Protokół XXV Sesji Rady Powiatu Świeckiego, 28 października 2020 r.
Protokół nr XXV/20
XXV Sesja Rady Powiatu Świeckiego w dniu 28 października 2020 r.
Obrady rozpoczęto 28 października 2020 r. o godz. 13:00, a zakończono o godz. 14:33 tego samego dnia.
W posiedzeniu wzięło udział 18 radnych.
Obecni:
1. Wiesław Bagniewski
2. Waldemar Fura
3. Józef Gawrych
4. Grzegorz Goral
5. Brunon Han
6. Katarzyna Kaczmarek-Sławińska
7. Zbigniew Kapusta
8. Urszula Kempińska-Czerwińska
9. Adam Knapik
10. Franciszek Koszowski
11. Andrzej Kowalski
12. Stanisława Kuffel
13. Angelika Macura
14. Iwona Manys
15. Marek Mazurek
16. Szczepan Nowakowski
17. Ryszard Pacek
18. Marcin Podgórski
19. Barbara Studzińska
20. Grzegorz Tomaszewski
21. Roman Witt (od punktu 4)
Lista obecności – w załączeniu.
Lista obecności zaproszonych gości – w załączeniu.
- Otwarcie XXV sesji i stwierdzenie quorum.
Otwarcia XXV sesji dokonał Pan Adam Knapik, który powitał obecnych na sesji radnych oraz zaproszonych gości. Na podstawie informacji z systemu do głosowania oraz podpisów złożonych na liście obecności Przewodniczący stwierdził, że w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi quorum, pozwalające na podejmowanie uchwał przez Radę Powiatu. Dodał, że Starosta uczestniczy obecnie w szkoleniu obronnym organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej; w imieniu Zarządu sprawozdanie i projekty będzie przedkładał Wicestarosta, Pan Franciszek Koszowski.
- Przyjęcie porządku obrad.
Pan Adam Knapik poinformował, że do zaproponowanego porządku obrad nie wpłynęła żadna propozycja zmiany i zapytał, czy ktoś z radnych chciałby taki wniosek zgłosić. Ponieważ nikt z obecnych nie wniósł uwag, poddał porządek obrad pod głosowanie w brzmieniu przesłanym radnym wraz z zawiadomieniem o sesji (treść w załączeniu) i zamieszczonym w systemie eSesja.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia porządku obrad.
Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 4
Wyniki imienne:
ZA (17)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski
NIEOBECNI (4)
Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Barbara Studzińska, Roman Witt
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że zaproponowany porządek obrad został przez Radę przyjęty.
- Przyjęcie protokołu poprzedniej sesji.
Pan Adam Knapik poinformował, że do momentu rozpoczęcia obrad do sporządzonego protokołu XXIV sesji nie wpłynęły żadne uwagi i zapytał, czy ktoś chciałby w tej sprawie zabrać głos. Wobec braku chętnych do zabrania głosu przystąpiono do głosowania.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia protokołu poprzedniej sesji.
Wyniki głosowania
ZA: 16, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 4
Wyniki imienne:
ZA (16)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski
BRAK GŁOSU (1)
Szczepan Nowakowski
NIEOBECNI (4)
Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Barbara Studzińska, Roman Witt
Przedstawiając wyniki głosowania Przewodniczący poinformował, że protokół XXIV sesji został przez Radę przyjęty.
- Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Pan Franciszek Koszowski przedstawił Sprawozdanie o pracach Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym (opracowanie w załączeniu). Dokument ten w formie elektronicznej został przesłany wszystkim radnym.
Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.
- Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatu z działań w okresie międzysesyjnym.
Pan Adam Knapik poinformował, że w okresie sprawozdawczym wziął udział w następujących wydarzeniach:
- 15 października – odbiór końcowy inwestycji: „Rozbudowa i przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych nr 1252C i 1286C w Świeciu na rondo wraz z odcinkiem bruku” (wspólnie z przewodniczącym Komisji Infrastruktury i Gospodarki oraz radnym G. Goralem),
- 20 października – 87 posiedzenie Zarządu Powiatu Świeckiego,
- 28 października – spotkanie robocze przewodniczących komisji i przewodniczących klubów radnych.
Następnie przekazał radnym ustalenia z ww. spotkania, dotyczące głównie harmonogramu prac nad projektem przyszłorocznego budżetu i poinformował o związanych z tym terminach, w tym terminie XXVI sesji, która odbędzie się 3 grudnia o godz.13:00.
Do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono pytań ani uwag.
- Interpelacje i zapytania radnych.
Przewodniczący poinformował, że do momentu rozpoczęcia sesji, w dniu 22 października, wpłynęło zapytanie radnej Angeliki Macury, które 23 października przekazał Staroście. Po upewnieniu się, że radna chce przestawić Radzie treść zapytania, udzielił jej głosu.
Pani Angelika Macura przedstawiając, czego dotyczyło złożone zapytanie stwierdziła, że chciała zapytać, czy zgodnie z tym, co Rada uchwaliła w lipcu, Zarząd przeprowadził analizę potrzeb nauczycieli oraz uczniów. Nawiązując do coraz większej liczby zachorować i wprowadzenia w starszych klasach obligatoryjnego nauczania zdalnego postawiła pytanie, czy mamy wystarczającą ilość sprzętu i czy wszyscy mają dostęp do Internetu, żeby te lekcje odbywać.
Pan Adam Knapik zwrócił uwagę, że tryb wnoszenia zapytań i udzielania na nie odpowiedzi jest określony; zapytanie zostało złożone pisemnie, zgodnie z ustawą, jest już zamieszczone w BIP, od 23 października biegnie termin na udzielenie przez Zarząd pisemnej odpowiedzi.
- Przedstawienie Raportu z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Świeckiego za lata 2018-2019.
Pan Józef Gawrych – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w formie pokazu slajdów przedstawił „Raport z wykonania Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Świeckiego za lata 2018-2019”. Przekazany radnym dokument, który został przyjęty uchwałą Zarządu Powiatu Nr 86/583/20 stanowi załącznik do protokołu.
W dyskusji wzięli udział
Pan Andrzej Kowalski gratulując przedmówcy wyraził największe zadowolenie z informacji o pojawieniu się właściwej pracy polegająca na melioracji – realizowane są zastawki, które będą regulowane, w zależności, czy będzie okres suszy, czy nadmiar wody. Co do sygnalizowanego przez przedmówcę problemu ze śmieciami wyraził opinię, że system jest niedomknięty, są słabe punkty w odbiorze i w tym należy szukać przyczyn takich zachowań, o jakich była mowa. Następnie, odnosząc się do informacji o udzieleniu dofinansowani 2 zadań na terenie gminy Pruszcz (termomodernizacja szkoły i zakup kotła c.o. do świetlicy w Brzeźnie) stwierdził, że nie przypomina sobie, abyśmy mieli ogłoszony jakiś program odnośnie tego typu zadań i poprosił o przybliżenie tej kwestii.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że ta sprawa była załatwiana indywidualnie i nie mieliśmy żadnego programu wspierania gmin w tym zakresie.
Pan Adam Knapik zapytał, czy na terenie naszego powiatu są jeszcze jakieś tzw. mogielniki, w których przechowuje się substancje chemiczne, przeznaczone do likwidacji oraz czy kontrolę promieniowania elektromagnetycznego prowadzi się poprzez rzeczywisty pomiar, czy tylko weryfikując złożone przez inwestorów dokumenty.
Pan Józef Gawrych odpowiedział, że w czasie, kiedy pracuje w Starostwie był zlikwidowany jeden mogielnik na terenie gminy Świekatowo. Dodał, że w Wydziale jest prowadzony rejestr historycznych zanieczyszczeń ziemi i jest zgłoszony tylko 1 taki obiekt, znajdujący się przy zakładzie pracy, gdzie rzeczywiście mogły być jakieś substancje i firma zobowiązana jest do zapobiegania zanieczyszczeniom, natomiast o mogielnikach nic nie wie, oprócz tego, który został zlikwidowany. Odnośnie promieniowania elektromagnetycznego poinformował, że jest to weryfikowane w oparciu o otrzymywane materiały.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag.
- Informacja o analizie złożonych oświadczeń majątkowych.
Pan Adam Knapik wykonując obowiązek ustawowy, wynikający z zapisów ustawy o samorządzie powiatowym poinformował, iż wszystkie oświadczenia majątkowe radnych zostały złożone w terminie. Po weryfikacji przez Wiceprzewodniczącego ich poprawności od strony formalnoprawnej zostały przekazane do weryfikacji przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu. Przedstawił także pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. analizy oświadczeń majątkowych Starosty oraz Przewodniczącego Rady Powiatu i dodał, że oświadczenia te również zostały przekazane przez Wojewodę do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu. Kontynuując stwierdził, że 19.10. wpłynęło do Rady Powiatu Świeckiego pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu, z którego wynika, iż wszyscy zobligowani przepisami radni złożyli oświadczenia majątkowe w terminie. W wyniku przeprowadzonej kontroli Naczelnik Urzędu Skarbowego wykazał nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych 13 radnych, a 3 radnych ujęto w części, w której poddane analizie były oświadczenia majątkowe pracowników samorządowych (wicestarosta i 2 członków zarządu). Każda z osób, u których zostały stwierdzone nieprawidłowości otrzymała już stosowną informację, czego te nieprawidłowości dotyczą, z prośbą o złożenie w Biurze Rady oświadczeń korygujących. Podał przykłady stwierdzanych nieprawidłowości oceniając, że były one tożsame, jak wykazywane w latach ubiegłych; są to drobne rzeczy, które wymagają uzupełnienia, ale generalnie wszystko jest w porządku i nie ma podstaw do stwierdzenia, że któryś z radnych nie spełnił wymogu lub popełnił istotną nieprawidłowość.
Następnie poprosił Sekretarz Powiatu, Panią Iwonę Karolewską o przedstawienie w imieniu kierownika Urzędu informacji o oświadczeniach majątkowych złożonych przez zobligowane do tego przepisami osoby, które w imieniu Starosty wydają decyzje administracyjne.
Pani Iwona Karolewska przedstawiła informację nt. oświadczeń majątkowych złożonych za rok 2019 r. na ręce Starosty Powiatu Świeckiego przez członków zarządu powiatu, sekretarza powiatu, skarbnika powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz osoby podpisujące decyzje administracyjne w imieniu starosty (zestawienie w załączeniu). W trakcie wystąpienia poinformowała również o nieprawidłowościach, jakie w złożonych oświadczeniach stwierdzone zostały w trakcie analizy przez urzędy skarbowe.
Do przedłożonych sprawozdań nie wniesiono uwag. W związku z tym Przewodniczący powtórzył prośbę, aby radni, którzy otrzymali pocztą elektroniczną stosowną informację o nieprawidłowościach, w terminie do 18 listopada złożyli w Biurze Rady oświadczenia uzupełniające (w 2 egzemplarzach), po czym zamknął dyskusję nad tym punktem porządku obrad.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
a) ustalenia opłat na 2021 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu,
Projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego, Pan Zbigniew Semrau. Odnośnie proponowanych stawek stwierdził, że są one nieco niższe niż w obwieszczeniu Ministra, natomiast ostatecznie obowiązywać będą stawki, jakie zostaną przedstawione przez przedsiębiorców, którzy odpowiadać będą na zapytania ofertowe dotyczące prowadzenia usług w tym zakresie.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i po sprawdzeniu quorum przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
ustalenia opłat na 2021 rok za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu.
Wyniki głosowania
ZA: 17, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 1, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (17)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Marek Mazurek, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
BRAK GŁOSU (1)
Szczepan Nowakowski
NIEOBECNI (3)
Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Barbara Studzińska
Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Uchwała nr XXV/161/20 została podjęta (uchwała w załączeniu).
b) zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020,
Projekt uchwały przedstawił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak.
Pan Adam Knapik nawiązując do 6% wzrostu wynagrodzenia w oświacie stwierdził, że rozumie, iż na ten rok nie będzie to naszemu samorządowi zrekompensowane i zapytał, czy od stycznia przyszłego roku będzie jakaś „subwencja wyrównawcza”, czy też już musimy założyć, że będzie konieczność zwiększenia deficytu.
Odpowiedzi udzielił Skarbnik Powiatu, Pan Dariusz Woźniak, wyjaśniając zasady naliczania subwencji oświatowej. Zwracając uwagę na niespójność roku szkolnego i kalendarzowego potwierdził, że jeżeli od września mamy większy nabór uczniów, to konsekwencją tego jest poniesienie wyższych kosztów w tym roku, bez rekompensaty; jednocześnie zaznaczył, że gdyby sytuacja była odwrotna i mielibyśmy mniejszą liczbę uczniów, nie musielibyśmy otrzymanej subwencji zwracać. Znajdzie to oczywiście odzwierciedlenie w przyszłorocznym budżecie i mając większą liczbę uczniów odpowiednio większa będzie subwencja oświatowa.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono więcej pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
zmiany budżetu Powiatu Świeckiego na rok 2020.
Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (3)
Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Barbara Studzińska
Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Uchwała nr XXV/162/20 została podjęta (uchwała w załączeniu).
c) przyjęcia Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok.
Projekt przedstawiła Sekretarz Powiatu, Pani Iwona Karolewska.
Do przedstawionego zagadnienia nie wniesiono pytań ani uwag. W związku z tym Przewodniczący zamknął dyskusję i przystąpiono do procedury głosowania.
Głosowano w sprawie:
przyjęcia Programu współpracy Powiatu Świeckiego z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok.
Wyniki głosowania
ZA: 18, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (18)
Wiesław Bagniewski, Waldemar Fura, Józef Gawrych, Grzegorz Goral, Brunon Han, Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, Zbigniew Kapusta, Urszula Kempińska-Czerwińska, Adam Knapik, Franciszek Koszowski, Andrzej Kowalski, Angelika Macura, Marek Mazurek, Szczepan Nowakowski, Ryszard Pacek, Marcin Podgórski, Grzegorz Tomaszewski, Roman Witt
NIEOBECNI (3)
Stanisława Kuffel, Iwona Manys, Barbara Studzińska
Przewodniczący przedstawił wyniki głosowania i poinformował, że Uchwała nr XXV/163/20 została podjęta (uchwała w załączeniu).
- Sprawy różne.
W sprawach różnych nikt nie zabrał głosu.
- Zakończenie.
Wobec braku dalszych chętnych do zabrania głosu, z uwagi na wyczerpanie porządku dziennego Przewodniczący zamknął obrady XXV sesji Rady Powiatu Świeckiego.
Przewodniczący
Rady Powiatu Świeckiego
/-/
Adam Knapik
Przygotowała: Halina Matwiej
Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl