Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr XLVI/22 Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 19 września 2022 r.

Protokół nr XLVI/22

XLVI Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 19 września 2022 r.

 

Obrady rozpoczęto 19 września 2022 o godz. 12:00, a zakończono o godz. 14:23 tego samego dnia.

 

W posiedzeniu wzięło udział 18 radnych.

Obecni:

1. Józef Belt
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska (od punktu 3)
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys
15. Marek Mazurek
16. Ryszard Pacek
17. Marcin Podgórski
18. Barbara Studzińska
19. Grzegorz Tomaszewski
20. Roman Witt
21. Dariusz Wolski

 

 

  1. Otwarcie XLVI sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia XLVI sesji dokonał Przewodniczący, Pan Adam Knapik, który na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji bierze udział 17 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.

 

 

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Adam Knapik stwierdził, że radni otrzymali porządek obrad wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu) i do momentu rozpoczęcia obrad nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie. Następnie poinformował, że na posiedzeniu, które odbyło się przed rozpoczęciem sesji Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zakończyła procedowanie jednej ze skarg, przekazując na ręce Przewodniczącego wypracowany projekt uchwały. W związku z powyższym zaproponował uzupełnienie porządku obrad XLVI sesji o punkt 7e – podjęcie uchwały w sprawie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi. Dodał, że stosowne materiały został dziś radnym przesłane. Następnie przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano wniosek w sprawie:
uzupełnienia porządku obrad, poprzez dodanie w punkcie 7 Podjęcie uchwał w sprawie podpunktu e w brzmieniu: wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (4)
Józef Gawrych, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Po przedstawieniu wyników głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada przyjęła proponowaną zmianę. Następnie przystąpiono do głosowania w sprawie przyjęcia porządku obrad w zmienionym brzmieniu.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (4)
Józef Gawrych, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada przyjęła porządek obrad XLVI sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

 

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Adam Knapik przypomniał, że projekt protokołu XLV sesji został radnym przesłany pocztą elektroniczną, był również wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja. Stwierdził, że do momentu rozpoczęcia obrad do sporządzonego protokołu nie wpłynęły żadne uwagi i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Dodał, że po przyjęciu przez Radę Powiatu dokument ten zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej. Wobec braku chętnych do zabrania głosu, po sprawdzeniu quorum przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 1, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
PRZECIW (1)
Marek Mazurek
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada przyjęła protokół XLV sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

 

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Marek Mazurek nawiązując do danych zawartych w przedstawionym sprawozdaniu poinformował radnych, że założenie dotyczące minimalnego wynagrodzenia już się zmieniło i wynosi 3 490 zł od 1 stycznia i 3 600 zł od 1 lipca 2023 r.

 

Pan Franciszek Koszowski potwierdził, że dane, które podał były obowiązujące na dzień przyjmowania założeń przez Zarząd Powiatu i te kwoty zostały zmienione.

 

Pan Adam Knapik:

  1. Nawiązując do faktu, że Zarząd Powiatu wyrażając zgodę na zawarcie umowy ze spółką Nowy Szpital, która dzierżawi od nas pomieszczenia na stację ratownictwa przy ul. Laskowickiej udzielił 50% obniżki stawki czynszu zapytał, jak bilansuje się ten budynek i czy do tego nie dokładamy.
  2. Odnosząc się do udziału Starosty i Wicestarosty w spotkaniu samorządowym z Premierem Morawieckim zapytał, czy była tam mowa na temat planów rządu na zrównoważenie brakujących finansów dla powiatów.

 

Pan Franciszek Koszowski:

Ad. 1. Pomieszczenia w omawianym budynku są wydzierżawiane, żeby nie ponosić kosztów jego utrzymania, a opłaty za wodę, prąd i ciepło najemcy ponoszą wg faktycznego zużycia. Dodał, że zarządzanie obiektem zlecono Spółdzielni Mieszkaniowej, która wygrała przetarg i pozytywnie ocenił współpracę z tym podmiotem, który np. we własnym zakresie dokonuje potrzebnych napraw i nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów. Stwierdził, że nie jest w stanie odpowiedzieć, czy te kwoty się bilansują, natomiast można to sprawdzić i przeliczyć.

Ad. 2. Przede wszystkim Premier uczulał obecnych na kwestię wzrostu kosztów energii elektrycznej i cieplnej; mają być wprowadzane ograniczenia, do których też jesteśmy zobowiązani: powinniśmy podjąć działania, aby zaoszczędzić przynajmniej 10% energii i w najbliższym czasie Starosta wyda zarządzenie w tej sprawie; jeśli chodzi o podmioty korzystające z ZEC Premier powiedział, że wzrost ceny ogrzewania może być maksymalnie o 40%, a resztę będzie dopłacał budżet państwa (nie dotyczy to tylko samorządów, ale też wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów, które z ogrzewania ZEC korzystają). Mówił również o kwocie przeszło 6 mln zł, którą otrzymaliśmy na zrekompensowanie utraconych dochodów z tytułu PIT. Odnosząc się do ww. środków Wicestarosta skomentował, że nie możemy ich wydać w tym roku i nawiązując do przedstawionych założeń do budżetu zapowiedział, że na pierwszej sesji w nowym roku Skarbnik wprowadzi je do budżetu, z przeznaczeniem m.in. na planowaną podwyżkę płac (nie będzie można zrobić tego w listopadzie, bo nie będziemy mieli do dyspozycji takiej kwoty); mają one również służyć na pokrycie zwiększonych kosztów ogrzewania, energii, ale też 15% będzie musiało być przeznaczone na działania energooszczędne, takie jak np. docieplenie obiektów, żeby spowodować zmniejszenie zużycia energii.

 

Pan Adam Knapik dziękując za odpowiedź poprosił, żeby na przyszły miesiąc, może nawet na posiedzenie Komisji Polityki Finansowej, przygotować takie zbilansowanie przychodów i rozchodów na tym budynku, który przejęliśmy od Skarbu Państwa (informacja przekazana Przewodniczącemu Rady Powiatu pismem znak WGK.III.680.2.32.2022r. z dnia 10 października 2022 r. w załączeniu).

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.

Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym wziął udział w następujących wydarzeniach:

  • 24 sierpnia 2022 r. – posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego,
  • 18 września 2022 r. – uroczystość patriotyczno-religijna w intencji pomordowanych mieszkańców powiatu świeckiego w miejscowości Mniszek, gm. Dragacz (wraz z radnymi F. Koszowskim i B. Han).

Ponadto poinformował, że w piątek wpłynęło pismo od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. analizy oświadczeń majątkowych Starosty oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego i odczytał jego treść. Dodał, że informacja z analizy oświadczeń majątkowych radnych przeprowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego jeszcze nie wpłynęła, natomiast w przyszłym miesiącu na pewno będzie mogła zostać odczytana.

Na zakończenie wyjaśnił że termin zwołania dzisiejszej sesji jest związany z omawianą tematyką i został tak ustalony, żeby w obradach mogli uczestniczyć Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Prezes Nowego Szpitala oraz przedstawiciel Powiatu Świeckiego w Radzie Nadzorczej Spółki.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.

Pan Adam Knapik poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęły żadne zapytania ani interpelacje i udzielając głosu radnemu Grzegorzowi Goral stwierdził, że jego wystąpienie zostanie potraktowane jako wniosek.

 

Pan Grzegorz Goral nawiązując do spotkań sołeckich, w których brał udział wskazał, że mieszkańcy wyrażają obawy, czy tym razem będzie zapewniona przejezdności dróg w czasie zbliżającej się zimy, podkreślając konieczność niwelowania śliskich nawierzchni. Ponadto ludzie skarżą się, że nie są wycinane krzaki przy ścieżkach rowerowych i nie jest koszona trawa, stawiając pytanie o częstotliwość wykonywania tego typu prac.

 

Pan Adam Knapik przypomniał regulacje ustawowe odnośnie interpelacji i zapytań radnych, po czym stwierdził, że kwestie poruszone we wniosku radnego Wicestarosta wyjaśni z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg i radny otrzyma odpowiedź (kserokopia przekazanego radnemu pisma znak PZD 060/14/2022 z dnia 27 września 2022 r. w załączeniu).

 

Pani Iwona Manys zwracając się do Wicestarosty poprosiła o udzielenie informacji, w jakim terminie firma, która stawia wiatraki na terenie Gminy Pruszcz naprawi uszkodzenia nawierzchni powstałe na drogach powiatowych.

 

Pan Adam Knapik skomentował, że procedura jest taka sama, jak w poprzednim przypadku – powyższe wystąpienie to wniosek, zgłoszony z prośbą o udzielenie informacji, po czym udzielił głosu Wicestaroście.

 

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że PZD ma podpisaną umowę z ww. firmą i nie jest w stanie określić terminu, kiedy poszczególne wiatraki będą montowane, natomiast wykonawca jest zobowiązany doprowadzić drogi do takiego stanu, w jakim były przed ich używaniem i usunięcia zniszczeń, które spowodowano (kserokopia przekazanego radnej pisma znak PZD 060/15/2022 z dnia 27 września 2022 r. w załączeniu).

 

Pan Adam Knapik przypomniał, że na ostatniej sesji zapytanie do Starosty złożyła Radna Kaczmarek-Sławińska dodając, że treść zapytania oraz udzielonej odpowiedzi są opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej i zwracając się do radnej zapytał, czy w tej sprawie chciałaby zabrać głos.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska odniosła się do zawartej w przedstawionym przez Wicestarostę sprawozdaniu informacji, że Zarząd również na temat dyskutował. Skomentowała, że jak należało się spodziewać, z treści otrzymanej odpowiedzi wynika, że nie ma przepisu mówiącego, że nie ma możliwości projektowania odnawialnych źródeł energii i poprosiła, żeby opracowywany projekt również zawierał takie elementy. Oceniła, że jest to zasadne w kontekście oszczędności energii elektrycznej i energii cieplnej, o jakich przed chwilą była mowa, natomiast oczywiście należałoby zrobić bilans ekonomiczny i sprawdzić, po jakim okresie czasu zwróciłaby się taka inwestycja.

 

Pan Franciszek Koszowski potwierdził, że rozważane jest wprowadzenie odnawialnych źródeł energii (w ramach podpisanej z projektantem umowy) i zasygnalizował jakie rozwiązania techniczne są rozpatrywane.

 

Pan Adam Knapik przypomniał, że złożył do Zarządu Powiatu wniosek związany z ww. planowaną inwestycją i omówił, czego wniosek dotyczył. Odnosząc się do otrzymanej odpowiedzi ocenił ją jako niezadowalającą stwierdzając, że oczekiwał od Zarządu chociażby sprawdzenia, czy istnieje możliwość pozyskania wskazanego terenu pod potrzeby szkoły. Kontynuując poinformował, że na 4 zapytania, które złożył Starosta udzieliła odpowiedzi, a ich treść jest dostępna na stronach BIP.

Następnie oznajmił, że dziś przed sesją otrzymał skierowany do Przewodniczącego Rady Powiatu wniosek Pana Dariusza Wolskiego i po konsultacji z radnym poinformował, czego wniosek dotyczy. Zwracając się do radnego zapowiedział, że przekaże jego pytania Pani Dyrektor I LO dodając, że w przyszłym miesiącu, przy okazji sesji oświatowej, będzie możliwość, aby ten temat wyjaśnić (kserokopia złożonego wniosku oraz udzielonej radnemu odpowiedzi w załączeniu).

 

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022,

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Pan Adam Knapik nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi Wicestarosty, że w tym roku nie możemy wprowadzić do budżetu zwiększonej kwoty z tytułu PIT-u poprosił o wyjaśnienie odnośnie terminu otrzymania tych środków.

 

Pan Dariusz Woźniak wyjaśniając odniósł się do najnowszych zmian ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stwierdzając, że w tym roku Powiat Świecki otrzyma zwiększony udział w PIT (nieco ponad 6 mln zł) i kwota ta zostanie wprowadzona do tegorocznego budżetu (środki te mają zastąpić subwencję rozwojową). Intencją wypowiedzi Wicestarosty było, że nie możemy tego pokazać jako źródło finansowania w projekcie budżetu na przyszły rok, bo będzie to dochód tegoroczny. Kwotę subwencji rozwojowej można by było ująć w projekcie budżetu, który Zarząd Powiatu przyjmie w listopadzie, ale w związku z ww. zmianą ustawy Minister poinformuje nas, że na przyszły rok subwencja rozwojowa wynosi 0 zł, więc w pierwotnym projekcie budżetu na przyszły rok o tyle będziemy mieli uszczuplone dochody. Trzeba będzie poczekać na zamknięcie roku 2022 i po zrobieniu pierwszego sprawozdania za rok 2022 (pod koniec stycznia), z tego tytułu wygenerują się wolne środki i pierwszą nowelizacją budżetu na rok 2023 (w styczniu albo lutym) wprowadzimy te 6 mln zł.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.

Wyniki głosowania
ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 5

Wyniki imienne:
ZA (16)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (5)
Józef Gawrych, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Barbara Studzińska, Dariusz Wolski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLVI/281/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

b) przekazania skargi według właściwości,

Zagadnienie przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pan Roman Witt, rekomendując przekazanie skargi z dnia 22 czerwca 2022 r., dotyczącej postępowania administracyjnego, dla którego organem właściwym do jego prowadzenia jest Starosta Świecki, do rozpatrzenia przez Starostę Świeckiego. Wypracowane przez Komisję stanowisko zostało opisane w uzasadnieniu do projektu uchwały, który otrzymali radni.

 

Pan Adam Knapik otwierając dyskusję zwrócił uwagę, że w razie pytań na sali obrad jest też obecny radca prawny, który brał udział w procedowaniu ww. skargi przez Komisję.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przekazania skargi według właściwości.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLVI/282/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

c) rozpatrzenia skargi na bezczynność Powiatowego Zarządu Dróg,

Zagadnienie przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pan Roman Witt, rekomendując uznanie skargi za zasadną.

 

Pan Adam Knapik zaznaczył, że radni otrzymali projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
rozpatrzenia skargi na bezczynność Powiatowego Zarządu Dróg.

Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (17)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Andrzej Kowalski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLVI/283/22 (uchwała w załączeniu). Odnosząc się do treści podjętej uchwały zwrócił uwagę, że tym samym zobowiązano Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg do podjęcia działań zapobiegających powstawaniu podobnych przypadków w przyszłości oraz poinformowania Rady o podjętych działaniach. Zadeklarował, że dopilnuje, aby w przyszłym miesiącu Dyrektor taką informację przedstawił sygnalizując, iż w rozmowie Dyrektor PZD sam zwrócił uwagę na konieczność wdrożenia odpowiednich procedur, aby wszystko było jasno określone, bo w omawianym przypadku zawinił czynnik ludzki.

 

 

d) rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu.

Zagadnienie przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pan Roman Witt, rekomendując uznanie skargi za częściowo zasadną w zakresie nie wyznaczenia konkretnej daty i godziny spotkania ze skarżącym.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu.

Wyniki głosowania
ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (16)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Andrzej Kowalski, Ryszard Pacek
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLVI/284/22 (uchwała w załączeniu). Jednocześnie przypomniał, że organ upoważniony do rozpatrywania skarg (w tym wypadku Rada Powiatu) proceduje każdą skargę w oparciu o przepisy kodeksu postepowania administracyjnego; nie bierze się pod uwagę intencji, zamiarów którejkolwiek ze stron, ale jest to postępowanie administracyjne, w którym liczą się dokumenty oraz ewentualne naruszenie obowiązujących przepisów i tylko w tym obszarze porusza się Komisja i Rada jako organ rozpatrując sprawę.

 

 

e) wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi

Zagadnienie przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pan Roman Witt, który omówił czego dotyczy skarga i jak przebiegało jej procedowanie, rekomendując wskazanie, że organem właściwym do jej rozpatrzenia jest Okręgowy Sąd Dyscyplinarny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Bydgoszczy.

 

Pan Adam Knapik konkludując stwierdził, że ustalono, iż nie jesteśmy organem właściwym do rozpatrzenia skargi i formalnie należałoby przekazać ją do innego organu, ale skarga już tam jest, co oświadczył sam skarżący na jednym z posiedzeń Komisji.

 

Pan Roman Witt potwierdził słowa przedmówcy doprecyzowując, że przepisy określają, iż możemy poprzestać na powiadomieniu, do którego organu należy skargę przekazać.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
wskazania organu właściwego do rozpatrzenia skargi.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Angelika Macura, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLVI/285/22 (uchwała w załączeniu). Jednocześnie poinformował że obecnie w Radzie Powiatu Świeckiego nie ma żadnej aktywnej skargi – wszystkie skargi, które wpłynęły zostały załatwione.

 

Następnie ogłoszono 7-minutową przerwę, do godz.13:30

 

Po wznowieniu obrad:

 

 

  1. Informacja o funkcjonowaniu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu za 2021 r. i I półrocze 2022 r. oraz o funkcjonowaniu Państwowego Ratownictwa Medycznego na obszarze Powiatu Świeckiego.

Zagadnienie przedstawił Prezes Zarządu Nowy Szpital Sp. z o.o. w Świeciu, Pan Przemysław Leśniewski. Opracowanie: „Nowy Szpital sp. z o.o. w Świeciu. Informacja o aktualnej sytuacji finansowej Nowego Szpitala sp. z o.o. w Świeciu”, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

W trakcie wystąpienia, w formie pokazu slajdów zaprezentował dane dot. poszczególnych rodzajów usług medycznych świadczonych przez Nowy Szpitali i zatrudnionej kadry, działań, jakie były realizowane w związku z COVID-19 oraz funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, a także zrealizowanych zakupów i inwestycji.

 

Pan Adam Knapik otwierając dyskusję nad przedstawionym zagadnieniem zwrócił uwagę, że radni mogą kierować pytania zarówno do Prezesa, jak i przedstawiciela Powiatu w Radzie Nadzorczej, Pana Dariusza Woźniaka. Jednocześnie dodał, że wiele pytań padło w dyskusji, jaka toczyła się na posiedzeniu „Komisji Zdrowia”.

 

Pan Dariusz Wolski odnosząc się do zawartych w tabeli danych dot. stanu zatrudnienia ocenił jako niepokojące, że zmniejszyła się ilość lekarzy, a jednocześnie wzrosła liczba pracowników administracyjnych. Wrócił też do tematu, jaki poruszył na posiedzeniu Komisji Zdrowia prosząc, aby pacjenci na SOR byli szybciej obsługiwani.

 

Pan Przemysław Leśniewski wyjaśnił, że na umowach o pracę są zatrudnieni lekarze stażyści, rezydenci oraz obcokrajowcy, natomiast co do zasady lekarze wybierają jako formę zatrudnienia kontrakt i podał, że na koniec roku w Nowym Szpitalu było 157 lekarzy, a obecnie, na koniec czerwca, 152. Zwrócił również uwagę, że w ubiegłym roku było więcej lekarzy, ponieważ część przyjeżdżała specjalnie do oddziałów covidowych, których już nie ma, a ponadto 2 osoby przeniosły swoje miejsca rezydenckie do innych szpitali. Co do wzrostu liczby pracowników administracji nawiązał do uruchomienia przedstawionego w prezentacji tzw. call center, które funkcjonuje w Nowym Szpitalu w Świeciu, obsługując też pozostałe szpitale z Grupy Nowy Szpital, a zatrudnione w tym punkcie osoby, to pracownicy administracji.

W kwestii SOR nawiązał do wyjaśnień złożonych na posiedzeniu Komisji odnośnie uruchomienia systemu TOPSOR i omówił, jak przebiega proces segregacji medycznej pacjentów, który warunkuje czas oczekiwania na kontakt z lekarzem; dodał, że zgodnie z Rozporządzeniem może on wynosić do 8 godzin jednocześnie zaznaczając, że w tutejszym szpitalu są to zazwyczaj maksymalnie 2-3 godziny.

 

Pan Dariusz Wolski zasugerował rozważenie możliwości utworzenia w Nowym Szpitalu w Świeciu oddziału chirurgii dziecięcej.

 

Pan Przemysław Leśniewski ocenił, że jest to obecnie nierealne z powodu braku specjalistów. Na pytanie radnego, czy gdyby pojawiły się takie osoby, to spółka rozważyłaby otwarcie oddziału potwierdził, że zawsze jest to rozważane i jeśli pojawią się jacyś nowi specjaliści, którzy chcą z Nowym Szpitalem współpracować, to taka współpraca jest nawiązywana. Jako przykłady podał oddział nefrologiczny i stację dializ, zakład radiologii oraz realizowane w ramach poradni chirurgicznej świadczenia z zakresu urologii.

 

Pan Adam Knapik zadał 3 pytania.

  1. Czy spółka cały czas korzysta z dodatkowych finansowań bezpośrednio z pieniędzy rządowych w związku z COVID-19?
  2. Czy w związku z faktem, że w całym kraju zostaną uruchomione centra opieki psychiatrycznej (ze względu na lokalizację wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego centrum dla powiatów świeckiego, tucholskiego i chełmińskiego będzie w Świeciu) prowadzona w Nowym Szpitalu poradnia psychiatryczna będzie wygaszana?
  3. Czy na lekarzy rezydentów, którzy chcieliby odbywać rezydenturę w Nowym Szpitalu w Świeciu są jakieś odgórne limity, czy placówka może przyjąć tylu, ilu się zgłosi?

 

Pan Przemysław Leśniewski

  1. Odpowiedział, że nowych środków covidowych już nie ma, są jedynie dotacje, które były wcześniej udzielone, m.in. wspomniana rozbudowa instalacji tlenowej w szpitalu tj. prawie 900 tys. zł dotacji ze środków Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (musi zostać wykonana i rozliczona do końca roku); z tych środków będzie też kupiony nowy aparat rentgenowski i również ze środków covidowych, ale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego m.in. jest nowo uruchomiony tomograf. Dodał, że pod koniec tego roku będą uruchamiane środki z funduszu medycznego, z którego będzie finansowana m.in. modernizacja szpitalnych oddziałów ratunkowych i jeżeli zostanie ogłoszony nabór, Nowy Szpital też zamierza z tego funduszu korzystać.
  2. Potwierdził przypuszczenia Przewodniczącego Rady informując, że poradnia zdrowia psychicznego w szpitalu ma umowę do końca tego roku i ta umowa nie będzie przez NFZ odnawiana; od 1 stycznia wszystko będzie w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego.
  3. Wyjaśnił, że każdy z oddziałów musi otrzymać akredytację wydawaną przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w ramach której jest określona liczba miejsc rezydenckich. Podając ile miejsc jest na poszczególnych oddziałach i ilu rezydentów można jeszcze przyjąć potwierdził, że jest odgórny limit, a wynika on z posiadanej przez szpital akredytacji.

 

Pan Franciszek Koszowski odniósł się do funkcjonowania szpitala i podsumował dotychczasową współpracę, przekazując podziękowania dla Prezesa Nowego Szpitala oraz personelu. Podając przykłady stwierdził, że należy chwalić to, co jest robione dobrze a udoskonalać to, co jeszcze wymaga dopracowania.

 

Pan Przemysław Leśniewski stwierdził, że przekaże podziękowania pracownikom. Podkreślając rolę ludzi w funkcjonowaniu szpitala zasygnalizował podejmowane starania jeśli chodzi o pozyskiwanie personelu medycznego i budowanie pozytywnej opinii o tutejszym szpitalu w zakresie dobrych warunków pracy oraz możliwości zagwarantowania odpowiedniej opieki dla pacjentów.

 

Pan Adam Knapik nawiązując do migracji, jaka miała miejsce po rozpoczęciu wojny zapytał ile takich osób pracuje obecnie w Nowym Szpitalu i w jakich zawodach.

 

Pan Przemysław Leśniewski odpowiedział, że w Nowym Szpitalu w Świeciu jest obecnie 20 pracowników spoza Unii Europejskiej, głównie z Białorusi i z Ukrainy: 2 ratowniczki w SOR, 1 położna w oddziale położniczo-ginekologicznym, a pozostałe 17 osób to lekarze, którzy pracują w różnych oddziałach. Nawiązał również do komentarzy na lokalnych portalach internetowych odnośnie kwalifikacji tego personelu przypominając jakie formalności musi dopełnić pracownik medyczny legalnie pracujący w Polsce i podkreślił, że każda z tych 20 osób zatrudnionych w Nowym Szpitalu posiada odpowiednie zgody.

 

Pan Grzegorz Goral odniósł się do przedstawionej prezentacji, w szczególności jeśli chodzi o funkcjonowanie SOR i czas oczekiwania. Wyrażając życzenie, aby ludzie chorzy, którzy tam trafiają mogli liczyć na więcej empatii i życzliwości powiedział, że pacjenci skarżą się do radnych, że są niewłaściwie traktowani. Stwierdził, że jesteśmy wdzięczni za to, co już zostało zrobione, wyrażając nadzieję, że sytuacja, np. jeśli chodzi o czas oczekiwania, jeszcze ulegnie poprawie. Przypomniał, że kiedyś przy łóżku pacjenta było kilka uczennic, które kształciły się w zawodzie pielęgniarki i dodał, że chciałby, żeby było zrozumienie dla pacjenta.

 

Pan Przemysław Leśniewski dziękując przedmówcy za ten głos poprosił, aby otrzymując tego typu sygnały od mieszkańców pytali, czy zostało to zgłoszone do Biura Zarządu. Zaznaczył, że niektórzy pacjenci przekazują swoje uwagi prosząc o zachowanie anonimowości i nie zawsze są one wnoszone w formie pisemnej, natomiast mogą być wykorzystane w późniejszych rozmowach z personelem, który stara się również edukować i korygować niektóre zachowania.

Poinformował również, że szpital w Świeciu ma podpisane umowy o współpracę z wieloma uczelniami wyższymi, które kształcą pielęgniarki i położne, ratowników oraz przyszłych lekarzy i tych studentów na praktykach z roku na rok jest coraz więcej.

 

Pan Adam Knapik skomentował, że apel Prezesa wpisuje się w to, o czym mówił Pan Dariusz Woźniak, który jako przedstawiciel Powiatu w Radzie Nadzorczej Spółki wyjaśniał zgłaszane mu sygnały, ale aby móc to zrobić konieczne są podstawowe dane identyfikujące przypadek.

 

Pan Andrzej Kowalski powołując się na opinie osób, które korzystały z usług tutejszego szpitala z satysfakcją stwierdził, że sytuacja zmienia się na korzyść. Jako przykład podał przypadek z ubiegłego tygodnia – pytana o odczucia pacjentka odpowiedziała, że jeśli chodzi o otoczenie mogłoby być lepiej, natomiast sam oddział ginekologiczno-położniczy oceniła bardzo dobrze, a opieka personelu średniego była jej zdaniem na najwyższym poziomie. Wyraził opinię, że czas skończyć z czarnym PR-em i mówić dużo dobrego, bo widać zmiany, z czego jest bardzo zadowolony.

 

Pan Przemysław Leśniewski dziękując skomentował, że jeśli chodzi o otoczenie, na terenie, o którym mowa kończy się inwestycja polegająca na budowie miejsc parkingowych oraz dróg i w ubiegłym tygodniu miała miejsce kumulacja prac budowlanych, natomiast obecnie sytuacja wygląda już lepiej.

 

Pan Adam Knapik wyraził opinię, że jeżeli chodzi o kontakt ze służbą zdrowia nie mówi się o przypadkach, kiedy pacjent jest właściwie potraktowany i zaopatrzony, traktując je jako coś oczywistego, natomiast sytuacje, w których wystąpił jakiś problem są nagłaśniane i osoba potraktowana w jej odczuciu niewłaściwie, na pewno wielokrotnie będzie o tym opowiadać. To również trzeba mieć na uwadze patrząc na całokształt funkcjonowania szpitala, natomiast na pewno wiele rzeczy wymaga jeszcze poprawienia i dobrze, że Prezes ma tego świadomość. Wobec braku dalszych pytań podziękował Panu Przemysławowi Leśniewskiemu za udział w sesji i zamknął dyskusję, przechodząc do kolejnego punktu porządku obrad.

 

 

  1. Sprawy różne.

Pan Adam Knapik:

  • poinformował że 2 komisje odbędą posiedzenia po sesji, w ostatnim tygodniu września i będą realizować tematy przewidziane w rocznym planie pracy,
  • przypomniał, że dziś o godz.15:00 zaplanowane jest spotkanie, na którym chętni radni będą mogli zapoznać się z osiągami w pracy ze sprzętem Społecznej Straży Rybackiej, informując, gdzie spotkanie się odbędzie i w jaki sposób tam dojechać,
  • zapowiedział, że kolejna sesja odbędzie się w środę w ostatnim tygodniu października,
  • przypominając postawiony na ostatniej sesji wniosek o wyjaśnienie kwestii związanej z tym, że powiat zawiera umowę dzierżawy pomieszczeń ze Spółką Nowy Szpital, a inny podmiot prowadzi tam działalność operacyjną, przekazał informację uzyskaną od Pana Dariusza Woźniaka, że w przyszłym miesiącu ma on zaplanowaną kontrolę w siedzibie Spółki w Szczecinie i skomentował, że na pewno zostanie to wyjaśnione, a sprawozdanie z tych działań będzie przedstawione Radzie.

 

 

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XLVI sesji Rady Powiatu Świeckiego.

Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
/-/
Adam Knapik

 

Przygotowała: Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego