Obwieszczenie Starosty Świeckiego znak BOŚ.6740.2.O.1238.2026 z dnia 27 sierpnia 2026 r.
pn. "Rozbudowa drogi gminnej - ul. Dolna w miejscowości Osie o długości około 650 m", gmina Osie, powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie
Świecie, dnia 27 sierpnia 2026 r.
STAROSTA ŚWIECKI
BOŚ.6740.2.O.1238.2026
O B W I E S Z C Z E N I E S T A R O S T Y Ś W I E C K I E G O
Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2025 r. poz. 1691 tekst jednolity), w związku z art. 11f ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 311 tekst jednolity)
zawiadamiam o wydaniu decyzji
nr 16/2026, znak BOŚ.6740.2.O.1238.2026 w dniu 27 sierpnia 2026 r.
o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
pn. "Rozbudowa drogi gminnej - ul. Dolna w miejscowości Osie
o długości około 650 m",
gmina Osie, powiat świecki, województwo kujawsko-pomorskie.
Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej jest również decyzją zatwierdzającą projekt podziału nieruchomości na potrzeby inwestycji.
Wnioskowana inwestycja będzie realizowana na działkach o numerach ewidencyjnych podanych poniżej (przed nawiasem - działki przed podziałem, w nawiasach - numery działek po podziale, tłustym drukiem - działki przeznaczone pod budowę drogi):
w obrębie ewidencyjnym Osie, jednostce ewidencyjnej Osie:
• działki bez podziału: 91/1, 92, 104, 115/2, 124/14, 131,
• działki podzielone: 15/2 (15/4, 15/5), 20/1 (20/18, 20/19), 93/5 (93/6, 93/7), 114/1 (114/4, 114/5), 115/1 (115/3, 115/4), 123/4 (123/5, 123/6), 124/1 (124/15, 124/16), 138/1 (138/3, 138/4), 138/2 (138/5, 138/6), 499 (499/1, 499/2), 507 (507/1, 507/2).
Ponadto wnioskowana inwestycja prowadzona będzie na terenie działek w obrębie ewidencyjnym Osie, jednostce ewidencyjnej Osie o nr:
• 20/12, z której korzystanie będzie ograniczone z uwagi na jej czasowe zajęcie w związku z przebudową zjazdu,
• 96/5, 101/2, 508, 510, 558, 93/5 (po podziale 93/7), z których korzystanie będzie ograniczone z uwagi na ich czasowe zajęcie w związku z robotami drogowymi polegającymi na budowie lub przebudowie sieci uzbrojenia terenu,
• 113/2, 124/13, z których korzystanie będzie ograniczone z uwagi na ich czasowe zajęcie w związku z robotami drogowymi polegającymi na włączeniu projektowanej drogi do drogi powiatowej nr 1201C.
Informuję, że strony postępowania oraz społeczeństwo mogą zapoznać się z wyżej wymienioną decyzją w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu przy ul. Gen. Józefa Hallera 9.
Od decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Wojewody Kujawsko- Pomorskiego, za pośrednictwem Starosty Świeckiego w terminie czternastu dni od dnia doręczenia niniejszego obwieszczenia.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w związku z art. 11f ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, w przypadku zawiadomienia stron przez obwieszczenie, zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Niniejsze obwieszczenie zostaje podane do publicznej wiadomości: w prasie lokalnej, na tablicy ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Świeciu i Urzędzie Gminy Osie, w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Świeciu i Gminy Osie.
W związku z uzasadnionym interesem społecznym przedmiotowej inwestycji oraz mając na uwadze zapis art. 17 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, nadano decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co uprawnia do: faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez właściwego zarządcę drogi, rozpoczęcia robót budowlanych i wydania przez właściwy organ dziennika budowy.
Zgodnie z art. 17 ust. 3 pkt 2 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych zobowiązuje się do niezwłocznego wydania zajętych pod drogę nieruchomości, co do których orzeczono niniejszą decyzją, że stają się z mocy prawa własnością Gminy Osie.
W przypadku niewydania nieruchomości w oznaczonym terminie, obowiązek ten wyegzekwowany zostanie w oparciu o przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W przypadku, w którym dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej odpowiednio
wyda tę nieruchomość niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego zawiadomienia - wysokość odszkodowania powiększa się o kwotę równą 5% wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego.
Z up. Starosty Świeckiego
Zastępca Kierownika
Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska
Anna Górska