Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Rady Powiatu Świeckiego z dnia 21 kwietnia 2023 r.

 

Dot. posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście :

1. Pani Małgorzata Błaszkiewicz- Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu,

2. Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska- Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu,

3. Pani Bożena Gaca-Zielińska - Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

4. Pan Adam Kufel - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu,

5. Pan Artur Kurzyna- Wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu,

6. Pani Eleonora Lewandowska - Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem,

7. Pan Tomasz Michalak - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,

8. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego.

 

 

Otwarcia posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji i zaproszonych gości oraz przedstawiła porządek obrad w brzmieniu:

  1. Organizacja pracy szkół na rok szkolny 2023/2024. Sytuacja i przyjęte rozwiązania w szkołach ponadpodstawowych.
  2. Przygotowania szkół do egzaminu maturalnego i zawodowego.
  3. Sprawy bieżące.

Następnie przedstawiła nowych członków Komisji, Panią Lucynę Kuźniacką i Pana Tadeusza Fiedurka.

 

 

Do pkt. 1

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, wyjaśniając cel dzisiejszego spotkania poprosiła Dyrektorów szkół o przedstawienie informacji dot. organizacji szkół i przygotowań do egzaminu maturalnego i zawodowego.  

 

Pani Małgorzata Błaszkiewicz przedstawiła organizację pracy Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu na rok szkolny 2023/2024.

 

Pan Waldemar Fura zapytał, ile jest wolnych wakatów w placówce.

 

Pani Małgorzata Błaszkiewicz odpowiadając na to pytania szczegółowo wskazała na ilość wolnych wakatów w placówce, podając konkretne zajęcia i liczbę nieobsadzonych godzin.

 

Pan Waldemar Fura upewnił się, czy nie będzie z tego powodu problemów na rozpoczęcie roku szkolnego.

 

Pani Małgorzata Błaszkiewicz nie sądzi, aby były problemy z objęciem zajęć dla dzieci, ponieważ istnieje możliwość połączenia grup. Dodatkowo może się wspomóc nauczycielami emerytowanymi. Zakłada, że przynajmniej w zajęciach rehabilitacyjnych nie powinno być trudności, natomiast w logopedii i zajęciach opiekuńczo-wychowawczych może być problem.

 

Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska przedstawiła organizację pracy I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu na rok szkolny 2023/2024 oraz przygotowanie do tegorocznej matury.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że wolny wakat do nauczania języka włoskiego jest do zabezpieczenia.

 

Pani Małgorzata Cardona-Kocikowska zapewniła, że będzie szukać chętnych do objęcia wakatu. Ze względu na duże zainteresowanie tym przedmiotem należy poszukać nauczyciela z kwalifikacjami, który będzie w stanie poprowadzić zajęcia.

 

Pan Artur Kurzyna przedstawił organizację pracy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu na rok szkolny 2023/2024 oraz przygotowanie do egzaminu maturalnego i zawodowego.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska przypomniała, że Minister Oświaty określił maksymalną liczbę godzin zajęć, które mogą odbywać się w szkołach ponadpodstawowych.

 

Pan Adam Kufel wyraził obawy co do tej decyzji. Następnie przedstawił organizację pracy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu na rok szkolny 2023/2024 oraz przygotowanie do egzaminu maturalnego i zawodowego. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na kwalifikacje nauczycieli potrzebne do podjęcia zawodu.

 

Dyskutowano o uprawnieniach i kwalifikacjach nauczycieli, które wymagane są do rozpoczęcia pracy.  

 

Pan Tadeusz Fiedurek na przykładzie Dyrektora Adama Kufla powiedział, że odwołania od decyzji CKE mają sens.

 

Pan Adam Kufel zwrócił uwagę na zmiany, jakie mają zajść w egzaminach maturalnych.

 

Pan Tomasz Michalak przedstawił organizację pracy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu na rok szkolny 2023/2024 oraz przygotowanie do tegorocznej matury. W swoim wystąpieniu poinformował również o zaawansowaniu prac i założeniach projektu w związku z budową internatu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, na komentarz Pani Eleonory Lewandowskiej dot. dzieci z niepełnosprawnościami powiedziała, że założeniem nowego prawa jest to, iż dzieci z upośledzeniami mają pozostać w szkołach powszechnych. Wyraziła tym faktem obawy o obniżenie standardu i jakości nauczania innych uczniów. W kontekście budowy internatu w Warlubiu odparła, iż zaplanowana w nim liczba miejsc jest jak najbardziej adekwatna do potrzeb terenu, jakie szkoła obejmuje. Następnie zapytała o ilość nauczycieli z niepełnym wymiarem czasu pracy w SOSW w Warlubiu.

 

Pan Tomasz Michalak poinformował, że są to tylko 4 osoby.

 

Pani Eleonora Lewandowska przedstawiła organizację pracy Zespołu Szkół w Nowem na rok szkolny 2023/2024 oraz przygotowanie do tegorocznego egzaminu maturalnego i zawodowego, zwracając  jednocześnie uwagę na wymagania nowej formuły.

 

Pan Adam Kufel odniósł się do wprowadzonych zmian egzaminów maturalnych.

 

Pan Dariusz Woźniak wyraził zdanie, że być może język polski będzie trudniejszy niż matematyka.

 

Następnie Dyrektorzy szkół, na prośbę Pani Urszuli Kempińskiej-Czerwińskiej wskazali na procent uczniów, którzy nie przystąpią do tegorocznej matury.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, biorąc pod uwagę zmiany w Karcie Nauczyciela dot. przejścia na emeryturę przez nauczycieli zapytała, czy w szkołach jest zagrożenie z tego powodu.

 

Pan Adam Kufel zauważył, że zależy to od sposobu liczenia stażu emerytalnego, ale w 2 LO w Świeciu nie ma takiego zagrożenia.

 

Pan Urszula Kempińska-Czerwińska powiedziała, że w szkołach podstawowych nauczyciele zaczekają z przejściem na emeryturę tak, aby później mogli sobie dorabiać.

 

Pan Adam Kufel odparł, że nauczyciele-emeryci nie mają świadomości, że obecnie pracujący emeryt nie ma już takiego wzrostu emerytury za dodatkowe lata, dlatego opłaca się przejść na emeryturę później.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że nauczyciele skorzystają, ponieważ przejdą na emeryturę i będą mogli dorabiać.

 

Pan Adam Kufel wyraził swoją opinię, iż w szkołach podstawowych trudniej jest pracować ze względu na ilość skarg do kuratoriów i dużą roszczeniowość, szczególnie w środowiskach miejskich.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że dochodzi do tego presja małych środowisk. Następnie zadała pytanie o podwyżkę płac dla nauczycieli.  

 

Pani Bożena Gaca-Zielińska odparła, że mamy trudny rok, czeka nas zwiększony nabór do szkół, dlatego obserwuje miesięczne wydatki na gruncie płac.

 

Pan Dariusz Woźniak wtrącił, iż mamy o 1 punkt procentowy wyższe wykonanie po pierwszym kwartale niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, tj. wykonanie płac wynosi teraz 22%.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska dodała, że wszystkie samorządy twierdzą, iż będzie kłopot z podwyżkami.

 

Pan Dariusz Woźniak objaśnił, że jeżeli będą podwyżki, to musi być zwiększona subwencja oświatowa. Nie jest przekonany, czy wystarczy ona na podwyżki ale jest pewien, że ona się pojawi. Dodał, iż jest jasno powiedziane, że subwencja oświatowa przyznana na rok 2023 uwzględnia podwyżkę 8% i nie ma informacji o naliczeniu innej.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że rozmowy się toczą, a związki zawodowe nie przystępują na propozycje ze strony rządu.

 

Pan Dariusz Woźniak poinformował, że na komisji wspólnej rządu i samorządu stała sprawa finansów ogólnie samorządowych. Padła deklaracja ze strony rządowej, że w tym roku samorządy otrzymają dodatkowe środki. Przypuszcza, że jeżeli pojawia się strumień na zrekompensowanie procesów inflacyjnych, to negocjacje ze stroną związkową poskutkują zwiększoną subwencją oświatową.

 

Pani Eleonora Lewandowska zwróciła uwagę na podniesienie minimalnej płacy, która nastąpi w lipcu.

 

Pan Dariusz Woźniak wskazał, iż według danych przekazanych przez GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za marzec wyniosło 7500 złotych brutto. Dlatego uważa, że wynagrodzenie nauczyciela początkującego wynoszące 3700 złotych brutto jest zdecydowanie za niskie.

 

Pan Adam Kufel zgodził się z tym ale dodał, że trzeba pamiętać o tym, iż w dalszym ciągu administracja zarabia jeszcze mniej niż nauczyciele.

 

Pani Stanisława Kuffel nawiązała do nowego systemu nauczania i wychowywania bezstresowego, który pojawia się w niektórych szkołach w Polsce, a który polega na braku ocen i możliwości wyboru przez ucznia czego chce się uczyć. Wskazała na założenia takiego systemu i zapytała, czy pojawia się już to w szkołach ponadpodstawowych.

 

Pan Adam Kufel odparł, że takie rozwiązanie nie może pojawić się w szkołach ponadpodstawowych, ponieważ to nie szkoły ustalają wymagania maturalne. Uważa również, że duży stres przeszkadza, ale działa on też mobilizująco. 

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska zwróciła uwagę, iż aby przejść na taki system pracy wymagana jest zgoda rodziców. Istnieją zarówno jego plusy jak i minusy, ale ostatnio bardzo głośno mówi się o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży i potrzebie większej liczby socjalistów. Retorycznie zapytała, czy tworząc podstawę programową i wymagania sami nie powodujemy, że szkoła staje się stresowa przez przeładowany materiał.

 

Pan Adam Kufel przytoczył pewną sytuację w szkole, która jest dowodem na to, że uczniowie słuchają akustycznie i nie analizują, a właściwą diagnozą stresu jest działanie multimediów na percepcję.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska z uwagi na wyczerpanie tematyki 1 części posiedzenia podziękowała Dyrektorkom za przybycie, życzyła przede wszystkim pozyskania kadry, pracowitego końca roku oraz dużej wytrwałości i siły.

 

 

Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

 

Obecni na posiedzeniu członkowie komisji– wg załączonych list obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Pani Karolina Gapska-Kostrzewa- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu,

3. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Świecki,

4. Pan Adam Meller- Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu,

5. Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego w Starostwie Powiatowym w Świeciu,

6. Pan Tomasz Michalak- Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,

7. Pan Dariusz Woźniak- Skarbnik Powiatu Świeckiego,

 

Otwarcia części wspólnej posiedzenia dokonała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Urszula Kempińska-Czerwińska, która powitała członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie stwierdziła kworum pozwalające podejmować uchwały przez Komisje oraz przedstawiła porządek obrad w brzmieniu:

1.Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego, w tym:

  1. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,
  2. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej,
  3. Ocena zasobów pomocy społecznej.

2. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1

Pan Zbigniew Semrau przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie przyjęcia od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zadań z zakresu administracji rządowej związanych z kwalifikacją wojskową w latach 2023, 2024 i 2025 (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.04.2023 r.).

 

Pan Adam Meller przedstawił kolejno projekty uchwał Rady Powiatu Świeckiego w sprawie:

  1. przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1285C Dworzysko - Topolno na odcinku od km 6+450 do km 7+800,
  2. przekazania zarządzania drogą powiatową nr 1213C Osie stacja kolejowa - Drzycim na odcinku od km 9+900 do km 10+420,
  3. zmiany uchwały Nr XXII/139/12 z dnia 28 listopada 2012 roku w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Świecki oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,

które stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.04.2023 r.

 

Do przedstawionych materiałów nie wniesiono żadnych uwag i zapytań.

 

Następnie Pan Adam Meller omówił Sprawozdanie z remontów i inwestycji drogowych w 2022 roku” oraz „Podsumowanie kosztów zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2022/2023” (materiały te stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11.04.2023 r.).

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przygotowany materiał. Oceniła, że rok ten był wyjątkowy, zarówno pod względem kosztów jak i ilości wykonanych prac.

 

W dalszej kolejności Pan Adam Meller omówił „Podsumowanie kosztów zimowego utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2022/2023”, stanowiący załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11.04.2023 r.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska wskazując na profesjonalnie przygotowany materiał powiedziała, że mamy w nim zawarte porównanie poniesionych kosztów. Należałoby zatem postawić pytanie, czy będzie nas stać na zimowe utrzymanie dróg patrząc na wzrost cen.

 

Pan Roman Witt podziękował Panu Dyrektorowi za owocną współpracę i szybkie podjęcie działań w zakresie sprzątania po zimie.

 

Pan Adam Meller dodał, że prace te wykonywane są dwuetapowo, ponieważ materiału zalegającego przy krawężnikach jest naprawdę sporo.

 

Pan Roman Witt zwrócił uwagę na kwestię objazdów w związku z remontem mostu w Terespolu. Należy podjąć działania, aby nie dochodziło do sytuacji, w której samochody wielkogabarytowe muszą być usuwane ze względu na to, iż nie zmieściły się.

 

Pan Adam Meller zapewnił, że takie przypadki są analizowane. Wskazał, że pojawiają się już pierwsze sygnały o degradacji naszych dróg na niektórych odcinkach, stąd prawdopodobnie zostaną wprowadzone ograniczenia tonażowe, ale sytuacja ta będzie monitowana u KPP w Świeciu jak i ITD. Zbierana jest dokumentacja, analizowane są koszty dlatego zastanawiają się, czy nie dojdzie do sytuacji w której będziemy rościć o odszkodowanie za zniszczoną infrastrukturę.

 

Pan Grzegorz Goral przypomniał, że mówił o tym na Sesji Rady Powiatu Świeckiego ale zapewniano go wówczas, że wszystko będzie w porządku i Powiat nie będzie musiał ponosić kosztów dewastacji tych dróg, tylko Marszałek. Zwrócił także uwagę na drogę w Płochocimiu- jest to dobra droga, ale nie podoba mu się to, iż nikt nie kontroluje pojazdów wielkogabarytowych, które tamtędy jeżdżą, choć mają wyznaczony objazd boczną drogą w Trzebiniach, przez co samochody osobowe zmuszane są zjeżdżania na pobocze, uszkadzając je. Odnośnie zimowego utrzymania dróg stwierdził, że koszty te są bardzo duże i chciałby, aby zwrócono uwagę na strategiczne miejsca do odśnieżania.

 

Pan Adam Meller wyjaśnił, iż nasz powiat jest dość duży i bywa tak, że w różnych miejscach jest inna pogoda, stąd mamy dyspozytorów w celu zmniejszenia kosztów. Ludzie mają różną percepcję postrzegania rzeczywistości i dla jednych droga jest przejezdna, a dla innych nie, dlatego należy weryfikować każde zgłoszenie. Podkreślił, że jeden wyjazd 13 pojazdów na całą sieć dróg to koszt 100 000 złotych dla Powiatu. Zwykle zatory drogowe spowodowane są przez samochody ciężarowe, ale nie obowiązuje prawo, które obliguje ich kierowców do posiadania opon zimowych. Należy pamiętać, że minimalizujemy skutki złych warunków atmosferycznych a nie eliminujemy je całkowicie, ponadto obowiązują standardy uzależnione od ilości opadów. Podsumował, że należy zachować zdrowy rozsądek.

 

Pan Grzegorz Goral zgodził się, że jest to trudny temat, ale na pewno mamy pracowników, którzy się na tym znają. Myśli przede wszystkim o podjazdach, w których ciągle są takie same problemy i to jest główne zagrożenie.

 

Pan Adam Meller wyjaśnił zasady utrzymania dróg na przykładzie 3 standardu i podkreślił, że ważny jest rozsądek kierowców. 

 

Pan Grzegorz Goral uważa, że wydajemy dużo pieniędzy, ale nie widać skutków.

 

Pan Franciszek Koszowski powiedział, że przy zimowym utrzymaniu dróg podczas ciągłego i intensywnego opadu śniegu nie da się utrzymać dróg w stałej przejezdności. Przy tylu odcinkach dróg nie da się tego wykonywać wybiórczo i wymaga to czasu.

 

Pan Roman Witt zwrócił się do Pana Wicestarosty z propozycją, aby na związkach do których należymy poruszać temat procesu legislacyjnego w sejmie i nakazania zmiany opon samochodów ciężarowych na zimowe, które są największym utrudnieniem. Ludzie przyzwyczaili się do wysokiego standardu ale należy mieć na uwadze, że nigdy nie zachowamy możliwości przejazdu zimą takiej samej, jak w lecie, a jeżeli to się uda to przy bardzo wysokich kosztach. Drugą kwestią na jaką chciałby zwrócić uwagę w związku z drogami są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w gminach, które nie zwracają uwagi na to, jak się rozwijają. Dla przykładu rozbudowują zakład do dużych gabarytów, do których nie ma dojazdów. Uważa więc, że warto zwrócić uwagę gminom tym bardziej, że określone są strefy ekonomiczne/inwestycyjne dla przemysłu.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska uważa, że dużą winę mają kierowcy, którzy nieodpowiedzialnie zachowują się na drogach i nie przygotowują się do sezonu zimowego.

 

Pan Roman Witt dopowiedział, że należy zmienić przepisy zobowiązujące zmianę ogumienia dostosowanego do pogody.

 

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa omówiła kolejno:

  1. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 09.03.2023 r.),
  2. Sprawozdanie z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11.04.2023 r.),
  3. Ocena zasobów pomocy społecznej (załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 11.04.2023 r.).

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska odparła, że materiał został przygotowany bardzo profesjonalnie. Co do liczby zatrudnionych w PCPR uważa, iż zadań jest bardzo dużo, dlatego zarówno Pani Dyrektor jak i pracownikom należą się wyrazy wdzięczności za zaangażowanie w ich realizację. Zwróciła jednocześnie uwagę, że bardzo ważne jest wpieranie rodzin zastępczych z racji, iż są to dzieci ze środowisk  dysfunkcyjnych z bagażem przykrych doświadczeń.

 

Pani Karolina Gapska-Kostrzewa zgodziła się z przedmówczynią.

 

Pan Grzegorz Goral stwierdził, że Pani Dyrektor jest jedyną osoba, która uśmiecha się kiedy mówi o swojej pracy co potwierdza, że lubi to co robi.

 

Pani Urszula Kempińska-Czerwińska podziękowała za przygotowany materiał.        

 

Pan Dariusz Woźniak przedstawił projekt uchwały Rady Powiatu Świeckiego w sprawie zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2023 (omówiony materiał stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 18.04.2023 r.).

Do materiału żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.

 

 

Dot. części III- posiedzenia Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

 

Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej – wg załączonej listy obecności.

Obecni na posiedzeniu goście:

1. Pani Bożena Gaca-Zielińska- Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu,

2. Pani Małgorzata Gackowska- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu,

3. Pan Franciszek Koszowski- Wicestarosta Świecki,

4. Pan Tomasz Michalak- Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu,

5. Pani Katarzyna Wolska- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu.

 

Otwarcia tej części posiedzenia dokonał Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej Pan Roman Witt, który powitał wszystkich obecnych i przedstawił porządek obrad w brzmieniu:

1. Analiza funkcjonowania Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Warlubiu.

2. Informacja o sytuacji sanitarno - epidemiologicznej w Powiecie Świeckim.

3. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii.

4. Sprawy bieżące.

 

 

Do pkt. 1 cz. III

Pan Tomasz Michalak przedstawił informacje dot. funkcjonowania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).

 

Pan Marek Mazurek zauważył, że w przygotowanym sprawozdaniu zabrakło wynagrodzenia w poszczególnych grupach zawodowych, ale można wyliczyć to z budżetu. Następnie zadał pytanie, czy placówka posiada wiedzę co dzieje się z absolwentami, którzy ukończyli szkołę i jak odnajdują się oni w życiu.

 

Pan Tomasz Michalak odpowiadając na to pytanie zwrócił uwagę na dwie drogi. Po pierwsze uczniowie posiadający stopień upośledzenia lekkiego mogą uczyć się w szkołach zawodowych. Najczęściej wybierają oni branżową szkołę I stopnia w Warlubiu, gdyż są oni społecznie zaadoptowani i od pewnego czasu realizują swoją edukacyjną ścieżkę. W placówce pobierają naukę wynikającą z zawodowego planu nauczania, czyli przedmiotów ogólnych, a wszystkie inne przedmioty zawodowe realizują w ośrodkach doskonalenia zawodowego, gdzie po kursach zdają egzaminy dzięki którym uzyskują kwalifikacje zawodowe w poszczególnych branżach zawodowych. Drugą część natomiast stanowią absolwenci którym nie nadaje się kwalifikacji zawodowych ze względu na stopień umiarkowany, znaczny bądź sprzężony. Są jednak uczniowie na tyle zdeterminowani, że chcą żyć na własny rachunek. Poinformował również o swoim pomyśle dot. zakupu tzw. wirtualnych maszyn, które umożliwiają nabycie technicznych umiejętności.

 

Pan Marek Mazurek doprecyzował, że w swoim pytaniu chodziło mu o to, czy takie osoby odnajdują się na otwartym rynku pracy.

 

Pani Stanisława Kuffel zapytała, jak długo Pan Tomasz Michalak jest dyrektorem placówki.

 

Pan Tomasz Michalak odparł, że 19 lat, a wcześniej był również nauczycielem.

 

Pani Stanisława Kuffel wyjaśniła, że jej pytanie wynika z tego, iż kiedy znajduje się w gronie dyrektorów-nauczycieli często mówi się o wypaleniu nauczycielskim. Patrząc jednak na entuzjazm Pana Dyrektora, jego zaangażowanie pomimo trudności dydaktycznych i wychowawczych, a także organizowanie wycieczek, uspołecznianie czy spotykanie się z innymi szkołami można tą szkołę podawać jako przykład.

 

Pan Tomasz Michalak zauważył, że samemu nie udałoby mu się tego osiągnąć.

 

Pan Grzegorz Goral jest pod wrażeniem tego, co ta placówka robi i życzy, aby wszystko układało się wg założeń.

 

 

Do pkt. 2

 

Pani Małgorzata Gackowska przedstawiła „Informację o sytuacji sanitarno - epidemiologicznej w Powiecie Świeckim”, stanowiącą załącznik do protokołu.

 

Pan Roman Witt zapytał, czy w związku z różnicami w programie szczepień obywateli Ukrainy pojawiły się w tej sferze jakieś problemy.

 

Pani Małgorzata Gackowska wyjaśniła, że część rodzin przebywająca w powiecie na dłuższy pobyt wchodzi w nasz kalendarz szczepień, jednakże co do dużej liczby osób, które są na naszym terenie krótkotrwale, przemieszczając się między miastami trudno mówić o trwałym szczepieniu. Podkreśliła tez, że nie ma obowiązku kwalifikować i zmuszać do szczepień jeżeli nie jest to osoba, która przebywa na stałe. Na pytanie, czy są problemy z chorobami z innych źródeł odparła, że nie ma takowych, nie ma również zwiększonych zachorowań czy incydentów zdrowotnych, choć takie obawy były. Mimo, iż zdarzają się incydentalne zachorowania nie mają one w żaden sposób wpływu na nasze bezpieczeństwo.

 

Pani Stanisława Kuffel w związku z coraz częstym widokiem braku maseczek wśród pacjentów poradni czy klientów aptek zapytała, czy są jakieś konsekwencje w stosunku do pracowników takich placówek.

 

Pani Małgorzata Gackowska wskazała, że obostrzenia są już teraz na tyle łagodne, że są to w zasadzie zalecenia na zasadach bardziej dobrowolności. Obowiązują one jednak w poradniach czy szpitalach, a ich przestrzeganie leży w obowiązku właścicieli, dbając o bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Uważa jednak, że każdy z nas sam zadecyduje, czy chce stosować maseczkę czy nie, a sanepid, straż miejska czy policja nie ma konieczności realizować kar w tym zakresie.

 

 

Do pkt. 3

 

Pani Katarzyna Wolska omówiła Sprawozdanie z działalności Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świeciu za rok 2022 (materiał ten stanowi załącznik do protokołu).

 

Pan Roman Witt zapytał o przypadku „medialnej” łabędzicy.

 

Pani Katarzyna Wolska odpowiedziała, że chwilowo nie ma na ten temat żadnych nowych wiadomości.

 

 

Do pkt. 4

 

W sprawach bieżących nikt nie zabrał głosu.

 

Na tym zakończono tą część posiedzenia.

 

Protokolant:

Katarzyna Kwaśnik

Biuro Rady

 

Przewodnicząca Komisji

Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

(Urszula Kempińska-Czerwińska)

 

 

Wiceprzewodniczący Komisji

Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej

(Roman Witt)

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego