Protokół wspólnego posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu Świeckiego z dnia 24 maja 2023 r.
Porządek obrad:
Część I- posiedzenie Komisji Polityki Finansowej:
- Analiza zatrudnienia i wynagrodzenia w Starostwie Świeckim oraz w jednostkach podległych pod kątem realizacji budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022.
- Szczegółowe sprawozdanie z wykorzystania mienia Starostwa Powiatowego w zakresie jego komercyjnego zagospodarowania.
- Sprawy bieżące.
Część II- wspólne posiedzenie Komisji Polityki Finansowej oraz Infrastruktury i Gospodarki:
- Analiza materiałów będących przedmiotem obrad Rady Powiatu Świeckiego.
- Sprawy bieżące.
Część III- posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki:
- Zapoznanie się ze stanem budynków i zaplecza instytucji oświatowych.
Dot. części I posiedzenia Komisji Polityki Finansowej
Obecni na posiedzeniu członkowie Komisji Polityki Finansowej- według załączonej listy obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pani Iwona Karolewska- Sekretarz Powiatu Świeckiego,
- Pan Franciszek Koszowski - Wicestarosta Powiatu Świeckiego,
- Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Barbara Słowińska- Zastępca Kierownika Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Barbara Studzińska - Starosta Powiatu Świeckiego,
- Pani Danuta Trajder – Główna Księgowa Starostwa Powiatowego w Świeciu.
Otwarcia posiedzenia dokonał Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Finansowej, Pan Andrzej Kowalski, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości.
Do pkt. 1 cz. I
Pani Danuta Trajder przedstawiła „Analizę zatrudnienia i wynagrodzenia w Starostwie Świeckim oraz w jednostkach podległych pod kątem realizacji budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2022” (przedstawiony materiał stanowi załącznik do protokołu).
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, iż nikt nie obniża wynagrodzeń w przedstawionych placówkach. Przypomniał o podwyżce płac m.in. w DPS Gołuszyce czy Powiatowym Urzędzie Pracy, ale mimo tego dysproporcje nadal występują, co wynika z wewnętrznych taryfikatorów wynagrodzeń w poszczególnych placówkach.
Pani Danuta Trajder wskazała, iż domy pomocy społecznej czy domy dziecka są placówkami o profilu specjalnym, w związku z tym wynagrodzenia wynikają z przepisów i są wyższe w stosunku do pozostałych jednostek.
Pan Franciszek Koszowski poinformował, iż na ostatnim posiedzeniu Zarządu ustalono, że jeżeli pojawią się stosowne dochody budżetu Powiatu dojdzie do wyrównania bądź podniesienia pensji, ale nie jest pewny, czy zlikwidujemy te dysproporcje, ponieważ to dyrektor jednostki dokonuje podziału.
Pani Danuta Trajder podkreśliła, że zależy to od finansów budżetu Powiatu, które obniżyły się m.in. ze względu na Polski Ład. Jednocześnie wzrost kosztów energii spowodował, że nasze możliwości nie są tak optymistycznie, aby móc na szybko rozważać podniesienie wynagrodzeń.
Pan Andrzej Kowalski odnosząc się do przygotowanego materiału upewnił się, że wynagrodzenia zawarte w ostatniej rubryce mają wartość brutto.
Pani Danuta Trajder potwierdziła i dodała, że w pierwszej tabeli są one podane łącznie z odprawami.
Pan Józef Gawrych zwrócił uwagę, iż odprawy planowane są co roku, ale nie wiadomo, czy pracownik odejdzie.
Pan Andrzej Kowalski podsumowując powiedział, że wynagrodzenia nie kształtują się rewelacyjnie i choć płacimy pracownikom tyle, na ile pozwalają nam możliwości, należy jednak zdawać sobie sprawę z tej sytuacji, a jako przykład podał Powiatowy Urząd Pracy.
Pani Iwona Karolewska odparła, że przez pewien czas pracowała w Powiatowym Urzędzie Pracy stąd wie, że pula podwyżek była zawsze taka sama dla wszystkich jednostek organizacyjnych powiatu. Wskazała, że w jednostce tej była różnica w wynagrodzeniu na poszczególnych stanowiskach, tj. było kilka stanowisk z wysokim wynagrodzeniem zasadniczym, a większa grupa pracowników dostawała mniejsze podwyżki, co przez lata nawarstwiało się. Wyrównanie takich różnic nie jest łatwe, dlatego dysproporcje są nadal widoczne.
Pan Franciszek Koszowski zwrócił uwagę, że podwyżki na etat przyznawane są kwotowo a nie procentowo tak, aby nie powiększać dysproporcji.
Pani Iwona Karolewska dodała, że nie wie jak jest w innych jednostkach, ale w Starostwie podwyżki przyznawane są kwotowo, co jest bardziej sprawiedliwe dla pracowników.
Pan Józef Gawrych odparł, że dysproporcje w wynagrodzeniach będą zawsze. Jest duży przekrój zawodowy, gdzie mamy zarówno dom pomocy społecznej, administrację, oświatę czy internaty, w których obowiązują różnego rodzaju dodatki czy świadczenia wynikające np. z Karty Nauczyciela w przypadku oświaty.
Pan Andrzej Kowalski wyraził opinię, iż słabo możemy być zadowoleni z tych wynagrodzeń.
Pani Iwona Karolewska zauważyła, iż dużym problemem przy wzroście minimalnego wynagrodzenia jest to, że pracownicy obsługi otrzymują pensje na podobnym poziomie co urzędnicy.
Pan Andrzej Kowalski odparł, że jest to problem.
Pan Franciszek Koszowski powiedział, że od lipca najniższa płaca będzie wynosić 3600 zł brutto, natomiast od przyszłego roku już 4200 złotych brutto. Stąd aby zachować odpowiednie różnice należałoby podwyższyć pensje wszystkim pracownikom o 600 złotych, a w tym celu potrzebne są środki finansowe.
Pan Andrzej Kowalski podsumował, że należy szanować pracę każdego pracownika, bo każdy, od najniższego do najwyższego szczebla jest potrzebny danej instytucji. Musimy jednak zachować przy tym odpowiednie proporcje.
Pan Franciszek Koszowski zgodził się z tą uwagą.
Pani Danuta Trajder zwróciła uwagę, iż należy utrzymać płynność finansową, zabezpieczając koszty statutowe.
Pan Józef Gawrych szanując pracę każdego odparł, że mógłby zastąpić panią z obsługi, ale nie wie, czy udało by się to w drugą stronę.
Do pkt. 2 cz. I
Pani Barbara Słowińska przedstawiła „Sprawozdanie z wykorzystania mienia Starostwa Powiatowego w Świeciu w zakresie jego komercyjnego zagospodarowania” (materiał ten stanowi załącznik do protokołu).
Pan Andrzej Kowalski odwołując się do działalności szpitala powiedział, że nie zgadza się z głosami krytyki, ponieważ jakość placówki poprawia się, a do budżetu Powiatu wpływają środki z wynajmu lokali użytkowych czy dzierżawy.
Pan Józef Gawrych dodał, że nie mamy z tego tytułu żadnych kosztów, tylko czysty zysk.
Pan Andrzej Kowalski zgodził się z przedmówcą.
Pan Franciszek Koszowski dodał, że jest to prywatny operator i wypracowują oni zysk, dodatkowo płacąc czynsz.
Do pkt. 3 cz. I
W sprawach różnych nikt nie zabrał głosu.
Dot. części wspólnej posiedzenia Komisji Polityki Finansowej oraz Komisji Infrastruktury i Gospodarki.
Obecni na posiedzeniu członkowie komisji- według załączonych list obecności.
Obecni na posiedzeniu goście:
- Pan Zbigniew Semrau- Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu,
- Pani Barbara Studzińska - Starosta Powiatu Świeckiego.
Otwarcia tej części posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji Infrastruktury i Gospodarki, Pan Brunon Han, który powitał członków Komisji oraz zaproszonych gości. Następnie poinformował o możliwości lotu awionetką nad polami rzepakowymi. Mimo, że termin na zgłoszenie zainteresowania minął, zachęcił radnych do przyłączenia się do tego wydarzenia.
Do pkt. 1 cz. II
Pan Józef Gawrych przedstawił Sprawozdanie z realizacji Programu opieki nad zabytkami dla Powiatu Świeckiego za lata 2021-2022, stanowiący załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 08.05.2023 r. Poinformował również, że przetarg na przebudowę zabytkowego spichlerza w Bąkowie został rozstrzygnięty i zmieścił się w kosztorysie. Dlatego też po dostarczeniu przez firmę wszystkich niezbędnych dokumentów zostanie podpisana umowa i jeszcze w tym roku rozpocznie się pierwszy etap prac.
Pan Brunon Han zauważył, że w sprawozdaniu jest nadmienione, iż w budżecie Powiatu Świeckiego brak jest środków na ochronę zabytków i dlatego nic nie robi się w tym zakresie. W związku z tym zapytał, czy jest taka potrzeba.
Pan Józef Gawrych odpowiadając na pytanie wyjaśnił, że mamy 2 uchwały w tej sprawie: jedną z nich jest Program ochrony nad zabytkami, natomiast druga uchwała dot. ewentualnego dofinansowania zewnętrznych inwestycji. W drugim przypadku to podmioty zewnętrzne mogą zwrócić się o dotacje na realizację zadań związanych z ochroną zabytków, a z racji tego co roku nie mamy takich środków. Dlatego też realizowane są zadania własne, stąd taki opis.
Pan Franciszek Koszowski poinformował, iż w związku z nieobecnością na najbliższej sesji Kierownika Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego to on przedstawi Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu.
Pan Zbigniew Semrau przedstawił „Kompleksową informację z zakresu stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu” (która stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 16.05.2023 r.). Dodał, iż na sesji Rady Powiatu obecni będą Komendanci Straży Pożarnej i Policji, którzy szczegółowo udzielą informacji. Podsumowując zaznaczył, że sprawozdanie z Wód Polskich zostanie przekazane do końca czerwca, co też wynika z ustawy Prawo Wodne, które nakłada obowiązek przedstawienia takiej informacji Radzie do końca drugiego kwartału.
Pan Adam Knapik zapytał o sytuację osób z Ukrainy, które zamieszkują na naszym terenie, a których opłaca Powiat z pieniędzy Wojewody. Zwrócił uwagę, że Pan Zbigniew Semrau powołany był do zespołu zajmującym się weryfikacją odpłatności, gdzie zgodnie z zasadami osoby te powinny już płacić za swój pobyt. Nic się jednak nie zmienia w tej sprawie, gdyż ci ludzi nie mają środków.
Pan Zbigniew Semrau zgodził się z przedmówcą i poinformował, że dotąd zweryfikowano 90 osób, które zadeklarowały o swojej trudnej sytuacji, a tylko 9 opłaca swój pobyt.
Pan Adam Knapik dopytał, czy są to osoby zamieszkujące u Państwa Mazur i otrzymując odpowiedź twierdzącą zadał pytanie, jak zostało to zweryfikowane.
Pan Zbigniew Semrau objaśnił, że odbyły się rozmowy z właścicielem, który wskazał na osoby, które otrzymały pracę i do niej jeżdżą. Zaznaczył, że tylko na takiej podstawie odbyła się weryfikacja, ponieważ ustawodawca nie zagwarantował narzędzi, które pozwoliłyby na sprawdzanie faktycznej sytuacji Ukraińców.
Pan Adam Knapik powrócił do uchwały Rady Powiatu, na mocy której na okres pół roku zawieszono odpłatności za bilety. W uzasadnieniu tej uchwały było to, że osoby między innymi mieszkające w hostelu w Przysiersku jeżdżą do pracy (być może do Urzędu Pracy). Skomentował, że istnieje możliwość zadzwonienia do tego domu po pracowników sezonowych, ale terminy są tak odległe, że jest lista oczekujących i należy się zapisać. Jest to więc kolejny przepis nie do wyegzekwowania. Zaznaczył, że nie chce być posądzany jako przeciwnik Ukraińców, tylko pragnie zwrócić uwagę na problem, jaki mamy i jaki będzie narastał. Uważa, że ci ludzie nie będą chcieli wyjeżdżać z Polski, ponieważ przyzwyczajamy ich, również jako administracja, swoimi działaniami, których nie potrafimy prowadzić w odpowiedni sposób. Podkreślił, że nie mówi o tym tylko w kontekście powiatu, ale jest to temat do podjęcia przez Zarząd np. na spotkaniach z Wojewodą. Takie osoby będą na utrzymaniu budżetu, a mowa jest o kilku milionach złotych, które przeszło przez powiat, a pewnie nastąpi kolejna transza środków. Zwrócił uwagę, iż nie może być tak, że „sypie” nam się infrastruktura, dlatego na spotkaniach z Wojewodą w sprawie uchodźców należy podnosić ten temat i jasno go sygnalizować.
Pan Roman Witt powiedział, że jeśli faktycznie jest tak, jak mówi Radny należałoby przyjrzeć się tej sytuacji. W przypadku kiedy ci ludzie pracują, uzyskują pewien dochód i nie chodzi tylko o kwestie sezonowości. Z racji swojego zawodu wie, jakie były sugestie od strony Urzędu Wojewódzkiego. Niestety nie ma jasnych narzędzi weryfikacyjnych, stąd zadania te wykonywane były po omacku. Sądzi jednak, że w najbliższym czasie pojawią się wytyczne. Skomentował także, że jeżeli właściciele ośrodka załatwiają pracę, muszą mieć z tego tytułu pewien zysk. Dlatego też należałoby się przyjrzeć tej sytuacji, biorąc szczególnie pod uwagę sposób finansowania i fakt zakupu przez Powiat niektórych środków wyposażenia.
Pan Zbigniew Semrau zgodził się, że sprzęt i wyposażenie w postaci pralek został zakupiony przez Powiat z racji jego eksploatacji i zniszczenia, ale nie dokupujemy już nowych.
Pan Roman Witt podkreślił, że w jego wypowiedzi chodziło o to, aby przyjrzeć się sytuacji, szczególnie sposobu rozliczania mieszkańców obiektu z jego właścicielami.
Pan Adam Knapik skomentował, że na pewno jest bardzo dużo aspektów o których można dyskutować w kontekście funkcjonowania tego ośrodka. Rozumie również konieczność wyposażenia go, ale z drugiej strony w kwocie, jaka jest płacona za każdy dzień pobytu uchodźców amortyzacja sprzętu też jest kluczowa. Chce przede wszystkim zwrócić uwagę na mechanizm, zgodnie z którym Wojewoda nakazał staroście/prezydentowi miasta/burmistrzowi/wójtowi, na terenie którego jest ośrodek i przez którego budżet przechodzą środki na utrzymanie miejsc, zweryfikowanie i wyegzekwowanie częściowej odpłatności w zależności od długości pobytu. Dlatego nie dziwi się właścicielom miejsc grupowego zakwaterowania uchodźców i nie szuka w nich winy, że wolą mieć jednego płatnika jakim jest powiat, ale uważa, że Starosta powinien z bardzo dużą dozą niepewności podchodzić do deklaracji tych osób. Dodał również, że te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na remont drogi, mimo iż są to środki znaczone.
Pan Zbigniew Semrau odparł, że po 3 miesiącach od wejścia w życie ustawy Urząd Wojewódzki dał samorządom czas do przystosowania się do wymogów. Na chwilę obecną jest 9 osób, które mają legalne zatrudnienie, ale trudniej jest jeśli chodzi o pracę dorywczą. Podkreślił, że nie ma narzędzi na weryfikację, czy faktycznie osoba która oświadczyła, że nie stać ją na utrzymanie nie podjęła się żadnej pracy.
Pan Brunon Han, chcąc zakończyć toczącą się dyskusję powiedział, że uważa podobnie jak radny Adam Knapik. Następnie zwrócił się do Pana Wicestarosty o nagłośnienie i sygnalizowanie problemu związanego z brakiem narzędzi weryfikujących faktyczną sytuację uchodźców.
Pan Zbigniew Semrau zwrócił uwagę, jak trudna to jest sytuacja.
Pan Adam Knapik zaproponował, aby te osoby codziennie meldowały się o określonej godzinie.
Pan Zbigniew Semrau podkreślił, że nie można oczekiwać od osób, które mieszkają w Terespolu tego, aby codziennie przyjeżdżały do Świecia. Jako urząd moglibyśmy ewentualnie jeździć do punktów grupowego zakwaterowania uchodźców i sprawdzać listę obecności, ale stawia to pracowników w niekomfortowej sytuacji.
Pan Adam Knapik zaakcentował, że jego wypowiedzi miały na celu zwrócenie uwagi na konieczność podjęcia działań w tej sferze.
Pan Roman Witt uważa, że niestety będzie trzeba weryfikować w takiej formie, jaka została przedstawiona, ponieważ państwo spóźniło się z konkretnymi wytycznymi, o czym była mowa na innych posiedzeniach Komisji. Pojawiły się sygnały, że pierwsza weryfikacja ma być przeprowadzona na „miękko”, natomiast nie jest wiadomo, jakie zalecenia pojawią się teraz.
Pan Zbigniew Semrau jako przykład wskazał na propozycje weryfikacji przedstawione przez Wydział Bezpieczeństwa Urzędu Wojewódzkiego.
Pan Roman Witt odniósł się do wytycznych w przypadku osób niepełnosprawnych i konieczności przedłożenia odpowiednich dokumentów.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę na nowelizację budżetu od wojewody na zwiększenie budżetu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności dla obywateli Ukrainy.
Pan Roman Witt odparł, że dokumenty, które należało żądać są dopiero utworzone, wtedy one jeszcze nie istniały.
Pan Adam Knapik skomentował, że wszyscy zdają sobie sprawę ze skali nadużyć w państwie, stąd należałoby podjąć w tym kierunku działania. Skoro Starosta ma oddelegowane zadania z zakresu administracji rządowej poprzez Wojewodę, to trzeba jasno komunikować te kwestie. Zwrócił również uwagę, że część uchodźców, którzy znajdują się w obiekcie w Vistuli wyjechało na święta do swojego kraju, dlatego administracja powinna to dostrzegać. Wskazał jednocześnie na to, że część Ukraińców wykorzystuje taką sytuację, ale są też i tacy, którzy nie korzystają z takich przywilejów, a normalnie pracują, wynajmują mieszkania, płacą podatki.
Pani Angelika Macura dodała, że niektórzy przyzwyczaili się do tej pomocy.
Pan Zbigniew Semrau wyjaśnił, że Ukraińcy przez okres 30 dni mogą przemieszczać się między Polską a Ukrainą, zachowując wszystkie przywileje wynikające z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Pan Zbigniew Kapusta odparł, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nasze państwo na dłuższą metę nie udźwignie tego wszystkiego, ale nie zgadza się z zarzutami, że Zarząd Powiatu nic w tej sprawie nie robi. Zarząd wykonuje to, na co pozwalają przepisy, a to, że Pani Starosta monituje do Pana Wojewody czy Marszałka jest rzeczą normalną i bardzo często na posiedzeniach odbywa się dyskusja w tym zakresie. Należałoby wprowadzić mechanizmy, które zapobiegną sytuacjom, o których była mowa w toczącej się dyskusji.
Pan Brunon Han podsumowując dyskusję odniósł się do funkcjonującego od dłuższego czasu ośrodka w Grupie, w którym przebywają nie tylko Ukraińcy, ale inni uchodźcy. Powiedział, że wykorzystują oni luki w naszym prawie, stąd takie problemy nie pojawiły się tylko w związku z przybyciem obywateli Ukrainy.
Pani Iwona Karolewska przedstawiła Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi za 2022 rok (materiał ten stanowi załącznik do protokołu posiedzenia Zarządu Powiatu z dn. 16.05.2023 r.).
Do przedstawionego Sprawozdania żadnych uwag i zapytań nie zgłoszono.
Do pkt. 2 cz. II
Pan Adam Knapik w związku z tym, że Powiat był inwestorem i organizatorem robót przy szpitalu zapytał, kto zarządza terenem drogowym po inwestycji.
Pan Franciszek Koszowski odparł, że wszystko jest przedmiotem dzierżawy przez Szpital.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że po opadach deszczu na nowych powierzchniach wyasfaltowanych stoi woda, która nie spływa.
Pan Franciszek Koszowski poinformował, że zostanie to zgłoszone.
Pan Adam Knapik wskazał, że minął już prawie rok od odbioru tej inwestycji. Wyraził również opinię, że wszystkie roboty drogowe powinno odbierać się po dużych deszczach.
Pan Zbigniew Kapusta podał przykład drogi powiatowej Osie-Warlubie, gdzie po interwencji Dyrektora usterki zostały poprawione.
Dot. cz. III- posiedzenia Komisji Infrastruktury i Gospodarki
W dalszej części posiedzenia członkowie Komisji Infrastruktury i Gospodarki udali się z wizytą do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu, gdzie zapoznali się ze stanem budynku i zapleczem placówki.
Protokolant:
Katarzyna Kwaśnik
Biuro Rady
Przewodnicząca
Komisji Polityki Finansowej
(Katarzyna Kaczmarek-Sławińska)
Przewodniczący
Komisji Infrastruktury i Gospodarki
(Brunon Han)