Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół L Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 22 lutego 2023 r.

Protokół nr L/23

L Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 22 lutego 2023 r.

 

Obrady rozpoczęto 22 lutego 2023 r. o godz. 13:00, a zakończono o godz. 14:03 tego samego dnia.

 

W posiedzeniu wzięło udział 19 radnych.

Obecni:

1. Józef Belt
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura (od punktu 4)
14. Iwona Manys
15. Marek Mazurek
16. Marcin Podgórski
17. Barbara Studzińska
18. Grzegorz Tomaszewski
19. Roman Witt

Lista obecności – w załączeniu.

Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.

 

 

  1. Otwarcie L sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia L sesji dokonał Przewodniczący, Pan Brunon Han, który na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w obradach bierze udział 18 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.

 

Pan Brunon Han wspomniał zmarłego radnego, Pana Dariusza Wolskiego. Następnie uczczono pamięć zmarłego minutą ciszy.

Przewodniczący poinformował również, że żona zmarłego przekazała poczęstunek dla radnych, z podziękowaniem za współpracę, a także odniósł się do planowanego udziału delegacji Rady Powiatu w pogrzebie, który odbędzie się jutro, tj. 23 lutego.

 

 

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Brunon Han stwierdził, że proponowany porządek obrad został przesłany radnym 15 lutego 2023 r. wraz z zawiadomieniem o zwołaniu sesji (treść w załączeniu) i kompletem materiałów będących przedmiotem obrad oraz zamieszczony w systemie eSesja. Wobec braku uwag do zaproponowanego porządku obrad, poddał go pod głosowanie.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Roman Witt
BRAK GŁOSU (1)
Grzegorz Tomaszewski
NIEOBECNI (1)
Angelika Macura

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i stwierdził, że Rada Powiatu Świeckiego przyjęła porządek obrad L sesji w zaproponowanym brzmieniu.

 

 

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Brunon Han stwierdził, że projekt protokołu XLIX sesji został radnym przesłany 21 lutego pocztą elektroniczną, był również wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja, a po przyjęciu zostanie opublikowany na stronie BIP. Wobec braku uwag do sporządzonego protokołu przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Adam Knapik
NIEOBECNI (1)
Angelika Macura

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący stwierdził, że protokół XLIX sesji Rady Powiatu Świeckiego został przyjęty.

 

 

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.

Pan Brunon Han stwierdził, że do momentu rozpoczęcia sesji do przewodniczącego nie wpłynęły żadne interpelacje radnych. Ponadto poinformował, że na interpelację radnej Iwony Manys z dnia 18.01.2023 r., która została przesłana pocztą elektroniczną do Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu udzielono radnej odpowiedzi. Treść ww. interpelacji oraz udzielonej odpowiedzi zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej. Udzielono także pisemnej odpowiedzi na pytania radnego A. Knapika zadane do Sprawozdania o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

 

Pan Adam Knapik przypomniał czego dotyczyło pytanie i zapowiedział, że po przeanalizowaniu otrzymanej odpowiedzi o ewentualne wyjaśnienia będzie występował w formie pisemnej.

 

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok,

Projekt przedstawiła Główny specjalista ds. funduszy unijnych w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu, Pani Katarzyna Trybuła. Dodała, że projekt został pozytywnie zaopiniowany przez burmistrzów i wójtów 8 gmin z terenu powiatu świeckiego i Pomorsko-Kujawską Okręgową Izbę Aptekarską w Bydgoszczy.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Adam Knapik stwierdził, że argumentacja przedstawiona w uzasadnieniu nie jest prawdą i w grudniu radni otrzymali zły projekt uchwały. Wskazana apteka zmieniła godziny pracy od lipca 2022 r., a informacja o tym została udostępniona na budynku i przekazana do inspekcji farmaceutycznej oraz NFZ. Zakwestionował rzetelność przeprowadzanych konsultacji, na jakie powołują się autorzy niniejszego projektu komentując, że wystarczyło objechać apteki i spisać dane o godzinach ich otwarcia, jakie są wywieszone na budynkach. Wyraził przekonanie, że temat aptek będzie wracać, a powiat stracił wiarygodność jako strona do rozmów przez to, że pozwoliliśmy na zmianę wypracowanego z aptekarzami kompromisu, który był korzystny dla mieszkańców. Dodał, że w innych powiatach takie rozwiązanie funkcjonuje, jako przykład podając Chełmno, gdzie apteki są czynne od 7:00 do 24:00. Przypomniał również, że Starosta dostała dwa pomysły rozwiązania tej sytuacji: jeden od klubu PIS, a drugi od radnej A. Macury (z wyliczeniami finansowymi). Podkreślił, że mieszkańców nie interesuje, czy ktoś ma narzędzia czy nie ma, czy pracuje, czy się stara – po prostu problem dostępności do aptek jest u nas nierozwiązany.

Na zakończenie zasygnalizował problem związany z rozbieżnością informacji o dostępności aptek w niedziele i święta podanych na stronie internetowej Starostwa (zgodnej z uchwalonym harmonogramem) i przekazywanych pacjentom korzystającym z usług nocnej i świątecznej opieki lub SOR w Nowym Szpitalu, w stosunku do stanu faktycznego. Wyjaśnił, że w związku z tym, iż w niedzielę do godz. 15:00 czynna jest apteka na ul. Grzymisława apteki, które są określone jako dyżurujące nie rozpoczynają pracy od rana, tylko od 15-tej. Chodzi o to, żeby taka informacja była przekazywana pacjentom, aby osoby chore nie były kierowane na drugi koniec miasta, gdzie dowiadują się, że czynna jest inna apteka i muszą wrócić.

 

Pani Katarzyna Trybuła nie zgodziła się z zarzutami radnego, że Zarząd Powiatu złożył zły projekt uchwały. Przypomniała, że przygotowany projekt podlega konsultacjom, jest on wysyłany do wszystkich aptek z terenu powiatu świeckiego z prośbą o aktualizowanie danych teleadresowych oraz godzin otwarcia apteki i dodała, że niektóre apteki przesyłają nam takie informacje, a niektóre nie. Stwierdziła, że informację dotyczącą zmiany godzin pracy apteki „Pod Orłem” powzięła 13 grudnia, po tym, jak zadzwoniła do Pani Kierownik i poprosiła o przesłanie informacji pisemnej na maila i po jej otrzymaniu wszczęto procedurę zmiany uchwały. Z uwagi na fakt, że sesja Rady Powiatu Świeckiego miała miejsce 14 grudnia nie było już możliwości zmiany uchwały skierowanej pod obrady, bo musi ona być zaopiniowana.

 

Pani Angelika Macura zwracając się do Starosty zapytała, czy aktualnie jest monitorowane, czy apteki faktycznie dyżurują w niedziele i święta.

 

Pani Katarzyna Trybuła potwierdziła, że jest to monitorowane. Poinformowała, że Zarządzeniem Starosty została wyznaczona do sprawdzenia przestrzegania przez apteki dyżurów i w przeciągu 9 tygodni powstanie stosowana informacja. Dodała, że jest to na bieżąco zgłaszane do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego i do Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy. Kserokopia przekazanego radnej pisma znak OR-ZD.8023.39.2023 dot. działań podejmowanych w celu wyegzekwowania przestrzegania przez apteki określonego rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy na terenie Powiatu Świeckiego stanowi załącznik do protokołu.

Na pytanie przedmówczyni, czy można prosić o przekazanie radnym takiego raportu, kiedy już będzie sporządzony odpowiedziała, że tak.

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Knapika na temat informacji jaka znajduje się na stronie csw.pl podkreśliła, że jest ona aktualna. Jest tam napisane, że apteka „Pod Orłem”, która znajduje się na ul. Grzymisława jest otwarta w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 15:00, więc zamieszczona informacja nie wprowadza nikogo w błąd i nie wysyła na drugi koniec miasta, bo w terminie, kiedy np. dyżur powinna pełnić apteka „Farmacja”, która się nie stosuje do tych zapisów, osoby mogą wykupić leki właśnie w aptece „Pod Orłem”.

 

Pan Adam Knapik (Ad Vocem) zwracając się do przedmówczyni stwierdził, że nie neguje, iż dzień przed sesją dzwoniła ona do kierownik apteki „Pod Orłem” i dowiedziała się wówczas, jak ta apteka faktycznie pracuje – powiedział tylko, że w godzinach, jakie są podane w uchwale zmieniającej apteka pracuje od lipca ubiegłego roku, o czym poinformowała nadzór farmaceutyczny oraz NFZ i od 8 miesięcy taka informacja jest wywieszona na budynku apteki. Dodał, że nie wnika w warsztat pracy urzędników, rozumie też, że projekt trzeba było przekonsultować, ale sprzeciwia się używaniu argumentu, że konieczność ponownego podjęcia uchwały w tej sprawie wynika z faktu, że po podjęciu uchwały apteka zmieniała godziny pracy, bo w tych godzinach pracuje ona od lipca.

 

Pani Katarzyna Trybuła zwróciła uwagę, że ani Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska, która dostaje projekt uchwały do opiniowania, ani apteka nas o tym nie poinformowała.

 

Pani Barbara Studzińska podsumowując dyskusję przypomniała, że do obowiązków powiatu należy ustalenie godzin pracy aptek ogólnodostępnych w niedziele, święta i w porze nocnej zwracając uwagę na ograniczone kompetencje powiatu jeśli chodzi o wyegzekwowanie przestrzegania uchwały w tej sprawie. Podkreśliła, że podejmuje wszelkie możliwe działania w tym zakresie, wysyłając zawiadomienia do organu nadzoru. Dodała, że kilka dni temu otrzymała od Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego w Bydgoszczy informację, iż w stosunku do aptek, które na terenie naszego powiatu nie dyżurują zostało wszczęte postępowanie nadzorcze i wyraziła nadzieję, że przyniesie to pożądany skutek.

 

Pan Grzegorz Goral skomentował, że w końcówce wypowiedzi Starosta odpowiedziała na pytanie, które zamierzał zadać, tj. że aptekarze będą pociągnięci do odpowiedzialności za to, że nie stosują się do nałożonych na nich obowiązków. Skomentował, że bezzasadne byłoby podejmowanie kolejnej uchwały w tej sprawie w sytuacji, gdy akty prawne uchwalane przez Radę Powiatu nie są przestrzegane i przypomniał, że kiedy zagadnienie było omawiane wskazywano, iż nie możemy w tej sprawie nic zrobić. Powołując się na własne doświadczenia potwierdził, że apteka „Pod Orłem”, o której mówił Pan Adam Knapik rzeczywiście zawsze jest otwarta, zapewniając możliwość zakupu potrzebnych leków, natomiast nie zgodził się z pozytywną oceną odnośnie dostępności aptek w Chełmnie.

 

Pan Roman Witt odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy zwrócił uwagę, że omawiając zagadnienie informowano, iż konsekwencje może wyciągnąć nadzór farmaceutyczny, a nie powiat i w tej kwestii nic się nie zmieniło. Odniósł się do procedowanych zmian ustawy – prawo farmaceutyczne, wskazując na potrzebę odpowiedniego uregulowania obowiązków zapewnienia dostępności do aptek, aby można je było egzekwować.

 

Pani Angelika Macura zwracając się do Starosty poprosiła, żeby kiedy będzie wynik tego postępowania nadzorczego, radni taką informację otrzymali.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzenia quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany uchwały w sprawie określenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2023 rok.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr L/317/23 (uchwała w załączeniu).

 

 

b) odwołania radnego ze składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego.

Zagadnienie przedstawił Przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego, Pan Brunon Han.

 

Pan Marek Mazurek podziękował Panu Brunonowi Han za aktywną pracę w Komisji Rewizyjnej.

 

Pan Brunon Han dziękując przedmówcy pozytywnie ocenił współpracę w Komisji Rewizyjnej. Jednocześnie zapowiedział, że zmiana składów pozostałych komisji będzie dokonywana w momencie, kiedy zostaną powołani nowi radni, którzy wejdą w skład Rady Powiatu w miejsce radnych, których mandat wygasł.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
odwołania radnego ze składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr L/318/23 (uchwała w załączeniu).

 

 

  1. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Świecki w 2022 roku.

W formie pokazu slajdów sprawozdanie przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego w Świeciu, Pani Bożena Gaca-Zielińska. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które otrzymali wszyscy radni, stanowi załącznik do protokołu.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawozdanie z funkcjonowania Powiatowych Przewozów Użyteczności Publicznej w 2022 roku.

Sprawozdanie przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego, Pan Zbigniew Semrau. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które otrzymali wszyscy radni, stanowi załącznik do protokołu.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawy różne.

Pan Brunon Han zasygnalizował, że radnym zostało przesłane pismo Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie wykazu udzielonych dotacji. Skomentował także swój debiut jeśli chodzi o prowadzenie obrad.

 

Pan Roman Witt w związku ze zbliżającą się rocznicą napaści Rosji na Ukrainę nawiązał do dotychczasowych działań oraz planów zawiązanego w Świeciu Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie. Podziękował instytucjom i osobom, które były zaangażowane w udzielanie pomocy jednocześnie zachęcając wszystkich, którzy chcieliby się w te działania włączyć, do kontaktu za pośrednictwem Fundacji Makowo, lub Urzędu Miejskiego i Straży Miejskiej.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zwracając się do Starosty zapytała, czy jedynym pracownikiem Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie jest dyrektor placówki. Po uzyskaniu odpowiedzi, że oczywiście jest dyrektor oraz pracownicy skomentowała, że nie rozumie wystosowanego do niej jako Przewodniczącej Komisji Polityki Finansowej przez Panią Dyrektor pisma o zmianę planu pracy, gdyż z uwagi na prywatne zobowiązania nie będzie mogła uczestniczyć w posiedzeniu i przedstawić sprawozdania w wyznaczonym terminie.

 

Pani Barbara Studzińska poinformowała, z jakiego powodu Dyrektor Antkowska we wskazanym terminie będzie nieobecna. Powołując się na rozmowę z Dyrektor CAOPOW w Bąkowie podkreśliła, że mogłaby ona wyznaczyć pracownika, ale uznała, że chce osobiście uczestniczyć w posiedzeniu. Oceniła, iż jest to dowód poważnego potraktowania spotkania z Komisją, natomiast jeśli Przewodnicząca uważa, że obecność wyznaczonego pracownika byłaby wystarczająca, to może taką informację Pani Dyrektor przekazać.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska doceniając przedstawione argumenty wyraziła opinię, że pracownicy, którzy zostaną wyposażeni w odpowiednią wiedzę i skonsultują to ze swoim szefem, będą tak samo dobrymi rozmówcami, jak dyrektor. Dodała, że ostatni raz poruszano ten temat w 2019 roku, podała przykłady interesujących Komisję zagadnień i oceniła, że w tego typu przypadkach mimo, że dyrektor ma pełną wiedzę, bardziej sprawdzają się pracownicy merytoryczni. Na pytanie Starosty potwierdziła, że chciałaby, żeby posiedzenie Komisji odbyło się w planowanym terminie i żeby Dyrektor CAOPOW wyznaczyła przedstawiciela.

 

Pan Brunon Han przypomniał o konieczności ustalenia składu delegacji Rady Powiatu, która weźmie udział w pogrzebie.

 

 

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady L sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
/-/
Brunon Han

 
Przygotowała: Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego