jeżeli w ciągu tygodnia od dnia holowania nie pojawi się właściciel pojazdu, jest mała szansa na odbiór takiego samochodu, który pozostaje na parkingu, gdzie stawka za dobę parkowania wynosi 15 zł. Wyjaśnił, iż po 3 miesiącach, kiedy znany jest właściciel pojazdu składany jest wniosek do sądu o przepadek na rzecz powiatu, a jeśli chodzi o czas na rozpatrzenie tych wniosków to jest on różny. Nadmienił, że zdarzają się sytuacje kiedy nie można dotrzeć do właściciela samochodu lub mieszka on w innym kraju.

 

Pan Adam Knapik z uwagi na poruszenie kwestii odholowywania zestawów balastowych, ciągników z naczepami i ciężarówek powiedział, że rozmawiał kiedyś z właścicielem firmy zajmującej się pomocą drogową. Wyjaśnił, że z ich puntu widzenia te stawki są bardzo dobrze skalkulowane, a problem wynika z bardzo dużych kosztów utrzymania samego holownika.

 

Pan Zbigniew Semrau podejrzewa, że gdyby taki pojazd był holowany przynajmniej raz w miesiącu, to by się to kalkulowało. W kwestii dużych pojazdów odparł, że pewną role odgrywa straż pożarna, która zabezpieczając miejsce zdarzenia odholowuje pojazd w bezpieczne miejsce, dzięki czemu zanika potrzeba usuwania samochód z drogi. Wspomniał, że najczęściej są to pojazdy drogie bądź załadowane towarem i to w interesie właściciela lub przedsiębiorcy jest jak najszybsze ich zabranie. Podkreślił, iż zadaniem Starosty jest usunięcie samochodów z drogi z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu, a Straż Pożarna ten problem zamyka. Zgadzając się z wypowiedzią Pana Adama Knapika podsumował, że cena jednostkowa jest dobra, ale nie jest to tak realizowane zadanie, żeby złożyć ofertę.        

 

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał o roczne koszty ponoszone przez Powiat z tego tytułu.

 

Pan Zbigniew Semrau odparł, że na przyszły rok zaplanowana jest kwota 130 000 złotych.

 

Pan Adam Knapik dopytał, czy Powiat ma dochody z licytacji samochodów, po które nie zgłosi się właściciel.

 

Pan Zbigniew Semrau objaśnił, że nie są one licytowane, tylko złomowane jeżeli jest przepadek samochodów na rzecz Powiatu. Na pytanie Pana Adama Knapika, czy dzieje się tak również w przypadku dobrych samochodów wyjaśnił, iż takie samochody nie są użytkowane przez długi okres czasu, więc nie są to dobre pojazdy. W przypadku przeprowadzenia procedury sprzedaży na rynku należałoby skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, a dochodzi do tego także kwestia ubezpieczenia czy przeglądu technicznego. 

 

Pani Joanna Kowalska przedstawiła projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany Uchwały nr LI/319/23 z dnia 29 marca 2023 roku zmienionej Uchwałą nr LVI/341/23 z dnia 27 września 2023 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2023 roku (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 13.11.2023 r.).

Do materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

Pan Dariusz Woźniak poinformował, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie Zarządu Powiatu, na którym zaplanowane jest przyjęcie projektów uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

1) przyjęcia projektu uchwały dotyczącej określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej,

2) przyjęcia projektu uchwały dotyczącej określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W przypadku drugiej uchwały poinformował, że jest ona związana z możliwością uruchomienia procedury na zadanie z Rządowego Funduszu Program Inwestycji Strategicznych na renowację Starej Fary w Świeciu. W takim przypadku należy wywołać szczególną uchwałę. Zaznaczył, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku są to projekty uchwał, które następnie zostaną przekazane do zaopiniowania przez UOKiK.   

 

Pan Adam Knapik zapytał, czy beneficjentem tych środków jest Parafia czy Powiat.

 

Pan Dariusz Woźniak odparł, iż beneficjentem jest Powiat, a wnioskodawcą Parafia.

 

Pan Adam Knapik skomentował, że to na Powiecie będzie ciążył obowiązek rozliczenia i ponoszenia wszelkich konsekwencji z tytułu rozliczenia, co Pan Dariusz Woźniak potwierdził. Dodał, że w tej sytuacji jest jednostkowa bardzo duża wartość inwestycji, której inwestorem będzie parafia, a samorząd ponosi odpowiedzialność monitorowania zadania.

 

Pan Dariusz Woźniak podkreślił, że nie jest to projekt unijny i nie ma tam żadnych wskaźników, natomiast słuszna jest uwaga, że odpowiedzialność spoczywa na Powiecie. Następnie pokrótce omówił zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 oraz ustalenie wykazu wydatków nie wygasających w roku 2023, które będą rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował, że w porządku obrad najbliższej sesji ujęty jest również punkt dot. przyjęcia planu pracy Komisji Rewizyjnej. W tym celu posiedzenie Komisji odbędzie się w dniu jutrzejszym.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła kolejno:

  1. Informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2022/2023,
  2. Informację o rekrutacji na rok szkolny 2023/2024,
  3. Informację o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2023.

Powyższe materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 30.10.2023 r.

 

Pani Lucyna Kuźniacka zapytała, jak wygląda zapewnienie specjalistów w szkołach.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że w chwili obecnej brakuje części etatu psychologa w ZSP w Świeciu, natomiast pozostałe placówki te wymogi spełniają. Wyjaśniła ponadto, że przyjęte 2,1 etatu musi to być 25% etatu psychologa i 25% etatu pedagoga specjalnego. W kwestii przyszłego roku odparła, że na razie dyrektorzy zadbali o zatrudnienie bądź nauczyciele uzyskują dodatkowe kwalifikacje. Dodała, że większy problem będzie z pedagogami specjalnymi.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do nowo otwartego oddziału przygotowania wojskowego w ZSP w Świeciu zapytał, czy są tam również osoby spoza Powiatu Świeckiego. Wyjaśnił, że to pytanie wynika z perspektywy przyciągania młodzieży do naszych szkół.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska odparła, że nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Dodała jednak, że w klasie tej jest maksymalna liczba uczniów, tj. 30 i wydaje się, że są to większości osoby z terenu naszego Powiatu.

 

 

Do pkt. 1

 

Pan Grzegorz Tomaszewski poinformował, że projekt budżetu Powiatu Świeckiego na 2024 rok został szczegółowo omówiony podczas wspólnego posiedzenia wszystkich Komisji Rady Powiatu Świeckiego w dniu 10 listopada 2023 r.

 

Pan Dariusz Woźniak dodał, że w najbliższym czasie otrzymamy opinię z Regionalnej Izby Obrachunkowej, choć uzyskał już telefoniczną informację o pozytywnej opinii.

 

Wobec braku uwag i pytań do projektu budżetu Powiatu Świeckiego na 2024 rok przeprowadzono procedurę opiniowania.

 

Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024 przy 5 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 18/23 przedstawiona przez Przewodniczącego Komisji –w załączeniu do protokołu).

 

Komisja Infrastruktury i Gospodarki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2024 przy 7 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 25/23 przedstawiona przez Wiceprzewodniczącego Komisji – w załączeniu do protokołu).

 

 

Do pkt. 3

 

Pan Adam Knapik zwrócił się z prośbą do Pani Bożeny Gacy-Zielińskiej o wyjaśnienie następującej kwestii: do momentu, kiedy liceum w Nowem stanowiło odrębną jednostkę we wszystkich budżetach było rozdzielenie go od Zespołu Szkół, a teraz jest to jedna pozycja. W związku z tym zapytał, czy w tej pozycji ujęte są wszystkie koszty, jakie Dyrektor ZS w Nowem ponosi za utrzymanie 1/3 budynku byłego liceum i czy Dyrektor PZEA jako administracja jest w stanie wydzielić te koszty za rok lub dłuższy okres.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska odpowiedziała, że każda szkoła ma plan finansowy, z czym Radny się zgodził.

 

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, iż Zespół Szkół w Nowem składa się z liceum, branżowej szkoły I stopnia oraz technikum. Koszty wrzucone są w różnych rozdziałach klasyfikacji budżetowej. Co do kosztów liceum, które znajduje się w 1/3 wspomnianego budynku określone są one w rozdziale 80120 „Licea Ogólnokształcące”.  W ramach planu finansowego szkoły, który nie jest załącznikiem do projektu budżetu znajdziemy ten rozdział, w którym określono wydatki osobowe związane z kadrą, jak i rzeczowe w związku  z utrzymaniem budynku.

 

Pan Adam Knapik dopytał, czy jesteśmy w stanie z planu finansowego Zespołu Szkół w Nowem wydzielić wydatki ponoszone na ten budynek.

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro rady

 

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Leśnictwa

(Grzegorz Tomaszewski)

 

Wiceprzewodniczący Komisji

Infrastruktury i Gospodarki

(Zbigniew Kapusta)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego