Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół XV Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 29 listopada 2019 r.

Protokół nr XV/19

XV Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 29 listopada 2019 r.

 

Obrady rozpoczęto 29 listopada 2019 r. o godz. 13:00, a zakończono o godz. 15:21 tego samego dnia.

 

W posiedzeniu wzięło udział 20 radnych.

Obecni:

  1. Wiesław Bagniewski
  2. Waldemar Fura
  3. Józef Gawrych 
  4. Grzegorz Goral
  5. Brunon Han
  6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
  7. Zbigniew Kapusta
  8. Urszula Kempińska-Czerwińska
  9. Adam Knapik
  10. Franciszek Koszowski
  11. Andrzej Kowalski
  12. Stanisława Kuffel
  13. Angelika Macura
  14. Iwona Manys
  15. Marek Mazurek
  16. Szczepan Nowakowski
  17. Ryszard Pacek
  18. Marcin Podgórski
  19. Barbara Studzińska
  20. Grzegorz Tomaszewski
  21. Roman Witt

Lista obecności – w załączeniu.

Po punkcie 6 obrady opuścił radny Andrzej Kowalski

Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.

 

 

  1. Otwarcie XV sesji i stwierdzenie quorum.

Otwarcia XV sesji dokonał Pan Adam Knapik, który na podstawie podpisów złożonych na liście obecności oraz informacji z systemu do głosowania stwierdził, że w sesji uczestniczy 20 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał przez Radę Powiatu. Następnie powitał obecnych, w tym radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

  1. Przyjęcie porządku obrad.

Pan Adam Knapik stwierdził, że radni otrzymali proponowany porządek obrad i wobec braku uwag poddał go pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu).

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.

Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Józef Gawrych

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że porządek obrad został przyjęty w zaproponowanym brzmieniu.

 

 

  1. Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.

Pan Adam Knapik stwierdził, że projekt protokołu poprzedniej sesji został radnym przesłany pocztą elektroniczną. Poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji nie wpłynęły żadne uwagi ani poprawki do protokołu i zapytał, czy ktoś chciałby takie uwagi zgłosić. Wobec braku chętnych do zabrania głosu w tej sprawie przystąpiono do głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.

Wyniki głosowania
ZA: 20, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 1

Wyniki imienne:
ZA (20)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (1)
Józef Gawrych

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że protokół poprzedniej sesji został przyjęty.

 

 

  1. Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Pani Barbara Studzińska przedstawiła Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.

 

Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.

Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym:

  • 11 listopada 2019 r. – wspólnie ze Starostą i Wicestarostą brał udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Świeciu,
  • 27 listopada 2019 r. – uczestniczył we wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz Komisji Polityki Finansowej Rady Powiatu Świeckiego.

Następnie oddał głos Radnemu Sejmiku, Panu Tadeuszowi Pogodzie zapowiadając, że ma on do przekazania informacje związane z finansowaniem dróg.

 

Pan Tadeusz Pogoda stwierdził, że na wrześniowej sesji zadano pytanie o plan modernizacji i działań interwencyjnych na drogach wojewódzkich, które leżą na terenie Powiatu Świeckiego. Poinformował, że zapoznał się z protokołem posiedzenia Komisji Infrastruktury z marca 2019 roku zaznaczając, że jest on bardzo obszerny i podniesiono wówczas bardzo dużo tematów, natomiast z tego protokołu nie wynika, że były jakieś konkretne ustalenia co do terminów realizacji prac na drogach na terenie powiatu, którymi jesteśmy zainteresowani. Ocenił, że jeżeli chodzi o inwestycje drogowe sytuacja na drogach wojewódzkich jest dramatyczna i wygląda podobnie, jaki na S5. Z 7 kluczowych zadań, które powinny być zakończone w 2018 roku, w 2019 zostało zakończone jedno zadanie, czyli modernizacja drogi 240 Świecie-Chojnice. Pozostałych 6 zadań zostało przeniesionych do 2020 roku, a jedno, które dotyczy też bardzo wielu mieszkańców Powiatu Świeckiego, tj. droga Stolno-Wąbrzeźno, stanowiąca dojazd do autostrady A1, będzie zakończone w 2021 roku (ponieważ wykonawca nie zrealizował prac, umowa została z inicjatywy samorządu rozwiązana). Opóźnienie, jeżeli chodzi o realizację inwestycji na drogach wojewódzkich jest znaczące. Nawiązując do zadanego na ww. posiedzeniu przez Starostę, Panią Barbarę Studzińską pytania o harmonogram modernizacji dróg wojewódzkich potwierdził, że taki dokument był opracowany. Jest to podjęty we wrześniu 2017 roku „Plan spójności komunikacji drogowej i kolejowej” i można zobaczyć, jakie przedsięwzięcia są w tym dokumencie ujęte.

W budżecie 2020 roku, którego projekt Zarząd już przedstawił i obecnie jest on opiniowany przez Komisje Sejmiku, zaplanowano kwotę 3 310 000 zł na przygotowanie dokumentacji finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych; te pieniądze są przeznaczone na 9 dróg wojewódzkich, z których 6 znajduje się na terenie Powiatu Świeckiego. Zastrzegł, że nie może powiedzieć o wszystkim i nawet nie ma takiej wiedzy, ponieważ możliwości korzystania przez Samorząd Województwa ze środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych jest powiązana z Ministerstwem Obrony Narodowej i szczegóły zna tylko Marszałek, natomiast pewne rzeczy są poufne, a nawet tajne. Powiedział, że ww. opracowania będą dotyczyć 6 dróg, które na pewno są istotne i były wymienione we wspomnianym protokole posiedzenia Komisji. Są to: droga 245 z Chełmna do Gruczna, droga 248 ze Zbrachlina do Topolna (szczególnie chodzi o to, że w Topolnie możliwa jest przeprawa promowa na drugą stronę Wisły); droga 272, której realizacji oczekuje rady Brunon Han (z zastrzeżeniem, że nie będzie ona modernizowana do Laskowic, tylko w kierunku Warlubia, bo chodzi o dojazd do linii kolejowej i do stacji przeładunkowej w Warlubiu), droga 377 Nowe-Twarda Góra, droga 391 oraz 402 Wielki Lubień- Fletnowo. Poza tym w planach są jeszcze 3 drogi, w innych częściach Województwa. Umowy z Ministerstwem Infrastruktury przy udziale Ministerstwa Obrony Narodowej powinny być już podpisane, jednak ze względu na bardzo wiele uwag, zgłaszanych na etapie przygotowywania tego typu dokumentów, jeszcze do tego nie doszło. Wyraził nadzieję, że niedługo to nastąpi i ww. drogi w okresie 3 lat będą zmodernizowane. Mówiąc o przewidywanych standardach wskazał, że zrealizowanie tych założeń będzie się wiązać ze znacznymi kosztami. Zaznaczył, że oczywiście lepszą informacją byłoby, gdyby drogi, o których mowa zostały zmodernizowane w tym lub przyszłym roku, ale jest nadzieja, że w najbliższym czasie te przedsięwzięcia zostaną zrealizowane.

Powiedział, że w budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym po stronie wydatków jest 1 150 mln zł, prawie 400 mln zł przeznaczone jest na transport, z tym, że ¼ tych pieniędzy pochłaniają wydatki związane z utrzymaniem przewozów pasażerskich kolejowych (Przewozy Regionalne i ARRIVA). Rekompensata dla przewoźników to prawie 9% wydatków budżetowych Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zapewnił, że będzie naciskać na Zarząd, żeby te przedsięwzięcia były zrealizowane i obserwować wszelkie działania, które są podejmowane zarówno przez Zarząd Województwa, jak i Zarząd Dróg Wojewódzkich, natomiast jest to na pewno jedna z najtrudniejszych do rozwiązania dziedzin, jakie stoją przed samorządem.

Poinformował również o utworzeniu spółki celowej Kujawsko-Pomorskie Inwestycje stwierdzając, iż ma ona podobny charakter i podobne zadanie jak Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Odnosząc się do potencjalnych możliwości pozyskania środków na realizację inwestycji drogowych poinformował, iż na przyszły rok ww. spółka ma promesę kredytową z Banku Gospodarstwa Krajowego i z banku PKO BP na 120 mln zł.

Kończąc zadeklarował, że będzie starał się uczestniczyć w posiedzeniach Rady Powiatu i po uchwaleniu budżetu będzie mógł przekazać informacje, jakie decyzje zostały podjęte.

 

Pan Adam Knapik otwierając dyskusję stwierdził, że w jej trakcie radni mogą zarówno zadawać pytania do sprawozdania, które przedłożył, jak również, korzystając z obecności Pana Radnego przedstawić sprawy, które można by poruszyć w Sejmiku.

 

W dyskusji wzięli udział:

Pan Andrzej Kowalski stwierdził, że w ubiegłej kadencji Zarząd Powiatu podpisał z Gminą Osie umowę na realizację zadania: Centrum Edukacji Ekologicznej i niestety, mimo upływu 4 lat nie ma żadnych działań w tej sprawie. Dodał, że jest to umowa wiązana, zaangażowani są w to również mieszkańcy Tlenia i wyraził zaniepokojenie dalszym losem tej inwestycji pytając, czy w tej kadencji są szanse jej realizacji.

 

Pan Tadeusz Pogoda poinformował, że w projekcie budżetu na przyszły rok to zadanie jest wpisane i jest przewidziana kwota 1 071 000 zł na pierwszy etap, ale pod pewnym warunkiem. Wyjaśnił, że ma ono być dofinansowane z działania 6.2 – obszary endogeniczne Unii Europejskiej i obecnie Samorząd negocjuje z Komisją Europejską przemieszczenie środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z innego działania na działanie 6.2; wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na przesunięcie tych pieniędzy, zadanie jest wpisane w projekcie budżetu i pilnujemy, żeby było zrealizowane.

 

Pan Szczepan Nowakowski zwracając się do przedmówcy zapytał, czy byłby w stanie określić, jak procentowo rozkładają się środki przeznaczane na budowę, przebudowę i remonty dróg w Województwie Kujawsko-Pomorskim po jednej i drugiej stronie Wisły.

 

Pan Tadeusz Pogoda odpowiedział, że nie wie i nie prowadzi się takich analiz. Województwo traktuje jako całość i taka jest rola radnych. Dodał, że często reprezentuje Samorząd Województwa w różnych miejscach i problemy drogowe są zgłaszane wszędzie. Stwierdził, że wie, iż panuje przekonanie, że „tamta” strona Wisły jest bardziej doinwestowana niż „ta”, ale rolą samorządu jest dbanie o to, żeby środki trafiały tam, gdzie potrzeby są największe, gdzie stan dróg jest najgorszy i wymaga najpilniejszej interwencji.

 

Pan Szczepan Nowakowski (Ad Vocem) nawiązując do wymienionej kwoty 3 mln zł na przygotowanie dokumentacji drogowej zapytał, jakie środki są przewidziane na remont dróg i czy Zarząd Dróg Wojewódzkich ma w ogóle zabezpieczone w budżecie jakieś środki na ten cel.

 

Pan Tadeusz Pogoda odpowiedział, że na remont dróg jest przeznaczone około 30 mln zł, natomiast w bieżącym utrzymaniu i remontach cząstkowych nie jest określone, które to będą drogi; jest to kwota na całą sieć dróg wojewódzkich, których jest prawie 1700 km.

 

 

  1. Interpelacje i zapytania radnych.

Pan Adam Knapik poinformował, iż w ustawowym terminie Starosta udzieliła odpowiedzi na 2 zapytania zgłoszone na XIV sesji Rady Powiatu. Dodał, że zarówno zapytania, jak i odpowiedzi są opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej i przypomniał, czego one dotyczyły. Następnie poinformował, iż w okresie od ostatniej sesji zostały złożone 2 zapytania. Pierwsze, które wpłynęło do Biura Rady 25 listopada i zostało przekazane Staroście, to zapytanie radnej Stanisławy Kuffel. Po upewnieniu się, że radna chce przybliżyć wniesione zapytanie, udzielił jej głosu.

 

Pani Stanisława Kuffel przedstawiła zapytanie dot. braku krzyży w salach konferencyjnych Starostwa, w których odbywają się obrady Rady Powiatu Świeckiego i Komisji. Zwróciła uwagę, że osoby duchowne zapraszane są na wszelakie uroczystości państwowe, biorą udział w takich wydarzeniach, jak oddanie do użytku dróg, różnego rodzaju obiektów itp., dokonują ceremoniału poświęcenia, błogosławieństwa, towarzyszą temu też modlitwy. Wyraziła opinię, że w Starostwie również powinny wisieć krzyże, nie tylko jako symbole przynależności religijnej, ale również tradycji narodowej. Dlatego poprosiła o informację, czy ta kwestia była już wcześniej poruszana i obecny stan jest efektem rozstrzygnięcia, jakie zapadło, czy też brak krzyży to wynik niedopatrzenia. Dodała, że radni powinni się nad tym zastanowić i w formie głosowania rozstrzygnąć sprawę.

 

Pan Adam Knapik zaznaczył, że zagadnienie to zostało wniesione jako zapytanie i zgodnie z przepisami ustawy w ciągu 14 dni należy udzielić pisemnej odpowiedzi. Stwierdził, że w ww. terminie odpowiedź zostanie przez Starostę udzielona, natomiast jako Przewodniczący prosi radnych o pozostanie na sali obrad po zakończeniu sesji, żeby tę sprawę przedyskutować. Wyraził opinię, że kwestie ideologiczne nie powinny podlegać procedurze głosowania i przyjmowania w formie jakiegoś dokumentu, natomiast uważa, że w rozmowie na pewno uda się wypracować konsensus. Dodał, że ewentualny koszt nie byłby wysoki, bo wniosek dotyczy tylko sal, w których odbywają się obrady i spotkania radnych, a nie całego urzędu.

Przechodząc do drugiego z otrzymanych zapytań, złożonego przez radną Angelikę Macura zapytał, czy radna chce tę kwestię przybliżyć, a po uzyskaniu potwierdzenia udzielił jej głosu.

 

Pani Angelika Macura poinformowała, że złożyła zapytanie w związku z negatywną odpowiedzią Starostwa Powiatowego w Świeciu na zaproszenie Nadleśnictwa Dąbrowa odnośnie akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Następnie omówiła projekt i powołując się na doniesienia medialne stwierdziła, że cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem. Podkreśliła, iż włączenie się do tej akcji nie wymaga poniesienia przez nas żadnych kosztów. Zwróciła się o ponowne przeanalizowanie, czy rzeczywiście Powiat Świecki nie posiada żadnych terenów, na których można by posadzić drzewa, wskazując na otoczenie szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych i innych podległych jednostek. Poprosiła o przekazanie informacji, gdyby mimo negatywnej odpowiedzi takie tereny jednak się znalazły.

 

Pan Adam Knapik stwierdził, że zapytanie zostało już przekazane do sekretariatu Starosty.

Przewodniczący nawiązał do odbywającego się dziś kiermaszu świątecznego informując, że radni mogą tam nabyć pamiątki wykonane przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, czy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, tym samym wspierając ich działalność. Następnie ogłosił 10-minutową przerwę.

 

Po wznowieniu obrad:

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019

Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.

 

Pan Adam Knapik zapytał, czy proponowany zakup inwestycyjny „Samorządowego Informatora SMS” to jednorazowy wydatek, czy też będzie się on wiązał z koniecznością corocznego utrzymania, płacenia licencji itd.?

 

Pan Dariusz Woźniak potwierdził wyjaśniając, że ujęta w projekcie, który otrzymali radni kwota 12 500 zł to jednorazowy wydatek i o ile dobrze pamięta około 2-2,5 tys. zł rocznie wynosić będzie abonament.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 1, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
WSTRZYMUJĘ SIĘ (1)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że uchwała w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2019 została podjęta przy 18 głosach „za” i 1 „wstrzymującym się” (Uchwała nr XV/97/19 w załączeniu).

 

 

b) zmiany uchwały nr XIII/77/19 z dnia 25 września 2019 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2019 roku

Projekt uchwały przedstawiła Kierownik Działu Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych i Pozyskiwania Środków z Funduszy Krajowych i Unijnych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu, Pani Katarzyna Pilińska. W trakcie wystąpienia zwróciła również uwagę na omyłkę pisarską w tytule uchwały, prosząc o jej skorygowanie (projekt dotyczy zmiany uchwały nr XIII/77/19, a w przesłanych materiałach jest III/77/19).

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zmiany uchwały nr XIII/77/19 z dnia 25 września 2019 roku w sprawie określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację tych zadań w Powiecie Świeckim w 2019 roku.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przy 19 głosach „za” podjęła Uchwałę nr XV/98/19 (uchwała w załączeniu).

 

 

c) ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2020 rok

Projekt uchwały przedstawiła Inspektor w Wydziale Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Świeciu, Pani Katarzyna Trybuła zaznaczając, że był on szczegółowo omówiony na posiedzeniach komisji. Dodała, że projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Burmistrzów i Wójtów Gmin z terenu Powiatu Świeckiego oraz Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
ustalenia rozkładu godzin pracy w dni powszednie, w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Świeckiego na 2020 rok.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XV/99/19, przy 19 głosach „za” (uchwała w załączeniu).

 

 

d) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1252C Jeżewo-Świecie na odcinku od km 0+101 do km 0+350

e) przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1242C Drzycim-Sulnówko-Świecie na odcinku od km 14+800 do km 15+200

Na prośbę Przewodniczącego Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Pan Adam Meller przedstawił projekty uchwał ujęte w punktach 7d i 7e. Wyjaśnił, że aby umożliwić Gminom realizację planowanych zadań (budowa chodnika wzdłuż drogi powiatowej w miejscowości Jeżewo oraz budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Chrobrego, Sienkiewicza, Kazimierza Wielkiego wraz z infrastrukturą w Świeciu) niezbędne jest przekazanie im, zarządzania ww. odcinkami dróg powiatowych. Dodał, że przekazanie zarządzania następuje na czas określony.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1252C Jeżewo-Świecie na odcinku od km 0+101 do km 0+350.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XV/100/19, przy 19 głosach „za” (uchwała w załączeniu).

 

 

Głosowano w sprawie:
przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1242C Drzycim-Sulnówko-Świecie na odcinku od km 14+800 do km 15+200.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XV/101/19, przy 19 głosach „za” (uchwała w załączeniu).

 

 

f) zatwierdzenia do realizacji projektu p.n. „Aktywni Zawodowo”, wdrażanego w ramach Działania 10.2, Poddziałania 10.2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020

Projekt uchwały przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, Pani Bożena Szydłowska. Informując o założeniach projektu i kwestii jego realizacji zaznaczyła, iż szczegóły zostały omówione podczas posiedzeń komisji.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zatwierdzenia do realizacji projektu p.n. „Aktywni Zawodowo”, wdrażanego w ramach Działania 10.2, Poddziałania 10.2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski, Ryszard Pacek

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rady Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XV/102/19 (uchwała w załączeniu).

 

 

g) rozpatrzenia petycji

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pani Angelika Macura, która poinformowała, czego dotyczy petycja oraz omówiła przebieg jej rozpatrywania. Przytoczyła argumenty za uznaniem, iż wprowadzenie w Powiecie Świeckim dokumentu w postaci Polityki Zarządzania Konfliktem Interesów jest w obecnym stanie prawnym niezasadne. Biorąc powyższe pod uwagę Komisja przedstawiła Przewodniczącemu Rady Powiatu Świeckiego projekt uchwały o nieuwzględnieniu przedmiotowej petycji.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
rozpatrzenia petycji.

Wyniki głosowania
ZA: 15, PRZECIW: 1, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3

Wyniki imienne:
ZA (15)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
PRZECIW (1)
Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski
NIEOBECNI (3)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski, Ryszard Pacek

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rady Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XV/103/19 przy 15 głosach „za”, 1 „przeciw” i 2 „wstrzymujących się” (uchwała w załączeniu).

 

 

h) przekazania skargi do rozpatrzenia przez Starostę Świeckiego,

Zagadnienie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Świeckiego, Pani Angelika Macura, która poinformowała, czego dotyczy skarga oraz omówiła przebieg jej rozpatrywania. Reasumując stwierdziła, iż Komisja doszła do wniosku, że najbardziej odpowiednim sposobem postępowania wobec złożonej skargi w części dotyczącej Pana Romualda Reka będzie jej przekazanie do załatwienia Staroście Świeckiemu z obowiązkiem poinformowania Rady Powiatu Świeckiego o sposobie jej załatwienia dodając, iż możliwość taką daje art. 232 § 2 k.p.a.

 

Pan Adam Knapik zwracając się do Komisji oraz Starosty poprosił, żeby procedowanie tej sprawy zakończyć do końca grudnia. Stwierdził, że zgodnie z kpa poinformował skarżącą o przedłużeniu terminu rozpatrywania skargi do 60 dni i nie chciałby po raz kolejny tego terminu przedłużać, jeśli nie jest to konieczne.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
przekazania skargi do rozpatrzenia przez Starostę Świeckiego.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego podjęła Uchwałę nr XV/104/19 przy 19 głosach „za” (uchwała w załączeniu).

 

 

i) zatwierdzenia Planu Pracy Komisji Rewizyjnej na 2020 rok.

Pan Marek Mazurek poinformował, że Komisja Rewizyjna zwróciła się do wszystkich radych o przekazanie ewentualnych sugestii dotyczących kontroli na rok 2020, jednak żadna propozycja do planu pracy nie wpłynęła, więc Członkowie Komisji musieli go opracować we własnym zakresie. Następnie odczytał projekt planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Świeckiego na 2020 rok przyjęty przez Komisję na posiedzeniu w dniu 28 listopada 2019 r., z prośbą o jego zatwierdzenie. Prezentując powyższe zaznaczył, iż wskazane terminy to terminy rozpoczęcia kontroli. Przypomniał, że w ubiegłym roku Komisja przyjęła założenie, iż co roku będzie przeprowadzać kontrole w powiatowych jednostkach organizacyjnych (1 oświatowa i 1 z pozostałych) tak, aby w trakcie kadencji większość z nich podlegała kompleksowej kontroli. W roku bieżącym skontrolowano ZSP w Nowem oraz PCPR, a na przyszły rok planowana jest kompleksowa kontrola działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. Dodał, że z wniosków, które padały wybrano te jednostki, a pozostałe znajdą się w planach w latach następnych. Ponadto zasygnalizował, że w trakcie posiedzeń, w których uczestniczył, w rozmowach sugerowano skontrolowanie pewnych elementów. Podkreślił, że każdy radny ma prawo złożyć wniosek o kontrolę jakiejś sprawy i jeśli Rada to przyjmie, wówczas Komisja Rewizyjna taką kontrolę przeprowadzi (mieści się to w ramach punktu 7. „Realizacja zadań zleconych przez Radę Powiatu”).

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.

 

Głosowano w sprawie:
zatwierdzenia Planu Pracy Komisji Rewizyjnej na 2020 rok.

Wyniki głosowania
ZA: 19, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 2

Wyniki imienne:
ZA (19)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Stanisława Kuffel, Angelika Macura, Iwona Manys, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Barbara Studzińska, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (2)
Józef Gawrych, Andrzej Kowalski

 

Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że Rada Powiatu Świeckiego przy 19 głosach „za” podjęła Uchwałę nr XV/105/19 (uchwała w załączeniu).

 

 

  1. Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019.

Pan Adam Knapik tytułem wstępu odniósł się do otrzymanych materiałów dot. zagadnień z zakresu oświaty i formy ich prezentacji. Poinformował, że opracowanie, które zostało przekazane radnym w ubiegłym miesiącu jest syntetyczne i zawiera dane dot. wszystkich trzech punktów, które są ujęte w porządku obrad dzisiejszej sesji. Przed sesją ustalił z Panią Dyrektor, że będzie ona prezentować materiały oraz odpowiadać na pytania radnych dotyczące informacji o stanie realizacji zadań oświatowych, po czym przedstawiona zostanie informacja o rekrutacji oraz odpowiedzi na ewentualne pytania radnych w tej kwestii, a następnie przejdziemy do punktu 10 dot. stopnia zaawansowania inwestycji i remontów.

 

W formie pokazu slajdów „Informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019” przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, Pani Bożena Szydłowska. Zawierające przedstawione dane opracowanie, które otrzymali wszyscy radni, stanowi załącznik do protokołu. W trakcie wystąpienia odniosła się również do pytań, jakie padły w trakcie posiedzeń komisji.

Odpowiadając na pytanie, czy do egzaminu poprawkowego przystąpili wszyscy uczniowie, którzy byli do tego uprawnieni zaprzeczyła i poinformowała, że do egzaminu poprawkowego przystąpiło 27 z 29 uprawnionych. Jeden uczeń z Technikum w Świeciu oraz jeden uczeń z Technikum w Nowem do egzaminu poprawkowego nie przystąpili, co w świetle obowiązujących przepisów oznacza, że go nie zdali. Dodała, że dla 14 uczniów ten egzamin zakończył się sukcesem i egzamin maturalny zdali.

Stwierdziła, że podczas posiedzeń komisji najwięcej dyskutowano na temat wyników jakościowych osiąganych przez uczniów zaznaczając, że w większości uczelni wyższych egzamin maturalny zastępuje egzamin wstępny na studia i decydują właśnie wyniki procentowe uzyskane z poszczególnych przedmiotów. Następnie omówiła sposób przedstawienia danych na ten temat.

Odnośnie pytania o olimpijczyków poinformowała, że mieliśmy finalistkę XIX Olimpiady Wiedzy Teologicznej (była to uczennica z I LO), natomiast innych finalistów etapu krajowego olimpiad przedmiotowych w naszych szkołach w ubiegłym roku szkolnym nie było.

Nawiązując do pytania o wysoki wskaźnik drugoroczności w Szkole Specjalnej w Świeciu, powołując się na informacje od Dyrektora tej placówki wyjaśniła, że dotyczy to uczniów posiadających orzeczenia o umiarkowanym stopniu upośledzenia umysłowego, którzy realizują obowiązek szkolny w zespołach edukacyjno-terapeutycznych. Obowiązuje tam ocena opisowa, a dążenia pedagogów zmierzają ku temu, aby uczeń osiągnął pewne umiejętności i jeżeli ich nie osiąga, to nie jest promowany. Zwróciła również uwagę, że ci uczniowie mają prawo pobierać naukę w szkole podstawowej do 20 roku życia.

Mówiąc o finansowaniu przez Powiat Świecki stypendiów motywacyjnych dla uczniów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe poinformowała, że koszt wypłaty tych stypendiów zamknął się w tym roku w kwocie 173 763 zł.

Na uwagę Pani Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej, sugerującej błąd w przedłożonych materiałach, gdyż w tabeli nie ma wykazanego liceum w Nowem wyjaśniła, że nie było tam klasy maturalnej, ponieważ 3 lata wcześniej nie było naboru do liceum; potwierdziła, że w ZSP w Nowem egzamin maturalny przeprowadzono tylko w technikum (24 absolwentów).

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

  1. Informacja o rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.

W formie pokazu slajdów „Informację…” przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, Pani Bożena Szydłowska. Przedstawione dane liczbowe zawiera opracowanie: „Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019”. W trakcie wystąpienia, w formie wykresów i tabel przedstawiła następujące informacje:

  • liczba absolwentów i oddziałów (w poszczególnych szkołach) w roku szkolnym 2018/2029 oraz liczba przyjętych uczniów i utworzonych oddziałów (w roku szkolnym 2019/2020),
  • wybór miejsca kształcenia przez absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych w roku szkolnym 2019/2020,
  • średnia liczba uczniów w oddziałach klas pierwszych w roku szkolnym 2019/2020,
  • liczba uczniów w szkołach publicznych i niepublicznych w latach 2002-2019 (stan na 30 września),
  • uczniowie w szkołach prowadzonych i dotowanych przez Powiat Świecki – stan na 30 września 2019 r.,
  • uczniowie w szkołach publicznych – stan na 30.09.2019 r.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag.

 

 

  1. Informacja o stopniu zaawansowania inwestycji i remontów w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Świecki w roku 2019.

W formie pokazu slajdów „Informację…” przedstawiła Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu, Pani Bożena Szydłowska. Przedstawione dane liczbowe zawiera opracowanie: „Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019”. Omawiając zagadnienie zaprezentowała m.in. wykresy przedstawiające sumaryczną wielkość środków finansowych przeznaczonych na zadania inwestycyjne i remonty w latach 2000-2019 oraz środki finansowe na remonty i inwestycje, z podziałem na poszczególne placówki, a także dokumentację fotograficzną obrazującą efekty zrealizowanych prac. W trakcie wystąpienia omówiła również jak wygląda finansowanie oświaty i zasady naliczania subwencji, ponieważ na posiedzeniach komisji było wiele pytań dot. tej kwestii. Zaprezentowane wykresy i tabele zawierały następujące dane:

  • liczba uczniów w szkołach publicznych i niepublicznych w latach 2002-2019 (stan na 30 września),
  • wielkość części oświatowej subwencji ogólnej dla Powiatu w poszczególnych latach (od 2003-2020),
  • część oświatowa subwencji ogólnej – metryczka dla Powiatu Świeckiego na 2019 rok,
  • środki specjalne w subwencji oświatowej,
  • środki na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki w szkołach ogólnodostępnych,
  • liczba uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach ogólnodostępnych.

 

Pan Adam Knapik stwierdził, że w budynku, w którym znajduje Poradnia zwolniło się mieszkanie i nawiązując do sygnalizowanych przez Panią Dyrektor tej placówki potrzeb lokalowych zapytał, czy jest już plan odnośnie tego pomieszczenia.

 

Pani Bożena Szydłowska odpowiedziała, że Pani Dyrektor PPP złożyła odpowiednie wnioski do budżetu na przyszły rok, związane z zagospodarowaniem tego pomieszczenia na poddaszu dodając, że na ile środki pozwolą, na tyle będzie to realizowane.

 

Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.

 

 

  1. Sprawy różne.

W dyskusji wzięli udział:

Pan Grzegorz Goral przyznając, że powinien zadać to pytanie w czasie omawiania kwestii egzaminów dojrzałości, egzaminów ósmoklasistów itp. zwrócił uwagę na słabe wyniki z matematyki osiągane przez uczniów, zarówno w powiecie, jak i w województwie. Zasugerował zastanowienie się nad dokształceniem nauczycieli, którzy uczą nasze dzieci dodając, że gdyby nie korepetycje, to w ogóle nie zdałyby one egzaminów. Zastrzegł, że nie zna się na szkolnictwie, ale uważa, że trzeba coś w tym kierunku zrobić. Zastanawiał się, czy może należy nagradzać nauczycieli, żeby lepiej, skuteczniej uczyli i czy obecna sytuacja wynika z faktu, że program jest zbyt trudny i przeładowany. Zaapelował, aby pochylić się nad tym i pomyśleć, co można zrobić, żeby wyniki egzaminów dojrzałości i inne, przynajmniej z matematyki, były lepsze.

 

Pan Adam Knapik stwierdził, że wypowiedź radnego należy potraktować jako sygnał, bo trudno jest w tej chwili odpowiedzieć. Zwracając się do Zarządu wyraził zdziwienie, że na sesji nie są obecni dyrektorzy szkół dodając, iż jego zdaniem powinni oni uczestniczyć w posiedzeniu, którego przedmiotem jest dyskusja na temat zdawalności matur i egzaminów zawodowych, aby w razie potrzeby móc udzielić odpowiedzi na szczegółowe pytania radnych.

 

Pani Katarzyna Kaczmarek-Sławińska nawiązując do poruszonej przez radnego kwestii osiąganych wyników z matematyki odniosła się do przedstawionych danych, z których wynikało, że w dwóch szkołach, w technikach, było po około 50% absolwentów, którzy w ogóle przystępowali do matury. Stawiając pytanie, z czego to wynika poddała w wątpliwość stwierdzenie, że młodzież „sama z siebie” nie chce tego egzaminu zdawać. Zastrzegając, że jest to tylko jej opinia stwierdziła, iż od kolegów swoich dzieci słyszała, że osobom, którym grozi na koniec roku ocena niedostateczna proponowano, że otrzymają 2, pod warunkiem, że nie przystąpią do matury i sytuację taką oceniła jako niepokojącą.

 

Pan Adam Knapik stwierdził, że rozumie, iż Pani Radnej chodzi o konkretną szkołę i odpowiedzi mógłby udzielić kierujący nią dyrektor. Poprosił, żeby w przyszłym roku, kiedy to zagadnienie będzie rozpatrywane, dyrektorzy szkół byli obecni na sesji, bo zgłaszanych pod ich adresem różnego rodzaju problemów może być więcej.

 

Pani Barbara Studzińska zapewniła, że jeżeli będzie takie oczekiwanie, to dyrektorzy oczywiście będą obecni na sesji, natomiast biorąc pod uwagę, że bardzo szeroko dyskutowano na temat tego materiału na posiedzeniach wszystkich komisjach sądziła, iż wszelkie podnoszone przez radnych kwestie zostały rozstrzygnięte w trakcie posiedzeń, bądź też w dodatkowych materiałach, które Pani Dyrektor przygotowała na sesję.

Odnośnie pytania Pana Grzegorza Gorala zadeklarowała, że będzie na ten temat rozmawiać z dyrektorami szkół i udzieli pisemnej odpowiedzi (pismo znak PZEA.061.5.2019 z dnia 10.12.2019 r. w załączeniu).

 

Pan Adam Knapik przypomniał, że termin sesji grudniowej został wyznaczony już miesiąc temu i zwrócił uwagę, że ze względu na przypadające Święta jest mało dni, kiedy mogą się spotykać Komisje. Zastanawiając się, kiedy i jakie materiały przedłoży Zarząd do rozpatrzenia stwierdził, że na ostatniej sesji w tym roku na pewno będą dokonywane zmiany w budżecie. Poprosił Przewodniczących Komisji o sprawne zwoływanie posiedzeń w grudniu, a także – o ile jest to możliwe – o przekazanie przyjętych planów pracy w terminie do Świąt, żeby Biuro Rady miało czas na ich techniczne opracowanie i przygotowanie projektu uchwały.

Poinformował, że dzisiaj jest ostatni dzień pracy w Starostwie Pani Edyty Ksobiak, która przechodzi do innego pracodawcy. Po uzyskaniu potwierdzenia Starosty powiedział, że osoby, które miały kontakt z Panią Mecenas bardzo dobrze oceniały jej pracę jako radcy prawnego i dodał, że również żałuje, iż radni nie będą już mieć możliwości korzystania z jej pomocy w rozwiązywaniu wszelkich wątpliwości dot. pracy samorządu powiatowego.

 

 

  1. Zakończenie.

Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XV sesji Rady Powiatu Świeckiego.

Przewodniczący
Rada Powiatu Świeckiego

Adam Knapik

Przygotowała: Halina Matwiej

Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego