Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół nr XLI/22 Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 30 marca 2022 r.

Protokół nr XLI/22

XLI Sesji Rady Powiatu Świeckiego w dniu 30 marca 2022 r.

 

Obrady rozpoczęto 30 marca 2022 o godz. 13:00, a zakończono o godz. 15:51 tego samego dnia.

 

W posiedzeniu wzięło udział 20 radnych.

Obecni:

1. Józef Belt
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys (do punktu 10b)
15. Marek Mazurek
16. Ryszard Pacek
17. Marcin Podgórski (do punktu 10b)
18. Barbara Studzińska
19. Grzegorz Tomaszewski
20. Roman Witt (od punktu 2)
21. Dariusz Wolski

Lista obecności – w załączeniu.

Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.

 

 

  1. Otwarcie XLI sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia XLI sesji dokonał Przewodniczący, Pan Adam Knapik, który na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji bierze udział 19 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu.

 

 

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynęła żadna propozycja zmiany i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu) i zamieszczonym w systemie eSesja.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (2)
Andrzej Kowalski, Roman Witt

 

Po przeprowadzeniu głosowania Przewodniczący poinformował, że Rady Powiatu Świeckiego przyjęła porządek obrad XLI sesji w zaproponowanym brzmieniu.

 

 

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Projekt protokołu XL sesji był przesłany radnym pocztą elektroniczną, a także wyłożony do wglądu w Biurze Rady oraz zamieszczony w systemie eSesja. Przewodniczący poinformował, że do momentu rozpoczęcia obrad do sporządzonego protokołu nie wpłynęły żadne uwagi i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku chętnych do zabrania głosu przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (2)
Andrzej Kowalski, Roman Witt

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada przyjęła protokół XL sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

 

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które w formie elektronicznej zostało przesłane radnym, stanowi załącznik do protokołu.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.

Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym wziął udział w następujących wydarzeniach:

  • 21 marca – posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego,
  • 23 marca – wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego.

Ponadto poinformował o korespondencji, jaka wpłynęła do Rady Powiatu Świeckiego:

  1. informacja z Gminy Pruszcz dot. realizacji przejść dla pieszych na drogach powiatowych i ich finansowania;
  2. informacja o przyjęciu przez Radę Powiatu Bydgoskiego deklaracji potępiającej agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę z prośbą, żeby Rada Powiatu Świeckiego też takie stanowisko podjęła; Przewodniczący stwierdził, że nie widzi takiej konieczności wskazując, iż powiaty nie prowadzą polityki zagranicznej i podjęcie w tej sprawie uchwały przez Sejm czy Senat jest działaniem w imieniu całego społeczeństwa;
  3. skarga dotycząca działalności Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego; Przewodniczący zasygnalizował dotychczas podjęte w tej sprawie działania dodając, iż konieczne będzie podjęcie przez Radę Powiatu uchwały w sprawie przekazania skargi wg właściwości, co nastąpi na kwietniowej sesji.

Następnie odpowiedział na pytanie zadane przez radnego Wolskiego odnośnie kosztów samorządowego spotkania integracyjnego, które było zorganizowane we wrześniu ubiegłego roku, podając dane liczbowe dot. kosztów oraz uczestników, którzy wzięli w nim udział, a także źródła sfinansowania ww. wydatku.

 

Pan Dariusz Wolski dziękując za odpowiedź skomentował, że jest to niemała kwota a Przewodniczący wnioskował, żeby zabrać środki na promocję szkoły.

 

Pan Adam Knapik zwracając się do przedmówcy zaznaczył, że informował, środkami z jakiego rozdziału zostało to sfinansowane (nie były to pieniądze ze „Szkół”).

Następnie wyjaśnił, że w związku z tym, iż w porządku obrad dzisiejszej sesji znalazł się pakiet uchwał związanych z sytuacją na Ukrainie ustalił ze Starostą, że przed dyskusją na ten temat radni otrzymają najnowsze dane dotyczące przebywania uchodźców na terenie naszego powiatu i poprosił Starostę o przedstawienie informacji.

 

 

  1. Informacja Starosty o aktualnej sytuacji związanej z przebywaniem uchodźców z Ukrainy na terenie powiatu świeckiego.

Informację przedstawiła Starosta, Pani Barbara Studzińska. W trakcie wystąpienia poinformowała o podjętych działaniach, przedstawiła, w jaki sposób Powiat Świecki i Gminy zaangażowały się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju, akcentując ścisłą współpracę w tym zakresie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim. Dodała, że oprócz działań podejmowanych przez administrację w niesienie pomocy uchodźcom zaangażowali się również mieszkańcy. Podała dane liczbowe odnośnie:

  • utworzonych i zasiedlonych tzw. zorganizowanych miejsc pobytu dla uchodźców, zorganizowanych powiat oraz przez gminy Świecie i Osie, wraz z lokalizacją tych placówek,
  • uchodźców przebywających w domach prywatnych, w tym dzieci i młodzieży, kobiet oraz mężczyzn,
  • dzieci z Ukrainy, które uczą się w naszych szkołach, w tym podstawowych, z podziałem na poszczególne gminy, ponadpodstawowych oraz przedszkolach.

Jeśli chodzi o pozostałe działania, które zostały podjęte w związku z sytuacją w Ukrainie wymieniła m.in.:

  • utworzenie na terenie byłej jednostki PSP w Świeciu tzw. centralnego magazynu, gdzie zbierane są dary dla Ukrainy z gmin,
  • powołanie powiatowego koordynatora ds. pomocy dla Ukrainy i ds. uchodźców,
  • przekazanie do ośrodków, w których przebywają uchodźcy danych kontaktowych odnośnie pomocy medycznej, którą mogą oni otrzymać w szpitalu powiatowym w Świeciu, jak i w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, ze wskazaniem numerów telefonów i lekarzy mówiących po ukraińsku,
  • zorganizowanie konferencji dla nauczycieli, na bazie doświadczenia Szkoły Podstawowej w Grupie,
  • odbywające się posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem wójtów i burmistrzów, których tematem były wszystkie działania związane z sytuacją dot. uchodźców ukraińskich,
  • działania realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy.

Na zakończenie nawiązała do przedłożonych przez Zarząd Powiatu na dzisiejszą sesję projektów uchwał w sprawie:

  • określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy,
  • udzielenia pomocy rzeczowej Rejonowi Użhorodzkiemu,
  • ustanowienia czasowego uprawnienia do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej.

Wyraziła opinię, że podejmowane przez powiat działania odpowiadają aktualnym potrzebom, a także są kompatybilne z działaniami gmin i zapowiedziała, że jako pierwszy zorganizowany zostanie transport do Rejonu Użhorodzkiego oraz kurs dla osób chcących uczyć się języka polskiego.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pani Iwona Manys podziękowała Staroście i Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej za zorganizowanie konferencji dot. przygotowania szkół na przyjęcie dzieci z Ukrainy. Oceniła, że było to wartościowe spotkanie, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i było tym bardziej cenne, iż odbywało się również w formule online.

 

Pani Stanisława Kuffel podzielając opinię przedmówczyni jednocześnie sprostowała informację, jaka ukazała się w gazecie „Nowe Świecie” zaznaczając, że nie była pomysłodawcą tej konferencji. Nawiązała do sytuacji w szkole, którą kieruje sygnalizując pojawiające się problemy lokalowe oraz kwestię podręczników i w tym zakresie zapytała o interpretację zapisu uchwały, która będzie procedowana.

 

Pani Barbara Studzińska jeśli chodzi o podręczniki zadeklarowała, że zainteresuje się tym tematem. Przywołała także regulacje prawne co do finansowania nauczania dzieci ukraińskich, w tym zakupu podręczników. Odnośnie konferencji poinformowała, że pomysłodawcą była Pani Hanna Jurek, natomiast o jej rozszerzenie w formułę online zawnioskował Kurator, żeby jak najszersze grono nauczycieli mogło w niej uczestniczyć.

 

Pani Stanisława Kuffel stwierdziła, że dobrze byłoby, żeby następne konferencje też odbywały się online.

 

Pan Adam Knapik poruszył temat kwalifikacji osób przebywających na terenie naszego powiatu pytając, czy są wśród nic nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy. Jeśli obecna sytuacja miałaby potrwać dłużej i od nowego roku szkolnego dzieci ukraińskie byłyby objęte normalnym obowiązkiem szkolnym, zasugerował rozważenie otwarcia np. w Świeciu jednej klasy, gdzie miałyby one swojego nauczyciela, a przy okazji te osoby mogłyby uzyskać wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy.

 

Pani Barbara Studzińska potwierdziła, że wśród uchodźców są osoby posiadające takie kwalifikacje i poinformowała o wynikających z przepisów możliwościach zatrudniania obywateli Ukrainy. Jednocześnie dodała, że poruszony problem będzie dotyczyć głównie gmin (w naszych szkołach jest 4 takich uczniów).

 

Pan Waldemar Fura uzupełniając wątek poruszony przez Przewodniczącego Rady Powiatu poinformował, że w Świeciu będą 2 klasy przygotowawcze: jedna dla dzieci z klas 1-3, druga 4-6 i w obu tych klasach będzie nauczyciel z Ukrainy. Przytoczył także wynikające ze specustawy możliwości zatrudniania takich osób.

 

Pan Dariusz Wolski zapytał, czy odbyło się, lub jest planowane spotkanie z największymi pracodawcami w powiecie świeckim sygnalizując, iż pracodawcy, z którymi rozmawiał twierdzili, że chętnie by takich pracowników przyjęli.

 

Pani Karolina Kasica odpowiedziała, że nie organizowano takiego spotkania, natomiast już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie wystosowano mailowy apel do wszystkich pracodawców, jacy znajdują się w bazie kontaktowej PUP (był on później powielany przez lokalną prasę), zapraszający ich do współpracy i zgłaszania do urzędu gotowości zatrudnienia osób z Ukrainy, jeżeli takie się pojawią. W efekcie do PUP wpłynęło około 40 odpowiedzi i zgłoszono około 100 miejsc pracy. Poinformowała również o przebiegu procesu rejestracji tych osób jako bezrobotnych, innych formach gromadzenia danych na temat kwalifikacji uchodźców, którzy będą chcieli podjąć pracę oraz dalszych działaniach w tym zakresie, jakie będzie realizować PUP.

 

Pani Angelika Macura zapytała w jakiej szkole planowane jest utworzenie 2 klas ukraińskich, o jakich mówił Pan Waldemar Fura.

 

Pan Waldemar Fura odpowiedział, że klasa przygotowawcza dla uczniów klas 1-3 będzie w Szkole Podstawowej nr 3, a dla klas 4-6 w Szkole Podstawowej nr 5. Zajęcia mają ruszyć już od poniedziałku, w przyszłym tygodniu. Gmina zapewnia dowóz i opiekę w jego trakcie. Dodał, że w ww. klasach będzie odpowiednio 26 i 24 uczniów.

 

Do powyższego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

  1. Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.

Pan Adam Knapik poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęły żadne interpelacje ani zapytania. Na interpelację złożoną przez radnego Dariusza Wolskiego z dnia 09.03.2022 r. (przedstawioną na XL sesji) udzielono pisemnej odpowiedzi. Treść interpelacji oraz udzielonej odpowiedzi są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Pan Dariusz Wolski podziękował za odpowiedź. Skomentował, że wynika z niej, iż w gminach brakuje sprzętu, o jaki pytał i w najbliższym czasie będzie potrzeba, żeby się tym zająć.

 

 

  1. Sprawozdanie z realizacji Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy.

Sprawozdanie przedstawiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, Pani Karolina Kasica. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które otrzymali wszyscy radni, stanowi załącznik do protokołu.

 

Do powyższego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Sytuacja na rynku pracy w powiecie świeckim.

Zagadnienie omówiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, Pani Karolina Kasica. Przedstawiona informacja stanowi element Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2022 – 2025 i została omówiona w rozdziale II Diagnoza sytuacji społeczno-ekonomicznej powiatu świeckiego.

 

Do powyższego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) uchwalenia Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2022 – 2025,

Projekt przestawiła Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu, Pani Karolina Kasica.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
uchwalenia Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2022 – 2025.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (2)
Andrzej Kowalski, Barbara Studzińska

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/255/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak, omawiając również zmiany przyjęte autopoprawkami Zarządu Powiatu w dniu 23.03.2022 r. i 29.03.2022 r.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Grzegorz Goral przypomniał, że na posiedzeniu Komisji odniósł się do przesunięcia środków z remontu spichlerza w Bąkowie na parking przy szpitalu prosząc Skarbnika, aby dowiedział się, czy Zarząd Szpitala nie może dołożyć brakujących 150 tys. zł. Zwracając się do Skarbnika zapytał, czy rozmawiał z Zarządem i poprosił o wyjaśnienie.

 

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że zgodnie z tym, co mówił na posiedzeniu Komisji na jutrzejszym posiedzeniu Rady Nadzorczej, na którym będzie zatwierdzany plan rzeczowo-finansowy, złoży wniosek, żeby przesunąć 400 tys. zł w ramach planu spółki Nowy Szpital na dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Będzie przekonywać pozostałych członków Rady Nadzorczej do poparcia tego wniosku i wynik głosowania przedstawi radnym na kolejnej sesji. Jeżeli będzie on pozytywny, to kwota 400 tys. zł zostanie również ujęta w zmianach budżetu. Na tematy związane z dofinansowaniem parkingu rozmawiano już kilkakrotnie i dotychczasowe stanowisko było negatywne.

 

Pan Grzegorz Goral (Ad Vocem) zwracając się do przedmówcy stwierdził, że jego deklaracja, iż jutro złoży wniosek nic nie daje, bo jest to za późno, a fakt, że Zarząd Nowego Szpitala nie chce udzielić dofinansowania ocenił jako zastanawiający. Podkreślił, że remont zabytkowego spichlerza jest bardzo ważny i postawił pytanie, jaką mamy pewność, że to zadanie będzie zrealizowane.

 

Pan Dariusz Woźniak odpowiedział, że jako członek Rady Nadzorczej nie może działać inaczej w tym zakresie, bo to Rada Nadzorcza uchwalając plan rzeczowo-finansowy decyduje o kierunku wydatków. Dodał, że rozmawiał o tym telefonicznie, ale formalnie, żeby móc przeznaczyć środki na ten cel musi być podjęta uchwała Rady Nadzorczej i musi znaleźć się to w planie rzeczowo-finansowym. Na jutro zaplanowane jest posiedzenie Rady Nadzorczej i będzie to głosowane.

Co do remontu spichlerza powołał się na determinację Zarządu, żeby to zadanie zrealizować, jak również zalecenia i przepisy, które obligują nas, żeby to zrobić. Zapewnił o staraniach, żeby pozyskać zewnętrzne środki na ten cel i powtórzył, że kwota 150 tys. zł nic by nie dała w realizacji tego zadania, które będzie kosztować co najmniej 3 mln zł, a maksymalne dofinansowanie, jakie możemy uzyskać tj. 2 mln zł. Zatem nawet gdybyśmy zmieścili się w przetargu, musielibyśmy znaleźć jeszcze 850 tys. zł, których absolutnie nie mamy w budżecie.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska zaprotestowała przeciw używaniu argumentu, że jesteśmy do czegokolwiek zobowiązani, bo teren jest taki, a nie inny. Stwierdziła, że jesteśmy właścicielem gruntu, natomiast działa na nim spółka i to ten, kto fizycznie włada gruntem, jest zobowiązany utrzymać go w należytym stanie. Postawiła również pytanie o graniczną datę, w jakiej zostanie zrealizowana inwestycja remontu spichlerza. Dodała, że od dłuższego czasu obserwuje tendencję przesuwania wszystkich inwestycji, które nie mieszczą się w granicy Świecia; są dwie inwestycje priorytetowe: przebudowa ulicy Wojska Polskiego i wykonanie całej infrastruktury wokół szpitala, a reszta schodzi na plan dalszy. Jako przykład podała remont drogi do Zdrojewa.

 

Pan Adam Knapik zaproponował, aby wypowiedzi na temat dróg przenieść na sesję w przyszłym miesiącu, której przedmiotem będą drogi. Zwrócił uwagę, że przedłożona przez Zarząd Powiatu propozycja zmian do tegorocznego budżetu nie obejmuje inwestycji w Zdrojewie prosząc, aby w dyskusji odnosić się do tego projektu. Jednocześnie przypomniał o możliwości wnioskowania o zmiany w budżecie: jeśli radny uważa, że np. jakiś wydatek jest niepotrzebny, to może złożyć odpowiedni wniosek i zostanie on poddany pod głosowanie.

 

Pan Dariusz Woźniak sprostował, że mówił, iż jesteśmy zobligowani do wykonania inwestycji spichlerza, a nie do zrobienia parkingu. Parking chcemy wykonać i Rada Powiatu zatwierdziła to zadanie inwestycyjne, a obecna dyskusja dotyczy zwiększenia planu wydatków na ten cel. Odnośnie daty wykonania ww. zadania nie udzielił odpowiedzi.

 

Pan Adam Knapik reasumując doprecyzował, że stwierdzenie odnośnie „wypadnięcia” inwestycji spoza gminy Świecie należy traktować jako komentarz radnej i dziękując Skarbnikowi za udzielenie odpowiedzi poprosił o sprawdzenie daty granicznej realizacji inwestycji w Bąkowie.

 

Pan Dariusz Wolski wyraził opinię, że spółka zarządzająca szpitalem otrzymała wystarczająco dużo „prezentów”. Zastanawiał się na co przeznaczano środki z zysków, jakie były wypracowane w poprzednich latach przez spółkę. Był odpowiedni czas, żeby inwestować w szpital, a nie czekać, że powiat będzie cały czas dotował i finansował pewne rzeczy. Stwierdził, że jest temu przeciwny i składa wniosek o przesunięcie tej inwestycji do czasu zajęcia stanowiska przez Spółkę i o odrzucenie w całości tej pomocy dla szpitala.

 

Pan Adam Knapik poprosił radnego o przygotowanie wniosku i sformułowanie w sposób umożliwiający poddanie go pod głosowanie.

Zwrócił uwagę, że czas na tego typu dyskusję był w momencie przyjmowania zadania do realizacji, natomiast obecnie zostały nam przyznane środki z Polskiego Ładu i poinformował o konsekwencjach nie przyjęcia proponowanej zmiany.

 

Pan Dariusz Wolski zapytał Skarbnika, dlaczego posiedzenie Rady Nadzorczej jest jutro, a nie 2-3 dni wcześniej. Stwierdził, że podtrzymuje wniosek w tej kwestii, że powiat będzie finansował wszystkie zakupy, remonty itd. Spółka generuje tyle zysków, że przeznaczenie 400 tys. zł na wykonanie chodnika, z którego będą korzystać pacjenci i ich rodziny, nie powinno stanowić problemu.

 

Pan Adam Knapik przypomniał radnemu o konieczności odpowiedniego sformułowania wniosku.

 

Pan Dariusz Woźniak wyjaśnił, że zgodnie z regulaminem Rady Nadzorczej Rada odbywa się raz na kwartał; mogą być też zwoływane Rady nadzwyczajne. Posiedzenie, o którym mowa to zwyczajna Rada Nadzorcza, która została zwołana przez Przewodniczącą 2 tygodnie temu i taki termin został określony. Zaprotestował też przeciw sugestii radnego, informując, jakie środki Spółka zainwestowała w powiatowy majątek, który dzierżawi oraz zakup sprzętu. Podał również jakie kwoty na inwestycje i zakupy są przewidziane w planie rzeczowo-finansowym na ten rok deklarując, że będzie wnioskować o ich zwiększenie o 400 tys. zł, natomiast czy wniosek zostanie zaakceptowany rozstrzygnie głosowanie.

 

Pan Adam Knapik upewnił się co do trybu, w jakim radny Wolski chce zabrać głos, poprosił o zgłaszanie się przez system i po przypomnieniu, na czym polega głos Ad Vocem udzielił mu głosu.

 

Pan Dariusz Wolski (Ad Vocem) stwierdził, że Spółka przyszła tu nie tylko, żeby zarabiać, ale też odpowiednio leczyć pacjentów. Wskazał na konieczność inwestowania w zwiększenie liczby pracowników, lekarzy, przede wszystkim w izbie przyjęć, w SOR i posługując się przykładem jako skandal ocenił, że starsza osoba musiała czekać 6 godzin, bo nie było lekarza.

 

Pan Adam Knapik w trakcie wypowiedzi radnego zwrócił uwagę, że głos Ad Vocem to krótkie odniesienie się do wypowiedzi poprzednika.

 

Pan Józef Gawrych stwierdził, że należy rozpatrywać konkretną sytuację jeżeli chodzi o przetarg i budowę parkingu. Środki na ten cel mógł uzyskać tylko powiat i dotacja została nam przyznana. Z przetargu wyszła wyższa kwota, niż wstępnie planowaliśmy i żeby móc podpisać umowę i tę inwestycję zrealizować konieczne jest zwiększenie o 400 tys. zł. Wyraził opinię, że parking przy szpitalu jest bardzo potrzebny.

Jeżeli chodzi o spichlerz potwierdził słowa Skarbnika, że kwota 150 tys. jest niewystarczająca. Dodał, że możemy pozyskać o wiele wyższe środki na budowę tego obiektu, a ponadto nie mamy jeszcze załatwionych spraw formalnych, więc jeszcze daleka droga do jego realizacji.

Ponieważ nie ma możliwości zwiększenia dochodów, trzeba było poszukać środków na ten cel poprzez ograniczenie lub rezygnację z pewnych zadań, natomiast jeśli będzie korzystna sytuacja, wówczas do nich wrócimy.

Jeżeli chodzi o środki, które Szpital mógłby przeznaczyć, to jeżeli zapadnie taka decyzja, wówczas można będzie dokonać stosownej zmiany i wprowadzić je do budżetu, zwiększając dochody.

 

Pan Waldemar Fura zwrócił uwagę, że Nowy Szpital to szpital powiatowy i świadczy on usługi dla wszystkich mieszkańców powiatu, a nie tylko gminy Świecie. Parking przy szpitalu stanowi problem od wielu lat i ta inwestycja jest bardzo potrzebna, a jeśli można ją sfinansować w 80% ze źródeł zewnętrznych, to jest okazja, aby ten problem braku miejsc parkingowych rozwiązać. Nawiązał do obecnej sytuacji gospodarczej, inflacji i gwałtownego wzrostu cen, np. materiałów budowlanych. Wyraził opinię, że w tej chwili podjęcie decyzji o wykonaniu tego zadania jest w interesie powiatu i poprosił, aby wziąć to pod uwagę.

 

Pan Adam Knapik w trakcie wypowiedzi przywołał radnego „do rzeczy”. Zaznaczył, że ma on rację, jednocześnie prosząc, aby nie powtarzać argumentów, które już wybrzmiały i odnosić się do przedłożonego projektu.

 

Pan Marek Mazurek:

  1. stwierdził, że nie słyszał, żeby ktoś w dyskusji negował potrzebę wykonania parkingu i również uważa, że jest on potrzebny;
  2. zwrócił uwagę, że dyskusja toczyła się wokół tematu zabytkowego obiektu w Bąkowie i oceny, kiedy będzie on mógł zostać wyremontowany;
  3. potwierdził przekazane informacje odnośnie uprawnień Skarbnika jako członka Rady Nadzorczej i wyraził nadzieję, że uda się uzyskać te 400 tys. zł; dodał, że zdaje sobie również sprawę z uwarunkowań odnośnie realizacji tej inwestycji, o jakich mówił Pan Józef Gawrych.

 

Pani Barbara Studzińska stwierdziła, że z podjęciem decyzji nie można czekać na zajęcie stanowiska przez Nowy Szpital, ponieważ musimy mieć zabezpieczone środki, aby móc rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę, a z przeprowadzonego rozeznania wynika, iż rozpisanie kolejnego przetargu spowoduje wzrost ceny. Podkreśliła, że na realizację tego zadania otrzymaliśmy dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 1 700 tys. zł i pozwoli to na zrealizowanie inwestycji potrzebnej dla naszych mieszkańców. Biorąc pod uwagę argumenty przywołane przez Skarbnika oraz Etatowego Członka Zarządu zaapelowała o przychylenie się do wniosku Zarządu.

Odniosła się również do tematu spichlerza zapewniając, że to zadanie zostanie zrealizowane. Przypomniała, co było przyczyną zarezerwowania takiej kwoty w budżecie, na jaką kwotę opiewa kosztorys inwestorski i jaki jest poziom środków, które można na ten cel pozyskać. Podkreśliła, że jesteśmy zobowiązani, aby to wykonać i będziemy ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych edycjach. Nie odstępujemy od jego realizacji, natomiast trzeba poczekać, bo obecnie nie mamy kwoty, która pozwoliłaby na spięcie budżetu tego zadania.

 

Pan Adam Knapik ponowił prośbę do radnych, by nie powtarzać po poprzednikach argumentów, które już padły.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska skomentowała, że wskazane źródło finansowania nie jest jedynym, z którego można skorzystać jeśli chodzi o ratowanie zabytków, więc montaż finansowy na pewno jest możliwy, a dołożenie części środków też nie stanowi problemu. Nawiązując do proponowanego przesunięcia w czasie stwierdziła, że nadal nie uzyskała informacji o terminie, w jakim to zadania miałoby zostać wykonane.

 

Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że była mowa, iż trzeba to sprawdzić i radna na pewno otrzyma taką odpowiedź.

 

Pan Dariusz Wolski zwracając się do Skarbnika poprosił o zwrócenie uwagi pozostałym członkom, żeby Rada Nadzorcza spotykała się zawsze przed sesją, na której maja być omawiane zagadnienia dotyczące Szpitala. Zapytał także, czy może on przedstawić radnym, jakie zyski spółka wygenerowała przez 2020 i 2021 rok.

 

Pan Adam Knapik zwrócił radnemu uwagę, że obecnie jest omawiany projekt zmian budżetu i w dyskusji należy odnosić się do przedłożonej przez Zarząd Powiatu propozycji, a zgłaszane przez niego uwagi co do sposobu funkcjonowania Rady Nadzorczej to kwestie do omówienia na sesję wrześniową, kiedy tematem obrad będzie Nowy Szpital. Jeżeli radni mają propozycje innego przekierowania wydatków, to należy składać konkretne wnioski do projektu uchwały, które mówią na jakim paragrafie, na jakim dziale i o jaką kwotę należy wydatek zmniejszyć lub zwiększyć.

 

Pan Józef Gawrych złożył wniosek formalny o zakończenie dyskusji w tym punkcie i przejście do głosowania.

 

Na uwagę Pana Adama Knapika, że jest jeszcze zgłoszona do dyskusji Pani Iwona Manys powiedziała, że chciała złożyć wniosek formalny o zakończenie dyskusji.

 

Pan Adam Knapik wobec braku innych chętnych do zabrania głosu stwierdził, że zgłoszone wnioski są bezprzedmiotowe i zamknął dyskusję. Jednocześnie zwracając się do radnego Wolskiego wyjaśnił, że jego wniosku nie poddaje pod głosowanie, ponieważ nie został prawidłowo sformułowany. Zadeklarował wolę udzielenia pomocy i wyjaśnienia, jak taki wniosek opracować dodając, że Skarbnik również jest w tym zakresie do dyspozycji. Zasugerował, że takie rzeczy warto przygotować przed sesją.

Następnie po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 2, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
PRZECIW (2)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (1)
Andrzej Kowalski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/256/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

Następnie ogłoszono 10-minutową przerwę, do godz.15:17

 

Po wznowieniu obrad:

 

c) określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy

Projekt uchwały, wraz ze zmianą przyjętą autopoprawką Zarządu w dniu 29.03.2022 r. przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
określenia zakresu pomocy obywatelom Ukrainy.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Andrzej Kowalski, Iwona Manys, Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/257/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

d) udzielenia pomocy rzeczowej Rejonowi Użhorodzkiemu

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Pan Adam Knapik zgłosił uwagę co do realizacji uchwały sugerując, aby nie wysyłać ciężarówki z zakupionymi środkami ze Świecia, ale skorzystać z pomocy naszego partnerskiego Powiatu Jarosławskiemu, przekazując mu pieniądze na zakup potrzebnych produktów. Pozwoli to ograniczyć koszty transportu, który jest obecnie bardzo drogi.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
udzielenia pomocy rzeczowej Rejonowi Użhorodzkiemu.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Andrzej Kowalski, Iwona Manys, Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/258/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

e) wyrażenia woli zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim w sprawie przyznania dotacji na zadania związane z przyjęciem na terenie Powiatu Świeckiego zwiększonej liczby uchodźców z Ukrainy

Projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu, Pan Zbigniew Semrau.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
wyrażenia woli zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Świeckim i Wojewodą Kujawsko-Pomorskim w sprawie przyznania dotacji na zadania związane z przyjęciem na terenie Powiatu Świeckiego zwiększonej liczby uchodźców z Ukrainy.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Andrzej Kowalski, Iwona Manys, Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/259/22 (uchwała w załączeniu).

 

 

f) ustanowienia czasowego uprawnienia do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej

Projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu, Pan Zbigniew Semrau.

 

Pan Waldemar Fura upewnił się, że uprawnienie to będzie obejmować również uczniów dojeżdżających do szkół.

 

Pan Zbigniew Semrau potwierdził, że jest to ulga dla Ukraińców, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego (niezależnie od wieku). Poinformował, jakim dokumentem trzeba będzie się okazać, aby móc skorzystać z tego uprawnienia i o kwestii dokumentowania przejazdu tych osób. Powołując się na informacje uzyskane trakcie wideokonferencji z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim zasygnalizował, że być może wpływy utracone z tytułu stosowania ww. ulgi będą samorządom zwracane ze środków rządowych.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
ustanowienia czasowego uprawnienia do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
NIEOBECNI (3)
Andrzej Kowalski, Iwona Manys, Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/260/22 (uchwała w załączeniu). Dodał, że uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego i będzie obowiązywać od dnia następnego po dniu ogłoszenia.

 

 

g) rozpatrzenia skargi na Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu

Pan Adam Knapik prosząc Przewodniczącą Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o przedstawienie podsumowania prac Komisji i omówienie przyjętego stanowiska zaznaczył, że radni otrzymali treść skargi oraz 2 rozszerzeń i mieli także możliwość zapoznania się z całością materiału źródłowego zgromadzonego przez Komisję, który z racji obszerności nie był radnym wysyłany.

 

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pani Angelika Macura, która poinformowała, czego dotyczy skarga oraz omówiła przebieg jej rozpatrywania, rekomendując Radzie uznanie skargi z 28 października 2021 r. za częściowo zasadną.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Marek Mazurek poinformował, że Komisja Rewizyjna przeprowadziła planową kontrolę w I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu, w trakcie której zapoznano się z dokumentami związanymi z tą sprawą, jakie były w dyspozycji Szkoły. Zostało to odnotowane w protokole pokontrolnym, natomiast Komisja nie podejmowała żadnych merytorycznych rozstrzygnięć.

 

Pan Adam Knapik podziękował członkom Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za wykonaną pracę podkreślając specyfikę tej skargi w stosunku do dotychczas analizowanych spraw i wynikające z tego trudności związane z jej rozpatrywaniem.

 

Pan Dariusz Wolski zaznaczył, że jego zdaniem wszystkie zawarte w skardze zarzuty są zasadne, natomiast większością głosów Komisja uznała skargę za częściowo zasadną. Podkreślając ogrom pracy i zaangażowanie członków Komisji we wnikliwą analizę skargi zwracając się do Starosty zapytał, czy zostaną przez nią wyciągnięte wnioski i konsekwencje w stosunku do Dyrektora I LO.

 

Pani Barbara Studzińska odpowiedziała, że przeanalizuje i zastanowi się, jaka reakcja będzie adekwatna do tej sytuacji.

 

Ponieważ do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag Przewodniczący zamknął dyskusję. Stwierdził, że treść odpowiedzi dla skarżących, którą przygotowała i przyjęła komisja jest de facto powieleniem treści uzasadnienia. Następnie przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
rozpatrzenia skargi na Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu.

Wyniki głosowania
ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (16)
Józef Belt, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Angelika Macura, Ryszard Pacek, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt, Dariusz Wolski
WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Stanisława Kuffel, Marek Mazurek
NIEOBECNI (3)
Andrzej Kowalski, Iwona Manys, Marcin Podgórski

 

Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Rada Powiatu podjęła Uchwałę nr XLI/261/22 (uchwała w załączeniu).

 

  1. Sprawy różne.

Pan Grzegorz Goral przypomniał, że ostatnio pytał o odcinek drogi wojewódzkiej i zwracając się do Wicestarosty zadał pytanie, czy zgodnie ze złożoną deklaracją już zorientował się w sprawie.

 

Pan Franciszek Koszowski odpowiedział, że pismo w tej sprawie zostało wysłane. Przypomniał, że udzielił odpowiedzi ustnej i zadeklarował, że kiedy dostaniemy odpowiedź, wówczas radny taką informację na piśmie otrzyma.

 

Pan Dariusz Wolski:

  1. zapytał, czy wpłynęła pisemna odpowiedź szpitala na pytania, które zadał na ostatniej sesji w kwestii tego, czy pracownicy, którzy pracowali na oddziałach covidowych otrzymali stosowną zapłatę.
  2. poprosił Skarbnika o zwrócenie uwagi Radzie Nadzorczej, aby jej posiedzenia odbywały się zawsze przed sesją, aby radni znali stanowisko tego organu w ważnych sprawach, jakie są omawiane.

 

Pani Barbara Studzińska poinformowała, że skierowała to pytanie do Zarządu Szpitala. Dodała, że nie otrzymała pisemnej odpowiedzi, ale poruszy ten temat jutro przy okazji pobytu w Nowym Szpitalu i radny otrzyma informację.

 

Pan Dariusz Woźniak odnosząc się do sugestii radnego poinformował, że nie zrobi tego, gdyż nie widzi takiej potrzeby. Jeśli tematem obrad sesji jest szpital, wówczas poprosi, aby Rada Nadzorcza odbywała się przed sesją Rady Powiatu, natomiast w pozostałych przypadkach nie jest w stanie przewidzieć, czy temat szpitala zostanie poruszony i musiałby wnioskować, żeby raz w miesiącu była Rada Nadzorcza, a z punktu widzenia funkcjonowania spółki prawa handlowego nie ma takiej konieczności i jest to niecelowe.

 

Pan Adam Knapik poinformował, że otrzymał przekazane przez Zarząd Powiatu sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Świeckiego za rok 2021 wraz z informacją o stanie mienia, którymi Rada Powiatu będzie się zajmować w czerwcu. Zapowiedział, że ww. materiały prześle radnym w wersji elektronicznej jednocześnie podtrzymując deklarację, że dla osób, które zgłoszą taką wolę Biuro Rady przygotuje sprawozdanie w formie papierowej.

Następnie zapowiedział, że kolejna sesja odbędzie się w ostatnią środę, tj. 27 kwietnia i poprosił Przewodniczących Komisji, aby w odniesieniu do posiedzeń wyjazdowych odpowiednio wcześniej zgłaszać do Biura Rady potrzebę zarezerwowania środka transportu.

 

 

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XLI sesji Rady Powiatu Świeckiego.

 

Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
/-/
Adam Knapik

Przygotowała: Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego