Uchwała Rady Nr LVIII/351/23 w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2024 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu
Uchwała Nr LVIII/351/23
Rady Powiatu Świeckiego
z dnia 29 listopada 2023 r.
w sprawie ustalenia maksymalnych stawek opłat na 2024 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu
Na podstawie art.130a ust. 6, 6a i 6b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047 z późn. zm.)1) w związku z obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2024 roku maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym (M.P. z 2023 r. poz. 805) uchwala się, co następuje:
§ 1. Ustala się maksymalne stawki opłat w 2024 roku za usunięcie pojazdu z dróg Powiatu Świeckiego i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym w przypadkach określonych w art. 130a ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym w wysokości określonej w załączniku Nr 1 do uchwały.
§ 2. Ustala się koszty powstałe w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, od której wykonania odstąpiono wskutek ustania przyczyny usunięcia, w wysokości określonej w załączniku Nr 2 do uchwały.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Świeckiego.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wiceprzewodniczący Rady
Powiatu Świeckiego
Andrzej Kowalski
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 130 a ust. 5f ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym usuwanie pojazdów oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych w przypadkach, o których mowa w art. 130a ust. 1 i 2, należy do zadań własnych powiatu. Starosta realizuje te zadania przy pomocy powiatowych jednostek organizacyjnych lub powierza ich wykonywanie zgodnie z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych. Rada powiatu na podstawie art. 130 a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym, biorąc pod uwagę konieczność sprawnej realizacji zadań, o których mowa w art. 130a ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym ustala corocznie, w drodze uchwały, wysokość opłat za usunięcie pojazdów z drogi i ich parkowanie oraz wysokość kosztów powstałych w wyniku odstąpienia od usunięcia pojazdów z drogi, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustały przyczyny jego usunięcia.
Maksymalne stawki opłat za usuwanie i parkowanie pojazdów usuniętych z drogi w danym roku kalendarzowym ulegają corocznie zmianie na następny rok kalendarzowy. Na każdy rok kalendarzowy minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” maksymalne stawki opłat. Obowiązujące w 2024 r. maksymalne stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym zostały ogłoszone w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2024 r. maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym.
Zgodnie z art. 130a ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym Rada Powiatu przy podejmowaniu uchwały w sprawie wysokości opłat ma obowiązek uwzględnienia kosztów usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze danego powiatu oraz konieczności sprawnej realizacji zadań związanych z usuwaniem pojazdów z dróg i ich przechowywaniem.
Celem zadania publicznego polegającego na usuwaniu pojazdów z dróg powinno być zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i eliminowanie zagrożeń w ruchu drogowym spowodowanych:
·pozostawieniem pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i stanowi dolegliwość dla innych, w szczególności utrudnia ruch lub zagraża jego bezpieczeństwu,
·zatrzymaniem pojazdu, który z różnych względów związanych zarówno z pojazdem, jak i z osobą nim kierującą – nie powinien się w danym miejscu i okolicznościach poruszać.
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wynikać powinno nie tylko z samego faktu likwidacji stanu zagrażającemu bezpieczeństwu, lecz również poprzez prewencję indywidualną i ogólną. Sprawność realizacji zadań będzie polegała nie tylko na szybkim usuwaniu pojazdów, ale również na minimalizacji ogólnej liczby przypadków powodujących konieczność usunięcia pojazdu z drogi.
Podjęta uchwała jest wynikiem ustaleń, jakie powinny zostać podjęte, aby realizacja zadania w zakresie usuwania pojazdów z drogi i przechowywania pojazdów na parkingu strzeżonym przebiegała sprawnie, bez zbędnej zwłoki i przy zapewnieniu ciągłości usług. Ustalenie końcowych stawek opłat i kosztów stanowi wypadkową określonych w uzasadnieniu do uchwały przesłanek, którymi organ kierował się przy podejmowaniu uchwały.
Mając powyższe na uwadze podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2024 roku za usuwanie pojazdów z drogi i ich przechowywanie oraz kosztów w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdów w myśl art.130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym jest w pełni zasadne.
Wiceprzewodniczący Rady
Andrzej Kowalski
1) Zmiany do tekstu jednolitego Ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 1053, 1088, 1123, 1193,1234 i 2029.
Załącznik nr 1 do uchwały Rady Powiatu nr LVIII.351.23.pdf (88,73KB)
Załącznik nr 2 do uchwały Rady Powiatu nr LVIII.351.23.pdf (84,97KB)