Zarządzenie Nr 23/21 Starosty Świeckiego z dnia 18 marca 2021 roku w sprawie przyjęcia zmian w szczegółowych zasadach i procedurach udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych.
Na podstawie art. 35a ust. 1 pkt. 7 lit. d oraz ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020r., poz. 426 ze zm.)[1], zarządzam, co następuje:
§ 1
- Przyjąć zmiany do szczegółowych zasad i procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych w brzmieniu załącznika nr 1.
- Wyżej wymienione zmiany do zasad i procedur zostały pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych Uchwałą Nr 2/2021 z dnia 11 marca 2021 roku.
§ 2
Udzielanie dofinansowania na powyższe zadania odbywać się będzie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2015 roku poz. 926 ze zm.).
§ 3
Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Z up. Starosty
Franciszek Koszowski
Wicestarosta
Uzasadnienie
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym nałożyła na samorząd zadania publiczne w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020r., poz. 426 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reguluje zakres zadań realizowanych przez samorząd powiatowy (Dz. U. z 2015 roku poz. 926 ze zm.).
W/w akty prawne w sposób szczegółowy nie określają zasad przyznawania dofinansowania na zadania w zakresie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych.
W związku z realizacją przez Powiat Świecki/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu od 2012 roku pilotażowego programu „Aktywny Samorząd”, który aktualnie umożliwia udzielanie pomocy ze środków PFRON do zakupu sprzętu elektronicznego lub jego elementów i oprogramowania dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu, wzroku oraz słuchu, zasadnym jest umożliwienie udzielenia dofinansowania do zakupu sprzętu komputerowego oraz specjalistycznego oprogramowania osobom niepełnosprawnym z upośledzeniem umysłowym, chorobami psychicznymi oraz całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, które nie są adresatami żadnych programów realizowanych przez PFRON, a wsparcie w postaci dofinansowania w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się do zakupu sprzętu komputerowego i specjalistycznego oprogramowania jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby niepełnosprawne z terenu powiatu świeckiego.
Ponadto z przeprowadzonej szczegółowej analizy rozdziału II Szczegółowych zasadi procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków PFRON na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych, tj. „Katalog zawierający wykaz urządzeń (wraz z montażem) lub wykonania usług realizowanych w zależności od rodzaju niepełnosprawności”, wynika, że zapisy w/w rozdziału dotyczące wymogu „samotnego zamieszkiwania” stanowi ograniczenie w dostępności do dofinansowań m.in. telefonów komórkowych, kuchenek mikrofalowych dla pozostałych osób niepełnosprawnych. W celu uniknięcia pozbawiania możliwości uzyskania dofinansowania przez osoby niepełnosprawnych zamieszkujących z rodziną, zdecydowano o wniesieniu zmian do zasad, które stanowią załącznik do niniejszej uchwały. Z oceny Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych wynika, że pomimo, iż osoby niepełnosprawne zamieszkują z rodziną, dofinansowanie do zakupu m.in. telefonu komórkowego czy kuchenki mikrofalowej jest zasadne i ma na celu zlikwidowanie istniejących barier.
W związku z powyższym w celu racjonalizacji i podnoszenia efektywności wydatków publicznych na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej, celowości wykorzystania tych środków oraz oszczędności wydatków z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów, wprowadza się zmiany w Zarządzeniu Nr 215/14 z dnia 24 lutego 2014 roku zmienionych Zarządzeniem nr 25/15 Starosty Świeckiego z dnia 10 marca 2015 roku, Zarządzeniem nr 118/16 Starosty Świeckiego z dnia 29 czerwca 2016 roku, Zarządzeniem nr 132/16 Starosty Świeckiego z dnia 29 listopada 2016 roku, Zarządzeniem nr 169/17 Starosty Świeckiego z dnia 19 maja 2017 roku oraz Zarządzeniem nr 232/2018 Starosty Świeckiego z dnia 22 lutego 2018 roku w sprawie przyjęcia szczegółowych zasad i procedur udzielania osobie fizycznej dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na likwidacje barier w komunikowaniu się i technicznych.
[1] Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 roku: poz. 568, poz. 875, z 2021 roku: poz. 159