Obwieszczenie Starosty Świeckiego znak BOŚ.6740.2.Św.846.2026 z dnia 25-08-2026 r.
O B W I E S Z C Z E N I E
S T A R O S T Y Ś W I E C K I E G O
Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2025 r. poz. 1691 tekst jednolity), w związku z art. 11f ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 311 tekst jednolity)
zawiadamiam o
wydaniu decyzji nr 14/2026 w dniu 25-08-2026 r.
o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
pn. "budowa drogi od ronda na ul. Chmielniki w kierunku ul. Laskowickiej w Świeciu wraz z infrastrukturą", gmina Świecie,
województwo kujawsko-pomorskie".
Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej jest również decyzją zatwierdzającą projekt podziału nieruchomości na potrzeby inwestycji.
Wnioskowana inwestycja będzie realizowana na działkach o numerach ewidencyjnych podanych poniżej (przed nawiasem - działki przed podziałem, w nawiasach - numery działek po podziale, tłustym drukiem - działki przeznaczone pod budowę drogi):
1. w obrębie ewidencyjnym Świecie, jednostce ewidencyjnej Świecie - Miasto:
- działki bez podziału: 4544/1, 4559/1, 4737, 4739/2, 4893/2, 4901/1
- działki podzielone: 625/3 (625/4, 625/5), 640/49 (640/51, 640/52), 640/50 (640/53, 640/54), 641/4 (641/6, 641/7), 641/5 (641/8, 641/9), 4746 (4746/1, 4746/2, 4746/3), 4897 (4897/1, 4897/2), 4899 (4899/1, 4899/2), 4902 (4902/1, 4902/2), 4905 (4905/1, 4905/2)
Ponadto wnioskowana inwestycja prowadzona będzie na terenie działek o nr: 625/5 (z podziału dz. nr 625/3), 640/54 (z podziału dz. nr 640/50), 641/9 ( z podziału dz. nr 641/5) 4559/2, 4893/1, 4899/2 ( z podziału dz. nr 4899), 4901/2 , w obrębie ewidencyjnym Świecie, jednostce ewidencyjnej Świecie-Miasto, z których korzystanie będzie ograniczone z uwagi na ich czasowe zajęcie w związku z budową i przebudową sieci uzbrojenia terenu oraz budowie lub przebudowie zjazdów.
Informuję, że strony postępowania oraz społeczeństwo mogą zapoznać się z wyżej wymienioną decyzją w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9.
Od decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, za pośrednictwem Starosty Świeckiego w terminie czternastu dni od dnia doręczenia niniejszego obwieszczenia.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w związku z art. 11f ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w przypadku zawiadomienia stron przez obwieszczenie, zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do publicznej wiadomości: w prasie lokalnej, na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Świeciu i Urzędzie Miejskim w Świeciu, w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Świeciu oraz w Urzędzie Miejskim w Świeciu.
W związku z uzasadnionym interesem społecznym przedmiotowej inwestycji oraz mając na uwadze zapis art. 17 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, nadano decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co uprawnia do: faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez właściwego zarządcę drogi, rozpoczęcia robót budowlanych i wydania przez właściwy organ dziennika budowy.
Zgodnie z art. 17 ust. 3 pkt 2 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych zobowiązuje się do niezwłocznego wydania zajętych pod drogę nieruchomości, co do których orzeczono niniejszą decyzją, że stają się z mocy prawa własnością Gminy Świecie.
W przypadku, w którym dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej odpowiednio wyda tę nieruchomość niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego zawiadomienia - wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5% wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego.
Z up. Starosty Świeckiego
Za - Kierownika
Wydziału Budownictwa
i Ochrony Środowiska
Anna Górska