Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała Zarządu Nr 225/1492/23 w sprawie przystąpienia do „Programu wyrównywania różnic między regionami III”

Rodzaj aktu prawnego:
Uchwała Zarządu
Rok podjęcia:
2023
Status:
Obowiązujący
Kadencja:
2018-2023
Sesja:
225
Data podjęcia:
11-12-2023
Data rozpoczęcia obowiązywania:
-
Data wejścia w życie:
-
Data publikacji w dzienniku urzędowym:
-
Nr publikacji w dzienniku urzędowym:
Nie dotyczy
Pozycja w dzienniku urzędowym:
Nie dotyczy
Nr aktu prawnego:
225/1492/23
Czego dotyczy dodawany akt prawny:
przystąpienia do „Programu wyrównywania różnic między regionami III”
Podstawa prawna wydania:
art. 32 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 roku poz. 1526 ze zm. ) oraz uchwały nr IX/63/2003 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 sierpnia 2003 roku w sprawie przyjęcia Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie Rehabilitacji Zawodowej, Społecznej oraz Przestrzegania Praw Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Świeckim
Akt prawa miejscowego:
Nie

Uchwała Nr 225/1492/23
Zarządu Powiatu Świeckiego
z dnia 11 grudnia 2023 r.

 

w sprawie przystąpienia do „Programu wyrównywania różnic między regionami III”

 

Na podstawie art. 32 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 roku poz. 1526 ze zm.[1]) oraz uchwały nr IX/63/2003 Rady Powiatu Świeckiego z dnia 29 sierpnia 2003 roku w sprawie przyjęcia Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie Rehabilitacji Zawodowej, Społecznej oraz Przestrzegania Praw Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Świeckim, uchwala się, co następuje:

 

§1. 1. Przystępuje się do „Programu wyrównywania różnic między regionami III” ogłoszonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwanego dalej Programem.

2. Dla realizacji Programu przyjętego uchwałą nr 8/2019 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 6 września 2019 roku zmienionego Uchwałą nr 11/2021 Rady Nadzorczej PFRON z dnia 22 listopada 2021 roku, przyjmuje się do stosowania zapisy zawarte w Procedurach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III” i Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2022 roku stanowiących załącznik nr 1 do uchwały nr 119/2023 Zarządu PFRON z dnia 13 listopada 2023 roku, w stosunku do zadań, do których Powiat jest właściwy. 

3. Ustala się dla beneficjentów pomocy z obszaru B, C, D, F Programu, termin składania kompletnych wniosków od dnia 2 stycznia 2024 roku do dnia 31 stycznia 2024 roku.

4. Miejscem składania wniosków:

a) dla obszarów: B, D i F jest siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu ul. Wojska Polskiego 195A,

b) dla obszaru: C jest siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu ul. Wojska Polskiego 195A.

5. Weryfikacji projektów pod względem formalno – prawnym i merytorycznym, ich wyboru wg znaczenia ich realizacji w regionie dla osób niepełnosprawnych oraz rozliczenia dokona zespół powołany przez Starostę w drodze Zarządzenia.

6. Organizację, tryb i zasady działania zespołu określi regulamin, który będzie stanowił załącznik do zarządzenia, o którym mowa w ust. 5.

 

§ 2. Wykonanie uchwały zleca się Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu oraz Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego

Barbara Studzińska

Członkowie Zarządu:

  1. (Franciszek Koszowski)
  2. (Zbigniew Kapusta)
  3. (Iwona Manys)
  4. (Józef Gawrych)

 

 

 

Uzasadnienie

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, który przewiduje możliwość uzyskania dofinansowania na przedsięwzięcia związane z rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych pod warunkiem zgodności zgłoszonych projektów z Programem Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w zakresie Rehabilitacji Zawodowej, Społecznej oraz Przestrzegania Praw Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Świeckim zwanego dalej powiatowym programem. PFRON ustalił, że dla obszarów:

B – likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania.

C – tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych,

D – likwidacja barier transportowych,

F – tworzenie warsztatów terapii zajęciowej

beneficjenci pomocy czyli podmiot, na rzecz którego realizowany jest projekt, inni niż samorząd powiatowy składają do Powiatu projekty na realizację zadań zawartych w programie, a następnie Powiat po dokonaniu weryfikacji projektów pod względem formalno – prawnym i merytorycznym składa do PFRON wystąpienie w sprawie uczestnictwa w realizacji programu. W przypadku, gdy beneficjentem programu jest jednostka samorządu powiatowego wówczas Powiat po weryfikacji projektów składa wniosek do PFRON. Wymogiem programu jest, aby projekty zostały zaopiniowane przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych. Realizator programu czyli samorząd powiatowy po zawarciu umów z Funduszem na „wniosek” i „wystąpienie” jest zobowiązany prowadzić dla każdej umowy rachunek bankowy wydzielony dla środków PFRON oraz prowadzić ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie przeznaczenia kwot przekazywanych przez Fundusz w ramach realizacji programu. 

Przewodniczący Zarządu
Powiatu Świeckiego

Barbara Studzińska

 

 

[1] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 roku: poz. 572

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego