Zarządzenie nr 51/20 Starosty Świeckiego z dnia 10 września 2020 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa dla pracowników Starostwa Powiatowego w Świeciu w czasie epidemii COVID-19.
Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 920), w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356 ze zm.[1]) zarządzam, co następuje:
§1
W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia
na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 ze zm.), celem zwiększenia bezpieczeństwa pracowników Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz zminimalizowania ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wprowadza się następujące zasady bezpieczeństwa:
I.Organizacja pracy i zasady poruszania się po budynku.
- Należy ograniczyć do minimum przemieszczanie się po częściach wspólnych budynku (korytarze, klatki schodowe, winda – z windy jednocześnie może korzystać tylko 1 osoba).
- Należy do minimum ograniczyć kontakt z innymi osobami podczas korzystania z ciągów komunikacyjnych, z zachowaniem bezpiecznej odległości (1,5 m).
- Należy zakładać maseczki ochronne podczas przebywania w obszarze, w którym odbywa się obsługa interesanta – w szczególności na parterze budynku.
- Zalecane jest wykorzystywanie komunikacji elektronicznej, jeżeli jest to tylko możliwe. Zaleca się do niezbędnego minimum ograniczyć podróże służbowe i spotkania wymagające bezpośrednich kontaktów z osobami spoza zakładu pracy.
- Na stanowiskach pracy należy zachować bezpieczną odległość od innych osób 1,5 m. W przypadku braku możliwości zachowania wymaganej odległości, należy stosować środki ochrony osobistej.
- W pomieszczeniach sanitarnych może przebywać w jednym czasie liczba osób pozwalająca na zachowanie bezpiecznej odległości (1,5 m).
- Pracownicy wykonujący pracę poza budynkiem są zobowiązani do stosowania środków ochrony osobistej.
- Pracownicy mogą pobierać maseczki, rękawiczki, przyłbice i płyn do dezynfekcji z pokoju nr 306 (Wydział Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego).
- Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny w miejscu pracy, w tym:
- powszechnie obowiązujących zasad dotyczących utrzymania higieny osobistej (właściwe mycie i dezynfekcja rąk) – szczególnie po dotarciu do miejsca pracy oraz systematyczne mycie rąk w trakcie dnia;
- w pomieszczeniach bez wentylacji mechanicznej należy zapewnić regularne wietrzenie (okresowo: 10 min co 1 godz.);
- pracownicy zobowiązani są regularnie dezynfekować stanowisko pracy i stanowisko obsługi interesanta,
- po zakończeniu dnia pracy wszystkie biurka, klamki i inne powierzchnie muszą być dezynfekowane przez pracowników obsługi.
II.Zasady obsługi interesantów.
- Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu, nie może być większa niż 1 osoba na jedno stanowisko obsługi.
- Stanowiska ds. obsługi interesantów zostały wyposażone w szyby ochronne i przez nie winna się odbywać obsługa.
- Gdy stanowiska pracy obsługujące interesantów są wyposażone w szyby oddzielające, nie ma obowiązku noszenia maseczek przez pracowników. Pracownik zakłada maseczkę w momencie, kiedy zachodzi potrzeba opuszczenia stanowiska pracy (np. w celu poszukania dokumentów, które znajdują się poza strefą odgrodzoną szybą).
- We wszystkich innych przypadkach pracownicy wykonujący bezpośrednią obsługę interesantów, w czasie jej wykonywania, zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.
- Interesanci zobowiązani są w urzędzie do zakrywania ust i nosa, poza wyjątkami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa. Pracownicy mają prawo wymagać tego od interesantów.
- Na parterze liczba oczekujących musi umożliwiać zachowanie reżimu sanitarnego i wymaganych 1,5 m odstępów.
- Przy wejściach do budynku i na stanowiskach ds. obsługi interesantów znajdują się płyny dezynfekujące.
III.Postępowanie w przypadku podejrzenia zarażenia SARS-CoV-2.
- Z uwagi na bezpieczeństwo innych pracowników, osoby z niepokojącymi objawami infekcji (wysoka temperatura, suchy kaszel, utrata smaku lub węchu, trudności w oddychaniu lub duszności, ból lub ucisk w klatce piersiowej, osłabienie) powinny przed przybyciem do pracy skorzystać z konsultacji lekarskiej.
- W przypadku braku możliwości stawienia się w pracy z przyczyn określonych w pkt. 1 należy niezwłocznie poinformować bezpośredniego przełożonego lub inspektora ds. organizacji i kadr o przyczynie nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania.
- W przypadku wystąpienia u pracownika podejrzenia zachorowania na COVID – 19 należy wyposażyć go w maskę ochronną, rękawiczki, odizolować od innych pracowników (pokój 108), ustalić listę pracowników/interesantów, z którymi miał bezpośredni kontakt oraz zawiadomić powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
§2
Zobowiązuje się Kierowników Wydziałów do nadzoru nad realizacją Zarządzenia w podległych Wydziałach.
§3
Pracodawca odpowiada za zapewnienie pracownikom dostępu do środków ochrony osobistej (filtrujący sprzęt ochrony układu oddechowego, środki ochrony oczu i twarzy, przezroczyste ekrany oddzielające na stanowiskach obsługi klienta) i środków do dezynfekcji rąk oraz powierzchni.
§4
Wykonanie Zarządzenia powierza się Sekretarzowi Powiatu.
§5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
STAROSTA
Barbara Studzińska
[1]) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r. poz. 1393, poz. 1425, poz. 1484, poz. 1505 i poz. 1535.