Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr 48/23 Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Świeckiego z dnia 21 sierpnia 2023 roku

Obecni na posiedzeniu członkowie komisji - według załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Pan Brunon Han – Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego,

2. Pan Jarosław Pająkowski  – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą,

3. Pan Dariusz Woźniak – Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pan Grzegorz Tomaszewski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie przedstawił porządek obrad:

  1. Zapoznanie się z efektami działalności Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
  2. Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego, w tym omówienie wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2023 r.
  3. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 2

 

Pan Dariusz Woźniak w kwestii omówienia wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za I półrocze 2023 r. poinformował, że nie ma obowiązku przygotowania takiej informacji. Jednak z uwagi na fakt, iż zagadnienie to zostało ujęte zarówno w planie pracy Komisji jak i Rady Powiatu, pokrótce omówił materiał (sprawozdanie to stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21.08.2023 r.). Następnie przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 21.08.2023 r.).

 

Pan Grzegorz Tomaszewski zapytał, czy energia cieplna kupowana jest w trybie przetargu.

 

Pan Dariusz Woźniak odparł, że nie.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski upewnił się, że winda w Starostwie Powiatowym jest w takim stanie, że konieczna jest jej wymiana.

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził, że nie spełnia ona standardów związanych z dostępnością. Ponadto zadanie to było ujęte kiedyś w budżecie, ale wycofano jest ze względu na brak środków. Obecnie możliwe jest uzyskanie dofinansowania nawet w wysokości 350 000 złotych, stąd złożono wnioski. Dodał, że jeśli Powiat otrzyma dofinansowanie i będzie konstrukcja budżetu na 2024 rok, to udział własny jest już sfinansowany z tegorocznych dochodów.

 

 

Do pkt. 1

 

Pan Jarosław Pająkowski przedstawił informację nt. działalności Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. W swoim wystąpieniu poinformował o liczbie parków krajobrazowych w Polsce, jak i województwie kujawsko-pomorskim. W kontekście spraw bieżących ZPKCHiN zwrócił uwagę na opiniowanie wycinki drzew, funkcjonowanie barek na Wiśle dla ptaków czy wypas owies na użytku ekologicznym w Grucznie. Ponadto wskazał na działalność wydawniczą prowadzoną przez park, w szczególności na sprawne archiwum oryginalnych rycin, głównie gatunków ryb i dawnych gatunków drzew owocowych oraz współpracę z Instytutem zootechniki w Balicach w zakresie wykonania informatorów dziedzictwa kulinarnego. Na koniec swojej wypowiedzi wspomniał o nadchodzącym Dniu Sadów.

 

Pan Zbigniew Kapusta zwrócił uwagę, iż na nizinach nadwiślańskich w międzywału jest bardzo dużo łąk, które częściowo są już poorane. W związku z tym zapytał, czy istnieją prawne możliwości, aby zlikwidować trwałe użytki zielone.

 

Pan Jarosław Pająkowski odparł, że z przepisów ogólnych nie ma jednoznacznego zakazu. Co prawda część gruntu jest tam nadal Skarbu Państwa i zgodnie z przepisami powinna być zmiana sposobu użytkowania, ale nikt tego nie respektuje. Uważa, że istnieje niespójność przepisów.

 

Pan Zbigniew Kapusta przypomniał początki powstawania parku, kiedy to przedstawiane były różne zasady. Jeden punkt wskazywał, iż nie będzie można likwidować swoich użytków zielonych w międzywalu.

 

Pan Jarosław Pająkowski powiedział, że przez pewien moment obowiązywał zakaz dojeżdżania do brzegu Wisły na odległość 40 m.

 

Pan Zbigniew Kapusta dodał, że na długości kilku km rolnicy mają użytki zielone w międzywalu, ale nie korzystają z nich i uprawiają zboże. Stąd jego pytanie, czy jest to robione legalnie.

 

Pan Jarosław Pająkowski skomentował, że zmieniają się przepisy i nie zawsze na lepsze. Następnie wspomniał o zmianie rzeźby terenu.

 

Pan Józef Gawrych wskazał, iż w prawie ochrony środowiska są zapisy, iż nie powinno zmieniać się ukształtowania terenu, co z punktu praktycznego jest dobrym rozwiązaniem.

 

Pan Jarosław Pająkowski odparł, że konieczne jest zaproponowanie odpowiednich rozwiązań.

 

Pan Grzegorz Tomaszewski stwierdził, że takie zjawiska jak kolektywizacja, gigantomania czy monokultura mogą mieć w przyszłości negatywne skutki. Wyraził także nadzieję, że następne spotkanie będzie miało charakter praktyczny, na terenie parku.

 

 

Do pkt. 3

 

Na tym posiedzenie zakończono.

 

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

 

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Leśnictwa

 (Grzegorz Tomaszewski)

 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego