Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 22 czerwca 2023 r.

 

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

  1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,
  2. Pani Barbara Studzińska - Starosta Powiatu Świeckiego,
  3. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisję oraz przedstawiła zmieniony porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

  1. Sprawozdanie z realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych.
  2. Podjęcie uchwały w sprawie opinii dotyczącej wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok.
  3. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska przedstawiła „Sprawozdanie z realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych” (materiał stanowi załącznik do protokołu).

 

Pani Lucyna Kuźniacka zdziwiła się liczbą nauczycieli w stosunku do ilości uczniów jeżeli chodzi o wyjazd organizowany w ramach programu Erasmus w Zespole Szkół w Nowem.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska wyjaśniła, że niektórzy nauczyciele nie byli tylko opiekunami, a odbywali swoje staże/szkolenia.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że Erasmus zakłada taką sytuację, a nauczyciele podlegają stażom zadeklarowanym przez szkoły, które muszą odbyć. W przypadku o którym wspomniała Pani Lucyna Kuźniacka 2 nauczycieli było na stażu, a 2 pełniło rolę opiekunów. Następnie, wobec braku dalszych pytań podsumowała, że wszystkich projektów było sporo, a ilość osób uczestnicząca w nich przekłada się na kwotę, która została przeznaczona i  dodała, że projekty z tej perspektywy mają zostać rozliczone do roku 2024.

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska uzupełniła, że zakończenie realizacji nastąpi w tym roku, natomiast rozliczenie projektów później.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za profesjonalnie przygotowany materiał, który zawiera szczegółowe informacje dot. realizowanych projektów w szkołach.

 

 

Do pkt. 2

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazała, iż każdy z członków Komisji otrzymał na swoje skrzynki pocztowe materiały dot. raportu o stanie Powiatu Świeckiego za rok 2022. Oceniła, iż jest on bardzo obszerny i jest kwintesencją informacji o stanie całego Powiatu. Następnie zwróciła się do Radnych, czy mają oni pytania do tego dokumentu, a wobec braku chętnych do zabrania głosu odparła, iż w części oświatowej raportu wyczerpująco opisano egzaminy przeprowadzone w placówkach, ilość absolwentów czy budżet, jakim dysponują szkoły. Podkreśliła, że przygotowanie takiego raportu wynika z obowiązku, jaki nakłada się na Powiat. Wyraziła zdanie, iż jest on skierowany bardziej dla mieszkańców, aby ci mogli zapoznać się z działalnością i zadaniami, jakie wypełnia Powiat.

 

Pani Barbara Studzińska uzupełniła, iż Sprawozdanie z wykonania budżetu jest bardziej fachowym dokumentem, natomiast w Raporcie o stanie Powiatu znajdziemy więcej opisu. Dodała, że po zapoznaniu się z tymi dwoma dokumentami wszystko staję się jasne na temat działalności Powiatu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska upewniła się, że członkowie Komisji nie mają żadnych pytań lub uwag do raportu. W kwestii budżetu powiedziała, że  bardzo szybko zostały przekazane przez Zarząd dokumenty, które są niezbędne do podjęcia uchwały dot. sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok wraz z informacją o stanie mienia i sprawozdanie finansowe. Wobec braku pytań ze strony radnych stwierdziła, że w sprawozdaniu znajduje się wszystko to, co w ciągu 2022 roku, zarówno Rada jak i Zarząd realizowali, tj. cała gospodarka finansowa z przeniesieniami, zwiększeniami, zmniejszeniami. Uznała, że mogą pojawiać się pytania odnośnie dużej liczby zmian w budżecie ale zaznaczyła, że uchwalony na koniec roku budżet na następny rok zawsze ulega zmianom. Wynikają one z tego, że budżet jest „żywy”, tym bardziej że Ustawa o finansach publicznych i rachunkowości nakłada obowiązek uchwały zarządu Powiatu lub Rady Powiatu aby móc wykonać jakiekolwiek ruchy finansowe w obrębie budżetu. Następnie odczytała treść uchwały w sprawie opinii dotyczącej wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok.

 

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok przy 5 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 18/23 w załączeniu do protokołu).

 

 

Dot. wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji– wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Powiatu Świeckiego,

2. Pan Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

3. Pani Barbara Studzińska- Starosta Powiatu Świeckiego,

4. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia części wspólnej posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pani Iwona Manys, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie w brzmieniu:

1. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego (w tym podjęcie uchwały w sprawie opinii dotyczącej wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok).

2. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił Sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok (materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 31.03.2023 r.).

Poinformował, że zostało ono przyjęte zgodnie z terminami, o których stanowi Ustawa o finansach publicznych, a następnie przesłane radnym. W kwestii sprawozdania wypowiedziała się również Regionalna Izba Obrachunkowa, wydając pozytywną opinię. Dodał, iż wniosek w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu absolutorium, wypracowany przez Komisję Rewizyjną również został pozytywnie zaopiniowany przez RIO.

 

Pan Grzegorz Goral odnosząc się do omówionego sprawozdania zapytał, czy są problemy z zadaniem polegającym na zebraniu wody deszczowej z dachu Starostwa.

 

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że nie ma zewnętrznych dofinasowań dla podmiotów publicznych.

 

Pani Barbara Studzińska uważa, że te środki się pojawią, dlatego czekamy na konkursy.

      

Pan Dariusz Woźniak dopowiedział, że czekamy na dodatkowe finansowanie.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska chciała zwrócić uwagę, iż założeniem wprowadzenia tego zadania do budżetu było to, że będzie ono realizowane wtedy, kiedy uzyskamy środki zewnętrzne.

 

Pani Iwona Manys poprosiła o przedstawienie zmian w budżecie.

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.06.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Goral zapytał, czy w związku z remontem drogi Błądzim-Ostrowite powstanie dodatkowo chodnik, o który toczy się spór.

 

Pan Dariusz Woźniak odparł, że środki nie są przeznaczone na chodnik.

 

Pan Grzegorz Goral zaznaczył, iż znajduje się tam duża miejscowość wypoczynkowa, a przy głównej ulicy nie ma chodnika.

 

Pan Dariusz Woźniak kontynuował omawianie zmian w budżecie.

Do przedstawionego materiału nie wniesiono dalszych uwag i zapytań.

 

Pan Adam Meller wyjaśnił, że odpowiedzią na poruszoną przez radnego Grzegorza Gorala kwestię będzie omówienie projektu uchwały Rady Powiatu. Wskazał, iż zgodnie z naszym planem istnieją zadania, które gminy realizują same. Polegają one na budowie ścieżek rowerowych na terenie tej gminy, a m.in. takie uchwały zostały wywołane na rzecz gminy Pruszcz, Świecie, Świekatowo. Dzisiaj zostanie omówiony ostatni pakiet uchwał przekazujących w zarządzanie odcinkami dróg powiatowych na rzecz gmin, które będą starały się o dofinansowanie na budowę ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż dróg powiatowych. Zgodnie z założeniami i planem drogowym na dzień dzisiejszy mamy podpisaną umowę na remont drogi powiatowej Błądzim-Ostrowite na kwotę 2 400 000 złotych. Ponadto kolejny z projektów uchwał traktuje o przekazaniu zarządzania odcinkiem drogi powiatowej właśnie tej drogi powiatowej na rzecz gminy Lniano, celem wykonania przez gminę projektu budowy ciągu pieszo-rowerowego od Lniana aż do Błądzimia, stąd realizatorem tego zadania będzie gmina, która wystąpi o dofinansowanie. Następnie przedstawił projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

  1. przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1234C Błądzim - Ostrowite na odcinku od km 0+275 do km 1+910,
  2. przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1285C Dworzysko - Topolno na odcinku od km 6+450 do km 8+750,
  3. zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

(przedstawione materiały stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 20.06.2023 r.).

 

Następnie Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Powiatu Świeckiego za 2022 rok przy 6 głosach za, braku głosów przeciw i braku głosów wstrzymujących (Uchwała Nr 18/23 w załączeniu do protokołu).

 

 

Do pkt. 2

 

Pan Marek Mazurek podziękował zarówno Radzie Powiatu, Zarządowi jak i Panu Dyrektorowi za wyremontowanie drogi Osie-Warlubie.

 

 

Na tym posiedzenie zakończono

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

 

Przewodnicząca Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Iwona Manys)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego