Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu
Wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu.
Załączniki:
a) dowód rejestracyjny,
b) tablice rejestracyjne,
c) oryginał potwierdzenia uiszczenia opłat,
d) pełnomocnictwo - w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika lub przez jednego z współwłaścicieli pojazdu wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.
e) stosowne oświadczenie właściciela pojazdu złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń - w przypadku pojazdu osobowego (podpisane w obecności urzędnika)
Przedłużenie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu:
Wniosek o przedłużenie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
Załączniki:
a) decyzje o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
b) oryginał potwierdzenia uiszczenia opłat,
c) pełnomocnictwo - w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika lub przez jednego z współwłaścicieli pojazdu wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.
Skrócenie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu:
Wniosek o skrócenie okresu czasowego wycofania pojazdu z ruchu
Załączniki:
a) decyzje o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
b) oryginał potwierdzenia uiszczenia opłat,
c) pełnomocnictwo - w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika lub przez jednego z współwłaścicieli pojazdu wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu (Dz. U. z 2004 r. poz. 2856, z 2005 r. poz. 1266, z 2010 r. poz. 524 oraz z 2022 r. poz. 123)
Ustawa o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923, z późn. zm.)
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 854, z późn. zm.)
Strona archiwalna
Uwagi:
Wycofaniu czasowemu pojazdu z ruchu podlegają zarejestrowane:
- Samochody ciężarowe i przyczepy o DMC od 3,5 t
- Ciągniki samochodowe
- Pojazdy specjalne
- Autobusy
- Samochody osobowe w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji: a) w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6, b) w przypadku wystąpienia szkody istotnej
Ww. pojazdy w punkcie 1. – 4. mogą być czasowo wycofane z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
Ww. pojazdy w punkcie 5. mogą być czasowo wycofane z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.
W przypadku pojazdu osobowego właściciel pojazdu lub podmiot składając wniosek wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, składają oświadczenie, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji w przypadkach o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6, lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu.
W wydziale funkcjonuje system przywoławczy, do którego bilety wydawane są w panelu przy stanowisku informacyjnym pokój 109, tel. 52 5683125.
Załączniki:
7. Wniosek.pdf (388,07KB)
Pełnomocnictwo.pdf (224,28KB)